Gazze İçin Yazarlardan Çağrı

Türkiye Yazarlar Birliği, Gazze için çağrıda bulunarak “Gazze zulmüne sessiz kalmayın” dedi.

KARDELEN UÇAK

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB), Gazze Bildirisi’ni yayınlayarak Birleşmiş Milletleri göreve davet etti. Gazze için hızlıca barış gücünün harekete geçirilmesinin dile getirildiği bildiride, ilim adamlarının, yazarların ve şairlerin öldürüldüğünü; ilaca, suya ve aşa ulaşmak isteyen insanların gördüğü işkenceye dikkati çekildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), 25 Mart 2024 tarihinde aldığı ve acil ateşkes çağrısı yapan karar tasarısı İsrail tarafından görmezden gelindiğini söyleyen Türkiye Yazarlar Birliği, uluslararası barış ve güvenliğin sürdürülebilmesi için İsrail’in BMGK kararlarını tanımasını sağlayacak mekanizmaların karar verilmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KINADI

Gazze hakkında akademisyenlerin, yazarların, edebiyatçıların, gazetecilerin, şairlerin bir araya geldiği rapor yayınlandığını aktaran TYB ekibi, “Filistin’de olup bitenin sağlıklı şekilde değerlendirilmesi ve anlaşılması için, siyonistlerin katliamı meşrulaştırma aracı olarak kullandıkları Yahudilere yönelik ‘seçilmişlik’ fikri ve Arz-ı Mev’ud düşüncesi ihmal edilmemelidir. Kendilerinden başka tüm insanları yok edilecek veya kendilerine hizmet edecek öteki olarak gören, kendinden başkasının hayat sahasını ihmal edip gaspeden, insanlığın geleceğini tehdit eden böylesi ezoterik inançların beslediği var oluş biçimlerine karşı topyekun mücadeleye ihtiyaç vardır. İsrail’in ezoterik inançları üzerine bina ettiği politikaların işlevsiz hale getirilmesinin ancak böyle bir mücadele ile mümkün olabileceğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“ULUSLARARASI TOPLUMU BU ZEMİNİ İNŞA ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Gazze’de orantısız saldırılara ve soykırıma karşı direnişin son derece önemli olduğu belirtilen raporda, “İnsanlık onuru ve toplumların kolektif haklarının tanınmaması ve hiçleştirilmesi, dünya barışını tehdit eden nefret tohumlarının ekilmesine ve şiddet sarmalının derinleşmesine hizmet etmektedir. Gazze’de insanların insan-dışılaştırılması ve Filistin toplumunun siyaset-dışılaştırılması, barışın inşası ve özneler arası iletişim arenasının makuliyet zemini olan politik rasyonaliteyi baltalamaktadır. Uluslararası toplumu bu zemini inşa etmeye çağırıyoruz. Gazze zulmüne sessiz kalmayın.” değerlendirmesi yer aldı.

“GAZZE’DE YAŞANAN ZULME KARŞI SESSİZ KALINMAMALI”

Uluslararası hukukun dünya çapında düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapan TYB ekibi, şöyle devam etti: “Uluslararası hukuk, insanların haklarının teminatı olarak bir standardı seslendirir. Şifahanelerin, okulların, mezarlıkların bombalanması; sivil insanların öldürülmesi; görevlerini yapan gazetecilerin ve barış aktivistlerinin hikâyelerinin sonlandırılması; sınırsız güçle bir milleti topyekûn yok etme gayesi, dokunulmaz olan hakların ve onları muhafaza eden, yarının teminatı olacak olan uluslararası hukukun katledilmesidir. Hukuka ve dünya barışına inanan insanların Gazze’de yaşanan zulme karşı sessiz ve çaresiz kalmaması gerekmektedir. Bu kapsamda, Türkiye Yazarlar Birliği olarak BMGK’nın 25 Mart 2024 tarihli ateşkes tasarısının uygulanması, Gazze soykırımının durdurulması ve Filistin’de tam barışın sağlanması için uluslararası kamuoyunu İsrail’i durdurmaya davet ediyoruz.”

“ULUSLARARASI BARIŞ GÜCÜ HAREKETE GEÇİİRİLMELİ”

TYB ekibi olarak Gazze hakkında yapılan politikaları kınadıklarını belirterek, “Tüm bu gerekçelerle Türkiye Yazarlar Birliği, BM Güvenlik Konseyi’nden insanlığın geleceğini teminat altına almak ve uluslararası hukukun işlerliğini korumak adına uluslararası barışı tehdit eden İsrail’in suçlarına ortak olmamasını, derhal ateşkes sağlamasını ve uluslararası barış gücünü harekete geçirmesini talep ediyoruz. BMGK’nın sorumluluk almaması halinde, Türkiye Yazarlar Birliği olarak, insan haklarına duyarlı ülkelerden müteşekkil bir üst koalisyonun oluşturulması ve bu koalisyonun bir barış gücü tesis ederek harekete geçirmesi gerektiğini ilan ediyoruz.” şeklinde  yer aldı.

17 Nis 2024 - 15:57 - Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.