“Sivil toplumculuk gönülden yapıldığında başarıya ulaşır”

Diyetisyen Emel Zalaltuntaş ile Eğitim- Yaşam Koçu Semra Yağmur, Cadde TV’nin konuğu oldu.

AYHAN DEMİR

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı’nın sosyal sorumluluk projeleri kapsamında aktif rol oynayan, aynı zamanda Mütevelli Heyetinde yer alan iki başarılı iş kadını; Diyetisyen ve aynı zamanda gazetemizin köşe yazarlarından Emel Zalaltuntaş ile Eğitim- Yaşam Koçu Semra Yağmur, Cadde TV’de, Kadın Krallığı programında Semra Demir’in konuğu oldu.

Kadın Krallığı programı içerik olarak toplumda başarılı, örnek teşkil eden kadınların başarı hikayelerini konu olarak işleyen bir program olup, 1 Ekim 2023 tarihinde canlı yayında sadece mesleki başarı değil aynı zamanda TÜSİAV çatısı altında, topluma katkı sağlayacak projeler üreten Diyetisyen Emel Zalaltuntaş ve Eğitim- Yaşam Koçu Semra Yağmur sivil toplum kuruluşlarının öncüsü olan TÜSİAV’da neler yaptıklarını ve yapacaklarını anlattılar.

Mesleki başarılarının ötesinde kendilerini içinde yaşadıkları topluma hizmet etmeye adayan Emel Zalaltuntaş ve Semra Yağmur, TÜSİAV ile kesişen yolları sonucunda yapmak istedikleri projeleri gerçekleştirme şansı yakaladılar. Diyetisyen Zalaltuntaş, TÜSİAV Mütevelli Heyetinde yer alıp aynı zamanda TÜSİAV Platformlardan Sorumlu Koordinatör olarak vakıf çatısı altında sosyokültürel faaliyetlerde bulunmaktadır. İki farklı gazetede bilgi alanı olan beslenme ve ilgi alanı olan kişisel dönüşüm ile ilgili yazılar yazarak bilgisini gönüllü olarak paylaşmakta. Aynı zamanda Diyetisyen Emel Zalaltuntaş ve Yaşam Koçu Semra Yağmur, TÜSİAV çatısı altında üniversitelerle yapılan iş birliği görüşmeleri sonucunda, öğrencilere gönüllü olarak mesleki anlamda uzmanlık alanları olan sağlıklı yaşam tüyoları ve stres yönetimi konuları ile ilgili seminerler düzenlemeye başladılar.

Semra Demir’in “sivil toplum kuruluşlarında kadınlar neler yapabilir” sorusuna cevaben Emel Zalaltuntaş ve Semra Yağmur, sivil toplum kuruluşlarının gönüllü olarak insanların vakit ve nakit ayırıp, topluma hizmet etmeleri gerektiğini dile getirdiler. Semra Yağmur ve Emel Zalaltuntaş, vakıf kurucularının desteği ile yaşadığı topluma gönüllü olarak hizmet etmeye hazır olduklarını belirterek sözlerini şu şekilde tamamladılar: “Sivil toplum kuruluşları insanları birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma gibi kavramlarla bir araya getiren ve topluma katkı sağlamayı amaç edinen kuruluşlardır. TÜSİAV 28 yıldır var olan, kurucusu Veli Sarıtoprak, birçok vakıf ve derneğin kuruluşuna bilgi, beceri ve tecrübesiyle katkıda bulunmuş, rehberlik etmiş ve ayrıca Ankara Sivil Toplum Platformu’nun (ASTOP) kurucusu olarak 40 derneği bir araya toplamaya başarmış iyi bir sivil toplumcudur.

EMEL ZALALTUNTAŞ KİMDİR?

Diyetisyen Zalaltuntaş; 2006 yılında Hacettepe Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğine önce özel sektörde catering firmalarında, toplu beslenme sistemlerinde, kurum diyetisyeni olarak hizmet verdi. 2011 yılında kamu personel sınavı ile atandığı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak yaklaşık on yıl hizmet verdi. Zalaltuntaş, değişim ve yenilikleri takip etme arzusu ile mesleki olarak daha fazla şey yapabileceğine olan inancı ile 2021 yılında kamudaki görevinden istifa ederek ayrıldı. Mesleki hayatının büyük bir kısmı poliklinikte geçtiği için insanlar üzerinde yaptığı gözlemler sonucu bir diyetisyenin mesleğini icra ederken, kişiyi hem fizyolojik hem de psikolojik olarak anlaması gerektiğini düşünerek, bu konuda eğitimler almaya karar verdi. 3 yıl süren kişisel dönüşüm programları ve fonksiyonel tıp diyetisyenliği eğitimlerini de alarak mesleğinde danışanlarına hem beslenme danışmanlığı hem de duygusal yeme bozuklukları ile ilgili farkındalık uyandırmayı hedefleyerek, 2022 aralık ayında Emel Zalaltuntaş Beslenme ve Danışmanlık ofisini kurarak özel danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

SEMRA YAĞMUR KİMDİR?

Eğitim - Yaşam Koçu Semra Yağmur ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İktisat Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Mesleki hayatına bankacı olarak başlayan Yağmur, on yıl sonra eşinin diplomatik görevi nedeniyle Berlin’e taşındı. Bankacılık mesleğinin bu noktada sona ermesiyle birlikte yeni bir başlangıç yaparak, koçluk mesleği ile ilgili profesyonel eğitimleri aldı. Son on yıldır eğitim ve yaşam koçu, aile danışmanı ve çocuk gelişim uzmanı olarak hizmet vermekte. Halen İstanbul Üniversitesinde Çocuk Gelişimi Bölümünde eğitimi devam ediyor. Aynı zamanda Profi Danışmanlık Firmasının kurucu ortağı ve sahibi.

16 Eki 2023 - 11:50 - Güncel

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.