CHP’de Sıra Parti İçi Af’da...

CHP’nin çiçeği burnunda, yerel seçimlerden başarı ile çıkan genç genel başkanı Özgür Özel vakit geçirmeden parti içi Affı gündemine almalıdır. Çünkü büyük vaatlerle genel başkanlık koltuğuna oturdu. Şimdi acil olan ihtiyaç budur.
Özgür Özel, bu günlere ülkede huzur, barış ve kardeşlikten bahsederek geldi. Çokta iyi yaptı. CHP Genel başkanı ülkede kardeşlik, barış ve huzuru söylerken eminim ki parti içinde de barışı düşünerek bunları söylemiştir.
Öyle de olduğunu zannediyorum, CHP Genel başkanı Özel, önce genç ve iddialı kadrolarla halkın karşısına çıktı ve iddialı olduğunu gösterdi, bunda da kısmen başarılı oldu. Ancak, genel başkanlık koltuğuna oturduktan sonra parti içinde huzursuzluklar ve dışlamalar görülmeye başladı.
CHP Genel başkanı, yıllarca aynı partide ve TBMM’de yan yana sıraları paylaştığı deneyimli, deneyimsiz demeden bir grup Milletvekilini bir gecede liste dışında bırakıverdi. Bazıları Milletvekilliği ne aday bile gösterilmedi, bazılarını ise çok istemelerine rağmen yerel yönetim seçimlerde Belediye başkanlığına aday bile yapılmadı.
Bir başka konu ise, kendisi 5 dönem parlamentoda, hemen yan koltuğunda oturduğu genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da bir kurultay çalımı ile saf dışı bırakıverdi. Belki bunu çok sayıda partili hayırlı bir iş olarak kabul etti ama, Özel’in davranışları bunun tam tersinde olduğunu gösterdi.
Özgür Özel CHP Genel başkanlık koltuğuna oturur oturmaz partide ve TBMM Grubunda ciddi bir temizliğe gitti. Bu tür davranışlar hemen hemen bütün partilerde görülen şeyler denebilir. Hatta Özgür Özel’inde hakkı olarak görülebilir.
Ancak, Özgür Özel’ in bu şekildeki davranışı, hatırı sayılır bazı tecrübeli CHP’li isimler den ‘’yeni genel başkan biraz vefasız davrandı ‘’şeklinde yorumlar geldi. Bence de biraz öyle olmuş gibi gözüküyor.
Ben tarafsız ve yaklaşık 35 yıllık gazeteci olarak, birazda siyasetin içinde bulunmam nedeniyle söylüyorum ki Özgür Özel biraz vefasız davranmıştır. Önce, 5 dönem hemen yan koltuğunda oturduğu ve göz yaşları döktüğü genel başkanını alaşağı etti, bunu anlayabiliyorum da, Kılıçdaroğlu’na yakın olduğunu zannettiği vekillerin günahı neydi ki, onlara hiçbir görev vermedin. Ve de suçladın işte bunu hiç anlayamıyorum.
Bu davranışlar onları partilerine ve genel başkanlarına kırgın ve de küskün hale getirdi. Duyduklarım doğruysa genel başkanlığa geldikten sonra CHP’nin deneyimli ve faydalı Milletvekillerini, sırf Kılıçdaroğlu’nun yanında durdukları için seçimlerde aday göstermeyerek vefasızlık yaptın Sayın Özgür Özel.
Eminim ve sizde biliyorsunuz ki bu isimlerin çoğu partisine bağlı ve vefalı isimlerdi. Bunların çoğunu parlamentodaki çalışmalarından tanırım. Çok yararlı işler yapmış ve yararlı işlere imza atmışlardır. Ayrıca bu isimler önceki dönemde CHP’yi dibine kadar savunmuş ve mücadele etmiş isimlerdir, isteseniz bazılarını sayayım Sayın Özgür Özel. Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal. Parlamentonun en çalışkan vekillerinden birisi idi. Sizin arkadaşlarınızda bunu böyle bilir.
Aday göstermediniz ve ikinci dönemini yaşatmadınız. Gene, bir eğitim uzmanı olan Yıldırım Kaya, bir tarım uzmanı olan Orhan Sarıbal, Bedri Serter, Ali Haydar Hakverdi, Aydın Özer, Sibel Özdemir, Burak Erbay, Okan Kaytancı, Atilla Serter, bunlar hemen hatırlayabildiklerim. Sayamadıkların kusura bakmasın.
Listelere göre Sayın Özel, kadro dışı bıraktığınız vekil sayısı en az 25 imiş. Eğer gene duyduklarım doğru ise bu kıymetli vekilleri sırf Kemal Kılıçdaroğlu’ nu destekledikleri için aday yapmamışsınız. Dahada ileriye gidiyorum duyduklarım gene doğru ise, bunu bazılarının yüzüne karşı söylemişsiniz. İşte bunu size hiç yakıştıramam şayet bu fısıltı doğru ise Sayın Özel.
Gelelim esas meseleye. Bakın sayın Özgür Özel, kırgınlıklardan yana olmadığınızı biliyorum. Meclis’ deki çalışmalarınızdan ve hoş görülü birisi olduğunuzu da biliyorum. Öyleyse gelin parti içindeki kırgınlıkları, küskünlükleri, eğer doğru ise üçe bölünmüşlükleri ortadan kaldırın ve bir parti içi Af’ ı getirin. Bu hep savunduğunuz ve ilkelerine sımsıkı sarıldığınız Atatürk’ün partisine çok yakışır.
Toplayın hepsini, küstürdüğünüz, bilmeden kırdığınız ve kenara itilmiş partilileri, onlarla parti içi barış ve sulh ilan edin, alın onların gönlünü. Hem, daha şimdiden 2028 seçimleri hedef alarak iktidara geleceğiz diyorsunuz. Öyleyse önce parti içi barışı ve huzuru sağlayın. Size de çok da yakışır bu davranış Sayın Özgür Özel.
Çünkü kırılanı, döküleni, kenara itilmiş en az sizin kadar CHP’ ye sadık ve bağlı partilileri kazanmış olursunuz ve hem de size yakışır, böylece parti içi barışı da sağlamış olursunuz. Buda öteki partilere örnek olur.
Ha Sayın Özer, size birde önerim olsun, partiye yıllarca hizmet etmiş eski genel başkanlar ile partide adeta duayen olmuş CHP’li isimleri parti içinde kuracağınız bir danışma kuruluna davet edin, onları kurul üyesi yapın, arada bir onların görüşüne baş vurun. Erdoğan bunu çok başarılı bir şekilde yürütüyor. Böylece çok şık bir davranış yapmış olursunuz Sayın Özgür Özel.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erdem Noyan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.