Dünya Radyo Günü

1895 senesinde radyonun icat edilmesiyle birlikte iletişimde çığır açıldı. İletişim tarihi bu icatla kökünden değişti. Radyo sayesinde mesafelerin hükmü bir anda ortadan kalktı. Dünyadan haber almak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Türkiye de radyo ile Sirkeci’de Büyük Postane’nin bodrum katında başlayan radyo yayını ile tanıştı. 1927’deki ilk yayının ardından, telsiz sistemlerinin kurulması ile 1932 yılında yayınlar evlere ulaştı. O gün bu gündür radyo hayatımıza girdi. Maçların heyecanı, müziğin keyfi, radyo tiyatroları ile radyo evimizin en yakın dostu oldu. Teknoloji gelişse de televizyon, video icat edilse de radyonun yeri bir başka oldu. Radyonun popülerliğini hiç kaybetmedi. Ülkemizde 1000’in üzerindeki radyo istasyonlarından yapılan yayınlarla nüfusun yarısına ulaşılıyor. Özellikle yollarda sürücülere yakın arkadaşlık yapıyor. Radyoya gönül ve emek vermiş, yaz kış demeden fedakârca çalışan bütün radyocularımızın ve milyonlarca dinleyicinin Dünya Radyo Günü kutlu olsun.


1896 yılında patenti de alınan radyo insanlık tarihinin en önemli buluşlarından biri olarak kabul edilmektedir.


UNESCO, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu, 25 Ekim -10 Kasım 2011 tarihleri arasında yapılan Genel Konferansı’nda Bilgi ve İletişim Komisyonu’nca ortaya atılarak kabul edilen bir öneriye göre 13 Şubat gününü “Dünya Radyo Günü” olarak ilan etti.


34 devlet ve çeşitli kuruluşların komisyonda söz alarak lehte görüş bildirmeleri üzerine “Dünya Radyo Günü” İlanının Genel Konferansa tavsiye edilmesine karar verilmiş, tavsiyeleri Komisyondan geldiği şekilde Genel Konferans tarafından kabul edilmiştir.


Genel Konferans, Yürütme Kurulu’nun önerisini inceleyerek 13 Şubat’ın “Dünya Radyo Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu kararda uluslararası işbirliği, yardımlaşma ağı kurulması ve medya kuruluşları ile halk arasında radyonun önemine ait duyarlılıkların artırılması konusu üzerinde durulmuştur.


UNESCO Üyesi devletlerin Dünya Radyo Gününü yerel ve ulusal düzeyde çeşitli kuruluşların genel halk kitleleri ile okullar, üniversiteler, belediyeler, yayıncılar, basın, dernek ve vakıfların katkılarıyla kutlamaları istenmektedir.


Dünya Radyo Günü’nün başarıyla kutlanabilmesi için ilgili örgütlerin medya kuruluşlarının eğitim ve kültürel etkinliklerinde bu özel günü öne çıkarmaları istenmiştir.


Radyo, dünyanın en yaygın kitle iletişim aracıdır. Özellikle doğal afet zamanlarda bilginin hayati kaynağı olarak, bu günü kutlamak amacı ile UNESCO 13 Şubat’ı “Dünya Radyo Günü” olarak ilan etmiştir.
Radyonun birçok kitleye rahatlıkla sesini duyurabilmesi ve ekonomik oluşu internetin ve mobil yayıncılığında gelişmesiyle radyo yayıncılığının daha geniş kitlelere ulaşabilmesi radyonun etki alanını ve potansiyelini daha da artırmıştır.


Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne göre, dünyadaki evlerin %75’i radyo sahibidir. Ayrıca, haberlerle ulaşmak ve iletişim kurmak için geniş bant bağlantı kullananların sayısı her geçen gün artmaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Aydemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.