Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Suçları (2)

4. KULLANMAK İÇİN UYUŞTURUCU VEYA UYARICI MADDE SATIN ALMAK,KABUL ETMEK VEYA BULUNDURMAK YA DA UYUŞTURUCU VEYA UYARICI MADDE KULLANMAK (TCK m.191)
TCK m.191/1 ‘de ‘‘Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapiscezası ile cezalandırılır.’’ hükmü yer almaktadır.

Türk Ceza Kanunu 191/2 maddesinde soruşturma döneminde bu suçu işleyenler için, 5 yıl süreyle kamu davası açılmayacağı, erteleneceği düzenlenmiştir. Türk Ceza Kanunu 191/3 maddesine göre ;asgari 1 yıl süreyle denetimli serbestlik hükümleri uygulanacaktır. Cumhuriyet savcısı; 3 aylık dönemler olarak 1 yıl daha bu süreyi uzatabilir. Gerekli görülürse, kişiye tedavi de uygulanır.
Türk Ceza Kanunu’nun 191/4 maddesine göre, erteleme süresi verildiğinde; kişi kurallara uygun hareket etmezse, uyuşturucu maddeyi tekrar kullanır ya da kabul ederse, hakkında kamu davası açılacaktır.

Hakkında tedaviye veya denetimli serbestlik tedbirine karar verilmiş olan kişi, söz konusu maddenin 5. fıkrası gereğince, tedavinin ve denetimli serbestinin gereklerine uygun davrandığında, mahkeme, hakkında açılmış olan ‘‘davanın düşmesine’’ karar verir. Ancak, tedavinin ve tedbirin gereklerine uyulmadığında, mahkeme, davaya devam ederek hüküm verir. Altıncı fıkrada, failin, hakkında, cezaya hükmedildikten sonra da, tedaviye veya denetimli serbestlik tedbirine karar verilebileceği, gereklerine uyduğunda cezanın infaz edilmiş sayılacağı öngörülmüştür. Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, hakkında kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmekten veya bulundurmaktan dolayı cezaya hükmedildikten sonra da, iki ile dördüncü fıkralar hükümlerine göre tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulabilir. Bu durumda hükmedilen cezanın infazı ertelenir. Ancak, ertelemenin olabilmesi için kişi hakkında bu suç nedeniyle önceden tedavi ve denetimli serbestlik tedbirine karar verilmemiş olması gerekir. (7)

5. ETKİN PİŞMANLIK (TCK m.192)
Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarına iştirak etmiş olan kişi etkin pişmanlık gösterdiğinde hakkında cezaya hükmolunamaz. (TCK m.192/1) Yargıtay 10. Ceza Dairesi’nin 03.04.2012 Tarihli ve 2010/144,2012/6987 sayılı ilamında ‘‘ Sanığın A., E. ve M. Adlı kişilerle birlikte içinde bulunduğu araçta yapılan aramada, otomobilin arka koltuğu altına gizlenmiş gazete kağıdı içerisinde suç konusu esrarın ele geçirildiği, kime ait olduğu bilinmeyen ve diğer şansların soyut beyanları dışında delil bulunmayan aşamada, sanığın bu esrarın kendisine ait olduğunu belirttiği, böylece suçunun ortaya çıkmasına hizmet ve yardım eden sanık hakkında 5237 sayılı TCK’nın 192/3.maddesindeki etkin pişmanlık hükmünün uygulanması gerektiğinin gözetilmesi.. ’’ şeklinde hüküm kurulmuştur.

TCK m.192/2 de etkin pişmanlıktan yararlanılabilmesi için, kişinin, resmi makamlar suçtan haber almadan önce, uyuşturucu veya uyarıcı maddeyi kimden, ne zaman ve nereden temin ettiğini merciine haber vererek, suçluların yakalanmasını yahut uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirilmesini kolaylaştırılması gerekmektedir. TCK m.192/3 uyarınca suç haber alındıktan sonra gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve fail veya diğer suç ortaklarının yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek ceza, yardımın niteliğine göre belli bir oranda indirilir. (8)

Söz konusu maddenin 4. fıkrası ‘‘Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, hakkında kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmaktan dolayı soruşturma başlatılmadan önce resmi makamlara veya sağlık kuruluşlarına başvurarak tedavi ettirilmesini isterse, cezaya hükmolunmaz. (Ek cümle: 24/11/2016-6763/16 md.) Bu durumda kamu görevlileri ile sağlık mesleği mensuplarının 279 uncu ve 280 inci maddeler uyarınca suçu bildirme yükümlülüğü doğmaz.’’ şeklinde düzenlenmiştir.


Öğretide mahkemenin 192/4 hükmünü uygulaması için en azından tedaviye başlanmış olmasının göz önünde bulundurulmasını destekleyen görüşler (9) bulunmakla birlikte tedaviye uyulmuş olması gerekliliğini savunan görüşler de mevcuttur. (10)  Etkin pişmanlık konusunda soruşturma ve kovuşturma sırasında veya TCK 193/2 fıkrasında ki düzenleme de kısmi indirim yerine yapılacak düzenleme ile gerekli önlemlerin alınarak bilgiyi paylaşan şüpheli, sanık veya hükümlünün cezasızlığı düzenlenmelidir. Bu durum mücadeleyi etkin hale getirecektir.


Hukuk uygulamalarımızda bu tür suçlarla ilgili olarak her ne kadar müsadere düzenlemesi olsa da bir kısım kanuni düzenlemenin yetersizliği dikkat çekmektedir. TCK-Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” başlıklı Madde 282- (1) (Değişik: 26/6/2009 – 5918/5 md.) Alt sınırı altı ay veya daha fazla hapis cezasını gerektiren bir suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini, yurt dışına çıkaran veya bunların gayrimeşru kaynağını gizlemek veya meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak maksadıyla, çeşitli işlemlere tâbi tutan kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.


(2) (Ek: 26/6/2009 – 5918/5 md.) Birinci fıkradaki suçun işlenmesine iştirak etmeksizin, bu suçun konusunu oluşturan malvarlığı değerini, bu özelliğini bilerek satın alan, kabul eden, bulunduran veya kullanan kişi iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.  (3) Bu suçun, kamu görevlisi tarafından veya belli bir meslek sahibi kişi tarafından bu mesleğin icrası sırasında işlenmesi halinde, verilecek hapis cezası yarı oranında artırılır. (4) Bu suçun, suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, verilecek ceza bir kat artırılır. (5) Bu suçun işlenmesi dolayısıyla tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.


Şeklinde düzenlemenin bu tür kaçakçılık suçları ile etkin mücadele için yeterli olmadığını adeta bir ödüle dönüştüğü tarafımızca değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 9 Mad. “Vergi ehliyeti” başlığı ile düzenlenmiş olup; “Mükellefiyet ve vergi sorumluluğu için kanuni ehliyet şart değildir. Vergiyi doğuran olayın kanunlarla yasak edilmiş bulunması mükellefiyeti ve vergi sorumluluğunu kaldırmaz” düzenlemesi açık iken bu tür suçlardan elde edilen gelirin vergilendirildiğine pek rastlanılmamaktadır. Kaçakçılık suçları arasında yer alan uyuşturucu suçlarından elde edilen gelirin vergilendirilmesi ayrı bir kararlılık ile üzerine gidildiğinde bu suçu işleyenlerin renkli hayatları ile ilgili “nereden buldun” kurumu devreye sokularak yaşam biçimleri itibariyle özendirmenin önüne geçilmiş olacaktır. (BİTTİ)

KAYNAKÇA
1- Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler Topluma Karşı Suçlar, Zeki Hafızoğulları,Muharrem Özen , Ankara 2012
2- Öner, Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Suçları
3- Yokuş Sevük,Uyuşturucu Veya Uyarıcı Madde Kullanılmasına İlişkin Suçlar
4- Özbek/Doğan/Bacaksız, 14.Baskı
5- Teorik ve Pratik Ceza Özal Hukuku TEZCAN/Erdem/Önok 19.Baskı,
6- Yaşar/Gökcan/Artuç, Türk Ceza Kanunu

(7) Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler Topluma Karşı Suçlar, Zeki Hafızoğulları,Muharrem Özen ,Ankara 2012 s.112
(8) Yargıtay 10. Ceza Dairesi, 15.3.2016 ,326/817.
(9) Teorik ve Pratik Ceza Özal Hukuku TEZCAN/Erdem/Önok 19.Baskı,s.1026
(10) Yaşar/Gökcan/Artuç, s.5421

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dursun Yassıkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.