Mevsimsel işçilerin hayatı kolaylaşıyor

Mevsimsel işçilerin ve ailelerinin refah seviyesini yükseltmek amacıyla Resmi Gazete yeni bir genelge yayınladı.

KARDELEN UÇAK

Mevsimlik tarım işçilerinin hayat koşullarına yönelik düzenleme Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Mevsimlik çalışmak amacıyla başka yerlere giden işçiler sağlık, eğitim ve barınma gibi ihtiyaçlarını da giderirken zorluklar yaşıyor. Genelgeye göre, mevsimlik işçilerin sıklıkla çalıştığı yerlerde hem temel ihtiyaçlarını giderebilecekler hem de ortak alanlarını valiliklerin koordinesi eşliğinde düzenleyebilecek. Genelgeye göre, işçilerin ailelerinin hayat standartları adına da düzenlemeler getirildi.

İŞÇİLERİN ÇOCUKLARININ EĞİTİM HAYATI DA UNUTULMADI

Resmi Gazete’de yayınlanan bilgilere göre mevsimlik işçiler, sıklıkla çalışmayı tercih ettiği bölgelerde yeterli sayıda sağlık personeli atanacak. Sağlık ihtiyaçlarını kolaylıkla giderebilecek olan işçilerin ailelerinin de unutulmadı. Öğrenci olan çocukların eğitim kayıpları giderilecek. Özel eğitim alması gereken öğrenciler ise rehberlik araştırma merkezi müdürlükleri aracılığıyla eğitimlerini devam ettirecek. Mevsimlik işçilerin çocukları ikamet ettiği bölgeden farklı bir bölgeye gittiğinde eğitimi yarıda kalmaması adına telafi eğitimleri yapılacak. Eğitim çağında olan çocuklar eğitimini devam ettirmek için Milli Eğitim Bakanlığının yönergeleriyle uygulanıp çocukların okul kıyafetleri de valilikler tarafından toplanan yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla temin edilecek.

ÖZEL TRAFİK DENETİMLERİ ARTIRILACAK

Yayınlanan genelgeye göre, mevsimlik işçilerin taşıyan karayolu araçları, 00.00-06.00 saatlerinde şehirlerarası yolculuk yapmayacak ve İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ile mevsimlik tarım işçilerinin şehir değiştirme anında refah seviyeleri yüksek olması amacıyla özel trafik denetimleri artırılacak.

ÇIKAN UYUMSUZLUKLAR ORTADAN KALDIRILACAK

Genelgeye göre mevsimlik tarım işçisi alan tüm il ve ilçelerde bulunan kurun ve kuruluşlar, muhtarlar, işçiler, tarım aracısı, işverenler, toprak sahibi ve işletenler toplanarak İl/İlçe Mevsimlik Tarım İşçileri İzleme Kurulu" oluşturulacak. Söz konusu toplantıda, her döneme ait mevsimlik tarım işçilerinin iş ve yaşam koşulları hakkında incelemeler yapılacak. İncelemeler eşliğinde kararlar verilerek kurullar tarafından çalışmalar başlatılacak. Kurullar, aracılar ile işverenler veya doğrudan işçiler ile işverenler arasında sözleşme görüşülerek hem ortaya çıkan uyumsuzluklar kaldırılacak hem de çözümsel süreçler yönetilerek tedbirler alınacak.

ÇÖZÜMLER ÜRETİLECEK

Resmi Gazete’nin mevsimsel işçiler için yayınladığı genelgeye göre işçilerin varsayımlar ikamet adreslerindeki illerin ve ilçelerin valileri ve bölgede bulunan akademisyenler de ilgi Kurul’da bulunacak. Yılda en az bir kere kurulması planlanan Kurul, mevsimlik tarım işçiliği ile ilgili ulusal politikanın belirlenmesi, kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması, valiliklerce bu Genelge kapsamında yürütülen faaliyetlerin izlenmesi ve sorunlara çözüm üretilmesi hakkında çalışmalar yürütecek.

29 Nis 2024 - 16:10 Ankara- Güncel

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.