Çağın Bitmeyen Hastalığı: Tükenmişlik Sendromu

Psikolog Gözde Nur Şahin, tükenmişlik sendromunu mercek altına aldı.

KARDELEN UÇAK

Psikolog Gözde Nur Şahin, çağın kronik rahatsızlığı olan tükenmişlik sendromuna dikkati çekti. Birçok insanın muzdarip olduğu bu sendromdan kurtulma yolları da bulunuyor. Gündelik işleri, çalışma hayatını ve benlik algısını tehdit eden tükenmişlik sendromuna dair merak edilenleri Psikolog Şahin cevapladı.

“ÖZELLİKLE YOĞUN İŞ YÜKÜ ALTINDAKİLERDE GÖRÜLÜR”

-Tükenmişlik sendromu nedir ve tükenmişlik sendromu yaşayan kişiler dışarıdan fark edilebilir mi?

-Gözde Nur Şahin: “Tükenmişlik sendromu özellikle yoğun iş yükü ve stres altında çalışan kişilerde görülen ve duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı algısı ile karakterize bir sendrom olarak tanımlanabilir. Ortaya çıkabilecek fiziksel, duygusal ve düşünsel belirtiler ile hem tükenmişlik yaşayan kişi hem de yakın çevresi durumu fark edebilir. Tükenmişlik yaşayan kişilerin kendilerini gözlemlemesi ve işaretleri fark etmesi sürecin doğru yönetilmesi ve erken müdahale açısından oldukça önemlidir. En sık görülen fizyolojik belirtiler: Kronik yorgunluk, uyku düzeninde bozulmalar (uyku kalitesi, uykuya dalma süresi ve uykuyu sürdürme sorunları), odaklanma ve konsantrasyon sorunları, cilt problemlerinde artış, mide bulanması/mide yanması olarak kendini gösterebilir.”

Duygusal belirtileri yakalamak ve farkına varmak fiziksel belirtiler kadar kolay olmasa da bazı etkenlerin varlığına işaret eden Şahin, “Özellikle iş motivasyonunun azalması, geleceğe karşı umutsuzluk, karamsarlık, genel olarak toleransın azalması, kendinibaşarısız/yetersiz/değersiz hissetme olarak görülebilir.” ifadelerini kullandı.

“İŞ ORTAMI VE ARKADAŞLARININ ROLÜ ÇOK ÖNEMLİ”

-Tükenmişlik sendromu yaşayan birine yakınları nasıl yaklaşmalı?

-Gözde Nur Şahin: “Tükenmişlik sendromu, çalışma hayatının tetiklediği bir durum olması sebebiyle iş ortamı ve iş arkadaşlarının rolü burda çok önemlidir. Empati, destek ve anlayış bu işin anahtarlarıdır. Tükenmişlik sendromu yaşayan kişiyi dinlemek, empatik olarak yaklaşmak, onu anladığınızı ve yanında olduğunuzu göstererek gerektiğinde sosyal destek sağlamak çok önemlidir. Fakat en önemlisi de kişinin mevcut sorunlarının kaynağının farkına varmak ve bu sorunların üstesinden gelebilmek adına kişiye destek olmaktır.”

“ZİNCİRLER BİR YERDEN KIRILMALIDIR”

-Tükenmişlik sendromu yaşayan bir kişi çalışmakta da zorlanıyor. Ancak bir yandan da geçim derdi var. Günlük hayatını nasıl devam ettirebilir? Neler yapmalı?

- Gözde Nur Şahin: “Tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerin en büyük tetikleyicilerinden biri geçim derdidir. Bunu bir kısır döngü olarak ele alabiliriz. Kişinin yaşadığı stres sonucu çalışma hayatına uyum sağlayamaması ve yetersiz hissetmesi kişiyi işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya getirebilir ve kişiler işini kaybetme tehlikesinin yarattığı stresle kendilerini daha da tükenmiş  hissedebilirler. Yani bu kısır döngünün zincirler bir yerden kırılmalıdır. Bu noktada kişiler öncelikle kendilerini bu kadar kaygılandıran veya yıpratan stres faktörlerinin farkında olup bunlarla başka çıkma mekanizmalarını geliştirmelilerdir. Stresli zamanlarda, bireylerin çevrelerinden yardım isteyebiliyor olması önemlidir. Çevreden görülen destek stres ve tükenmişlik duygusuna karşı en etkili silahlardan birisidir.”

“HAYATIN ÖNCELİKLERİ BELİRLENMELİ”

-Tükenmişlik sendromu yaşayan biri öz tedavisini nasıl yapabilir?

-Gözde Nur Şahin: “Tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerin kendileri için yapabileceği birkaç basit fakat hayati öneme sahip adımdan bahsedebiliriz. Hayatımızın önceliklerini belirlemek ilk adım olarak çok uygundur mesela önem verdiğiniz etkinliklere mümkün olduğunca zaman ayırmak, hobilerinizi sürdürmek, rutinlerinizi devam ettirmek, sevdiklerinizle vakit geçirmek gibi.Aynı zamanda tükenmişlik yaşamanıza sebep olabilecek faktörleri belirleyip kontrol edebileceğiniz şeyleri kontrol etmeye çalışmanız fakat kontrol edemeyeceğiniz bazı şeyler varsa bunları da kontrol edemeyeceğinizi kabul etmeniz gerekmektedir. Başa çıkamadığınızı fark ettiğiniz noktada destek almaktan çekinmeyerek bir uzmanla görüşmek, süreci daha iyi yönetmenize oldukça yardımcı olacaktır.”

20 Nis 2024 - 13:11 Ankara- Sağlık

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.