Darphane Açıklamasını Düzeltsin

Yüksek rağbet gören altına karşı fırsatçılar harekete geçerek merdiven altı üretimi çoğalttı. Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Timuçin Sönmez ise Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin’in açıklamasının kuyumcuları itibarsızlaştırdığını söyleyerek Şahin’den açıklamasını düzeltmesini talep etti.

KARDELEN UÇAK

Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Timuçin Sönmez, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin’in açıklamasının kuyumcuları itibarsızlaştırdığını söyleyerek Şahin’den açıklamasını düzeltmesini talep etti.

Makroekonomideki dengesizliğin ardından geçtiğimiz günlerde en güvenilir yatırım aracı görülen altın, fırsatçıların istilasına uğramıştı. Yüksek rağbet gören altına karşı fırsatçılar harekete geçerek merdiven altı üretimi çoğaltmışlardı. Ucuz altın aldığını düşünüp sevinen vatandaşlar, aldığı ürünün bakır ve gümüş karışımı olduğunu fark edince şikayetler çoğaldı. Bunun üzerine Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, yaptığı açıklamada sahte altına karşı uyarmıştı. 

DARPHANENİN AÇIKLAMASI KUYUMCULARIN İTİBARINI ZEDELEDİ

“Sahteciler ürünün içerisindeki saf altın miktarını düşürerek ayarıyla oynuyor; 22 ayar olması gereken ürünü aslında daha düşük ayarda üretiyorlar” diye belirten Genel Müdür Şahin, “Sahte altın” tabirini de kullanmıştı. Darphane harici yerlerde üretilen altınların sahte altın olduğunu kaydeden Şahin “Ayarının düşürülmesine rağmen yüksek ayardan satılan ürünlerde vatandaşımız daha fazla para vermiş oluyor. Birinci zarar ettiği yer burası.” ifadelerini kullanmıştı. Şahin’in ürünlerin sahte olduğu bilinmesine rağmen kuyumcular tarafından satın alındığı ifadesi ise kuyumcular tarafından tepkiye sebep oldu. Piyasa özelinde iş birliği içinde ilerleyen iki taraf, birbirine cephe oldu. Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Timuçin Sönmez, beklenen açıklamayı gazetemize yaptı. Sönmez, sözlerine “Sahte altın” diye bir tabirin olmadığını, bunun “Replika ürün” olduğunun altını çizerek başladı. Başkan Timuçin Sönmez, sahte altının da altın kıtlığının da yaşanmadığını vurguladı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin’in yaptığı açıklamanın mesleki karalama olduğunu dile getiren Sönmez, Şahin’den açıklamasını düzeltmesini talep etti.

“DARPHANE BAŞKANI AÇIKLAMASINI DÜZELTSİN”

Genel Müdür Abdullah Yasir Şahin’in açıklamasındaki sahte altın kavramının asılsız olduğunu vurgulayan Başkan Timuçin Sönmez, “Darphanenin yaptığı bu açıklama gerçekten buradaki bütün hem oda başkanlarımızı hem de kuyumcuları zor duruma soktu. Kuyumculuğun itibarıyla oynandı burada. Kuyumcular da sahte altın satmak ne demek yani? Öyle bir şey olabilir mi? Devletin kurumları var, emniyet güçleri var. Darphane başkanı tarafından yapılan açıklama çok talihsiz, kadersiz bir açıklama oldu. Darphanenin bu açıklaması da kuyumculara etkiledi tabii ki. Darphane başkanından bu konuşmasının şeklini ve metnini de düzeltmesini talep ediyoruz. Bütün kuyumcuları zan altında bıraktı. Bununla ilgili de bir düzeltme açıklamasında talep ediyoruz. Ben bunu federasyon olarak yazılı olarak da talep edeceğim kendisine.” diye konuştu.

Darphanenin açıklamasının talihsiz bir açıklama olduğunu aktaran Sönmez, söz konusu açıklamanın kuyumcuları ve meslek oda üyelerini zor duruma soktuğunu vurguladı.

“DARPHANE KENDİ İÇİNDEKİ YANLIŞI KUYUMCULARA İHALE ETTİ”

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Şahin’in açıklamasının kuyumcuların itibarını zedelediğini söyleyen Sönmez, “Darphanenin açıklaması talihsiz bir açıklama. Sahte diye bir şey olmaz. Ama darphane dışında basılan altınlar var. Bunun sebebi de, tabii ki bunu tasvip etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz, darphanede verimli ve adil bir şekilde dağıtım yapılmadığı için arzla talep bir yerde buluşuyor. Bunun sebebi de darphane. Darphanenin yanlışı kuyumculara patladı. Bu olay ayrıca kuyumcuların da itibarını zedeledi. Bu çok yanlış bir şey. Darphane kendi içindeki yanlışı kuyumculara ihale etti. Zaten biz de şimdi bunlarla ilgili toplantıdayız. Ciddi şekilde bu konuda rahatsızız. Bununla ilgili de bir basın açıklaması da yapacağız. Kuyumcuların bu konuda kararları olacak.”

SAHTE ALTIN DEĞİL; REPLİKA ÜRÜN

Ülke genelinde hem sahte altının var olmadığını hem de altın kıtlığının yaşanmadığını dile getiren Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Sönmez, “ Türkiye'de sahte altın diye bir konu yok. Bazı replika ürünler var. Altının tanımı da çok geniş. Bugün yüzük de altın, ziynet de altın, has dediğimiz yatırımlık gram altın da altın, bilezik de altın. Bunların sahte olması söz konusu değil. Kamuoyunda böyle bir algı yaratıldı. Bu algı da nesnesiz bir algı.  Replika ürün her alanda var. Replika ürünün sorunu var. Darphanede basılan altın, basılmayan altın var. Diğer altınlar zaten kuyumcularda üretiliyor. Yani öncelikle bir sahte altın tanımı diye bir şey yok. Bunun altını ısrarla çizmemiz lazım. Altında kıtlık söz konusu değil. Hangi kuyumcu dükkanına gitseniz, altınıza alabiliyorsunuz. Bizim buradan tüketiciye tavsiyemiz, tanıdığı, bildiği kuyumculardan alışveriş yapsınlar.” değerlendirmesini yaptı. 

18 Nis 2024 - 15:43 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.