Tutankhamun’un Hazineleri Ankara’da sergilendi

Dünyanın dört bir yanından sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği “Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri” sergisi, İstanbul’un ardından Ankara’da da sanatseverlerle buluştu

GONACAGÜL KONAŞ

 

Antik Mısır’ın gizemli çocuk firavunu Tutankhamun’un hazinelerini sergileyen etkileyici bir etkinlik, Ankara’da büyük bir ilgiyle karşılandı. Dünyanın dört bir yanından sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği “Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri” sergisi, İstanbul’un ardından Ankara’da da sanatseverlerle buluştu. Serginin açılışına ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı,Level A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Zaman, Mısır Büyükelçisi Amr El-Hamamy, ve 30’a yakın ülkenin büyükelçileri katıldı.

Sergide, Tutankhamun’a ait 409 eserin birebir replikaları bulunuyor. Değerli taşlarla süslenmiş altın ölüm maskesi, Mısır tanrıçalarını tasvir eden tabut, içindeki mumya, altın yaldızlı ahşap yatak, savaş arabası, Kraliçe Ankhesenamun ile aşkını tasvir eden altın taht gibi birçok ilginç eser sergileniyor. Ayrıca, çocuk kralın genç yaşta ölümünde rol oynayan genetik kusurlardan biri olan bastonlarından örnekler de ziyaretçilere sunuluyor.

“ÖĞRENCİLERİN DE MUTLAKA GÖRMESİ GEREKEN BİR SERGİ”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, serginin önemini vurgulayarak, “Tutankhamun hazineleri, tarih, kültür ve sanata ilgi duyan herkesin yanı sıra öğrencilerin de mutlaka görmesi gereken bir sergi” olduğunu belirtti.

Tutankhamun, henüz 9 yaşında iken tahta geçen esrarengiz bir firavundur. Trajik yaşam öyküsü, ünlü ölüm maskesi ve tabutuyla birlikte som altından yapılmış paha biçilemeyen eşyaları ve çözülemeyen gizemleriyle 100 yıldır milyonlarca insanın ilgisini çekmektedir. Dünya genelinde 60 yıldan uzun süredir dolaşan ve 40 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaparak rekorlar kıran “Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri Sergisi”, İstanbul’dan sonra Ankara’da da sanatseverlerle buluştu.

“Kral Tutankhamun’un hazinelerinin küçük bir kısmı bu sergi ile getirildi”

“Binlerce yıl öncesine dayanan medeniyetimiz, dünyayı etkilemeye devam ediyor”

Ankara PanoraAVM’de düzenlenen serginin tanıtım toplantısında, ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yanı sıra organizatör Level A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Zaman ve Mısır’ın akredite küratörlerindenMohamedAtefAbdelshafy de bilgi verdi.

Dünyanın dört bir yanından gelen büyükelçiler, Prof. İlber Ortaylı’nın sunumu ve Mısırlı küratörMohamedAtefAbdelshafy’nin rehberliğinde sergideki eserleri inceleme fırsatı buldular.

Mısır Büyükelçisi AmrSolimanAbdelmeguid El-Hamamy ise katılanlara şu sözlerle seslendi: “Türk halkının Mısır’ı ziyaretinde tamamını görebileceği Kral Tutankhamun’un hazinelerinin sadece küçük bir kısmı bu sergi ile getirildi. Binlerce yıl öncesine dayanan medeniyetimiz, harikalarıyla hala tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor.”

“MEDENİYET, YUNAN İLE BAŞLAMIYOR; MEZOPOTAMYA İLE BAŞLIYOR”

Antik Mısır, Nil deltasının zenginliğiyle oluşturduğu muhteşem bir uygarlıktır. Bu büyüleyici uygarlığın önemini ve Tutankhamun’un yerini vurgulayan değerli bilgiler sunan Prof. Dr. İlber Ortaylı, şunları dile getirdi:

“Medeniyet, Yunan ile başlamıyor; Mezopotamya ile başlıyor, ancak devamlılık ve tutarlılık açısından Nil ve Nil deltasının zenginliği gibi unsurlar, Mısır gibi ihtişamlı bir medeniyetin oluşmasına katkı sağladı. Tutankhamun, Mısır tarihinin sarsıntılı bir döneminde tahta geçti. Babası Akhenaton (veya IV. Amenhotep olarak da bilinir), Mısır’ın yeni dönem 18. hanedanının bir firavunuydu. Krallığının altıncı yılında, yüzlerce yıldır Mısır’ın başkenti olan Teb’den ayrılarak bugün Tel el Amarna olarak bilinen el değmemiş topraklarda yeni bir başkent kurdu. Akhenaton, diğer tanrılara olan inancı yok etmek ve Aton dinini yerleştirmek için tapınaklardan diğer tanrıların isimlerini sildirdi. Aton, Babilonya’dan Mısır’a geçtiği düşünülen Güneşle ilgili bir tek tanrıdır ve tek tanrılı İbrani dinlerinin başlangıcı olarak kabul edilebilir. En bilinen eşlerinden biri Mitanni prensesi Nefertiti idi. Akhenaton tahttan indirildikten sonra, onun oğullarından biri olan Tutankhamun 9 yaşında tahta geçti ve erken yaşta öldü. Onun döneminde Mısır, çok tanrılı eski dinine geri döndü ve Amon rahiplerine itibarları iade edildi. Ancak şu gerçeği unutmamak gerekir ki Tutankhamun, 20. yüzyılda mezarının bulunması ve Mısır medeniyetini yansıtması nedeniyle bizim en çok tanıdığımız firavundur.”

“MEZARI SOYULMADAN HAZİNELERİ GÜNÜMÜZE ULAŞAN TEK FİRAVUN”

Mısır’daki kral mezarları olan Keops, Kefren ve Mikerinos’un büyük piramitlerindeki mezarlarında firavunlara ait hiçbir şey bulunmamaktadır çünkü tamamı soyulmuştur. Ancak Prof. Ortaylı, Tutankhamun’un yer altında bulunan mezarının mükemmel bir şekilde korunduğunu ve 1922’de İngiliz Arkeolog Howard Carter tarafından bulunduğunda, mezarının soyulmadan hazinelerinin günümüze ulaşan tek firavun olduğunu belirtti.

“BU SERGİYİ ANKARA’DA AÇMAKTAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUZ”

Level A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve “Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri Sergisi”nin organizatörü olan Tufan Zaman ise dünyanın dört bir yanındaki ziyaretçi rekorları kıran bu sergiyi Türkiye’ye getirmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti:

“Türkiye’de ilk olarak İstanbul’da açtığımız sergimiz büyük ilgi gördü. Şimdi ise Ankara’da açmaktan dolayı çok mutluyuz. Sergide, firavun Tutankhamun’un mezar odasından çıkan som altından tabutu, altın ve değerli taşlardan yapılmış dünyaca ünlü ölüm maskesi, savaş arabası, silahları, bastonları, mobilyaları gibi günlük eşyaları arasından seçilmiş paha biçilmez 400’ün üzerinde eserin, Mısır’ın akredite sanatçıları tarafından özenle üretilen birebir replikaları yer alıyor. Sergi, ziyaretçilerini Tutankhamun’un hazinelerinin 1922’de İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından bulundukları zamanki gibi Antik Mısır’ın gizemlerini keşif yolculuğuna çıkaracak. Sergi boyunca Antik Mısır ve Tutankhamun ile ilgili Arkeolog Howard Carter’ın günlüklerine dayanan video ve projeksiyon gösterileri ile benzersiz bir deneyim sunuyoruz. Sergide hazineye ait 400’ün üzerinde eserin yanı sıra ünlü firavunun gizemli hikâyesi ve Antik Mısır’a dair yeniden kurgulanan görsel unsurlar yer alıyor. Her yaştan ziyaretçiler bu sayede Tutankhamun’un yaşamına yakından tanıklık ederken bu gizemli ve görkemli yaşamı en ince ayrıntısına kadar gözlemleyebilecek.”

“BU SERGİDE 3 HİKÂYEYE EŞLİK EDİYORUZ”

Serginin Mısırlı küratörüMohamedAtefAbdelshafy ise toplantıda şunları söyledi:“Kral Tutankhamun’un hazinelerinin önemi çok büyük ve bugün buraya kadar gelmesi ve sizlerle buluşması bizler için de büyük önem taşıyor. Buraya teşrif eden tüm misafirlerimizle 3 hikâyeye eşlik ediyoruz:Bunlardan birincisi Kral Tutankhamun ve eşi Kraliçe Ankhesenamun’un aşk hikayesi. İkincisi hazinenin keşfedilme hikayesi… İngiliz Arkeolog Howard Carter’ın 100 yıl önce hazineyi nasıl keşfettiği ve dünyaya nasıl sunduğunun hikâyesi… Üçüncü ve son olarak Tutankhamun’un mezarı ile ilgili. Mezarın dört odası, tümü som altından eşyalar ve hazineler... Buraya gelen insanlar Kral Tut’un eşyalarını ve hazinelerini sanki Mısır’daki gerçek müzeyi ziyaret etmiş gibi deneyimleme ve görme fırsatına erişecek.”

Ankara, Antik Mısır tarihine dair benzersiz bir deneyim sunan “Tutankhamun, Çocuk Firavunun Hazineleri” sergisinin ev sahipliğini yapıyor. Ankara PanoraAVM’de açılan sergi, 1 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.

04 Nis 2024 - 16:55 Ankara- Kültür & Sanat

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.