Seçmen cezası artık 4 bin 123,75 Türk Lirası

Türkiye Barolar Birliği (TBB), seçmeni bilgilendirmek üzere önemli noktalara değindiği raporu yayınladı.

Kardelen Uçak

Türkiye Barolar Birliği (TBB), “Seçmenler İçin Hukuk Rehberi”ni yayınladı. Söz kousu raporda, seçmenin ve müşahitlerin dikkat etmesi gerekenler konular, sandık kurulu, oy verme günü yapılacaklar, sandık seçmen listesine kayıtlı olmayan seçmenlerin oy kullanması, sandıkların açıldığı ve sayıldığı süreç, oylarn hangi hallerde geçerli sayıldığı gibi konular yer alıyor. Bununla birlikte, seçim para cezaları, itiraz süreci, seçim adli cezaları, hesaba katılan ve katımayan oy pusulaları, şikayet gibi hukuki işlemler hakkında da bilgiler verildi. Oy kullanmanın gizliliğini esas alan Türkiye Cumhuriyeti Anayasına göre düzenlenen raporda, seçmen kabinine cep telefonu, fotoğraf makinesi gibi görüntü ve haberleşme cihazlarıyla girilmemesi gerektiği vurgulandı. Oy verme işlemi sırasında kabine seçmen dışında kimse giremediğini ve kabine girdikten sonra herhangi bir gerekçe ile (hatalı oy kullandığını vb. ileri sürerek) yeni oy pusulası talep eden kişiye de yeni pusula verilmeyeceği uyarısı yapıldı.

ENGELLİLERİN KABİNİNE SANDIK KURULU BAŞKANI GİRMESİ YASAK

Seçmenler İçin Hukuk Rehberi raporunda, okuma ve  yazma bilmeyen vatadaşlar için de yapılacaklar sıralandı. Rapora göre, oy verme sırasında yardım etmek amacıyla oy verme yerine kendisinden başka kimse giremez ve oy kullanma sırasında yardım edemez. Kendi oyunu kendi kullanır. Eğer seçmen sorarsa sandık kurulu başkanının, pusula ve oyun nasıl kullanılacağı hakkında yönlendirme yapmaksızın bilgi vereceği yer alıyor. Engelli seçmenlerin oy kullanma esnasında yapacakları ise istisnalar dahilinde. Sandık kurulu başkanının veya başka kimsenin giremeyecceği kabinde, görme engelliler isterlerse özel olarak hazırlanmış şablona yerleştirilen oy pusulasını alarak tek başına oyunu kullanabilirler istemezlerse o seçim çevresi seçmeni olan akrabalarından birisinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilir. Felçliler veya bu gibi oy kullanamayacak şekilde bedeni engellilikleri açıkça belli olanlar da aynı şekilde oy kullanabiliyor.

2024 İTİBARİYLE PARA CEZASI 4 bin 123,75

TBB tarafından hazırlanan raporda hesaba katılan ve katılmayan oylar hakkında da bilgilendirme yapılıdı. Birleşik oy pusulasında baskıda silinme veya yanlışlık yapılmış olsa bile, hangi siyasi parti veya bağımsız aday lehine kullanılmış olduğu “tercih” veya “evet” mührünün vurulduğu yerden kesin olarak anlaşılan oy pusulaları hesaba katılıyor. O zarfta kullanılması gereken oy pusulalarından biri veya birkaçı eksik çıksa bile, zarftan çıkan diğer oy pusulaları hesaba katılıyor. Zarfın içinden el ilânı,  broşür ya da özel bir işaret, yazı veya şekil taşıyan kâğıt veyaişaret amacı taşıyan herhangi birmadde çıkmış olması halinde, bu zarftan çıkan tüm oy pusulaları hesaba katılmıyor. Zarfın içerisinden aynı seçim türüne ait birden fazla oy pusulası çıkmış olması halinde, sadece bu seçim türüne ait oy pusulaları hesaba katılmaz, diğerleri hesaba katılıyor. Seçim işlerinin yerine getirilmesi sırasında, seçimin düzenli yürütülmesini sağlamak maksadı ile, seçim kurulları veya kurul başkanları tarafından alınan karar ve tedbirlere, uyarıya rağmen riayet etmeyen kişilere ise 2024 yılı itibariyle 4 bin 123,75 lira para cezası uygulanıyor.

29 Mar 2024 - 15:59 Ankara- Güncel

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.