Dezenformasyon iklim krizini hızlandırıyor

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum, WEF) tarafından hazırlanan 2024 Küresel Riskler Raporuna göre, küresel tehdit haline gelen dezenformasyon İklim krizini hızlandırıyor.

KARDELEN UÇAK

Dünya Ekonomik Forumu ( World Economic Forum, WEF) tarafından hazırlanan 2024 Küresel Riskler Raporuna göre dünya çökmek üzere olan gezegene dönüşüyor. İklim değişikliğinin artan olumsuz etkileri, savaşlar, toplumsal kutuplaşma ve devam eden geçim sıkıntısı gibi faktörler küresel düzeni istikrarsızlaştırırken söz konusu rapora göre teknolojik gelişme ve ekonomik belirsizlikler bu süreci hızlandırıyor. 

Küresel Risk Algısı Anketi’ne dayandırılan raporda; akademisyenlerin, iş dünyası temsilcilerinin, politika yapıcılarının ve sivil toplumdan yaklaşık bin 500 küresel uzmanın görüşleri yer alıyor. Rapor incelendiğinde dünyanın umut vaat etmeyen bir hale geldiği sonucu saptansa da belirli önlemlerle iklim krizinin çöküşü engellenmese de geciktirilebiliyor. 

Küresel Risk Algısı Anketi’ne göre, yüzde 54’ü kısa vadede “istikrarsızlık” ve “orta düzeyde felaket riski” öngörüyor. Ankete katılanların yüzde 30'u ise, iki yıl içinde doğal afetlerin oldukça arttığı bir ortam bekliyor. Ölçek 10 yıla genişletildiğinde ise katılımcıların kötümserliği artıyor ve 2034’e gelindiğinde, katılımcıların yüzde 63’ü “fırtınalı veya sarsıntılı” bir dünya düzeni öngörüyor.

TOPLUMSAL KUTUPLAŞMA ŞİDDETİ ARTIRIYOR

Söz konusu rapora göre, iklim değişikliği dezenformasyon ve yanlış bilgilendirme ile de tehlikeli hale geliyor. Görüşler, iki yıl içinde dünyada şiddetli doğal afet beklese de, toplumsal kutuplaşma da bu şiddeti artırıyor. 2 yıllık vadede diğer küresel riskler arasında ise sırasıyla; siber güvenlik, jeopolitik çatışmalar, fırsat eşitsizliği, enflasyon, mecburi göç, ekonomik gerileme ve kirlilik yer alıyor. 10 yıllık perspektifte ise aşırı hava olayları öncelikli risk olarak değerlendirilirken, diğer riskler sırasıyla; dünya sistemlerindeki kritik değişim, biyoçeşitlilik kaybı, doğal kaynaklarda yaşanabilecek sıkıntılar, dezenformasyon ve yanlış bilgilendirme, yapay zekânın yaratabileceği olumsuz sonuçlar, mecburi göç, siber güvenlik, toplumsal kutuplaşma ve kirlilik şeklinde sıralanıyor.

DEZENFORMASYON KÜRESEL TEHDİT OLARAK KABUL EDİLDİ 

Dijitalleşen ve yapay zekanın güçlendiği ortamda üretilen yanlış bilgiler, küresel tehdit olarak kabul ediliyor. 2023 Küresel Riskler Raporuna göre, kısa vadeli riskler arasında 16’ncı sırada yer alırken, 2024 yılı raporuna göre ilk sırada yer alıyor. Rapor, yanlış bilgi ve dezenformasyonun, toplumsal kutuplaşmayı artırmanın yanı sıra bilgi akışını etkileyerek küresel düzeyde istikrarsızlık potansiyelini artırabileceğine dikkat çekiyor. Çevresel faktörlerin de risk olarak kabul edilmesi üzerine ankete katılanların bir kısmı 2024 yılında oluşabilecek aşırı anormal seyreden hava koşullarına dikkati çekti. Ankete katılan bir grup katılımcı ise, söz konusu anormal doğa olaylarının 2 yıla dağılacağını kaydetti. 

GIDA VE ENERJİ AKIŞI TEHLİKEDE 

2024 Küresel Riskler Raporuna göre, bu yıl en çok üstünde durulan konunun iklim değişikliği dahil olmak üzere jeopolitik dinamikler olması dikkati çekti. Raporda, İsrail-Gazze ve Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaşlardan verilen referanslar jeopolitik dinamiklerin ve iklim değişikliğinin küresel tedarik zincirlerini etkileyerek iş dünyası ve ekonomik yapılar üzerinde olumsuz etkiler  doğurduğu sonucuna varıldı. Gıda ve enerji akışını tehlikeye sokan bu iki unsur, en tehlikeli küresel risk kabul edildi. Bununla birlikte, iklim değişikliği kaynaklı hava olayları da gıda ve enerji akışını bozan unsur olarak kabul edildi. 

22 Mar 2024 - 17:01 - Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.