ASO’dan “60. Kuruluş Yılı Ödülleri”

Ankara Sanayi Odası, 60. kuruluş yılı münasebetiyle Ankara’da sanayinin önde gelen kişi, kurum ve kuruluşlarını ödüllendirdi.

TAYLAN İNAN GÜLKANAT

Ankara Sanayi Odası (ASO), 60. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında “60. Kuruluş Yılı Ödüllerini” dağıttı. Ankara’da bir otelde, verilen iftar yemeğiile başlayan program ödül töreni ile devam etti. ASO, firmalara “İhracat, İstihdam, Ar-Ge ve Yenilik, Fikri Mülkiyet, Proje, Çevre ve Asırlık Çınar” olmak üzere 7 kategoride ödüller verdi. Programın açılış konuşmalarını Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı  RifatHisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptı.

"TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK TEKNOLOJİ ÜSSÜNÜ KURACAĞIZ"

İlk söz alan isim olan ASO Başkanı Ardıç Bugün Ankara; üretimde Türkiye’nin en büyükleri arasına girdi. Başkentimiz, 12 milyar doları aşan ihracat, 1 milyonu aşan istihdama ulaştı. İhracatımızın yüzde 90’ından fazlası sanayi ürünü…  Ankara’mız aynı zamanda savunma sanayiinin de başkenti haline gelmiştir. Dünyanın en büyük 250 müteahhidinin yaklaşık yüzde 10’u Ankara’da. Bu nedenledir ki; umudumuzu ve hedeflerimizi çok yükseklere çıkarmaktan hiç çekinmiyoruz.  Sanayi bölgelerinin, teknoparkların, üniversitelerin, kümelerin ve araştırma altyapılarının başkenti olan Ankara’mız, beşerî, sosyal, ekonomik ve entelektüel sermayesi ile Türkiye’nin ileri teknoloji ürün ve hizmetlerinin üretilmesini sağlıyor. Ankara’yı sanayi ve teknolojinin başkenti yapmak amacıyla üretime dayalı teknoloji üssünü hayata geçirmek için çalışmalarımıza başladığımızı bildirmekten kıvanç duyuyorum. Yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik bir alanda Türkiye’nin en büyük teknoloji üssünü kuracağız. Böylece, Ankara’mız Teknoloji Üssünün yaratacağı ivmeyle 160 bin ilave mühendis ve bilim insanına istihdam sağlayacak. Teknoparklarımızda çalışan başına yüksek teknolojili ihracat;  15.000 dolardan 30.000 doların üzerine çıkacaktır." sözlerini kullandı.

"ANKARALI SANAYİCİLER OLARAK FEDEKARLIĞA HAZIRIZ"

Ekonomik sıkıntıların giderilmesi için hükümetin  yanında olacaklarını söyleyen Ardıç "Ankaralı sanayiciler olarak bu süreçte her türlü katkı ve fedakârlığa hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Enflasyonun düşmesi, sıkıntıların aşılması ve makroekonomik istikrarın sağlanması için uygulamakta olduğunuz ekonomi politikalarına tam destek vereceğimizi, burada sizlerin huzurunda bir kez daha vurgulamak isterim." dedi

“ANKARA BUGÜN SANAYİ, TEKNOLOJİ KENTİ OLARAK ANILIYORSA ASO'NUN KATKISI VARDIR.”

Ardıç’tan sonra söz alan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında şu sözlere yer verdi:

Avrupa’nın en güçlü odaları üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa bugün ASO da aynı şekilde hizmet vermektedir. Modern fabrikadan yüksek teknolojilere kadar hayırlı hizmetlere hepimiz şahidiz. 60 yılın getirdiği deneyim ve saygınlığınız, hayata geçirdiğiniz projeler ve Ankara’ya yaptığınız hizmetlerle ayrıca gurur duyuyoruz.Ankara’mıza kazandırdıklarınızla bir Ankaralı olarak iftihar ediyorum. Ankara bugün sanayi, teknoloji kenti olarak anılıyorsa ASO'nun katkısı vardır.”

"ESAS MESELE: POLİTİKA ÇERÇEVENİZ VE DOĞRULTUNUZ"

Enflasyonun temel meseleleri olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ise "Mücadeleyi kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Sabırla doğru politikaları takip etmemiz önemli. Gündelik değişim olabilir. Bunları kenara koyarak söylüyorum. Esas mesele politika çerçeveniz ve doğrultunuzdur." diye konuştu.

"YAZ AYLARINDA ENFLASYONDA DÜŞÜŞLER GÖRECEĞİZ"

Enflasyonun Ocak ve Şubat beklentilerinin üstünde geldiğine ve enflasyonun ivme kaybedececeğine dikkat çeken Yılmaz "Mayıs'tan sonra yaz aylarında, Haziran'dan başlayarak yıllık bazda enflasyonda belirgin düşüşler göreceğiz.2025 yılı için ise yüzde 15, 2026 için de tek haneli enflasyona yeniden dönüşü öngörüyoruz" değerlendirmelerinde bulundu.

"EKONOMİNİN DÜŞMANI BELİRSİZLİK"

Küresel ekonomide toparlanmanın sürdüğünü belirten Yılmaz "Önde gelen merkez bankaları enflasyonu düşürmek için sıkı para politikası izlemeyi sürdürüyor.  Ekonominin düşmanı belirsizlik. Ekonomimizde belirsizliği azaltıcı politikaları hayata geçiyoruz." dedi

"TÜRKİYE SANAYİDE DÜNYA MERKEZLERİNDEN BİRİ"

Ülkenin sanayi alanında da büyüdüğünün altını çizen Yılmaz "Dünya ekonomisi geçtiğimiz yıl yüzde 3 civarında büyürken Türkiye ekonomisi 4,5 büyümeyi sağladı. Dünya ekonomisi son 20 yıldır yüzde 3.6 bizim ise 5.4. Dünyanın 1.5 puan üzerindeyiz. Sanayinin durumuna baktığımızda 2003-2023 döneminde Türkiye 5.4 büyürken sanayi5.8 büyümüş. Türkiye sanayide dünyanın hatrı sayılır merkezlerinden biri haline gelmiş durumda" ifadelerine yer verdi.

"ANKARA, TÜRKİYE YÜZYILI'NDA KRİTİK KONUMDA"

Yılmaz son olarak şu ifadeleri kullandı : "Ankara ekonomik merkezimiz. Ankara gerçekten çok güçlü bir sanayi yapısına sahip. Ulaşmak istediğimiz Türkiye Yüzyılı'nda kritik bir konumda. Sosyal sermayesi yüksek bir ilden bahsediyoruz. Bunu ekonomik değere daha fazla dönüştürmemiz gerekiyor."

19 Mar 2024 - 16:05 Ankara- Güncel

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.