YKS’ye hazırlananlara hedef belirleme semineri

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Türkiye’nin ilk kişiye özel üniversiteye hazırlık çözümü olarak bilinen YKS’ye hazırlanan öğrenciler, veliler, öğretmenler ve akademisyenlerin katılımıyla ‘Hedefe Odaklanma ve Başarı’ seminerine ev sahipliği yaptı. Seminer, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erten Gökçe tarafından gerçekleştirildi.

GONCAGÜL KONAŞ

“HEDEFLER ULAŞILABİLİR OLMALI” '

Gökçe, hedefe odaklanmanın engellerini detaylı bir şekilde açıkladı: “Bir bireyin hedefine odaklanmasını engelleyen en önemli unsurlardan biri motivasyon eksikliği yani ilgi, istek veya enerjisinin düşük olmasıdır. Biz buna istek enerjisi diyoruz aslında. İstek enerjisinin düşüklüğü, bireyi hedefe ulaşmasını engelliyor. İkincisi bir çalışma planı ve programının olmaması. Üçüncüsü, kendine öz güveninin yetersiz olması. Yani ya belki yapamam, başaramam, seneye kalabilirim, mezuna kalabilirim gibi. Kendisini daha çok böyle zamana yayma duygusunun olması. Bir diğeri şu, zamanı verimli ve etkili kullanamaması. Hedefe odaklanmada çok önemli sorun. Bir başka nokta da şu, öğrenciler özellikle bu hedeflerini belirlemede kendi gerçeklerine uyumlu, uygun hedef belirlemiyorlar. Hedef var ancak gerçekçi değil, ulaşılabilir değil. Dolayısıyla burada şunu söyleyebiliriz, hedeflerin çok ütopik, gerçek üstü ve ötesi olması ve o hedefleri gerçekleştirebilmenin çok da mümkün olmaması olarak yorumlayabiliriz. Ama o hedefin çok yüksek olması aslında bir süre sonra maçı bırakmasına yani oyundan düşmesine neden oluyor. Bu da başarısızlığı getiriyor. Şunu söyleyebiliriz. Hedefe odaklanma süreci inanma, gerçekçi olma, ulaşılabilir olma, başarma duygusuna sahip olma, istek enerjisine sahip olma, kararlı olma, azimli olma, asla vazgeçmeme ve kendi durumunu ulaşmak istediği yere göre doğru ve etkili pozisyonu alabilmedir.”

“ÖĞRETMENLER İLHAM VERİCİDİR”

Seminerde öğretmenlerin rolüne de değinen Gökçe, “Öğretmenler duygularıyla çocukları etkiler. Yani çocukların duygularına, gençlerin duygularına dokunurlar. O nedenle şunu söyleyebilirim ki ilham vericidir öğretmenler. Öğretmenler hedeflerin oluşturulmasında ilham kaynağı olabilirler. Yine öğretmenler çocukların duygularına dokunarak onların yaşamlarını etkileyebilirler. Yani öğretmenler yaydıkları ışık ve enerjiyle öğrenciler üzerinde güçlü etki yaratan insanlardır. Bu da öğrencilerin gelecek hayatlarını, mesleklerini ve seçimlerini etkiler. Bu nedenle öğretmen etkisi geleceği inşa etmenin en önemli yollarından ve etkilerinden birini oluşturur diyebiliriz.” şeklinde konuştu.

“İSTEK ENERJİSİNİN DÜŞÜKLÜĞÜ HEDEFE ULAŞMAYI ENGELLER”

Gökçe, katılımcılara hedeflere odaklanmanın önündeki engelleri şu sözlerle aktardı: “Bir bireyin hedefine odaklanmasını engelleyen en önemli unsurlardan bir tanesi motivasyon eksikliği yani ilgi, istek veya enerjisinin düşük olmasıdır. Biz buna istek enerjisi diyoruz aslında. İstek enerjisinin düşüklüğü bireyi hedefe ulaşmasını engelliyor. İkincisi bir çalışma planı ve programının olmaması. Üçüncüsü, kendine öz güveninin yetersiz olması.”

Öğretmenlerin rolünü de vurgulayan Gökçe, “Öğretmenler duygularıyla çocukları etkiler. Yani çocukların duygularına, gençlerin duygularına dokunurlar. O nedenle şunu söyleyebilirim ki ilham vericidir öğretmenler. Öğretmenler hedeflerin oluşturulmasında ilham kaynağı olabilirler.” şeklinde konuştu.

“GÜNLÜK PROGRAM YAPILMALI”

Öğrencilerin hedef belirleme konusunda gerçekçi olmaları gerektiğini vurgulayan Gökçe, “Hedeflerin çok ütopik, gerçek üstü ve ötesi olması ve o hedefleri gerçekleştirebilmenin çok da mümkün olmaması aslında bir süre sonra maçı bırakmasına yani oyundan düşmesine neden oluyor. Bu da başarısızlığı getiriyor’ dedi. Harekete geçemeyen öğrencilere yönelik önerilerde bulunan Gökçe, ‘Günlük mikro çalışma programları yapıp, akşam 7’de programını yapacak, odasına girecek, kurallara uyacak. Ve mümkün olduğu kadar kendini denetleme, otokontrol, özdenetim sağlayacak. Programları günlük yapılacak. Yani mikro program, paket program, anlık. O gün bitti mi program da bitecek. Kısa erimli programlar yapacaklar. Çünkü onlar zaten uzun erim sürdüremiyorlar. Hemen bırakıyorlar maçı. Başlıyor bırakıyor, başlıyor bırakıyor. O yüzden başlayıp bırakmamak için mümkün olduğunca kısa mikro ölçekli programlar yaparak onları uygulamalılar” şeklinde konuştu.

“BİR ÖĞRENCİYİ ETKİLEYEMİYORSANIZ, ONUN POTANSİYELİNİ GERÇEKLEŞTİREMEZSİNİZ”

Öğrencilerin hedef belirleme sürecinde gerçekçi olmalarının önemini vurgulayan Gökçe’nin yanı sıra, öğretmenlerin öğrenciler üzerindeki etkisi üzerine yaptığı açıklamalar da dikkat çekiyor. Öğretmenlere seslenen Gökçe, “Öğretmenler, öğrencilerini etkileyebildiği ölçüde onların hayatlarında yer edinebilirler. Bir öğrenciyi etkileyemiyorsanız, onun potansiyelini gerçekleştiremezsiniz. Bu nedenle, öğretmenlerin öncelikle öğrencilerini etkilemeye odaklanmaları, onlara güven vermeleri ve desteklemeleri önemlidir. Öğrencilerin gelecek kaygılarını gidererek onları teşvik etmeli ve başarıya odaklanmalarını sağlamalıdırlar. En önemlisi, öğrencilere rol model olmalılar ve tutunma davranışlarıyla örnek olmalılar. Bu şekilde, öğrencilerin başarıya ulaşma yolunda kendilerine olan güvenlerini artırabilir ve onları destekleyebilirler.” ifadelerini kullandı.

04 Mar 2024 - 16:04 - Eğitim

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.