Seçim öncesi tüketicinin güveni düşüyor

TÜİK ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına tüketici güven endeksi gittikçe düşüyor.

KARDELEN UÇAK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ( TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçları tüketici güveninin düştüğünü gösterdi. Söz konusu çalışmaya göre tüketici güven endeksi Ocak ayında 80,4 iken Şubat ayında %1,3 oranında azalarak 79,3 oldu.

TÜKETİCİ GÜVENİ DÜŞÜYOR

TÜİK’in 2022 yılı şubat ayında tüketici güven endeksi oranı 71,1 iken; 2023 şubat ayında bu oran 82,5 oranına yükseldi. 2024 yılında ise tüketici güven endeksi oranı hızla düşerek ocak ayında 80,4 oranında; şubat ayında ise 79,3 oranına düştü. Şubat 2024 yılı göz önüne alınara hesaplanan TÜİK verilerine göre hanelerin maddi durumu endeksi 67,1 olarak saptandı. Gelecek 12 aylık dönemde hanelerin maddi gelir beklentisi 2024 ocak ayında 79,5 iken; 78,2 olarak belirlendi. Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi ise ocak ayında 77,2 iken; şubat ayında bu oran 74,6’ya yükseldi. Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi ise oldukça yüksek sayılarda kaydedildi. Bu oran ocak ayında 97,9 şeklindeyken; şubat ayında 97,5 şeklinde kaydedildi.

EKONOMİK BELİRSİZLİK VE YÜKSEK ENFLASYON EN ÖNEMLİ SEBEBİ

Ekonomide tüketicilerin güven seviyesini ölçen önemli bir gösterge olarak kabul edilen tüketici güven endeksi, tüketicilerin ekonomik durumlarına ve geleceğe dair beklentilerine ilişkin verileri yansıtıyor. Tüketici güven endeksi genellikle ekonomik büyüme, enflasyon, işsizlik oranları ve tüketici harcamaları gibi faktörlerle yakından ilişkilendirilerek bazı anketler sonucu belirleniyor. Tüketici güven endekinin düşmesine neden olan faktörler arasında ekonomik belirsizlikler, yüksek enflasyon, artan işsizlik oranları, gelir düzeyinde azalma ve finansal krizler gibi etmenler bulunuyor. Bu faktörler tüketicilerin harcama eğilimlerini etkileyerek tüketici güvenini olumsuz etkileyebiliyor.

EKONOMİK İSTİKRARSIZLIĞIN TABLOSU

Tüketici güven endeksinin düşmesi genellikle ekonomik durgunluk veya belirsizlik dönemlerinde gözlemleniyor. Ekonomik istikrarsızlık ve olumsuz gelişmeler tüketicilerin geleceğe dair beklentilerini zayıflatarak güvenlerinin sarsıldığı durumlarda hükümetler ve merkez bankaları genellikle ekonomiyi canlandırmak için politika önlemleri almaya çalışıyorlar. Tüketici güven endeksi, ekonomik analistler ve politika yapıcılar için önemli bir gösterge olup tüketicilerin ekonomiye olan güvenini değerlendirmek ve geleceğe dair tahminler yapmak için kullanılsa da tüketici güven endeksinin düşüşü ekonomideki potansiyel riskleri ve zorlukları göstermesi açısından önemli bir sinyal olarak kabul edilebiliyor.

22 Şub 2024 - 15:55 Ankara- Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.