“Ankaralıları iki aday arasına sıkıştırıyorlar”

Zafer Partisi ABB Başkan Adayı Soral, Ankara’da iki aday dayatması olduğunu belirterek “Ankaralıyı iki aday arasına sıkıştırıyorlar. Birisi AK Parti geleneğinden gelen Altınok, diğeri 5 senede özlediğimiz başkentin sorunlarını halledecek bir performans sergileyemeyen Yavaş… İkisi de birbirine benziyor. Ankaralıya, “bu iki zihniyetten birini seç” diyemeyiz” ifadelerini kullandı.

TAYLAN İNAN GÜLKANAT


Zafer Partisi Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Hüseyin Bartu Soral, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler ve Ankara ile ilgili hedefleri hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

Ankara’nın sadece Türkiye’nin 81 vilayetinden biri olmadığını söyleyen Soral “Ankara bir Başkent. Avrupa’da da başkentler çok önemlidir. Ankara Melih Gökçek’le 25 sene bir çöküntü yaşadı. Ankara, Gökçek döneminde başkent olma özelliğini kaybetti. Ortak ve yeşil alanların olduğu, yürüyüşlerin yapılabildiği, Ankaralının birbirine hal hatır sorduğu bir ortamdan daha bireyci, bireysel, ortak birtakım faaliyetlerin yapılamadığı bir yer haline geldi. Ondan sonraki 5 senede Mansur Yavaş bunu tamir edemedi. Gökçek’in yıkıntısını devraldı, yıkıntı olarak bıraktı. Bugün de Ankaralıyı iki aday arasına sıkıştırıyorlar. Birisi AK Parti geleneğinden gelen Altınok diğeri 5 senede, özlediğimiz başkentin sorunlarını halledecek bir performans sergileyemeyen Yavaş. İkisi de birbirine benziyor. Ankaralıya, “bu iki zihniyetten birini seç” diyemeyiz” ifadelerini kullandı.

“İNSANLARIN BİR ARADA YAŞAYABİLECEĞİ BÖLGELER OLUŞTURACAĞIZ”

Ankara’yı yeniden planlayacaklarını belirten Soral “Başkent 30 senedir şehir ve bölge plancılığı değil, rant üzerine yönetiliyor. Lüks konutlar şehir merkezlerine dikiliyor. Yeşil alan hemen hemen hiç yok. Avrupa’da insanların yaşamaktan mutlu olduğu başkentler sıralamasında hiçbir listede Ankara yok. Çünkü gerçekten yaşanılabilir halden çıkmış. Rant odaklı. Şehir merkezine AVM’ler yığılı durumda. 500 metrede 3 AVM var ve etrafında lüks konutlar… Öyle olunca trafik büyük bir sorun. Bu sorunu planlama ile çözeceksiniz. 1930’da Mustafa Kemal Atatürk, Ankara’ya bir Alman şehir plancı getirdi. Ulus, Kızılay ve etrafı planlandı. İnsanların rahat yaşayabileceği bir başkent planlandı. Onun üzerine hiçbir şey koymadık. Dar ve orta gelirlinin konut ihtiyacını giderebildiği, yeşil ve sosyal imkanları fazla olan, Ankara merkezine yığılan bu yoğunluğun azaltıldığı, insanların bir arada yaşayabileceği bölgeler oluşturacağız.” diye konuştu.

“ANKAPARK’IN SORUMLULARI, ORAYI YAPAN VE ORAYI ÇÜRÜMEYE TERK EDENLERDİR”

25 senede sadece bir metro hattı yapıldığına değinen Soral “Metro, bir öne gidiyor, bir arkaya… Mansur Bey’in de yaptığı 1 metre metro yok. Herkese saygım var ama icraatını eleştirmek zorundayım. Melih Gökçek hesapsız, plansız, kafasına göre bir proje yaptı. “Ankapark”. Maksat tematik bir parktı. Ankara’yı turizme açmayı hedefledi. Yaptı ama hesapsız yaptı, işletemedi. Mansur Bey geldi. Ne yaptı? Çürümeye bıraktı. Oysa ben bu konunun çözümünü belediyeye sundum. Dünya’da bu büyüklükte tematik parkı işletebilen iki firma var. Birisi İngiliz Merlin grup, diğeri ABD’li Disneyland… Merlin Grup’la görüştük. Merlin Grup’un CEO’su arkadaşımdı. Bir adamını gönderdi. Belediye yetkilileri o arkadaşı gezdirdi. Ankapark’ı gelip, gezdiler. “Biz burayı işletir ve dünyaya pazarlarız” dediler. Fakat Mansur Bey’in, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki kadrosunda, uluslararası bir sözleşme düzenleyebilecek bir kadro bulunmadığından bu anlaşma yarım kaldı. Milli servetin bu halde kalmasının iki sorumlusu var. Bunlar da: Plansız biçimde orayı yapan ve orayı çürümeye terk edenlerdir.” sözlerini kullandı.

“HEDEFİM:“ATATÜRK’ÜN BAŞKENTİNİ NASIL HAYAL ETTİĞİMİ ANLATABİLMEK”

Soral, Ankara için hedefinden ise şu sözlerle bahsetti: “Siyaset sizin ülkeniz üzerindeki fikirlerinizi hayata geçirmek için bir araçtır. Siyasetin kriteri “kazanmak” değildir. Siyaset; ülkeniz üzerine kurduğunuz projeleri, hayalleri topluma anlatabilmektir. Benim tek hedefim var: “Bütün Ankaralıya düşüncemi, Atatürk’ün düşünce sistematiğini, onun (Atatürk’ün) başkentini nasıl hayal ettiğimi anlatabilmek.”

“BELEDİYELERİN İMKÂNLARI, SİZİN ŞAHSİ İMKÂNLARINIZ DEĞİL”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ve Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un seçim kampanyası için yaklaşık 60 milyon Türk Lirası harcadığını iddia eden Soral “Bu paraları nereden buluyorlar? Belediyelerin imkânlarını kullanıyorlar. Her yerde araçlar, seçim ofisleri, afişler. Baş etmek mümkün değil. 20 tane araçla geziyorlar. E bunların yakıtı, personeli, yiyeceği… Soruyorum. Bu parayı nereden buldunuz? Belediyelerin imkânları sizin şahsi imkânlarınız değil, kamunun imkânları. Eğer bu paraları nereden bulduğunuzu açıklayamayacaksınız, niçin kamunun imkânlarını kendiniz için kullanıyorsunuz? Mustafa Kemal’e diyorlar ki: “İngiliz, Fransız, İtalyan, Yunan… Bunların çok parası var, çok silahı var. Ne yapacaksınız?” “Geldikleri gibi giderler” diyor. Ben de, bu durum için böyle diyorum.” ifadelerine yer verdi.

12 Şub 2024 - 14:08 Ankara- Siyaset

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.