“Abidin Paşa Köşkü” tarihe ışık tutuyor

Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Abidin Paşa Köşkü Milli Mücadele Müzesi’nin Yöneticisi Can Hergül, gazetemize müzenin yapısı ve onu diğer müzelerden ayıran özellikleri hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

SEVGİ GÜLDOĞAN

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in ev sahipliğinde açılışı gerçekleştirilen ve açılış törenine CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile CHP’nin eski Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu ve Hikmet Çetin’de katıldığı bir törenle açılışı gerçekleştirilen Abidin Paşa Köşkü Milli Mücadele Müzesi ziyaretçilerini bekliyor.

Müze yöneticisi Can Hergül, gazetemize müzenin yapısı, onu diğer müzelerden ayıran özellikleri hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Müzeye açılışından kısa bir süre içinde ziyaretçi akını olduğunu belirten Hergül, Abidin Paşa Köşkü’nün dönemin Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen tarafından Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş. 'den (MKE) satın alınarak Ankara’ya kazandırıldığını ifade etti.

Ayrıca şuanda müze olarak çalışmalarına devam edilen Abidin Paşa Köşkü, resmi olarak 1994 yılında Maliye Bakanlığı'ndan devralındı. Akabinde Köşk, korunması gereken kültür mirası olarak tescil ettirilmiş durumda.

ABİDİN PAŞA KÖŞKÜ’NÜN MÜZE OLMASINA NASIL KARAR VERİLDİ?

Abidin Paşa Köşkü’nün 2009-2022 yılları arasında Ankara Kulübü Derneği tarafından kullanıldığını da aktaran Hergül, 2022 yılında Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen döneminde mahkeme kararıyla tekrar Çankaya Belediyesi himayesine katılan müzenin, 2023 yılında Abidin Paşa Köşkü Milli Mücadele Müzesi'ne dönüştürülmek üzere restorasyon ve müze kurulum çalışmalarına başlanarak 20 Ocak 2024 tarihinde de müze olarak açılışı gerçekleştirildiğini söyledi. Müzenin bugünkü haline gelmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirten Müze Yöneticisi Hergül, “Bugün, Abidin Paşa Köşkü Milli Mücadele Müzesi'ni milletimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ankara'yı mamur bir şehir yapma yolunda önemli çalışmaları olan Abidin Paşa'yı ve ülkemizin bağımsızlığı için dövüşen fedakâr genç Harbiyelileri minnetle anıyor; onları şimdiki ve gelecek nesillere anlatabilecek olmanın gururunu yüreğimizde taşıyoruz.” dedi.

“BU MÜZEYİ DİĞER MÜZELERDEN AYIRAN ÖZELLİK NEDİR? NASIL KURULDU, KURULMAYA NASIL KARAR VERİLDİ?

“Bunun için öncelikle, 1994 yılından başlamak gerekiyor.1994 yılında eski başkanlarımızdan rahmetli Doğan Taşdelen Başkan, burayı devlet hazinesinden satın alıyor. Tabi ki çok önemli bir vizyon bu. Buranın aynı zamanda, aynı sene içerisinde kültür varlığı olarak tescillenmesi için büyük adımlar atılıyor. Tescil de ettiriliyor daha sonrasında. İleriki yıllarda burası Anakara Kulübü derneğine burası kullanım hakkı tahsis ediliyor ve 2022 yılıydı galiba, o zaman da Ankara Kulübü Derneği’nden artık burası tekrar devralınıyor. Çünkü burası belediyenin mülkü. Devralındıktan sonra buranın bir Milli Mücadele Müzesi’ne çevrilmesi kararlaştırılıyor belediye kararıyla.

“DAHA ÖNCE NASIL BİR KULLANIMA SAHİPTİ?”

Daha önce Ankara Kulübü Derneği’nin kültürel etkinliklerinin gerçekleştirildiği bir nokta olarak, Ferfene günleri gerçekleştiriliyordu burada. Ama biz Milli Mücadele Müzesine çevirmeye karar verdikten sonra, tabi ki kendilerinin de anlayış göstermesiyle, burası Milli Mücadele Müzesine çevriliyor. Sizin sorunuza gelecek olursak, şöyle bir farkı var buranın; Milli Mücadele temalı ve ismiyle ilk müze aslında burası. Yani, Milli Mücadeleyi sadece Kurtuluş Savaşı diye kodlarız ama genellikle bize okullarda öğretilen Batı Cephesindeki Birinci İnönü, İkinci İnönü, Kütahya – Eskişehir, Sakarya ve Büyük Taarruz Savaşlarından ibaret görmeyip geniş bir coğrafyaya Anadolu coğrafyasına ve Rumeli coğrafyasına yayılmış, işgaller ve işgallere karşı direnişi anlatan ilk ve tek müze… Şuandaki konumumuz bu. Ama aynı zamanda diğer müzelerden ayıran bir özellik de şu olabilir. Şuanda Türkiye’deki en yüksek teknolojiyi kullanan müzelerden birisi… Hatta en yüksek teknolojiyi kullanan müze diyebilirim.”

“MÜZEMİZ ŞUANDA KAÇ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR ?”

“Ana bölümler olarak; alt kat ve üst kat koridorlar var. Alt katta üç tane odamız var. Bir tanesi, Atatürk’le anı fotoğrafı çektirebildiğiniz, anı odamız. Biri hemen girişte sizi karşılayan Abidin Paşa odası… İlk orada ziyaretçilerimizi kabul etmek istiyoruz. Hemen karşısında da Milli Mücadelede Basın odası. Yukarıya çıktığımızda; Harbiyeliler Odası, Kongreler Odası, Cephede Savaş odası, Sinema Odası, onun yanında Kahramanlar Odası, Hologram Odamız sizleri karşılıyor. Yani, aslında Milli Mücadele’nin örgütleniş, Milli Mücadele’ye giden süreç, Milli Mücadele’de Harbiyeler ve Kahramanlarıyla ilgili düşünebileceğiniz, Milli Mücadele’nin alt başlıklarıyla ilgili bütün odalar şuanda bizde mevcut.”

“ZİYARETÇİLER BURAYA GELDİĞİNDE NASIL BİR ATMOSFERLE KARŞILAŞIYOR? MÜZEDE NASIL BİR TEKNOLOJİ KULLANILDI?”

“Mesela farklı odalarda interaktif duvarlarımız var. Bu interaktif duvarlardan örneğin: Abidin Paşa’yı anlattığımız bir interaktif duvarımız var. Hemen girişte solda sizi karşılıyor. O interaktif duvarda, sizi günümüz oyuncusu tarafından canlandırılan bir Abidin Paşa karşılıyor ve siz oradaki ekrana dokunduğunuzda o oyuncu kendisini (Abidin Paşa) anlatmaya başlıyor. Bu tabi ki, özellikle öğrenciler için çok bilgilendirici oluyor. Hem de sıkmadan bir anlatım metodu oluyor. İnsanlar buradan çıktığında, gerçekten sadece künyeler okuyup ya da o künyelere dair sayfalarca bilgiler okuyup, çıktığında hiçbir şey öğrenmeden giden insanlar olmuyorlar. O bilgiler, akılda gerçekten kalıyor. Milli Mücadelede Basın odamız var. Milli Mücadelede Basın odamızda, dönemin Ankara Hükümetini ve orduyu destekleyen Hâkimiyet-i Milliye gibi, İrade-i Milliye gibi farklı gazetelerin –önemli günler seçtik- o güne dair önemli haberlerini görüyorsunuz. O haberleri, gelen ziyaretçiler geniş ekranda elleriyle kaydırarak sanki bir gazete okuyormuş gibi okuyabiliyorlar. Bu tabi ki büyük ilgi çekiyor. Mesela Atatürk hologramı… Örneğin, yukarıda işgaller ve kurtuluş masasında, üst kat koridorun ortasında bulunan masada ekranı kaydırdıkça yıllara göre farklı coğrafyalardaki işgalleri görebiliyorsunuz ve her biri için ayrıntılı bilgi alabiliyorsunuz. Tabi ki bunlar; slayt screen uygulaması, hologram uygulamamız, interaktif duvarlar, çok farklı kılıyor müzeyi. Hem çok öğretici oluyor, hem de akılda kalmasını sağlıyor. O açıdan dediğim gibi Türkiye’de bu konseptte, bu isimle teknolojik müze biziz. Bu da sevindirici bir şey.

“ÖĞRENCİLER ÖĞRETMENLERİYLE BURAYI ZİYARET ETTİKLERİNDE ÖĞRENCİLERE NASIL BİR ANLATIM GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?”

“Ben müze yöneticisiyim ama aynı zamanda anlatıcılık da yapıyorum burada. Benimle beraber Çağdaş ve Büşra arkadaşlarımız, çok iyi iki uzman arkadaşlarımız. Görevli olarak bana yardımcı oluyorlar. Döneme çok hâkimler, ikisinin de müzecilik tecrübeleri var. Bir arkadaşımız tarihçi, diğer arkadaşımız da yaşayan müze (gezen müze)  uygulamalarına çok hâkim. Yani, o konuda herhangi bir problem yaşamıyoruz. Hatta çok iyi bir ekibim olduğunu söyleyebilirim. Bugüne kadar, insanlara ulaşma, onlara dokunma onların gerçekten istedikleri şekilde bilgilenmeleri noktasında çok önemli işler yaptık. Gelen ziyaretçilerden; buradan gurur, birazcık hüzün, birazcık mutlulukla karışık gözyaşlarıyla uğurlamadığımız çok az kişi oldu diyebilirim.

“MÜZENİN GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?”

Şuanda bir giriş ücreti almıyoruz. Yani, 1 Şubat’a kadar giriş ücreti yok. Ama 1 Şubat’tan sonra gerçekten çok cüzi bir ücretlendirme yapmayı düşünüyoruz. Şuanda üzerinde durduğumuz rakam kesinleşmemekle beraber, 25 TL(öğrenci) ve 50 TL (yetişkin)  gibi düşünüyoruz.”

06 Şub 2024 - 15:26 - Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.