“Kanserde bakım açığı kapatılmalı”

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk ve Genel Sekreter Prof. Dr. Burça Aydın, kansere ilişkin verileri paylaşarak hastalığa karşı alınabilecek önlemleri değerlendirdiler.

GONCAGÜL KONAŞ

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü’nün 2000 yılında başlattığı küresel bir girişim olan 4 Şubat “Dünya Kanser Günü” olarak kutlanıyor. Bu özel gün, kanserle mücadelede farkındalık yaratmayı ve önemli bilgileri paylaşmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin en eski ve köklü kanser sivil örgütlerinden biri olan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde kanserle mücadelede farkındalık oluşturmak amacıyla önemli bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Dernek Genel Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk ve Genel Sekreter Prof. Dr. Burça Aydın, kansere ilişkin verileri paylaşarak hastalığa karşı alınabilecek önlemleri ele aldılar.

MEME KANSERİ VE KOLON KANSERİNDE TARAMA ORANLARININ ARTTIRILMASI GEREK

Prof. Dr. Tezer Kutluk, Türkiye’nin kanser kontrolünde önemli adımlar attığını ancak halen dikkate alınması gereken konular olduğunu belirterek, “Özellikle meme kanseri ve kolon kanserinde tarama oranlarının arttırılması, ulusal aşı programına HPV aşısının dahil edilerek erişimin ücretsiz sağlanması ve kanser alanında klinik çalışmaların desteklenmesi ve geliştirilmesinin önceliklendirilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum.” Dedi.

“KANSERDE BAKIM AÇIĞINI KAPATIN, KANSER BAKIMINDA DAHA İLERİYE”

Prof. Dr. Kutluk, “Kanserde bakım açığını kapatın, kanser bakımında daha ileriye” temasını işlediklerini belirterek “Son üç yıldır işlenen tema aynı olsa da içerikteki farklı mesajları öne çıkarmaya çalışıyoruz. Bu yılki tema ise ‘kanserden bakım açığını kapatın, kanser bakımında daha ileriye’ olarak belirlendi.” Dünyada her yıl 20 milyona yakın kişinin kanser olduğunu ve bu ölümlerin yaklaşık dört milyonunun alınabilecek tedbirlerle önlenebileceğini biliyoruz.” İfadelerini kullandı.

“KANSER SADECE TIBBİ DEĞİL, EKONOMİK OLARAK DA BİR HASTALIK”

Prof. Dr. Tezer Kutluk’un dünya genelindeki kanser istatistikleri ve ekonomik yükü hakkında verdiği bilgiler, kanserin sadece bireyler için değil, aynı zamanda toplum ve ekonomi için de büyük bir tehdit oluşturduğunu gösteriyor. Bu nedenle, kanserle mücadelede yapılan yatırımların önemi bir kez daha altı çiziliyor.

Kanserin tedavi maliyetlerinin ülkeler için ciddi bir ekonomik yük oluşturduğunu ve önleyici tedbirlerin alınmasının bu maliyetleri azaltabileceğini belirten Prof. Dr. Kutluk, “Kanserin yıllık maliyetinin 16 trilyon Amerikan Doları olduğunu belirlemek önemli.” Kanserin sadece tıbbi bir hastalık olmadığını, aynı zamanda ekonomik bir yük olduğunu unutmamak gerekiyor.” Ancak kanserin önlenmesine yapılan 11.4 milyar dolarlık yatırımın, yüz milyar dolarlık bir kar sağlayabileceğini vurgulamak istiyorum.” dedi.

‘‘FİZİKSEL AKTİVİTE VE DOĞRU BESLENME İLE KANSER ÖNLENEBİLİR’’

Kutluk, Özellikle tütün nedeniyle akciğer kanserinin hala önemli bir sorun olduğunu vurgulayarak, “Kanserin tedavisinde öncelikle önlemenin altını çizmek istiyorum.” Tütünü bırakma, fiziksel aktivite ve doğru beslenme gibi temel yöntemlerle kanserin yüzde otuz ila yüzde elli arasında önlenebileceğini belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kutluk, dünya genelinde sık görülen kanser türlerinin başında akciğer, meme, kalınbağırsak, prostat, mide ve karaciğer kanserlerinin geldiğini belirtti. Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 45 bin akciğer kanseri ve 25 bin meme kanseri vakası bekleniyor. Kanserin önlenmesinin önemine de vurgu yapan Kutluk, tütün, fiziksel aktivite ve beslenme gibi temel yöntemlerle kanserin yüzde 30-50’sinin önlenebileceğini ifade etti. Ayrıca, kanser tedavisinde son 20-30 yılda yaşanan gelişmelerle kanserlerde yaşama şansının yüzde 70’lere, çocuk kanserlerinde ise yüzde 85’lere kadar çıktığını belirtti.

HPV aşısına erişimin kolaylaştırılması konusunda da önemli bir çağrı yapan Kutluk, serviks kanseri tanımalarıyla birlikte bu aşının erişiminin artırılmasının önemine değindi. Ayrıca, kanser araştırmalarına ve klinik çalışmalara daha fazla destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’deki sağlık hizmetlerine de değinen Kutluk, çocuk kanserlerinde uzmanlık alanında yaşanan açığın kapatılması gerektiğini belirtti ve devletin bu konuda tedbir alması gerektiğini ifade etti. Toplantıda ayrıca, kanserle mücadeledeki ilerlemelerin yanı sıra karşılaşılan zorluklar ve eşitsizlikler de ele alındı. Özellikle düşük gelirli ülkelerde kanserle ilgili kaynakların yetersizliği ve sağlık hizmetlerine erişimdeki zorluklar, küresel anlamda kanserle mücadelede önemli bir sorun olarak öne çıktı.

İSTANBUL VE ANKARA’DAKİ BAZI YAPILAR, KAMPANYA RENKLERİYLE IŞIKLANDIRILACAK

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Burça Aydın da dünyada çocuk kanserlerinin tedavisinin başarılı olduğuna dikkati çekti. Prof. Dr Aydın, özellikle gelişmiş olan ülkelerde sağlık harcamaları daha yüksek olmasından dolayı tedavinin başarılı olduğunu söyledi. Aydın, bazı ülkelerde tedavi yüzdesinin yüzde 20’lerde olduğunu ifade ederek Türkiye’nin kanserin tedavi edilmesinde iyi bir yerde olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Aydın, “Her yıl 200.000’den fazla kanser vakasının görüldüğü ülkemizde, kanser farkındalığını artırmak ve erişimi sağlamak için Dünya Kanser Günü’nde Boğaz köprülerini ve Atakule’yi turuncu ve mavi renklerle ışıklandırdıklarını” ifade etti. Aydın, “Türkiye’nin kanser tedavisinde iyi bir konumda olduğunu ancak bazı ülkelerde başarı oranlarının düşük olduğunu” sözlerine ekledi.

05 Şub 2024 - 15:39 Ankara- Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.