Günümüzde doktora ulaşmak zorlaştı mı?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Osman Toktaş ile günümüzde doktora ulaşmanın zorlukları hakkında konuştuk.

GONCAGÜL KONAŞ

Sağlık, insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir faktördür. Günümüzde, sağlık hizmetlerine ulaşma süreci, pek çok kişi için zaman zaman karmaşık ve zorlu bir deneyim olabilmektedir. Bu nedenle, birçoğumuz sağlık sorunlarımızı çözebilmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için doktora başvurmak zorunda kalabiliriz. Ancak günümüzde, doktora ulaşmak konusunda bazı zorluklarla karşılaşabiliyoruz.

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Osman Toktaş ile günümüzde doktora ulaşmanın zorlukları hakkında konuştuk. Doktorluk mesleğinin zorlukları üzerine konuşan Doç. Dr. Osman Toktaş, yaşadığı deneyimlere dayanarak bu konudaki önemli noktalara vurgu yaptı. Doktora ulaşmanın zorlukları ve iletişimin önemi üzerine açıklamalarını paylaşan Toktaş, doktorluk mesleğinin özel ve devlet sektörlerindeki dinamiklerine ışık tuttu.

DOKTORLUK, MESAİ KAVRAMINDAN DAHA FAZLASI

Doktor Toktaş, doktor- hasta ilişkisine değinerek, “Doktorluk en kutsal mesleklerden biridir. Mesleğimizde mesai kavramı yoktur, doktorluk bir yaşam tarzıdır. Bu mesleği seçenler, hastalarla sürekli iletişim halinde olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Özellikle devlette çalışan doktorlara ulaşmanın gerçekten zorlaştığını ifade eden Toktaş, hasta ile iletişiminin önemine değinerek, bu mesleğin bir yaşam tarzını içerdiğini ve doktorun mesai saatlerinin sınırlı olmadığını belirtti. Özel sağlık sektörüne geçişin, hastaların daha hızlı ve etkin bir şekilde doktorlarına erişmelerini sağladığını dile getiren Toktaş, ancak bu durumun maliyetli olduğunu ve geniş kitlelere ulaşmada sınırlı kaldığını vurguladı.

Özel hastanelerde çalışan doktorlarla devlet hastanesindeki doktorları kıyaslayan Doktor Toktaş, “Devlette doktora ulaşmak gerçekten çok zor. Özel hastanelerde ise hastalar parasını verdiği için doktorlar daha çok memnuniyet odaklı çalışıyorlar.” şeklinde konuştu.

“HASTA-DOKTOR İLETİŞİMİ: TEDAVİ SONRASI SÜREÇTE DE DEVAM EDİYOR”

Doktor Toktaş, doktor-hasta ilişkisinin sadece tedavi süreciyle sınırlı olmadığını, iletişimin tedavi sonrasında da devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Hasta bizi bırakmadığı sürece biz de hastayı bırakmayacağız. Doktorluk bir yaşam tarzıdır.” dedi. Doktorlar arasında baskı uygulama ve hastayı korkutma gibi yöntemlere karşı çıkarak, “Doktor-hasta ilişkisi güvene dayalı, iki taraflı bir işbirliğidir.” sözleriyle doktor-hasta ilişkisinin önemini vurguladı.

Hasta-doktor iletişimi konusundaki eğitimlerin artırılması ve doktorların bu konuda daha duyarlı olmalarının sağlanması gerektiğine vurgu yapan Toktaş, sağlık sektöründeki tüm paydaşların işbirliği içinde çalışarak, daha sağlıklı ve erişilebilir bir sağlık sistemi oluşturmanın önemini vurguladı.

“ERİŞİLEBİLİR SAĞLIK: TOPLUMSAL BİLİNCİN ARTIRILMASI VE İŞBİRLİĞİ”

Toktaş, toplumsal bilincin artırılması ve sağlık sektöründeki tüm paydaşların işbirliği içinde çalışmasının, daha sağlıklı ve erişilebilir bir sağlık sistemi oluşturmanın anahtarı olduğunu söyledi. Eğitim seviyesi düşük olan hastalarla iletişimde sabır ve anlayışın önemine dikkat çekerek, her hasta profilinin farklı olduğunu ve doktorların empati kurmasının önemine vurgu yaptı.

Doktor Osman Toktaş'ın eğitim seviyesi düşük olan hastalarla iletişimde sabır ve anlayışın önemine dair değerlendirmeleri yer aldı. Toktaş, “Eğitim seviyesi düşük olan hastalarla iletişimde anlayışlı olmalı ve sabırlı davranmalıyız. Her hasta farklıdır, bu nedenle hastalarla empati kurmak önemlidir.” açıklamalarında bulundu.

Doktor-hasta ilişkisinin sadece tedavi süreciyle sınırlı olmadığına vurgu yaparak, hastaların tedavi sonrasında da doktorlarıyla iletişim halinde olma ihtiyaçlarına dikkat çekti. Toktaş, doktorların hastalarını bırakmamalarının ve sürekli iletişimde olmalarının, mesleki disiplinin bir gerekliliği olduğunu vurguladı.

“DOKTOR-HASTA İLİŞKİSİ GÜVENE DAYALI BİR İŞBİRLİĞİDİR”

Son olarak, doktorlar arasında baskı uygulama ve hastayı korkutma gibi yöntemlere karşı çıkarak, olumsuz etkileşimlerin hastaların doktorlarına olan güvenini zedeleyebileceğine dikkat çeken Toktaş, “Doktor-hasta ilişkisi güvene dayalı bir işbirliğidir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Toktaş'ın değerlendirmeleri, sağlık sektöründeki doktorlara ulaşma zorluklarına çözüm arayışlarına ışık tutarken, sağlık sistemlerindeki dönüşümlerin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Gelişen teknoloji, artan bilinç düzeyi ve işbirliği odaklı çözümlerle, gelecekte daha sağlıklı, erişilebilir ve etkili bir sağlık sistemine ulaşmak mümkün olabilir.

29 Oca 2024 - 10:23 - Sağlık

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.