Başkentli sanayicilerin imkanları artıyor

Türkiye’nin yerli üretim odaklı yeni bir ekonomik modeli hayata geçirmeye başladığını söyleyen Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkan Yardımcısı Ercan Ata, başkentli sanayicilerin imkanının ve kabiliyetinin artığını belirtti.

KARDELEN UÇAK

Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından düzenlenen Türkiye’nin askeri lojistik alanına odaklanan tek etkinliği olan 3. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi- DLSS, savunma sanayinin güçlü temsilcilerinin yeni projelerini Ankara’da ağırladı.

Milli Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın destekleriyle düzenlenen etkinlik Hilton Garden Inn Gimat Otel’de gerçekleştirildi. Söz konusu etkinliğin açılışında konuşan ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata, Ankara’nın savunma ve havacılık sanayiinin de başkenti olduğuna dikkat çekti. Etkinliğin açılışına açılışına ASO Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Osmanbeyoğlu ve Levent Akçakoca, ASO Genel Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Cabbar, Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Yaman, askeri ataşeler ve sektörün çok sayıda paydaşı katıldı.

BAŞKENTLİ SANAYİCİLERİN İMKANLARI GENİŞLİYOR

Ankaralı sanayicilerin savunma sanayii alanındaki imkân ve kabiliyetlerini gösterebilecekleri bir platform olmasından dolayı DLSS’in önemine dikkati çeken ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata, “2002 yılında yalnızca 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatı, 2022 yılında 4,395 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2023 Ekim ayı itibarıyla yıllıklandırılmış ihracat ise 5 milyar 500 milyon dolara ulaştı. Sektörün son üç ayda da benzer bir artış sergilemesi halinde, Türkiye’nin 2023 itibariyle küresel ligde ilk 10 içine girme ihtimali bulunuyor. 2002 yılında yalnızca 62 savunma projesi yürütülmekteyken 2023 yılında proje sayısı 13 kattan daha fazla artarak 850 oldu, proje hacmi 90 miyar dolara ulaştı. İhracat kapsamında sadece askeri ürünlerin değil, buna ek olarak entegre lojistik destek hizmetlerinin de önemli bir döviz kaynağı olduğu unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Savunma sanayinin önemini gösteren rakamların başında ihracat birim fiyatları geldiğini belirten Ata, “Türkiye’nin 2022 yılında ihracatının kilogram fiyatı 1,42 dolar iken savunma sanayinin ihracatının birim fiyatı 56 dolardır, yani ortalamanın yaklaşık 40 katıdır. TİM rakamlarına göre Ocak-Eylül 2023 döneminde ise ihracatın ortalama kg değeri 59,22 dolar seviyesine yükseldi. ASELSAN’ın kilogram başına ihracatı bin doları yakaladı.” şeklinde konuştu.

“DLSS’İN AMACI FARKINDALIĞIN SAĞLANMASI”

Savunma ve havacılık sanayiinde başkentin önde geldiğini kaydeden Başkan Yardımcısı Ata, “Geçen yıl sektörün elde ettiği 12,2 milyar liralık cironun yüzde 50’sini, Ankara’da kurulu savunma sanayi firmaları geçekleştirdi. Savunma Sanayii Başkanlığımızın önderliğinde Ankara’da kurduğumuz Uzay ve Havacılık Organize Sanayi Bölgesi ile Ankara sadece Türkiye’nin değil dünyanın önemli merkezlerinden biri olmaya adaydır. Bunun yanı sıra OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi'nde 288 firmamız faaliyet gösteriyor. 2010’da ODTÜ Teknokent tarafından kurulan Savunma Sanayi Kümelenmesi ise Ankara savunma sanayinin AR-GE ayağını temsil ediyor. Askeri lojistik destek hizmetlerine gereken önemin verilmesi, altyapının ve üst yapının kurulması durumunda; savunma sanayimize ve ülkemize kazanımı oldukça yüksek bir alan. DLSS’in esas amacı da bu farkındalığın sağlanması ve konu uzmanlarının bu ilk ve tek önemli zirve ile bir araya getirilmesi.” dedi.

“LOJİSTİK DESTEK HİZMETLERİ ÖNEMLİ DÖVİZ KAYNAĞI”

Türkiye’nin savunma sanayiinde gelişmesiyle bir üst lige çıkacağını düşünen Ata, “ Bugün Türkiye teknolojiye dayalı, yerli üretim odaklı yeni bir ekonomik modeli hayata geçirme iradesini ortaya koymuştur. Bu modelin özelliği hem büyümede hem de ekonominin gelişim ve dönüşümünde sürdürülebilir bir yapı olmasıdır. Bunun için bir yandan ithal mallara olan bağımlılığımız azaltılırken aynı zamanda teknoloji olarak da gelişmemizin önünü açan ve ihracatı teşvik eden adımlar atılacaktır. İhracat kapsamında sadece askeri ürünlerin değil, buna ek olarak entegre lojistik destek hizmetlerinin de önemli bir döviz kaynağı olduğu unutulmamalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

13 Ara 2023 - 15:02 Ankara- Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.