100.yıl daha coşkulu kutlanmalı

Cumhuriyetin 100. yılı onuncu yılında olduğu gibi büyük bir coşkuyla kutlanması gerekirken Türkiye geneline baktığımızda bu coşku 81 ilin hiçbirinde maalesef görünmüyor. Tarih boyunca birçok devletin kutlamalarına baktığınızda 100. yıl olan dönüm noktasını daha coşkulu daha vurgulu ve gereken önemin verildiğini göreceksiniz…

Samet EKER

29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilanıyla beraber Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş ve artık Anadolu toprakları demokrasinin ve medeniyetin beşiği haline gelmiştir. Anadolu toprakları ve Anadolu insanı Cumhuriyet’in ilanı ile beraber gereken önemi, değeri görmüş ve geleceği umutla inşa etmiştir. Cumhuriyet Anadolu topraklarına büyük yatırımların yapılmasını sağlamıştır. Atatürk ve silah arkadaşları birçok yeniliğin öncüsü olmuş, bu yeniliklerle beraber Türkiye Cumhuriyeti dünyanın parlayan yıldızı haline gelmiştir. Bu parlayan yıldızın değeri Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca şenlikler ve milli bilinçle kutlandı fakat geldiğimiz son dönemde 100. yılda daha bir coşkuyla kutlamamız gerekirken ne yazık ki ne toplum ne de yönetim Cumhuriyet’e gereken önemi vermediğini görüyoruz.

CUMHURİYET BİZİ ORTAK PAYDADA BULUŞTURUYOR

29 Ekim 2023 Cumhuriyetimizin 100. yıl olduğu için Türk toplumu ve Türkiye içerisinde yaşayan bütün etnik grupların bir olduğu ya da olması gerektiği çok önemli sahip çıkılması gereken geleceğimizi inşa eden Cumhuriyet’in hak ettiği değer ile kutlanması gerekiyor. Ama maalesef çevrenizdeki insanlara, topluma ve toplumun Cumhuriyet’e olan bakışına baktığımızda hiç de Cumhuriyet’in ilk yıllarında ki coşkuyu yaşayamadığımızı görüyoruz. Bunun birçok sebebi olabilir; bunlardan birincisi siyasi, ikincisi ekonomik, üçüncüsü toplumsal adaletin sağlanmaması neden gösterilebilir ama toplumumuzda en büyük yanılgılardan birisi başka bir Cumhuriyet’in olmadığı ve atalarımızın bize bıraktığı bu Cumhuriyet’e sahip çıkmamız gerektiğidir. Başkent Ankara olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan 81 il bu coşkuyu yaşamamakta ve birlik beraberlik duygusunu aşılıyamaktadır. Herkesin gerekçeleri, fikirleri, dini ve siyasi görüşü ne olursa olsun Cumhuriyet hepimizi bir araya getiren ve farklılıklarımızı ortak paydada konuşabildiğimiz en önemli yapıdır. Bizi biz yapan, bizi bizle beraber bir kılan cumhuriyet, anlaşılması, yaşanılması ve ömrümüzün sonuna kadar korunması gereken toplumumuzun yapı taşıdır. 

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR”

Ankara birçok medeniyetin bir arada yaşadığı, düzgün ticaretin, üretimin ve temiz yaşantının nasıl olması gerektiğini Anadolu toprağında en iyi yaşatan ildir. Atatürk ve silah arkadaşları Ankara’nın ne kadar önemli bir geçmişinin olduğunu bildiklerinden başkenti Ankara yapmaları ve batıya dönük yüzümüzün aslında Anadolu topraklarına dönmesi gerektiğini bize en iyi şekilde böyle göstermişlerdir. Osmanlı imparatorluğu Bizans’ın devamı olarak yüzünü her zaman batıya dönmüş ve Anadolu topraklarına gereken önemi vermemiştir. Atatürk ve silah arkadaşları bu durumun ehemmiyetini milli mücadele yıllarında çözmüş olmalı ki Samsun’u, Sivas’ı, Erzurum’u ve başkent Ankara’yı hiçbir toprak parçasından ayırmamış aynı önemi, aynı değeri bütün Anadolu topraklarına ve Anadolu insanına vermiştir. Cumhuriyet kendi kendimizi yönetmemizde ve demokrasinin herkese eşit mesafede uygulanmasına olanak sağladığını hepimiz biliyoruz. Bizler Cumhuriyetle beraber konuşabiliyoruz, paylaşabiliyoruz ve biz olabiliyoruz. Cumhuriyet Türk toplumlarının her zaman en önemli noktasında olmuştur. Çünkü Türk toplumları tarih boyunca her zaman toplumuna, insanına, toprağına değer vermiş ve fikrini önemsemiştir. Türk toplumları içerisinde yaşayan farklı etnik gruplar bizim çeşitliliğimizi, renkliliğimizi artırmış ve bir beden haline getirmiştir. Anadolu Toprakları birçok medeniyeti içerisinde barındırdığı için bu kültür ve renklilik bizleri yüceltmiş ve en son cumhuriyeti kurmamıza öncü olmuştur. Tarih boyunca Anadolu topraklarında birçok medeniyet son buldu ama Türkiye Cumhuriyeti oluşturduğu yapıyla ilelebet payidar kalacaktır.

27 Eki 2023 - 16:49 Ankara- Yaşam

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.