Cumhuriyetin 100’üncü yılında “İş’te Cumhuriyet”

Genç Girişim Yönetişim Derneği (GGYD), İş’te Fırsat Toplantıları’nı cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü dolayısıyla “İş’te Cumhuriyet” olarak gerçekleştirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kardelen UÇAK /ANKARA

Her “İş’te Fırsat Toplantıları” etkinliğinde ülkeye iz bırakmış önemli isimleri konuk eden Genç Girişim Yönetişim Derneği (GGYD), 65’inci toplantıya kapı araladı. İş dünyasındaki dayanışmayı artıran GGYD, etkinliği cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü dolayısıyla “İş’te Cumhuriyet” olarak düzenledi. Türk Tarihçi Yazar Sinan Meydan’ın konuk olduğu etkinlikte, Meydan “100’üncü Yılında Cumhuriyet’i Anlamak” konulu sunum gerçekleştirdi. GGYD Başkanı Nezih Allıoğlu’nun açılış konuşmalarının ardından, Yazar Meydan paydaşlara hitap etti.

“ÇAĞDAŞ MEDENİYETLER SEVİYESİNE ULAŞTIK”

GGYD Başkanı Nezih Allıoğlu, burada yaptığı konuşmasında, Yüz yıl önce kurulan cumhuriyetimizin ekonomik alanda pek çok kez zorluklarla karşılaştığını biliyoruz. Yeni kurulan cumhuriyetimizin Osmanlı'dan devraldığı miras borçları. Borçlarla başlayan hikayemiz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurucu iradesiyle kültürde, sanatta, ekonomide ve eğitimde, teknolojide ve sanayide çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak. Nasıl yaptık? Milli ekonomi ilkesi çerçevesinde devlet desteğiyle sanayileşmemizi başlattık, girişimci sınıfımızı oluşturduk. Genç cumhuriyetimizin ekonomisine destek olmak için 26 Ağustos 1924 tarihinde Türkiye İş Bankası'nı kurduk. Gazimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün iktisadi öngörüsüyle İzmir İktisat Kongresi'ni düzenledik. Kongre'ye katılan çiftçi, tüccar, sanayici ve işçilerden seçilmiş bin 135 üyesi ülkemizin mozaiğini oluşturduk. Özel girişimciliği teşvik için yasal düzenlemeler yaptık.” dedi.

“DÜNYAYA AÇILAN KÜRESEL MARKALAR ÜRETİYORUZ”

Türkiye’nin dünyadaki birleşmiş ekonomileri arasında yer aldığını aktaran Allıoğlu, “1927 yılında Teşviki Sanayi Yasası'yla gıda ve tekstil sanayi kuruluşlarına destekler verdik. Devlet, millet el ele dedik, kadın, erkek, genç, yaşlı üreterek ülkemizi, cumhuriyetimizi bugünlere büyüttük. Kıymetli üyelerimiz ne mutlu bize ki, ülkemiz bugün dünyanın birleşmiş ekonomileri arasında yer alıyor. Uluslararası para fonu bu yıl gayri safi milli hasılaya göre dünyanın yirmi en büyük ülkesinden 17’ncisi olduğumuzu açıkladı. Dünyaya açılan küresel markalar üretiyoruz. Sanayimiz, teknolojimiz inovasyon alanındaki araştırmalarımız gün geçtikçe artıyor. Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı geçici verilere göre Eylül 2023’te 97 milyar dolar ihracat rakamına ulaştık. Bu Türkiye Cumhuriyeti'ndeki Eylül ekonomisini konuşacağız. 12. kalkınma planı Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına sunuldu. Bu ilana göre ihracatımızın 375 milyar dolara çıkması hedefleniyor.” ifadelerini kullandı.

“YOLUMUZ ANCAK BİLİMLE AYDINLANIR”

Cumhuriyetin 100. yılında ülkenin potansiyelini harekete geçirecek hedeflerin belli olduğunu belirten Başkan Allıoğlu, şöyle devam etti: Ufkumuz açık. İrademiz sağlam. Bilgiye, ilime inanıyoruz. Biliyoruz ki yolumuz ancak bilimle aydınlanır. Bu nedenle bizlerin ufkunu genişletmesi ve yolumuzu aydınlatması için bilgimize bilgi katması için değerli hocamız Türk Tarihçi Yazar Sinan Meydanı bugün geldi. Hocamız bugün 100. yılında cumhuriyeti anlamakla ilgili konuşmasını gerçekleştirecek. Gerçekten cumhuriyeti nasıl anlarız? Cumhuriyeti ancak bilimle ve bilgiyle anlarız. Atatürk'ü anlayarak anlarız. Mustafa Kemal Atatürk dedi ki, ‘Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.’ İşte bize ve yarınki nesillere evlatlarımıza düşen görevler Atatürk'ü doğru anlayarak doğru anlatmak onu en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti'ne çıkmak.”

“CUMHURİYETİMİZ, SIRADAN CUMHURİYET DEĞİL”

Türk Tarihçi Yazar Sinan Meydan ise yaptığı konuşmada, “Bu millete ve gençlere duyduğumuz inanç ve güven, bizi ikinci yüzyılın muasır medeniyetler düzeyi üstüne taşıyacaktır. Buna yürekten inanıyorum. Cumhuriyetimiz, umudunu kaybetmeyen adamın ve arkadaşlarının eseridir. Bizim cumhuriyetimiz sıradan bir cumhuriyet değil. Yok olmak üzereyken bu topraklardan sökülüp atılmak üzereyken bir İstiklal savaşı verdik. O İstiklal Savaşı'nın kanıyla, bu cumhuriyetin temelini attık. Dolayısıyla dünyanın en özel, en kutsal ve en zor işini başardık. Bizim cumhuriyetimiz, masa başında ilan edilmiş sıradan bir cumhuriyet değildir. Temelinde, olağanüstü bir mücadele vardır.” şeklinde konuştu.

24 Eki 2023 - 16:14 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.