Türk İş Kadınları, Cumhuriyetin 100. Yılı’nı Ankara’da kutladı

Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye İş Kadınları tarafından "Mermiden, Kaleme 100. Yıl Cumhuriyet Resepsiyonu" verildi.

TAYLAN İNAN GÜLKANAT

 

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği (KAİSDER), Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Doğasında Doğum Derneği, İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği ile Türkiye'nin dört bir yanından ve KKTC'den gelen iş kadınları "Mermiden, Kaleme 100. Yıl Cumhuriyet Resepsiyonu"nda buluştu.

“TÜRK KADINI, CUMHURİYETİN YÜZ YILLIK YOLCULUĞUNDA ÖNEMLİ MESAFE KAT ETMİŞTİR”

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Canan Karalar Yüksel, yaptığı açılış konuşmasında, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünyada ilk olarak kadına seçme ve seçilme hakkının verildiğine vurgu yaptı. Yüksel şöyle konuştu: “Türk kadını birçok alanda aktif rol almıştır. 1934 yılında Atatürk’ün ileri görüşü ile seçme seçilme hakkına layık olmuştur. Seçme seçilme hakkı Dünya ülkelerinde ilk Türk kadınına verilmiştir.  Kadınlarımız ülke kalkınması için önemli sorumluluklar almış ve toplumun gelişimine katkılarda bulunmuşlardır. Türk kadını, Cumhuriyetin yüz yıllık yolculuğunda önemli mesafe kat etmiştir.” diye konuştu.

“SUSTURMAYA ÇALIŞTIĞINIZ SESİMİZİ VE KAHKAHAMIZI KORUYORUZ”

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Meral Güler ise “Biz Cumhuriyetin kadınlarıyız. 100 yılın nasıl geçtiğinin bilinciyle hareket ediyoruz. Bizler Cumhuriyet devrimlerini koruyoruz. Bizler kendimiz ve gelecek nesil için; susturmaya çalıştığınız sesimizi ve kahkahamızı koruyoruz. Sanatta, sporda, bilimde sürekli ilerliyoruz. Zamanında mermi, top, tüfek taşıyan analarımız yerine kalem, defter, kitap taşımak için varız.” ifadelerini kullandı.

“SON 100 YIL KADINLARIN HER ALANDA CANSİPERANE MÜCADELELERİYLE GEÇTİ”

İş Kadınları bugüne özel bir de kamuoyu bildirisi hazırladı. Kamuoyu bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

Biz Cumhuriyetin kadınlarıyız! Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız şu günlerde; Cumhuriyet kadınları olduğumuzu göğsümüzü gere gere seslendirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gururla göğsümüz kabarırken, 100 yıl öncesinin de, 100 yılın nasıl geçtiğinin de bilincindeyiz ve bu bilinçle hareket ediyor, bu bilinçle hedef koyuyoruz. Seçme ve seçilme hakkının millete verilmesini, tüm vatandaşların eşit haklara sahip olmasını,  yaşam hakkı gibi temel insan haklarının tümünün Cumhuriyet ile güvence altına alınmasını hiç ama hiç unutmuyoruz. Bir de şunu hiç unutmuyoruz; Türkiye’de kadınlar seçme ve seçilme hakkını, İsviçreli kadınlardan 36,  Belçikalı kadınlardan 14, Fransız kadınlardan 11 yıl önce elde etti. Birçok ülkede kadınlar ikinci sınıf vatandaş olarak kabul edilip, görmezden gelinirken, Türk kadınları kendi geleceklerini tayin etme hakkına sahip oldu. Zamanının bu kadar büyük devrimini yapan Ulu Önder Atatürk’e sonsuz şükran borçluyuz. Ancak; son 100 yılda, kadınların ekonomi ve siyaset arenasında yer almaları, kendilerini kanıtlamaları, erkek vatandaşlarla aynı rekabet gücüne sahip olmaları konusunda birçok zorluklar yaşandı. Hala da yaşanıyor. Oysa temel çok sağlam atılmıştı! Bu ülke vatandaşlarına düşen; bu mükemmel temelin üzerine inşa ettikleri her olguyu ve her değeri, kadınların eşit katılımıyla sağlamalarıydı. Buna rağmen son 100 yıl;  ekonomi ve siyaset başta olmak üzere kadınların her alanda cansiperane mücadeleleriyle geçti. Her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için kendi öz yaşamından feragat eden kadınlar gördü yüzyılımız… Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün kadınlarla ilgili söylediği her değerli söz, her zaman herkes tarafından dile getirildi ancak reel hayatta, aynı hassasiyeti görmediğimiz gibi cam tavanların dolaşıma sokulmasına engel olamadı. Ekonomik alanda, erkek egemen düşünce biçimi; peşimizi bırakmamasına rağmen, kadın gücü, birçok sektörde bu zorluğu aşmasını bildi. Türkiye’nin dört bir yanındaki kadınlar olarak, artık daha kendimize güvenliyiz, çünkü üretiyor, gelişiyor, ülkemizin sosyo-ekonomik gelişmesine eğitimli ve emekçi kadınlar olarak çok kıymetli katkılarda bulunuyoruz. Atam; bize tanıdığın her hak, bize sahip çıktığın her cümlen için sana minnettarız. Kurduğun Cumhuriyete, cumhuriyet değerlerine, bize verdiğin tüm haklara sahip çıkacağımıza, ekonomide, teknolojide, sanat ve kültür alanında, en iyiyi üretmekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimize söz veriyoruz. Huzur içinde uyu… Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlu olsun. Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Açılış konuşmalarının ardından yapılan ödül töreninde ödül alan isimler ise şöyle:

ONUR ÖDÜLLERİ

•Özden Toker

•Sabiha İzbeli

•Rifat Hisarcıklıoğlu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı

•Leyla Alaton

İş insanı

•Esin Güral Argat

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

•Nurten Öztürk

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı

•Birten Gökyay

İş insanı

•Betül Mardin

Duayen iş insanı- Türkiye’de halkla ilişkiler sektörünün öncüsü

•Ayşe Kulin

Yazar

TAKDİR ÖDÜLLERİ

•Huriye Sertel

Türkiye’nin ilk girişimci iş kadınları derneği olan GİFED’in kurucu başkanı

•İçim Kavuklu

Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı

•Gül Akyürek Balta

Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi kurucusu

•Elif Ovalı

TEOFARM markasının kurucusu

•Devrim Erol

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu kurucu üyesi- İş insanı

•Emine Erdem

Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) Başkan Yardımcısı ve UNESCO Küresel Etik ve Sürdürülebilir Kalkınma İstanbul Merkezi kurucusu

•Zeliha Ünaldı

UN Women Türkiye Temsilcisi

•Miray Akdağ

AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri

YAŞAMA KATKI ÖDÜLLERİ

•Cevriye Kaya

Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı

24 Eki 2023 - 16:08 - Yaşam

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zafer Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zafer Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zafer Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zafer Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.