Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”

AYŞE GÜLÇİN İLHAN

Sessiz Bir Kalemden Ankara Arslanhane Camii
9 Şubat 2019 Cumartesi

Ankara’da yaşayıp Samanpazarı’nı bilmeyen yoktur. Öyle bir zaman gelir ki muhakkak yolu düşer Ankaralının ya  alışveriş için, ya kahve için belki öylesine bir his için.. Hangi gelir düzeyinde olursanız olun, antikacıdan tutun da yüncüsü, bakırcısı, camcısı, ipçisi, zanaatçısı şimdilerde müzecisi, sergicisi, sanatçısı hepsi orada toplanmıştır ve insanı eskiye götürüp gülümseten, düşündüren: “çocukluğumda bundan bizim evimizde de vardı” dedirten bir garip muhittir Samanpazarı.
Sessiz kaleme konu olan yapı günümüzden yaklaşık 800 yıl önce Anadolu Selçuklu Medeniyetinin en güzel miraslarından biri olan Arslanhane Camii.. Adını, avlusunda bulunan arslan heykellerinden almış bir güzel hatıra..
At Pazarı yönünden inerken Ankara Kalesi’ni arkanıza aldığınızda aşağıya doğru eğimli geniş bir yoldan inmeye başlarsınız. Cadde mi desek sokak mı?.. ferah bir sokak oluşu âşikâr çünkü yapıların çoğu tarihi, en fazla iki katlı Eski Ankara evleri ve Türk Evi plan tipinde. üstünüze gelmeyen, karmaşa yaratmayan, boğmayan size yol verircesine sakin ve kendi halinde bir tavrı var bu sokağın.. sol tarafınızda kalan baldeken tarzı geç döneme ait küçük bir türbeden sonra yine aynı yönde konik külah örtülü, tuğla malzemeli türbenin tüm hatları Selçukluyum ve buradayım diye seslenir. Camiiden birkaç metre ötedeki bu türbe Arslanhane Türbesidir. Ziyaretçiye kapalıdır. siz türbenin sağına soluna bakarken Aslanhane diğer adıyla Ahi Şerafettin Camii tam karşınızdadır.
İşte der seveni işte ! orada.. ne güzel ne nadir bir duruşu var. Sahiden de tuhaf bir duygu verir gönülden görene bu camii. Ggöçüp gitmiş bir yakınınızı tekrar görmek gibi. Baba elini yıllar sonra öpmek gibi ana evine yıllar sonra dönmek gibi.
Her tarihi eser bir masal anlatır. Ya masalın kendisi ya da bir öykünün şahidi olmuştur bir vakit.
Arslanhane ne anlatır?..
Ahilik ve ahi teşkilâtı;
Anadolu’da 13.yüzyıl – 15.yüzyıl arasında iyiliğin, yardımlaşmanın, geçmişi onarmanın, geleceğe kalıcı eserler bırakmanın, hayırların, yıkmak yerine yapmanın, doğru ve dürüst toplum olabilme, sosyal eşitliği kendi içinde sağlama çabasının birlik halidir. İşte Arslanhane camii 13.yy ahilik geleneğinin bize bıraktığı nadide bir kültür mirasıdır.
Ankara ahi eşrafından Ahi Şerafeddin tarafından hayrat amaçlı olarak yaptırılmış, inşa kitâbesi bulunmamaktadır. Yapım tarihi bilinmemekle birlikte Anadolu Selçuklu ve Beylikler Dönemi 13.yüzyıl başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Minber kitâbesine göre 1289 – 1290 tarihlerinde yenilendiği bilinmektedir.
Cephe; kütlesel duvarları, zeminde moloz taş ve üzerine tuğla duvarla tasarlanmıştır. Büyük pencere açıklıkları içeri doğru mazgaldır ve bu büyük açıklıklar Anadolu’da karakteristik Selçuklu yapılarından kendini soyutlamaktadır. Yapıya üç farklı cepheden giriş sağlanmıştır. Bunlardan biri güney cephesinde yer alan giriştir ve kadınlar mahfiline götürür ziyaretçiyi. Kapılarda mor ve turkuaz renkte sır altı tekniğinde yapılmış çini parçalar geometrik kompozisyonda kullanılmıştır. Mukarnas kavsaranın tipik örneğini sunarken oldukça mütevâzidir. Selâmlaşıp gelene:
“Aziz ama hep varız, azımızı paylaşır paylaşırken çoğalırız. İçerimizde bir dünya var. İçerimizde bir evren. İçeride hep varız.” der gibidir. daha girişte size bir şeyler anlatmak ister.
Silindirik gövdeli tuğla minare çokgen kaideye oturmuştur. Kaide, sekiz adet yüzeysel sivri kemerle hareketlenmiş sıraltı turkuaz ve patlıcan moru çini parçalarıyla bezenmiştir. Tuğla arasına yerleştirilmiş bu çiniler geometrik kompozisyondadır ve bu haliyle İran Selçuklu tuğla bezemelerini hatırlatır. Kapılarda da aynı tür süslemelere rastlanır. Minarenin yapıya bitişik olarak örüldüğü bölümde dönemsel olarak sıkça rastladığımız devşirme malzeme kullanılmıştır. Bu malzemeler Roma ve Bizans Dönemlerine aittir. Çatı kırma tarzdadır, kiremit malzemedir.
İçeriye adım attığınızda sizi hayatın başka bir tarafı bekler. Sanat, yorum, ruh ve his bütünü. Belki sizi içine alacak mistik bir kubbe yoktur. Göz kamaştıran ışıltılı avizler ya da büyük vitray camlar yoktur. Lâkin ne sihirdir bu ve kendinde saklıdır tüm gizemi.. Arslanhane Camii ve diğer Ankara yapıları sessiz anlatır masalını. Ahşap ve çini uyum içindedir ve olduğu gibi karşınızdadır. Bakmakla görmenin görmekle fark etmenin aklını Ankara yapılarında yaşarsınız.
Harim; kirişlerin mihrap duvarına dik uzandığı bazili kal planlı,5 sahınlı,24 ahşap ayaktan ve kirişlemesi alttan ahşap tavandan oluşmuştur. Orta sahın yanlardan geniş ve biraz daha yüksektir. Ahşap direklerde devşirme mermer bitkisel desenli sütun başlıkları kullanılmıştır. Yapının en önemli özelliklerinden biri de Anadolu’da ahşap direkli ahşap tavanlı eserler tipolojisi içinde yer almasıdır. Tavanda konsollar yastıklar ve kirişlerin kadın mahfili bölümünde kalem işi süslemeler yer alır. Kadın mahfili üst kattadır ve harime hakim bir görüntü sunar.
Herodotos’tan bu yana batılı kaynaklarda değişmeyen yazın dili Türklerin göçebe savaşçılar betimlemesidir. Plastik sanatlara katkıları pek yer bulmaz. Oysa ki; ahşap sanatında eğri kesim tekniği, kündekâri, çıtakâri gibi teknikler tamamıyla Türklere aittir. Arslanhane Camii kündekâri tekniğinde  muhteşem bir minbere sahiptir. Nadiren özgünü korumuş eserlerdendir. Beşgenlerin içine eğri kesimle işlenmiş bitkisel bezemeler yer almıştır. Minber kapısı ince dilimli ve sülüs hatlı ayet yazısıyla bir alınlığa sahiptir. Usulca eğilip dinlerseniz o minber size çok şey anlatır. Ağacı dantel hale getiren ustanın sabrını, ecrini ve zamanın bereketini anlatır. Usulca avuç içleriyle dokunmak Sanat Tarihçilerin gönül kârıdır.
Arslanhane’deki masal ahşapla başlar çini ile devam eder. Alçı malzemeye nakşedilmiş mihrap çinileri zamana başkaldırır sessizce.
Mihrap özgünü korumakta olan eserlerdendir. Mihrabın dış kuşağında alçı üzerine oyma tekniğiyle yapılmış ayetli yazı kuşağı yer almaktadır. İçeri doğru çinilerden oluşan geometrik ve bitkisel desenlerin yer aldığı çerçeve ve sütunceler ve mukarnas kavsara yine aynı desenlerde bezemelerle kuşatılmıştır. Çiniler, gülbezekler, kabartmalar  göz alıcıdır. Turkuaz ve firuzenin farkını Selçuklu çinileri çok iyi anlatır. Turkuazda maviye ağırlık verilirken daha koyu ton kobalt mavide kendini bulur. Firuze biraz daha yeşile meyillidir. Selçuklu çinilerindeki geometrik  desen kompozisyonuna iyi bir örnektir Arslanhane mihrap çinileri. Ruha iyi gelen hisse şifa veren bir tavrı vardır bu mihrabın. 
Zaman içinde bir zaman.. zamanın şahidi ve tarihi sanatın en narin yeri bir çini mihrap. O mihrap ki 800 yıldır yüz vuranı hiç geri çevirdiği görülmemiş. Ondan âlâ derviş mi bulunmuş?.. Masal olmuş okunmuş, tıpkı Homeros’un mitleri gibi..
O yapılar ki, her yanına bin anlam yükleseniz sesi çıkmaz alır hep kabul eder. Sanat eserlerinin sonsuz bir ruhu var. O ruh ki hayran bırakır. Sahip olunmaz sahip çıkılır. Güçlü mağrur bir o kadar hisli ve gizemli. Işığı bitmez bir kadın gibi.
Ankara’m... 
yine kelâm döktü sessiz kalem.
yine en sevilesi.
İklim yine gümüşî.
Sokağı, minaresi, ahşabı, çinisiyle hayran olunmuş bir mabet Arslanhâne Camii.
Var ve daim ol.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Zahidem
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
İşletmenizde Veri Güvenliğini Sağlamak İçin 5 Kolay Yöntem
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kryztof Kieslowski Dekalog Dizi Filmleri
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Zaman Kendi Çocuklarını Yutar
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Zamansız Ayrılıklar
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
TARİHİN İLK ŞAİRİ BİR KADIN
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri