Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
9 bin 572, 73 vefat!
9 bin 572, 73 vefat!
Gözler Pazartesi günkü Kabine Toplantısı'nda
Gözler Pazartesi günkü Kabine Toplantısı'nda
Etimesgut'ta arsa icradan satışa çıktı
Etimesgut'ta arsa icradan satışa çıktı
“2011 model Chevrolet” icradan satışa çıktı
“2011 model Chevrolet” icradan satışa çıktı
Gölbaşı Belediyesi “kaldırım bakım onarım” işi yaptıracak
Gölbaşı Belediyesi “kaldırım bakım onarım” işi yaptıracak

SİNAN VARGI

Kargocuya Vatandaşlık Numarasını Vermek
18 Ocak 2021 Pazartesi

Kargocu veya her hangi bir şahıs, “TC numaranızı alayım” dediğinde hemen ezbere saydığımız TC numaramızı verip de sonra aman whats up şöyle yapacakmış, facebook şöyle yapacakmış gibi tartışmalara girmek bana biraz gereksiz geliyor.
Öteki odaya çektiğimiz elektronik posta  önce ABD ye oradan da öteki odaya mı gidiyor. Tabii en gizli verileriniz aslında orada kayıtlı. Sonra gizlilik tartışması. Daha önceki tüm gizililik ihlallerini unutup, önümüze atılan whatsupp ile oyalanıyoruz. 
Her ne olursa olsun, Avrupa Birliği ülkelerinin koyduğu kesin yasalar nedeni ile AB vatandaşlarına uygulanmayan bir programın Türk insanına uygulanması kesinlikle kabul edilemez. 
Olay birçok insanın da takip ettiği gibi WhatsApp’ın verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlandığını açıklaması ile başlamıştı.  Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelmişti. Sonra gelen tepkiler üzerine geri adım attılar ve konu ile ilgili mesajlaşma platformundan yeni bir açıklama yapıldı. Güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceği açıklandı. Firma da zaten gelen tepkiler nedeni ile Yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelendiği belirtildi.
Yani olay bitmiş değil 15 Mayıs’a ertelendi. 
Bu arada  Telegram’dı Bip’ti bir çok yeni alternatif ortaya çıktı, insanlar üç programı da ceplerine indirdiler.
Şimdi aklıma gelen soru şu. Daha önce gazetemizde 24 Haziran 2020 tarihinde “cep telefonlarınız ortam dinlemesi yaparak size reklamlar gönderebilir”  başlığı ile şunları yazmıştım. 
“Aslına bakarsanız bu izni onlara bilmeden de olsa biz veriyoruz. Akıllı cihazlara indirdiğimiz uygulamalarda bize ‘Kamera kullanımı, rehber kullanımı, mikrofon kullanımı... İzin verilsin mi?’ gibi sorular soruluyor. Biz de çoğu zaman hiç dikkat etmeden evet diyoruz ve bu izni uygulamaya bizzat kendi ellerimizle sunmuş oluyoruz”
Yani cep telefonları ile ortamın dinlenebildiği, her gittiğimiz yerin kayıt altına alınabildiği bir teknoloji bizden izin almadan bilgileri paylaşabilir miydi. Tabii ki…
Avrupa Birliğinde gazeteciler ve bir çok siyasetçi yılda üç euro para ödeyerek Ama en iyisi Threema adlı bir programı kullanır. Bir çok kurum da yazışmaların bu program ile yapılmasını ister. İsviçre merkezli bu firmanın hacklenmesinin nerede ise imkansız olduğunu söyleyen onlarca gazeteci bu programa tam güven duyduklarını belirtiyorlar. 
Mesele aslında basit. Türkiye’de biz her şeyi bedava istiyoruz. 3 Euro Whatsup alsa, 3 euro da facebook alsa kaç kişi öder. Bedava olduğu zamanda istemediğin reklamlar istemediğin bir sürü paylaşım için de uluslar arası kapitalizm senin her türlü para eden verini kullanma hakkına sahip olduğunu söyler. Söyler söylemesine de neden AB de bunu yapmıyorsun diye sormak kimsenin aklına gelmez.
Gelelim yazının başlığına 
TC Kimlik Numarasını verdiğimizde kötü niyetli birileri bu numara ile bizimle ilgili bir çok bilgiye anında ulaşabiliyor. 
Hani birisi yazmıştı ya, yediği dondurma çubuğundan araba hayali kuran her türlü bilgisini paylaşıyor diye.. Gelin bir bakalım TC numarası ile ne yapılabilir. 
Bir kişinin internet ortamında sadece TC kimlik numarasını kullanarak o kişiyle ilgili yüzlerce bilgiye ulaşılabiliyor.
Örneğin bir kurumun internet sitesinin ilgili kısmına yazılacak TC Kimlik numarası ile o kişinin adı, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilere erişilebiliyor. Doğum tarihi ve ad soyad bilgilerini bir başka kurumun internet sitesinde kullanarak bu kez o kişinin ikametgah adresi elde ediliyor. Adres bilgileriyle bir başka kurumun internet sitesinden nüfus cüzdanı bilgilerine, vergi numarasına, SSK veya Bağ-Kur numarası gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Bunun gibi “zincirleme şeklinde” elde edilen her yeni bilgi ile bir başka kurumun internet sitesinden öteki kişisel bilgilere ulaşılabiliyor.
Elde edilen bu bilgilerle de söz konusu kişinin telefon numarasından, aldığı maaşın miktarına, maaşına ne oranda zam yapıldığına, kaç yıldır çalıştığına, Bağ-Kur maaşını hangi bankanın şubesinden çektiğine, diploma notunun kaç olduğuna, su, elektrik ve telefon faturalarına ve ÖSS’den aldığı puana kadar pek çok bilgiye ulaşmak mümkün hale geliyor.
Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun “www.sgk.gov.tr” adresinden, kişinin sosyal güvencesinin olup olmadığı, adı, soyadı, doğum tarihi, kızlık soyadı, işe giriş tarihi, aldığı maaş ve zam oranları, kaç yıldır sigortalı olarak çalıştığı, ilgili aylar içinde kaç gün işe gittiği, ne kadar devamsızlık yaptığı, kaç değişik iş yerinde çalıştığı, prim ödeme gün sayısı, SSK sicil numarası gibi bilgilere kolayca ulaşmak mümkün.
Buradan alınan bilgiler ışığında, SSK sicil numarası ya da TC kimlik numarası ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’ye ait “www.keyodemeleri.com” adresine girilerek kişinin ne kadar Konut Edindirme Yardımı aldığı da bulunabiliyor.
Aynı şekilde, TC kimlik numarası kullanılarak Sosyal Sigortalar Kurumunun internet sitesinden anne ve baba adı ile gün ay yıl olarak doğum tarihi bilgileri elde edilebiliyor.
Kişinin anne ve baba adı bilgileri ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki kimlik numarası sorgulama sayfasından nüfus cüzdanında yer alan aile sıra no, cilt no, birey sıra no, mahalle ve köy bilgilerine de erişilebiliyor.
TC kimlik numarası ile kişinin Bağ-Kur Genel Müdürlüğünün web sayfasından Bağ-Kur’lu olup olmadığını da öğrenmek mümkün.
Bağ-Kur’lu ise mesleğe kabul tarihi, emekli olup olmadığı, Bağ-Kur’a olan borcu, kaç gün hizmet verdiği, Bağ-Kur aylığını hangi bankanın hangi şubesinden aldığı, en son maaşını hangi tarihte aldığı, mesleğini hangi ilde icra ettiği, vergi numarası, Bağ-Kur sağlık hizmetinden yararlanıp yararlanmadığı, sağlık priminin kesilip kesilmediği de ortaya çıkıyor.
Elde edilen bilgilerle Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden söz konusu kişinin evinin bulunduğu cadde, sokak, kapı numarası gibi açık adresine ulaşılabiliyor. Buradaki adres bilgileri kullanılarak ise Türk Telekom’un internet sitesinden kişinin telefon numarası varsa mail adresi, fatura borcu ve faturanın son ödeme tarihi öğrenilebiliyor.
Bazı şehirlerin su ve kanalizasyon idarelerinin internet sitelerinde ise ilgili kısıma sadece ad ve soyad yazarak su borcu olup olmadığına, kullanılan su miktarına erişilebiliyor.
Hepimizin kişisel verileri parça parça değişik kurumların internet sitelerinde bulunuyor. Bir bilgiye ulaşmaya çalışan kişi, x kurumundan bulamasa da y kurumundan o bilgiyi buluyor. Yani kişinin elimizde sadece birkaç bilgisi varken adı soyadı, yaşı gibi, o bilgilerden yola çıkıp kişinin yüzlerce bilgisine ulaşabiliyor. 
Pekiyi başka neler yapılabilir. Uzmanlar şunları söylüyor. 
“İnternetten elde edilen bu bilgilerle sahte nüfus cüzdanı yapılabilir. Bir bankaya telefon açıp ‘kredi kartımı kaybettim adresime yeni gönderin’ dediğim zaman bana sorulacak sorular belli. Adı, soyadı, annenizin kızlık soyadı, adresi vs. Bu bilgilerin hepsine ulaşabiliyorsunuz. Kötü niyetli olan bir kişi, vatandaşlık numarasını öğrendiği kişilerin tüm özel bilgilerine ulaşabilir ve illegal işlerde kullanabilir. Bu bilgilerle kredi kartı sahteciliği de dahil birçok yasa dışı iş yapılabilir.”
Yani TC numarasını vermek bile başımıza bu kadar iş getirebilecek. Bizler  bu konuda da bilinçli miyiz pekiyi? En azından yıllar önce Whatsupp ve benzeri uygulamalar gibi tepkimizi ve sorularımızı o zaman da sorsaydık. 
Sosyal medya’da ise her şeyimiz var zaten. Yediğimiz yemekler, gittiğimiz oteller ülkeler, sevgilerimiz, nefretlerimiz, aşklarımız, kaçamaklarımız, bütün duygularımız ailemiz, çocuklarımız hepsi orada yüklü. Hepsi bizim adımıza açılmış bulut hesaplarında duruyor. Ne giyersin ne seversin, hangi kredi kartı ile hangi marketten ne aldın, hangi markaları tüketirsin. Google’da ne aradın, sana şu markayı satayım…
Birinden kaçarken birine tutulmak, sözleşmeleri okumadan hemen kabul etmek… Hiç birinin bir birinden farkı yok. Ama işin güzel yanı da şu. Ortak tepki ile dünyanın en büyük şirketlerine şimdilik geri adım attırdık ya. Tüketici bilinci açısından benim sevindiğim olay bu..

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Birleşmiş Milletler Çıkmazı
NERMİN AKBALAN YILMAZ
NERMİN AKBALAN YILMAZ
Hayaldi Gerçek Oldu
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
İki Liralık Yağ, Bir Liralık Şeker!
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Ahh Bir Tane Bitcoin’im Olsaydı!
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Cep Telefonu ile Tanışmak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Kelebek ve Dalgıç Giysisi Nasıl Biraraya Gelir?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri