Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
ORDU AYAĞA KALKIYOR
ORDU AYAĞA KALKIYOR
“Kültür Sanat Muhabirliği” olgusunu medya sektörüne yerleştirdik
“Kültür Sanat Muhabirliği” olgusunu medya sektörüne yerleştirdik
BİK, 2020 basın çalışanları istatistiklerini açıkladı
BİK, 2020 basın çalışanları istatistiklerini açıkladı
Malatya’da 5,2 büyüklüğünde deprem
Malatya’da 5,2 büyüklüğünde deprem
“ANKAPARK’A SAHİP ÇIKALIM”
“ANKAPARK’A SAHİP ÇIKALIM”

Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ

Emekçi ve Emeklinin Enflasyon Çıkmazı!
11 Temmuz 2020 Cumartesi

Geçtiğimiz yıl Ağustos sonuydu. 
Memur ve emeklilerin 2020 maaşları için hükümetle toplu görüşmelere tek başına Memur-Sen katılmıştı.
Sendika ilk altı ay için %4 ve ikinci altı ayda ise yine % 4 zammı “kabul edilemez” bulmuştu.
Hatta, sendika üyeleri tarihlerinde belki de ilk kez PTT’de iki saat işi; ilgili bakanlığın önüne de boş cüzdanları bıraktı!...
Memur-Sen kendince o zaman için zevahiri kurtarmıştı. Ama aslında aileleri ile yaklaşık 20 milyonu bulan memur ve emekli açısından yapılan şey “topu taca atmak” değil miydi.?...
Zira, sonuçta hükümet ağırlıklı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun insafına kalan memur ve emekli maaşları için beklenen oldu.
Hakem Kurulu da hükümetin verdiği zammın aynısını vermişti. Yani bu 2020 için 4+4, 2021 için de 3+3 zam oranını onaylamıştı...
Biz ogünlerde yazdığımız yazıda* yıllardan beri hükümet hedefinin çok üzerinde gerçekleşen çarşı-pazar enflasyonuna dikkat çekmiş ve bu durum “kamu görevlileri ve emeklilerini geçim ve yaşam girdabında boğulmaya mahkum etmek değil midir?” diye sormuştuk...
Nihayet Temmuz geldi... Takke düşüp kel göründü.
Hayat pahalılığı aldı başını gitti...
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’na göre TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) 2019 Aralık ayına göre %5,75 oranında artmış oldu. Bu durumda memur ve emeklileri için daha ilk altı ayda hesap şaştı...
Yani memur ve emeklinin hükümetten daha %1.75 oranında alacağı var!
TÜİK? 
Sevgili Okuyucular;
TÜİK, halk arasında kısaca “Hayat Pahallığı” dediğimiz enflasyonu 418 maddeden oluşturduğu bir enflasyon sepeti üzerinden hesaplıyor. 
Haziranda 71 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 57 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı.
Ancak kamu oyunda çok tartışma yaratan TÜİK rakamları bile 290 maddenin ortalama fiyatında yükseliş olduğunu ortaya koydu!
Bununla birlikte TÜİK’ in hesapları halkın yaşadığı gerçeklerden çok uzak. 
Örneğin, ülkemizde 4 milyonu “iş arayan” var...
4 milyonu “iş aramaktan vaz geçmiş” vatandaş mevcut.
5 milyon kişi ise zaten işsizlik sigortası fonundan yararlanıyor.
Yani toplamda 13 milyona varan bir işsiz var! 
Haziran ayında Türk-İş’ in açıkladığı 2 bin 431 lira 8 kuruşluk açlık sınırının bile altındaki asgari ücret ile çalışan bir sürü emekçi mevcut.
Büyük ölçüde açlık sınırının altındaki maaşlara duçar kalabilen emeklilerimiz ve 7.919 TL’lik yoksulluk sınırını hayal dahi edemeyen milyonlar var ...
TÜİK’in 2018 Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasına göre nüfusun en zengin yüzde 20’si gelirin yüzde 47,6’sını paylaşıyordu. 
İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü’nün yayınladığı rapora göre, gelir dağılımındaki bu adaletsizlik, Covid-19 salgınının yarattığı ekonomik darboğazla daha da derinleşiyor.
Rapora göre, en zengin yüzde 20’nin toplam gelirden aldığı pay toplam gelirin yarısına denk düşecek şekilde yüzde 48.2’ye kadar yükseliyor... 
İşte bu noktada asıl sorgulanması gereken ise TÜİK’in açıkladığı enflasyonun, büyük oranda açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan geniş halk kesimlerince nasıl hissedildiği olsa gerek. 
Nitekim, gelir dağılımına göre tüketim eğilimleri arasında büyük fark var. Bu farklılığı yine TÜİK hanehalkı tüketim harcamaları araştırması ortaya koyuyor. 
Buna göre;
Türkiye’de en yoksul grubu oluşturan yüzde 20’lik kesim, hanehalkı harcamasının yüzde 60’ını konut/kira ile gıda ve alkolsüz içeceğe harcıyor. 
Oysa bu oran en zengin grubu oluşturan yüzde 20’lik kesimde sadece yüzde 36. 
Gıda ve alkolsüz içecek harcamalarının payı, zenginlerde ise yüzde 15,4’e kadar düşerken, yoksullarda 28,7 oranıyla bunun yaklaşık iki katına kadar çıkıyor.
Eğitim grubunda “özel ilköğretim, lise, üniversite ücretleri” gibi hizmetlerin yüzde 63,7 sini nüfusun en zengin grubu harcıyor. 
Oysa, nüfusun en yoksulları özel eğitime gelirinin sadece 2 lirasını harcayabiliyor...
Örneğin; kuru soğanın sepetteki ağırlığı binde 2,3 iken, dizel ve benzinli otomobillerin toplam ağırlığı yüzde 7!
Gündelikçi ücretinin sepetteki ağırlığı ise diğer 367 üründen fazla!? 
Anlayacağınız, TÜİK’ in enflasyon sepetinde yoksulun lüks saydığı için yanına bile yanaşamadığı birçok ürün için zengin kesim milyarlar harcıyor.
Yani, bu enflasyon hesaplamalarının, yoksullar, dar ve sabit gelirli halk katmanları başta olmak üzere artık ekonomideki birçok kesim açısından inandırıcılığı yok artık!
Belki de bu ülkeye yapılacak en büyük iyiliklerden birisi de sık sık bu kurumun yöneticilerini değiştirmek yerine; bu eyyamcı ya da Polyannacı yöntem ve hesaplamaları değiştirmekle başlayacaktır. 
Bu noktada bir söz de bu verileri bile tutturamayanlara!..
Milyonlarca emekçi ve emeklinin vebalini yüklenmekte bir beis görmeyen kerameti kendinden menkul sendikacılar ve Hakem Heyetine...
Sayenizde (!) 4+4 ile 2020 delip de geçiyor. 
Peki 2021 için 3+3 zam oranını tutacak mı?..
Son olarak milyonlarca memur, emekli ve ailelerinin tüm feryatlarına karşın bu çarpık uygulamaya göz yuman tüm yetkililere de birkaç sözümüz olacak...
Yapılması gereken aileleriyle birlikte bu grubu enflasyona yedirmek yerine, “enflasyonun üzerinde küçük bir refah sağlayacak olan ücret ve sosyal hak artışını sağlamak” olmalı oysa.
İyice anlaşılması için konuyu biraz daha açalım.
Sağlıklı bir ekonominin  “talep yaratabilecek tüketime” gereksinimi var. 
Enflasyonun ve açlık, yoksulluk sınırlarının altında gelire sahip olanların tüketimi çok kısıtlı olup, bu gruplar, karnını doyurup kirasını ödemek dışında ekonominin gereksindiği anlamdaki efektif (etkin) talebi yaratamaz.
Varsıl grupların da ekonominin çarklarını döndürecek nitelikte bir talep yaratması beklenemez. Onların talebi lüks tüketime gidiyor...
Zira, onların birkaç konutu, arabası, televizyonu, buzdolabı vb. zaten var! 
İşte ekonominin çarklarını döndürebilecek anlamda tüketimi,  “Efektif Talebi” yaratacak olanlar;  açlık, yoksulluk sınırlarından ve enflasyon açmazından kurtarılacak geniş halk kitleleri; emekçiler, memur ve emeklilerdir. 
Aslında, koronavirüs gerçeği, tüm dünyaya olduğu kadar, bu ülkeyi yönetenlere, sosyal devletin, geliri geniş halk kitleleri arasında adil olarak dağıtmanın ne kadar önemli olduğunu anlatmalıydı... 
Bununla birlikte unutulmamalıdır ki, bir toplumu ya da topluluğu ayakta tutan en önemli ögelerden biri de kamu vicdanınır. 
Ve adalet, eşitlik, dürüstlük gibi değer yargılarından oluşan kamu vicdanı hiç bir ayrım yapmaksızın herkesi sorgulayacaktır! 
*http://www.zafergazetesi.org/yazar/Hak-icin-zam-ekonomi-icin-can-suyu-*/1655/

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
M. UMUT KARAKÜLAH
M. UMUT KARAKÜLAH
Altın Neden Rekora Koştu?
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Tek Tuşla Akıllı Asistan Sistemi
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Pandemi BES’i Büyüttü
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Kim Bilir Saat Kaç
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i anarken (7)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Zengin Her Zaman Haklıdır
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri