Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Kırmızı Oda'nın Alya'sı veda etti
Kırmızı Oda'nın Alya'sı veda etti
Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı, Avrupa şampiyonu oldu
Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı, Avrupa şampiyonu oldu
Otel ve konaklama tesisleriyle ilgili yeni genelge
Otel ve konaklama tesisleriyle ilgili yeni genelge
Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması başladı
Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması başladı
Vaka 30 bini aştı, vefat 182
Vaka 30 bini aştı, vefat 182

SİNAN VARGI

Elektrikli Kaykaylar, Trafikte Yeni Tehlike
26 Ekim 2020 Pazartesi

Geçtiğimiz haftalarda 12 Ekim 2020 Pazartesi günü ajanslar yeni bir teklifin meclise sunulduğu haberini geçtiler. Haberde şu cümleler yer alıyordu. 
“AK Parti Meclis’e 39 maddelik teklif sundu. Meclis’e sunulan teklif ile aylardır konuşulan son çözüme kavuşturuluyor. Teklife göre, kara yollarında bulunan bisiklet yollarında ve şeritlerinde elektrikli bisiklet ve elektrikli scooterları kullanabilme yaşının 15 olacağı ifade edildi. Teklif ile aylardır tartışılan Grup Başkanvekili Mehmet Muş’tan geldi. AK Parti tarafından Meclis Başkanlığı’na 39 maddelik çevre ajansının kurulmasını öneren yasa teklifi sunuldu. Teklife göre, kara yollarında bulunan bisiklet yollarında ve şeritlerinde elektrikli bisiklet ve elektrikli scooterları kullanabilme yaşının 15 olacağı ifade edildi.”
Bir müddetten beri büyük şehirlerde, iki tekerlek üzerinde elektrik enerjisi ile çalışan araçlar görmeye başladık. Bu araçlar bazen caddelerde bazen de kaldırımlarda gidiyor, kiralayıp işiniz bitince bir ağaca bir direğe bağlıyorsunuz, birileri gelip aküsünü değiştiriyorlar. Kiralamak için cebinizdeki bir uygulama ile üye oluyorsunuz. Kimilerine göre büyük kolaylık, kimilerine göre çağdaş bir uygulama. Kimilerine göre de kaldırımda giderken yanınızdan hızla  gelip geçen her an kazaya sebep verecek kimin nerede binilmesi gerektiğini bilmediği bir araç. Büyük şehirlerde ise araç kullanırken, top peşinde önünüze her an fırlayacak küçük bir çocuk, yanınızdan geçen bisikletliden sonra bir de bu sürücülere dikkat edilmesi gereken ayrı bir tehlikeli unsur daha.
Cadde ve sokaklarda görmeye alıştığımız bu araçlar ne kadar güvenli ve ne kadar kazaya açık.  Verilen teklifte karayollarında bulunan bisiklet yollarında ve şeritlerinde kullanılacak bu araç için hangi cadde ve sokağımızda böyle ayrı bir bisiklet yolu olduğunu gördünüz mü hiç?
Kuşkusuz bu araçları kiralayan firmalar her hangi bir kaza olma durumunda hemen her türlü sorumluluğu kullanıcıya verdiklerini açıklayan bir sözleşme hazırlamışlar. Yani yanlış yerde aracı kullanma, park etme, kazaya karışma veya ölüm halinde kullanıcı baştan hatalı.
Sözleşme şöyle diyor. “Kullanıcı, Taşıt kullanmak için gerekli yetkinliğe sahip olduğunu ve Taşıt’ı kullanırken kendisine ve/veya kamuya zarar verebilecek bir engelinin olmadığını kabul etmektedir. Kullanıcı, Taşıt’ın kullanımına aşina olduğunu ve Taşıt’ı kullanmak için fiziksel olarak yeterli olduğunu kabul ve taahhüt eder. Kullanıcı, Taşıt’ı kullanmayı kabul ederek kişisel yaralanma, üçüncü şahıslarda meydana gelecek bedensel zararlar ve/veya mala zarar verilmesinden doğabilecek tüm sorumluluk ve riskleri kabul eder. Sınırlama olmaksızın yağmur, sis, kar, dolu, buzlanma, sıcaklık değişimi veya şimşek düşmesi gibi olumsuz hava koşullarının bir Taşıt’ın çalıştırılması ve/veya kullanılmasını tehlikeli hale getirip getirmediğini belirlemekten Kullanıcı sorumludur. Kullanıcı’nın sürüş esnasında sürüş alışkanlığını ve fren mesafesini hava durumu, görüş mesafesi, çevresel faktörler (yokuş, engebeli zemin, vb.) ve trafik koşulları gibi dış etmenlere göre ayarlaması gerekmektedir.”
Zaten buraya kadar olan bir araç kullanan her birey için geçerli. Pekiyi ya ehliyet..Gerekli yetkinliğe sahip olduğunu nereden bileceğiz. Bu ayrı bir konu.
KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ ise bu konuda şu açıklamayı yapıyor. 1) Trafik: Yayaların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir.2) Karayolu: Trafik için, kamunun yararlanmasına açık olan arazi şeridi, köprüler ve alanlardır.3) Araç: Karayollarında kullanılabilen motorlu, motorsuz ve özel amaçlı taşıtlar ile iş makineleri ve lastik tekerlekli traktörlerin genel adıdır. 4) Taşıt: Karayolunda insan, hayvan ve yük taşımaya yarayan araçlardır. Bunlardan makine gücü ile yürütülenlere “motorlu taşıt” insan ve hayvan gücü ile yürütülenlere “motorsuz taşıt” denir.
Tüm bu tanımlamalara baktığımızda bunun trafikte yer alan karayolunda giden motorlu bir araç olduğu ortaya çıkıyor. 
Yine tanımlamalara baktığımız da; 11) Bisiklet Yolu: Karayolunun, sadece bisikletlilerin kullanmalarına ayrılan kısmıdır.12) Yaya Yolu (Yaya Kaldırımı): Karayolunun, taşıt yolu kenarı ile gerçek veya tüzel kişilere ait mülkler arasında kalan ve yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısmıdır.
Pekiyi taşıtın kullanım sözleşmesi ne diyor.
“Kullanıcı, Taşıt’ı yalnızca uygulama üzerinde kullanıma uygun ve aktif görünen (yeşil sınırlar içerisinde bulunan açık renkli alan) alanlarda kullanabileceğini, diğer bölgelerin kullanıma kapalı olduğunu, yolculuk esnasında uygulamada yer alan kırmızı ile işaretli alanların ise park yapılamaz alan olduğunu kabul eder. Kullanıcı, işbu maddede düzenlenen kuralı ihlal eden bir davranışta bulunması halinde firmaya Sözleşme’de düzenlenen cezai şart bedelini ve/veya Taşıt’ın kullanıma uygun olmayan alandan toplanması sebebiyle ortaya çıkacak ek operasyon maliyetini ödemeyi kabul, beyan ve taahhüt eder.”
Yani bu aracı ne caddede, ne sokakta ne de kaldırımda kullanamazsın, yeşil sınırlar içinde bulunan açık renkli alanda kullanabilirsin. Pekiyi gerçekte öyle bir alan var mı yok.
Nerede kullanılıyor bu araçlar. Caddelerde sokaklarda kaldırımlarda. Yani bizim ülkemizde trafik kazalarının en çok görüldüğü alanlarda. Pekiyi böyle bir durumda kullanıcının sorumluluğu ne.
 Kullanıcı herhangi bir kazayı, çarpışmayı, hasarı, bireysel yaralanmayı, çalınan ya da kaybolan Taşıt’ı derhal bildirmekle yükümlüdür. Eğer kaza bireysel yaralanmaya, özel veya kamu malına zarara ya da Taşıt’ın çalınmasına sebep olmuşsa Kullanıcı durumu aynı zamanda en kısa süre içerisinde yetkili mercilere de bildirmekle yükümlüdür. Kullanıcı, çalınan Taşıt ile ilgili meydana gelen kullanım hatası, hasar ve kayıplar, iddia ve talepler, maliyet ve harcamalar, cezalar, avukatlık ücretleri ve yargılama giderleri dâhil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü hukuki ve cezai sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul eder.
Her türlü sorumluluk yine kullanıcıda. Kuşkusuz bir araç kiralıyorsunuz örneğin bir otomobil sorumluluğun tamamı sizde. Kiralayan firma önce sizin ehliyetinizi sorar. Ehliyet almak için de trafik kurallarından tutun göz ve işitme muayenesine kadar her türlü sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir. Ya bu aracı kiralarken…beyan yeterli. Belge yok. 
Pekiyi ya güvenlik. Esas bizim sorunumuz güvenlik. Sözleşme bu konuda da açıklayıcı hükümler getiriyor. Öncelikle bir maddesinde;
Kullanıcı, Taşıtın kullanımı ve çalışmasına ilişkin kuralları takip etmek zorundadır. Kullanıcı, ilgili mevzuat uyarınca, Taşıt’ın hususiyetini göz önünde bulundurarak, koruma başlığı (kask), gözü dış tesirlere karşı koruyacak veya görüşe engel olmayacak koruma gözlüğü, gece sürüşleri için reflektif işaretli giyecekler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere güvenli bir sürüş için gerekli ekipmanları kullanmak tamamen Kullanıcı’nın sorumluluğundadır.
Bir diğer madde de ise; 
“Kullanıcı, güvenli bir yolculuk için trafik kurallarının yanında ayrıca aşağıdaki kurallara uyacağını kabul eder:
a. Yolculuk sırasında, herhangi bir el çantası, sırt çantası ya da başka bir eşya taşımak Taşıt’ın işleyiş güvenliğine ve sürüş güvenliğine zarar verebilir ya da Taşıt’ın dengesini bozabilir. Kullanıcı’nın böyle bir eşya taşıması durumunda, bu eşyanın vücudunuza tam bir şekilde oturması, Taşıt’ın kullanımı için gerekli yeterliliklerinizi engellemeyecek şekilde taşınması Kullanıcı’nın yükümlülüğüdür.
b. Taşıtın gidonuna ağır çantalar ya da bunun gibi ağır eşyalar yerleştirilmemelidir.
c. Kullanıcı, Taşıt’ı kullanırken cep telefonu, tablet, taşınabilir müzik oynatıcısı ya da dikkat dağıtabilecek ya da çevresel etmenlere karşı duyarlılığını azaltabilecek herhangi bir cihaz kullanmamalıdır.
d. Kullanıcı, hiçbir koşul altında alkol, ilaç, uyuşturucu veya güvenli yolculuk yeterliliklerinin önüne geçebilecek herhangi bir madde etkisi altındayken Taşıt kullanmayacaktır.
e. Taşıtta herhangi bir ikinci kişi veya çocuk taşınması kesinlikle yasaktır.
Bunlar güvenlik için genel kurallar.  Pekiyi bu kuralların uygulanıp uygulanmadığını trafik polisleri kontrol edebilir mi. Nerede kaskın, üfle cihaza bir de alkolüne bakalım diyebilir mi.  Yada trafik polisi böyle bir araca ehliyet ruhsat muayene soramayacağına göre park cezası kesebilir mi.?
İşte bütün bunlar sorun.
Kişisel gözlemlerime göre, zaten bu araçlar için ayrılmış bir yol olmadığı için cadde ve sokaklar ve kaldırımlar bu araçlarla dolu. Kullanıcının bütün güvenlik tedbirleri almış olması istense de, ben kask takanı hiç görmedim, çünkü kimse yanında böyle bir kask taşımıyor, taşısa bile bunu sırt çantasında taşısa, sırt çantası ile araca binmek yasak.
Yurt dışına uğramadan konuyu sonlandırmayalım. Bu araçlar yurt dışında da var kullanılıyor ama kuralları neyse yolu neyse orada.
Yurt dışında kask kullanımı yaygın ama hiç kimse bir başkasının giydiği kaskı giymek istemiyor. ABD’de San Fransisco Hastanesi Acil Servis Doktoru Catherine Juillard, artık kırık kemikler, kalça kırıklarını çok sık görmeye başladık diyor. 
*https://www.npr.org/sections/health-shots/2018/10/15/656270365/as-e-scooters-roll-into-american-cities-so-do-safety-concerns
Bir başka gazete’de ise alkollü kullanımın çok yaygın olduğunu görüyoruz diyor. Kuşkusuz böyle bir tehlike bizim içinde geçerli. Alkollü böyle bir aracı kullandığında kontrolden kaçmak mümkün. 
**https://www.cnet.com/health/electric-scooter-safety-how-to-avoid-injuries-when-you-ride/
Bütün dünyada güvenlik nedeni ile kaldırımlarda kullanımına yasak getirilmiş durumda ve bazı ülkelerde ise artık ölümlü kazalar görülmeye başlanmış. 
***https://edition.cnn.com/travel/article/electric-scooter-bans-world/index.html
Tarafsız kalmaya özen gösterelim. İngiliz Yayın kuruluşu BBC, bazı şehirlerin çevre sağlığı nedeni ile bu tür cihazları çok sevdiğini bazı şehirlerin ise nefret ettiğini de yazıyor. 
****https://www.bbc.com/future/article/20200608-how-sustainable-are-electric-scooters
Kuşkusuz bu elektrikli yeni araçlar büyük yenilik, tabii kurallarında kullanıldığı zaman. Bu tür yeniliklere karşı değiliz. Hele bu işi gerçekleştiren bu araçları kiralayan şirketi eleştirmek karalamak aklımızdan bile geçmez. Ancak bizim açımızdan mesele güvenlik. Çünkü Türkiye’de karayolunda caddede sokakta kaldırımda kullanılmaması gereken bu cihazları kullanacak özel tahsisli yol olmadığı için yasaklı alanlarda gerekli güvenlik tedbirlerini hiçe sayarak kullanıyoruz. Bu ise gelecekte birçok kazaya gebe. Sözleşmeler ve yönetmelikler yasalar ne derse desin, uygulama tamamen farklı.
Türkiye’de bu konuda daha ciddi yasal düzenlemeler yapılması gerekiyor. 
Hele bu araçları kullanabilme yaşı 15 olsun gibi bir garip yasal düzenlemenin bir an önce kaldırılması gerekiyor. 
Caddelerde15 yaşında trafiği bilmez, işaretten anlamaz,  kulağında kulaklık, sırtında çanta ile saatte 30 kilometre ile giden gençleri düşünmek bana kabus gibi geliyor.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Karantina Döneminde Kadına Şiddet Vakaları Arttı
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Guguk Kuşu” Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Kafatasında İki Kişi
DENİZ DİNÇER
DENİZ DİNÇER
Günce, Müzik Listelerini Alt Üst Edecek!
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
7.8 Milyar İnsan Coronavirüs Aşısı Bekliyor!
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri