Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
7 Temmuz Koronavirüs Tablosu: '19 vatandaşımız daha yaşamını yitirdi'
7 Temmuz Koronavirüs Tablosu: "19 vatandaşımız daha yaşamını yitirdi"
Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekilliği, Mansur Yavaş’ın 1 yılını değerlendirdi
Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekilliği, Mansur Yavaş’ın 1 yılını değerlendirdi
“Tüketici Hakem Heyetleri’nin kapatılması, tüketicileri savunmasız bırakır”
“Tüketici Hakem Heyetleri’nin kapatılması, tüketicileri savunmasız bırakır”
Büro Emekçileri Sendikası (BES), enflasyon rakamlarını değerlendirdi:“2020 BÜTÇESİ REVİZE EDİLMELİ”
Büro Emekçileri Sendikası (BES), enflasyon rakamlarını değerlendirdi:“2020 BÜTÇESİ REVİZE EDİLMELİ”
46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri sahiplerini buldu
46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri sahiplerini buldu
s

Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ

Başkent’in Boğalgazı (!)
12 Ekim 2019 Cumartesi

Doğalgaz ve elektriğe bir yılda yaklaşık yüzde 57 zam gelince vatandaş kara kara düşünmeye başladı...
“Makyajlanmış enflasyon” karşısında kazançlar, ücretler, maaşlar hızla erirken, dar ve sabit gelirli tüketici nasıl geçinecek, kış arifesinde evini nasıl ısıtacak, yemeğini nasıl pişirecek, nasıl yıkanacak, çoluğunu çocuğunu soğuktan, hastalıklardan nasıl koruyacaktı? 
Anlaşılan bu yıl kış hayli zor geçecekti... 
Başkentgaz’ a kim dur diyecek?
Ancak bu konuda en dertli olanlar ise Ankaralılardı. 
Zira, 2013 yılında gerçekleştirilen özelleştirme ile belediyeden doğalgaz dağıtım imtiyazını alan Başkentgaz bu imtiyazı hayli abarmıştı. Bu öyle bir imtiyazdı ki, belediyenin doğalgaz dağıtım hizmetleri için kurduğu Başkentgaz, İ. Melih Gökçek yönetimince özelleştirilirken Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne hiç hisse bırakılmamıştı!
Bununla da kalınmamış, Türk Ticaret Kanunu ile verilen yönetim ve denetim kurullarında belediyeye temsil hakkını düzenleyen hüküm de kaldırılmıştı?...
Böyle olunca da doğalgaz dağıtımında yaklaşık 2 milyon abobeye hizmet veren şirket  devraldığı kamu görevinde tekel olma fırsatını hiç kaçırmadı. 
İlk olarak Ankaralı tüketicinin önceki dönemlerde güvence bedeli olarak tahsil edilen 300 dolarlarının  adeta üstüne yattı. Zira vatandaşın bu ödemeleri kayıtlarda güvence bedeli olarak belirtilmemişti!...
Bu duruma karşı çıkan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş; “Geçmişte alınan 300 doların 150 dolarlık kısmının Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sayaç bedeli olarak tahsil edildiğini, buna karşın  söz konusu abonelerin uygulamada sayaçlarının sahibi dahi olmadığını”  söyledi.
Diğer yandan Başkentgaz 950 bin ön ödemeli doğalgaz abonesini mevzuata ve hukuka da aykırı bir şekilde faturalı sayaca geçmeye zorluyordu. Böylece abonelerden ayrıca ortalama 510 Lira da  güvence bedeli alınmaktaydı!
Tüketici Hakları Derneği “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun çıkardığı mevzuatlara dayanarak doğalgaz dağıtım şirketi tarafından sayaçlar bir rant aracı olarak kullanıldığını; tüketicinin Seçme Hakkına aykırı olarak yeni abone olmak isteyen tüketicilere mekanik sayaç dayatıldığını” açıkladı. Dernek Genel Başkanı Turhan Çakar; “Tüketicini Temel Gereksinimlerine Erişim Hakkı, Seçme Hakkı ve Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı ayaklar altında” dedi.
Sevgili Okurlar,
6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 6/3. Maddesi uyarınca “Ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler, bir mal veya hizmetin satışını, o mal veya hizmetin, kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.”
Yani kısaca tüketici yasal olarak istediği sayacı seçme hakkına sahip ...
Nitekim bu konuda Tüketici Hakem Heyetlerinin, Tüketici Mahkemelerinin ve Yargıtay’ın çeşitli kararları var. Öte yandan aynı yasanın 6/4. Maddesi, Ticaret Bakanlığı ve Ankara Büyük Şehir Belediyesi’ni  bu konuda görevli kılmış. 
O zaman Ticaret Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni buradan göreve davet ediyoruz !... 
Nitekim yeni seçilen belediye yönetimi ilk etapta bu konuda tüketici örgütleriyle birlikte dava açmak için çalışmaya başladı bile. 
Peki “Tüketicinin Korunması”  kapsamında bu görevin de asıl sahibi olan Ticaret Bakanlığı ne yapıyor; duyan, bilen var mı?...       
Tüketiciyi mağdur eden diğer bir uygulama ise “Köprüden geçenden beş, geçmeyenden onbeş” alan Deli Dumrul’u bile kıskandıracak nitelikteydi. Parasını peşin ödeyerek gazını almış kartlı, ön ödemeli doğalgaz abonelerinden, doğalgaza sonradan gelen zamlar ek olarak alınıyordu?...Bu otobüsle yola çıkıp 100 Liraya aldığınız bilet için yolun yarısında sizden “Mazota zam geldi, ver bakalım 10 Lira!” demek gibi bir şeydi aslında!
Danıştay topu taca atarsa?
Ancak bundan daha dikkate değer bir durum da,  bu haksız uygulamanın iptali için dava açan Tüketici Dernekleri Federasyonu’nun (TÜDEF) Danıştay tarafından bu konuda dava açmaya ehil görülmeyip davanın reddedilmesiydi!  
Oysa Yüce Mahkeme TÜDEF’in ehliyeti için federasyonun tüzüğüne baksaydı; “Genel tüketici sorunları ile ilgili olarak tüketici mahkemeleri ve diğer mahkemelerde davalar açar.” ibaresinin olduğunu görecekti...
Yine Yüce Mahkeme eğer Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasa’yı inceleseydi, yasaya göre tüketici üst örgütü olan TÜDEF’in, “Bir seri ayıplı malın toplatılması” gibi genel tüketici davası dahi açabildiğini değerlendirmesi işten bile değildi !?... 
Hem de mahkeme harcından muaf olarak!...
Hatta ve hatta, yasaya göre davanın aleyhine sonuçlanması durumunda, TÜDEF vekalet ücretini ve bilirkişi  ücretini bile ödemekten muaftı!
Şüphesiz her yargı kararları eleştirilebilir. 
Biz de, Ankaralı bir tüketici olarak; “Türk Milleti adına karar veren mahkemenin” bu kararının eleştirisinin bizzat yukarıdaki tüzük ve yasa maddelerinde ifade bulduğunu  söyleyip bu kararın kerametini kamu vicdanına havale ediyoruz.
Her ay haksız yere milyonlarca lira cebe!
Sevgili Tüketiciler, 
İlgili şirketin yaptıkları bununla da sınırlı değil.
Bir yandan aboneler faturalı sayaçlara zorlanıp onlardan yüzlerce Liral güvence parası alınırken; diğer yandan da şirketin PTT ile yaptığı anlaşma sonucu 950 bin ön ödemeli doğalgaz abonesin PTT şubelerinden kartına yüklemek durumunda olduğu doğalgaz için her seferinde  2 Lira işlem ücreti alınıyor. 
Yani kazıklanmaktan kaçış yok!...
Oysa, bu konuda Enerji Piyasası Kurulu’nun ilgili yönetmeliğinde “Dağıtım şirketi şebeke ve tüketici sayısına uygun olarak yeterli sayıda bedelsiz işlem yapacak ödeme merkezi kurar veya bedelsiz ödeme yapılabilecek ödeme merkezleri ile anlaşır.” deniliyor. 
Nitekim Sincan Tüketici Hakem Heyeti, şirket adına, tüketicilere doğalgaz satışı yapan PTT’nin tüketicilerden almış olduğu 1 Lira (bu yıl 2 Lira oldu) işlem ücretinin tüketiciye iade edilmesine karar vermişti. Alınan kararın iptali için PTT’nin açmış olduğu dava ise son itiraz mercii olan Ankara Batı 3.Tüketici Mahkemesi tarafından reddedilerek kesinleşmişti. 
Yani, Türkçesi; bu işlem kanuna aykırı olduğu için eğer Hakem Heyetine, yargıya giderseniz  2 Liranızı geri alabiliyorsunuz....
Ancak bunu kimse bilmiyor... Ya da biliyor da “2 lira için kim o kadar uğraşacak ki” diye düşünüyor ?... Dilekçe, fotokopi, yol parası... Vatandaş 2 Lirasını geri alabilmek için 5-10 Lira masraf yapacak! Hadi bir uğraştı, aylar sonra 2 Lirasını aldı. Ya ikinci, üçüncü, dördüncü kez ?... Her seferinde ancak, 20, 30, 50 Liralık gaz alabilen işsizi, açlık sınırının altındaki vatandaşı, emekliyi, yetimi, her seferinde bu paranın  2 Lirasını ütülen garibanı kim düşünecek ?...
Peki ya Ankaralı tüketicin cebinden göz göre her ay milyonları götürenlere hangi yetkili dur diyecek ?...
Anayasamızın 17. Maddesi; “Herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.” diyerek Yaşam Hakkının; 172. Maddesi ise “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder” diyerek Tüketicinin Korunmasının altını çizdi....
2003 yılında Türkiye’nin de imzaladığı Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 11. maddesi “Yaşama Standardı Hakkı”nı öngörüyor. Bu maddeye göre;  “...Devletler herkese, kendisi ve ailesi için yeterli bir yaşam standardına sahip olma sağlar. Bu standart, yeterli beslenmeyi, giyinmeyi, barınmayı ve yaşama koşullarının sürekli olarak geliştirilmesini de içerir.” 
Yine aynı sözleşmenin “Sağlık Standardı Hakkı”nı düzenleyen 12. Maddesi ise; “Taraf Devletler, herkesin mümkün olan en yüksek seviyede fiziksel ve ruhsal sağlık standartlarına sahip olma hakkını tanır.” 
Peki Türkiye bu hakların neresinde?...
“Halka karşı, yasa, mevzuat ve insaf sınırlarını hiçe sayarcasına bir imtiyaza sahip olduğununu sanan”  bu şirketin  yaptıklarına göz yummak nasıl bir şey ?...
Sahi doğalgaz dağıtımı gibi  bir kamusal görevi üstlenmesine rağmen göz göre göre kamuyu, (halkı) yolunacak kaz gibi gören bu şirket, bu gücü nereden alıyor?... 
Bu haksız, saldırgan ticari uygulamalara*  göz yummak; Hukuk Devletinin, Sosyal Devletin, Anayasa’nın, Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi’ nin, İnsan Hakları ve Tüketici Haklarının neresine sığar?...
Ne diyelim, doğalgazın adını “Boğalgaz” koyan Ankaralı çok haklı galiba (!)
* “Bir ticari uygulamanın; mesleki özenin gereklerine uymaması ve ulaştığı ortalama tüketicinin ya da yöneldiği grubun ortalama üyesinin mal veya hizmete ilişkin ekonomik davranış biçimini önemli ölçüde bozması veya önemli ölçüde bozma ihtimalinin olması durumunda haksız olduğu kabul edilir. Özellikle aldatıcı veya  saldırgan nitelikte olan uygulamalar haksız ticari uygulama olarak kabul edilir. Tüketiciye yönelik haksız ticari uygulamalar yasaktır (6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu  Madde 62/1).

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i Anarken… (3)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ankara’nın Pavyonları Meşhurdur
SİNAN VARGI
SİNAN VARGI
Kıdem Tazminatı ve Bazı Gelecek Hesapları (Ailenin Altın Evlilik Yüzüğü Nasıl Bakıra Dönecek)
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Çocuğun Çıkaramadığı Sesler Okul Hayatını Olumsuz Etkiliyor
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Sosyal Medya Düzenlemesinde Z Kuşağının Fikri Alınmalı
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ove Diye Bir Adam” Film Analizi
ANKET
Surviovor 2020'de Şampiyon Kim Olur?

1- Cemal Can
2- Nisa
3- Barış
4- Berkan
5- Sercan
6- Elif
7- Yasin

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri