Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
ORDU AYAĞA KALKIYOR
ORDU AYAĞA KALKIYOR
“Kültür Sanat Muhabirliği” olgusunu medya sektörüne yerleştirdik
“Kültür Sanat Muhabirliği” olgusunu medya sektörüne yerleştirdik
BİK, 2020 basın çalışanları istatistiklerini açıkladı
BİK, 2020 basın çalışanları istatistiklerini açıkladı
Malatya’da 5,2 büyüklüğünde deprem
Malatya’da 5,2 büyüklüğünde deprem
“ANKAPARK’A SAHİP ÇIKALIM”
“ANKAPARK’A SAHİP ÇIKALIM”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
16 Temmuz 2020 Perşembe - 09:58

Z kuşağının uyarılarını anlamayanlar sistem dışı kalacak

DÜNYA yeni bir çağa girerken dengeler ve söylemler değişmeye başladı.

Z kuşağının uyarılarını anlamayanlar sistem dışı kalacak

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

DÜNYA yeni bir çağa girerken dengeler ve söylemler değişmeye başladı. Dijital çağ olarak adlandırılan bu çağda, yeni nesil önem kazanırken, ekonomi ve siyasette yeniden şekil alıyor. Peki dijital çağ nedir? X, Z,Y VE Alfa kuşağı neler bekliyor? 
Bu soruları İletişim Uzmanı /Fütürist Kubilay Yalçın’a sorduk. Mevcut sistemin artık sürdürebilir olmadığını vurgulayan Yalçın, “Bilginin üretime, üretimin de zenginliğe döneceği bir çağa girdik” dedi. Artık sorgulayan ve eleştirilen bir neslin olduğunu dile getiren Yalçın, “Siyasetçilerin liyakat esaslı davranması artık zorunluluk” diye konuştu. 
- Zafer Gazetesi: Dijital çağ nedir?
- Kubilay Yalçın: Bu konuda ciddi bir kavram kargaşası var. Bizim ülkede dijital çağ denilince teknoloji anlaşılıyor. Yapay zeka olan her şey dijital olarak görülüyor. Oysaki dijitalin kelime anlamı bu değil. Dijital çağdan dünyanın kast ettiği olay da bu değil. Dijital kelimesinin Türkçe karşılığı veriye dayalı ve sayısal demek. Bu bize yeni çağın sayı ve veri yani bilgi üzerine inşa edileceğini söylüyor. İkinci dünya savaşından sonra bir sistem kurulmuştu, roller belirlenmişti. Sermaye paylaşılmıştı. Bugüne kadar gelen süreç böyleydi. Artık bu sistemin sürdürülebilir olmadığını görüyoruz. KOVİD ile birlikte bu sistemin sonu geldi. Aslında “dünyaya format atılıyor” denilen şey şartların eşitleniyor olmasıdır. Bilgisi olanın, liyakati olanın, yeni bir şeyi söyleyeceği olanın öne çıkacağı bir çağa giriyoruz.
- Zafer Gazetesi: Yeni ekonomik sistem… Evde oturarak, internet ortamında alışveriş ve ticaretin arttığı bir dönem yaşadık. Bu dünyayı ve Türkiye’yi nasıl etkileyecek?
- Kubilay Yalçın: Şu andaki yeni sistem, küresel sermayenin söylemiyle ifadece edecek olursam; demokratik sosyalizm denilen yeni bir kavram ortaya atılıyor. Demokratik sosyalizm, yani insanların kendilerini serbestçe ifade edebilecekleri, bilgiye dayalı sistemlerini, akla dayalı fikirlerini sistemle paylaşabilecekleri ve sistemin de buna karşılık vereceğini, temelinde de sermayenin el değiştirmesi kavramının da bu olduğu zaten anlıyoruz. Dijital çağ bilgi ve üretkenlik. Bilginin üretime, üretimin de zenginliğe döneceği bir çağ. Bu noktada bilgisini üretime sokabilecekler kazanacak. İşte sermayede burada el değiştirecek. O şekilde bu güne kadar gelen sermayedarlar, yeni çağa ayak uyduramadıklarında bu yarışın dışında kalacaklar. Bilgiyi üretebilenler ise bu işten çok karlı çıkacak. Sermayenin el değiştirmesi kavramını da bu şekilde anlamak gerekli. 
- Zafer Gazetesi: Eleştirel bir genç nüfus var. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?
- Kubilay Yalçın: Öncelikle şunu söylemek isterim, “Bu jenerasyondan adam olmaz” teorisini öne atıyorsanız, bu sizin teorinizi dayandırdığınız eskinin kriterleriyle yapılan bir değerlendirme olur. Onlar için zaten bunu bir değeri yok. Bu konuda siyasiler tespitlerini çok iyi yapmalı ve iletişim dillerini nasıl geliştirmeleri gerektiğini düşünmelidirler. 
GENÇLER MEDYAYI KENDİ ÜRETİYOR 
- Zafer Gazetesi: X,Y, Z ve Alfa Kuşağı tanımlarını yapar mısınız?
- Kubilay Yalçın: 1963-1980 arasında doğanlar X kuşağı olarak adlandırılmaktadır. 80 sonrası doğan kuşak Y kuşağı, Z kuşağı da 2000’den sonra doğmuş olanlar. 2010 yılından sonra doğanlar da alfa kuşağını oluşturuyor. 
- Zafer Gazetesi: Bu kuşaklar arasında dramatik fark var mı?
- Kubilay Yalçın: X ve Y arasında çok fazla dramatik bir fark yok. Beğenileri, hassasiyetleri ve ilgi alanları çok yakın. Alfa kuşağı tabi ki bu kuşaklardan farklı bir tavır gösteriyor. Alfa kuşağı çok daha içine kapanık çok daha kendi dünyasında iletişimi götüren bir kuşak. Çok daha dijital bir kuşak. Şöyle örnek vereyim, bu kuşak medya okuryazarı olmak için medyayı kendileri üretmek zorunda olduğunu biliyorlar ve medyayı üretiyorlar. O yüzde medyayı seyretmiyorlar. 
- Zafer Gazetesi: Yeni dünya, yeni eğitim ve yeni turizm başlıklarınız var. Pandemi sonrası otellere rağbet azaldı. Turizm anlayışı değişti. Kamp kültürü ortaya çıktı. Kültür ve deneyim turizmi ön plana çıktı. Turizm anlayışı nasıl değişti?
- Kubilay Yalçın: Artık deniz, kum, güneş gibi yaz turizmini insanlar iç turizm olarak kendi ülkelerinde gerçekleştirecek. Kültür, deneyim, öğrenme ve yaşama konuları ağırlık kazanacak. DSÖ’nün son istatistiklerine göre seyahate çıkanların sayısı 2018 yılına göre yüzde 4 artarak 2019 yılında 1,5 milyar kişi buldu. Bu noktada baktığımızda paket turlar yerine bireysel seyahatleri tercih eden yine Y ve Z kuşak, turizm sektöründe en etkin grup olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda Türkiye’de her şey dahil otellerin 10 yıllık ömrü kaldığı belirtiliyor. Bu bilgiler KOVİD öncesi bilgiler. KOVİD ile birlikte bu 10 yıl öne çekilmiş oldu. Bu konuda örnek modeller yaratacak, niteliksel turizme dönük bir anlayış  geliştirmek şart oldu. Bu konuda yine Y ve Z kuşağını çok iyi anlamak lazım. Onlara ne sunacağınızı çok iyi bilmeniz lazım. 
- Zafer Gazetesi: Gençlerin gündeminde ne var? 
- Kubilay Yalçın: Sorgulayan nesil var artık. “Benim bilgimin değeri yokken, ahbap çavuş ilişkisi ile iş yürütenler var. Bunu kabul etmiyorum. Buna karşıyım” diyen nesil var. Farkındalık ve buna isyan var. Yeni nesil adalet istiyor. Dünyada da bu böyle. Şuna dikkat çekmek isterim, ABD’deki olaylarda “Irkçılık karşıtı” gösteriler denmiyor,  “Irkçılık ve sosyal adaletsizliğe karşı” deniliyor ve gösterilerde beyazlar da var. Bundan sonra siyasetçilerin liyakat esaslı davranmaları artık zorunluluk, isteseler de istemeseler de. 
- Zafer Gazetesi: Şu anda gençleri ve beklentilerini anlayan, onlara yönelik siyasi söylemler üreten siyasetçi var mı?
- Kubilay Yalçın: Şu anda yok. Neden şu anda yok? Mevcut siyaset bu değişimi bu kadar kısa süre içerisinde beklemiyordu. Bu değişiklikler bundan 20 sene sonra düşülüyordu. Bunun için mevcut siyaset 20 yıl sonrasına yatırım yapmadı ve bunu düşünmedi.  Latifeyle karışık ben buna “sakatat siyasetçiliği” diyorum. Yani “Canım, ciğerim, iki gözüm” söylemleri yeterli geliyordu.  Ama KOVİD ile birlikte ortaya çıkan tabloda en ufak fikirleri yok. İhtiyaç olduğunu görüyor, kabul ediyorlar. Ama ne yapacaklarını bilmiyorlar. 
REÇETE: SAMİMİYET VE İCRAAT 
- Zafer Gazetesi: Yeni nesil siyaseti nasıl etkileyecek?
- Kubilay Yalçın: Gençler siyasetçilerin bir şey söylemesini istemiyorlar, bir şey yapmasını istiyorlar. Gençler eşitlikle ilgili, liyakatle ilgili bir şeylerin yapılmasını istiyor.  Kadın erkek eşitliği ile ilgili, kadına şiddetle ilgili somut bir şey ortaya konulmasını istiyor. “Klişelerden kurtul, eylem ve söylem birliğini gerçekleştir” diyor. Eşitlik ve adalet üzerine beklenti çok yüksek. Yeni nesil anlaşılmak ve saygı görmek istiyor. 
Anketlerde, siyasicilerin halkla güven noktasında bağı en düşük çıkan grup. Siyasetçinin artık bundan sonra bu güvensizliği ortadan kaldıracak samimiyete ve icraata ihtiyacı var. Eğer yeni siyasette var olmak istiyorlarsa basit reçete bu. Bu uygulamalar, bu siyaset 2023 yılında mevcut siyasi aktörlerin yüzde 70’nin sahada olamayacağını net bir şekilde söylüyor. 
- Zafer Gazetesi: Eğitimde ciddi tartışmalar mevcut. Bu konuyu nasıl değerlendirirsiniz?
- Kubilay Yalçın: Karma eğitim modeline gidilecek gibi. Şu anda 5 günlük bir eğitim söz konusu. Karma eğitim modelinde 3 günlük bir süreye indirilecek. 4 günün tatil olacağı ve eğitimin evden yürütüleceği bir süreç olacağını düşünüyorum. 
Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, bilişim çağı ile birlikte eğitimde de değişimler olacaksa, online eğitimler noktasında bilişim diline hakim, bilişim uygulamalarına hakim, tasarlayıcı ve uygulayıcı öğretmenler yetiştirmemiz lazım. Hem de çok acil. 
- Zafer Gazetesi: Rap müziğin patlamasına nasıl bakıyorsunuz?
- Kubilay Yalçın: Rap müzik, bahsettiğimiz jenerasyonun sosyal adaletsizliğe karşı protest bir müzik tarzı. Dünyaya olan mesajları bu; ret etmek ve sorgulamak. Bunun altında yatan sebep, tüm dünya gençliğinin mevcut sistemi ret etmesi ve mevcut sistemden memnun olmaması. 
- Zafer Gazetesi: Siyasetçiler bu jenerasyona nasıl ulaşmalı?
- Kubilay Yalçın: İlk kez oy kullanacak 7 milyon seçmen var. 15-20 milyon civarında da son derece genç, sorgulayan ve mevcut sistemi beğenmeyen gençlik var.  Son yapılan araştırmalarda, bu grubun yüzde 70’i mevcut siyasi partilere karşı yakınlık hissetmediğini söylüyor. Bu çok önemli bir şey. 
Gençler, sosyal medya hesaplarına koyulan fotoğrafları ciddiye almıyorlar. Hayvan seviyormuş gibi görünmek başka hayvan sevmek başka. Siyasilerden mesajlar var, ama ortada bir şey yok. Gençler bu ayrımı çok iyi yapıyor. Siyasilerin bu konuda samimi olması gerekiyor. Gençler, bir şeylerin yapıldığını görmek istiyor. 2023 kadar siyasetçiler bu dili geliştiremezlerse, yeni siyasetçiler ve yeni siyasi akımlar ortaya çıkma zorunda. Çünkü sayıları 15 milyona varan seçmen kitlesi,  ülke kaderini tayin eden seçmen kitlesi var ortada. Siyasetçiler iktidarlığı hedefliyorsa bu sayısı göz ardı edemez. Buna yönelik bir siyaset ortaya koymak zorundadır. 

 
HAK-İŞ: “Millet iradesine darbe yapmaya kimsenin gücü yetmez!”
 
İdrar yolu kanamaları böbrek kanseri belirtisi olabilir
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
HAK-İŞ: “Millet iradesine darbe yapmaya kimsenin gücü yetmez!”
HAK-İŞ Konfederasyonu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 4. ...
“Osmanlı’nın Hukukuna dayanarak, Cumhuriyetin Hukukunu yok saydılar”
13 Temmuz 2020 tarihinde partisinin genel merkezinde basın toplantısı ...
15 Temmuz Destanı’nın 4. yılında “3 binden fazla” özel etkinlik
14 Temmuz'u 15 Temmuz'a bağlayan gecede Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ...
 
Devlet Opera ve Balesi’nin “Sosyal Mesafeli” festivalleri başlıyor
DEVLET Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü (DOB), 2020 Uluslararası Festivallerinin takvimi belli oldu.
TKİ’den “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni”
TÜRKİYE Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü, 15 Temmuz Demokrasi ve ...
Su Politikaları Derneği’nin “Yapay Zekâ ve Su” Raporu Yayınlandı
SU Politikaları Derneği (SPD), ‘Yapay Zekâ ve Su’ Raporunu yayınlayarak, ...
 
AİLE HEKİMLERİ ENFEKSİYON RİSKİNDEN ENDİŞELİ:
AİLE Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Sağlık Bakanı Fahrettin ...
Pandemi sonrasında bisiklete ilgi arttı
BAŞTA ülkemiz olmak üzere tüm dünyayı olumsuz olarak etkisi altına alan ...
Sağlık Emekçileri 243 hastanede yaptıkları anket sonuçlarını paylaştı
SAĞLIK ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Covid-19 salgını kapsamında ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
M. UMUT KARAKÜLAH
M. UMUT KARAKÜLAH
Altın Neden Rekora Koştu?
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Tek Tuşla Akıllı Asistan Sistemi
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Pandemi BES’i Büyüttü
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Kim Bilir Saat Kaç
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i anarken (7)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Zengin Her Zaman Haklıdır
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri