Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Paralı poşet uygulamasında kaybeden tüketici
Paralı poşet uygulamasında kaybeden tüketici
Yüzyılın Casusu “Çiçero” ANKAmall'de görücüye çıktı
Yüzyılın Casusu “Çiçero” ANKAmall'de görücüye çıktı
Mustafa Koç kabri başında anıldı
Mustafa Koç kabri başında anıldı
Sünneti ilk 1 yılda yaptırın
Sünneti ilk 1 yılda yaptırın
Mezgit fiyatı yarıya düştü, talep patladı
Mezgit fiyatı yarıya düştü, talep patladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
12 Şubat 2018 Pazartesi - 12:52

Üniversiteler, mezunlarının başarıları ile markalaşır

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA ZAFER Gazetesi olarak bir süre önce başlattığımız “Sektörler Konuşuyor” isimli Röportaj Dizimiz’ ile yeniden karşınızdayız.

Üniversiteler, mezunlarının başarıları ile markalaşır

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA ZAFER Gazetesi olarak bir süre önce başlattığımız “Sektörler Konuşuyor” isimli Röportaj Dizimiz’ ile yeniden karşınızdayız.

Ülkemizde sivil toplum denince aklımıza ilk gelen isimlerden biri olan ve aynı zamanda gazetemizin Yayın Danışma Kurulu üyesi, Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak ile birlikte sivil toplumun nabzını tutmaya devam ediyoruz.

Her hafta farklı bir sektör temsilcisi ile görüşerek o sektördeki sorunları, çözüm yollarını ve yenilikleri konuşuyoruz.

Bu haftaki konuğumuz eğitim camiasından özel bir isim: Gazi Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı Oya Hacıalioğlu.

Oya Hacıalioğlu ile eğitim sektörünü, başkentin önemli üniversitelerinden biri olan Gazi Üniversitesi’ni ve Mezunlar Derneği’ni konuştuk. Hacıalioğlu, sorularımızı içtenlikle yanıtladı:

- Zafer Gazetesi: Sizi tanıyabilir miyiz?

- Oya Hacıalioğlu: 1964 yılında Trabzon’da doğdum, Aslen Fındıklılıyım. İlkokuldan itibaren eğitimimi Ankara’da tamamladım. 1987 yılında Gazi Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Mezun olduktan sonra aile şirketimiz de çalışmaya başladım, halen de devam ediyorum. İyi bir sanat izleyicisiyimdir. Görsel sanatlar da, sahne sanatları da yaşamımın olmazsa olmazlarıdır. Dernek Başkanı olmadan önce, iyi bir takipçiydim ama başkanlıktan sonra ancak, vakit buldukça takip ediyorum. Yıllarca, amatörce spor yaptım. Jimnastik, buz pateni, kayak, yoga, ağırlık çalıştım. Şimdi fırsat buldukça pilates ve kayak yapmaya çalışıyorum. Bir kızım var. Ailem ve dostlarımla fırsat buldukça vakit geçirmeyi seviyorum.

- Zafer Gazetesi: Gazi Üniversitesi’nin geçmişi hakkında neler söylersiniz?

- Oya Hacıalioğlu: Üniversitemiz,1926 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla, Mimar Kemalettin Bey’e yaptırılmış ve o zaman ki ismi "Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü"dür. Günümüzde bu muhteşem mimari eser Üniversitemizin Rektörlük binası olarak kullanılmaktadır. Yıllar içerisin de “Gazi Eğitim Enstitüsü” olarak anılmış, 1982 yılında “Gazi Üniversitesi” kimliğine kavuşmuştur. Gazi Üniversitesi bugün 20 fakültesi, 3 yüksekokulu, 1 Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, 6 meslek yüksekokulu, 56 araştırma merkezi ve 7 enstitüsü ile 80.000 öğrencisi olan, YÖK’ün belirlediği on Araştırma Üniversitesi’nden biridir.

- Zafer Gazetesi: Gazi Üniversitesi Mezunlar Derneği hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

- Oya Hacıalioğlu: Derneğimiz 2006 yılında dönemin rektörünün talimatıyla kurulmuştur. Ben Derneğimizin 4. Başkanıyım. Eğitimini tamamlayan her insan, eğitim aldığı okuldan diplomasını alır, ancak diplomalara değer katan insanın kendisidir. Mesleki yaşamınız da ki, sosyal yaşamınız da ki başarılarınız diplomalara değer katar. Mezunların başarılarıyla da üniversiteler markalaşır. Üniversitelerin markalaşmasını çok önemserim ben. Derneğimiz, mezunlarla üniversitemiz arasında ki köprüdür. Üniversitemizden mezun olan çok sayıda sanatçı, politikacı, bürokrat, sanayici ve iş dünyasında başarılı insan var. Günümüzde, TBMM içerisinde iki partinin Genel Başkanı, kabine de iki bakanımız Gazilidir. Gururla tüm Türkiye’nin alkışladığı, Avrupa şampiyonu Ampute Milli Takımımızın dört futbolcusu Gazilidir. Derneğimize mezunlarımız üye olabildiği gibi, üniversitemize hizmet etmiş mensuplarımız da üye olabiliyor. İnsanın köklerine bağlı olmasını çok önemserim. Kişiyi zenginleştirir, güçlendirir. Bizim de bir kökümüz, Gazi Üniversitesi’dir. Bu inançla çalışıyoruz, hem mezun ve mensuplarımızı bir araya getirmeye hem de Üniversitemizin markalaşma yolunda yaptığı çalışmalara destek olmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle, tüm geçmiş dönem yöneticilerimize, bu dönemde benimle yol arkadaşlığı yapan yönetim ve denetim kurulu arkadaşlarıma teşekkür ederim. Her yöneticimizin özverili çalışması ile Derneğimiz bugünlere geldi.

- Zafer Gazetesi: 8 aylık Başkansınız. Yakın dönem de hangi faaliyetleri gerçekleştireceksiniz?

- Oya Hacıalioğlu: Yönetim Kurulumuz ile göreve geldiğimiz günden itibaren, kurumsallaşmak üzere çalışmaya başladık. Kurumsal kimlikler bir kuruluşun imzasıdır. Kurumsallaşmayı ve sürekliliği çok önemsiyoruz. Ülkemizin her yanında çok sayıda mezunumuz var. Öncelikli olarak Mezun Bilgi Bankası oluşturduk. Sürekli yeni isimler, yeni bilgiler ekleniyor. Bu bilgileri de Üniversitemizle paylaşıyoruz. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize burs desteği sağlamaya devam ediyoruz. Öğrencilerimize ve yeni mezunlarımıza, özel sektör firmalarından gelen talepler doğrultusunda staj ve iş desteği sağlıyoruz. Olağan üstü seçimle geldiğimiz için görev süremiz 1 yıl. Görev süremizin İlk 6 ayı daha çok yeniden yapılanma ile geçti. Yapılanmada ve kurumsal kimlik de ki eksikleri gidermek için çalıştık. Bundan sonra ki hedeflerimiz daha çok mezunumuza ve mensubumuza ulaşmak olacak. Üniversitemizde çok sayıda öğrenci toplulukları var. Onlarla iş birliği içindeyiz. Bu öğrencilerimiz derneğimizin görünmez kahramanları. Bir sonra ki genel kurulumuz da eksikliklerimizi gidermek için tüzük değişikliği yapmayı planladık. Öğrencilerimizin mezun olmadan derneğimize katılımlarını sağlamak için aday üye olabilmelerini, Derneğimizin yatay büyümesi için şubeleşmek gerektiğini düşünüyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Üye olabilmeyi, aidat ödemelerini çok kolaylaştırdık. Mobil aidat sistemimizin daha etkin kılmak çalışıyoruz.

- Zafer Gazetesi: Başka hangi etkinlikleri düşünüyorsunuz?

- Oya Hacıalioğlu: Yılın ilk yarısında bir ödül töreni düzenleyeceğiz. Üniversitemizden mezun iş dünyasında bulunan parlayan yıldızlarımıza ödüllerini taktim edeceğiz. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizde yaptığımız, öğrencilerimizin kariyer yolculuklarında, vizyonlarına ışık olmak için düzenlediğimiz kariyer ve mentörülük programlarımız devam edecek. Sonbahar da, Eğitim Fakültemizden mezun olan çok sayıda sanatçımız ile geniş katılımlı resim ve heykel sergimiz olacak. Bunula ilgili çalışmalara başladık. Mezunlarımıza ve Mensuplarımıza ziyaretlerimiz devam edecek. Derneğimizin varlığını daha geniş kitlelere duyurmak için çalışmalarımız sürecek. Temeli 1926 yılında atılmış bir üniversitenin mezunlar derneğinin, 80 yıl sonra kurulması tabi çok büyük talihsizlik. Gazi Üniversitesi adıyla başlayan çok sayıda fakültelerin ya da akademilerin dernekleri var. Bu küçük küçük dernekleri tek çatıda toplamayı istiyoruz.

- Zafer Gazetesi: Hangi sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz?

- Oya Hacıalioğlu: Üniversitemiz maalesef tek yerleşkede eğitim vermiyor. Çok dağınık fakültelerimiz. Dernek merkezimiz de Necatibey Caddesi’nde. Üniversitemizin için de Derneğimize ait bir yerimiz olsun istiyoruz. Öğrencilerimiz okuldan mezun olmadan ait olmayı istemeleri lazım. Mezun olduktan sonra o aitliği sağlamak daha zor. Üniversitemiz Yönetimiyle, Fakültelerimiz Dekanlıklarıyla işbirliği içindeyiz. İleriki günlerde ait olduğumuz yerde, Üniversitemizin bünyesinde mezunlarımıza hizmet etmek istiyoruz. Mezun Dernekleri’nin, Üniversitelerin prestijlerini artırdıklarını düşünüyoruz. Mezunlarımızı ve mensuplarımızı bir arada tutmaya gayret ederken, Üniversitemizin de marka değerini artırmak için çalışıyoruz. İl temsilcilikleri, fakülte temsilcilikleri kurduk. Her geçen gün üye sayımız artıyor. İleriki günlerde daha çok artmasını bekliyoruz. Mimar Kemalettin’in yaptığı o muhteşem binanın en üstünde bir gözlem kulesi var. O kule kendi ekseninde dönermiş önceleri. Ben o kubbeye çıktım. Tüm Ankara’yı izleyebiliyorsunuz. O kubbe çok anlamlı… Kurumsal kimliğimizde o kubbeyi kullandık. İsmimiz Gazi Mustafa Kemal’den geliyor; Gazili Çok kıymetli. Biz o kubbenin altında ki Gazilileriz. Bu nedenle, daha birbirimize kenetli, daha güçlü olmamız gerekiyor. Yıllar içerisin de bu kadar çok mezun vermiş bir üniversitenin Mezunlar Derneği çok daha güçlü, çok daha birbirine kenetlenmiş olması gerektiğine inanıyoruz. 1982 öncesin de dağınık olan, 1982 den sonra bir araya getirilip Gazi Üniversitesi çatısında toplanan bir çok yüksek okul ve akademi mezunlarımızı derneğimize üye olmaya davet ediyorum.

- Zafer Gazetesi: Gazili isimli dergiyi çıkartırken ne gibi zorluklar çektiniz?

- Oya Hacıalioğlu: Gazili dergi, derneğimizin ilk yayın organı. Çok sancılı çıktı, çok emekle. Yönetim Kurulumuz da yayıncılık sektöründe faaliyet gösteren bir arkadaşımız yok. Tamamen sosyal çevremizden destek alarak, bir avuç mezunumuzun sponsorluğunda çıkardık. 34 sayfa diye başlayıp, 80 sayfalık güncel hayatın içinden, hem mezunlarımızın başarılarını hem üniversitemizin çalışmalarını, hem de derneğimizi anlatan bir dergi oldu. Çocuğum gibi tabi. Dergi hazırlık sırasında gecemizi gündüzümüze kattık. Gazili ismine yakışır çıksın istedik. İlk sayıda çok olumlu eleştiriler aldık. Çoğu mezunumuz eline aldığında heyecanlandı. Bu geri dönüşler, çalışmalarımızı daha şevkle yapmamızı sağlıyor elbette. Para ile satılmadığı, üyelerimize ücretsiz dağıtıldığı için maddi manevi destek olan dostlarımıza, mezun ve mensuplarımıza çok teşekkür ederim. Hep birlikte yüz akımız oldu Gazili dergi. Bu çizgisin de yayın hayatına devam edecek bundan sonrada. Her zaman Gazili olmanın ayrıcalık olduğunu hissetmişimdir. İş hayatımda da, sosyal hayatta da varlığımı üniversiteme ve kıymetli hocalarıma borçluyum. Ne mutlu ki Gaziliyim. Gazeteniz de Derneğimize yer verdiğiniz için, şahsım ve derneğim adına çok teşekkür ederim. Gazili olmanın onurunu taşıyan tüm mezun ve mensuplarımızı derneğimize üye olmaya davet ediyorum.

 
UEFA‘dan Cengiz Ünder’e övgü
 
2018 “Enerji Yılı” olacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sinemanın asi çocuğu “James Dean” 87 yaşında
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA BUGÜN erken ölümü ile hayranlarını ...
TRT TSM Personel Korosu sanatseverleri büyüledi
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA SANATIN her dalına ve sanatçıya verdiği ...
Envai çeşidi ile şifa deposu mantarlar
BEGÜM ARSLAN / ANKARA DÜNYA çapında birçok türü olan mantar, bağışıklık ...
 
3. Havalimanı için en az 1500 nitelikli özel güvenlik görevlisi ihtiyacı olacak
ALPER ŞAŞMAZ / BEGÜM ARSLAN ANKARA GÜVENLİK Servisleri ve Organizasyon ...
TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak’tan “Gazililere” tam destek
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA SİVİL Toplum Kuruluşlarının ...
“Başkent Ankara” dergisinin tanıtım kokteyli gerçekleştirildi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA GAZETECİLER Cemiyeti, 6 Şubat 2017 Salı akşamı ...
 
Altındağ’da 10 yılda 10 bin kadın okur yazar oldu
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ALTINDAĞ Belediyesi, Okuma Yazma Seferberliği ...
Diyanet-Sen‘den Adnan Oktar hakkında suç duyurusu
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BİLİNDİĞİ üzere geçtiğimiz günlerde Diyanet ...
Başkentte Yerli ve Milli Üretim Konuşuldu
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ANKARA Ticaret Odası (ATO) tarafından Bilim ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
CENGİZ ÖZER
CENGİZ ÖZER
Tank Palet Fabrikası’nın Satılması!
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Sivas’tan Doğan Bir Yıldız; Kadri Şarman (5)
DENİZ TALİPOĞLU
DENİZ TALİPOĞLU
Cesaretin Bedeli
MÜJDE HAYAT
MÜJDE HAYAT
Festival Haftası
LEYLA ŞAHİN
LEYLA ŞAHİN
Güzel Bacakların En Büyük Düşmanı Varis
ZEYNEB NAHÇIVANLI
ZEYNEB NAHÇIVANLI
29’ncu Yılında Kanlı 20 Ocak Katliamı
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri