Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
“Birbirimizin ve tüm türlerin kıymetini bilmeliyiz”
“Birbirimizin ve tüm türlerin kıymetini bilmeliyiz”
CHP’li Sarıbal : “2020 yılı Mayıs ayı verilerinde çiftçinin bankalara olan borcu 118.1 milyar liraya yükseldi”
CHP’li Sarıbal : “2020 yılı Mayıs ayı verilerinde çiftçinin bankalara olan borcu 118.1 milyar liraya yükseldi”
Vaka artışında Ankara 2. sırada
Vaka artışında Ankara 2. sırada
“CHP iktidarında ilk işimiz ‘aile destekleri sigortası’ olacak”
“CHP iktidarında ilk işimiz ‘aile destekleri sigortası’ olacak”
PANDEMİDE KADINA ŞİDDET DAHA DA ARTTI
PANDEMİDE KADINA ŞİDDET DAHA DA ARTTI
s
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
6 Ekim 2018 Cumartesi - 09:50

“Türkiye'nin en önemli konusu kentsel dönüşümdür”

BEGÜM ARSLAN / ANKARA   ÖZELLİKLE 1999 Marmara depreminin ardından yeniden gündeme kentsel dönüşüm, riskli alanların dönüşümünü kapsayan yasa ve uygulamadır.

“Türkiye nin en önemli konusu kentsel dönüşümdür”

BEGÜM ARSLAN / ANKARA

 

ÖZELLİKLE 1999 Marmara depreminin ardından yeniden gündeme kentsel dönüşüm, riskli alanların dönüşümünü kapsayan yasa ve uygulamadır. Kentsel dönüşüm uzmanı ve mimar Nihat Şen ile kentsel dönüşüm ve imar affına ilişkin bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz esnasında 6306 sayılı kentsel dönüşümle ilgili yasanın güncellenerek uygulamaya konulmasına ilişkin vurguda bulunan Şen, kentsel dönüşümün nasıl uygulanması gerektiğine ilişkin bilgiler vererek vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

- Zafer Gazetesi: Sizi tanıyabilir miyiz?

- Mimar Nihat Şen: Orduluyum. İlk ve orta tahsilimi Ünye'de tamamladıktan sonra üniversite için İstanbul'a gittim. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık mezunuyum. Hem okudum hem çalıştım. Sonra İstanbul'da kendi işimi kurdum. Değişik sivil toplum örgütlerinde kurucu başkanlık, fahri yönetim kurulu üyeliği gibi görevlerde yer aldım. 8 yıl Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği İstanbul Şube Kurucu başkanlığı yaptım. Ardından Türkiye'nin değişik yerlerinde ve yurtdışında hem proje çalışmaları hem de inşaat çalışmalarında bulundum.

2009 ve 2014 yılları arasında ise belediye başkan adaylıkları ve aday adaylıkları sürecim oldu. 1999 Marmara depreminden sonra kentsel dönüşüm hazırlıklarına başladım. Bu konuya ilişkin katkıda bulunmaya çalıştım. 2014 yılından sonra bir dönem Adapazarı'nda Belediye Başkan Yardımcılığı yaptım. Ankara Kahramankazan Belediyesi'nde Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. Yıllardır kentsel dönüşüm üzerine yoğunlaştım. Türkiye'nin değişik yerlerinde seminerlere ve toplantılara gidiyorum. Bugüne kadar anlatılamayan ve doğru dürüst uygulanamayan iyi bir kentsel dönüşüm modellemesinin Türkiye için ne kadar önemli olduğunu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini değişik platformlarda anlatmaya çalışıyorum.

- Zafer Gazetesi: Kentsel Dönüşüm nedir, neleri kapsar?

- Nihat Şen: İnsan hayatını tehlikeye sokan unsurları ortadan kaldırmak için, insanların konforlu yaşamlarını riske atacak alanların yapımı için ve iyi bir kentsel dönüşüm için şu kriterler baz alınmalıdır; mülkiyet hakkını ve vatandaşın rızasını ön planda tutan bir modelleme ile girilmesi lazım. Bizi biz yapan manevi değerlerin korunmasını ön planda tutan, yeraltı ve yerüstü kaynakların değerlendirilmesi, korunması beşeri ilişkileri güçlendiren sosyal donatı alanlarını proje çalışmalarında ön planda yer alan yöresel ve mimari karakterimizin kentsel dönüşüm modeli ile bir standarta oturtulması çevresel faktörlerin dikkate alınması, yenilenebilir enerjiyi modelleme sistemlerinde kullanılması, mahalle kültürümüzü ve beşeri ilişkilerimizi güçlendirici bir modellemedir. Kentsel dönüşümü yaparken bu unsurların tamamını barındırmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü ve başka hiçbir toplumda olmayan bizi biz yapan değerlerimizi bu dönüşüm modellemesi içinde barındırmak gerekiyor. Bugüne kadar bu unsurlar istenildiği gibi kentsel dönüşüm modellemesine alınmadı. Genellikle hep riskli alan ilan edilen yerlerde eski binaların yıkılıp yerine insanların mülkiyet hakkını sağlayabilecek dönüşüm modellemesi olarak bakıldı.

Eskiden parsel ve ada bazlı kentsel dönüşümlerden bahsederken bugün artık bu işin alan bazlı dönüşüm modellerinin yapılması lazım. 1950'li yıllardan itibaren şehirleşme ile birlikte ciddi bir betonlaşma ile bugüne kadar geldik. Hızla gelişen ve değişen şehirleşmeler doğru düzgün bir model ortaya koyamadı. Herkes Fikirtepe'yi kentsel dönüşüm olarak görür ama ben yoğun bir inşaat hareketinin olduğu ve kültür asimilasyonunun yapıldığı bir proje olarak görüyorum. Arşivlerde yer alan fotoğraflarda bunu görüyoruz.

Bununla birlikte kentsel dönüşüm denince ülkemizde hep bir konut hamlesinden bahsedildiği sanılıyor. Esasında kentsel dönüşüm, turizm modellemesinde, sanayide, tarihte ve doğal güzelliklerin korunmasında da geçiştir. Hepsini beraber organize etmek lazım. İyi bir kentsel dönüşüm yapmadan önce özüne sahip çıkan zihinsel bir dönüşüm modellemesi yapmak lazım.

- Zafer Gazetesi: Ülkemizdeki kentsel dönüşüm uygulamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz, eksiklikler var mı?

- Nihat Şen: Belli bir tarihe kadar Türkiye'de terörden sonra en önemli konunun kentsel dönüşüm olduğunu söyledim. Devletin dirayetli duruşu sayesinde terörü bir nebze halledebildik. Artık ben bu saatten sonra diyorum ki Türkiye'nin en önemli konusu kentsel dönüşümdür. Hazırlanan 6306 sayılı yasayı hem kamuoyuna hem sivil toplum kuruluşlarına hem meslek odalarına hem de devletin değişik kademelerindeki bürokrasiye anlatamadık. Uygulamasını da kontrollü bir şekilde yürütemedik. Bu nedenden dolayı kentsel dönüşüm istenilen seviyeye gelmiş değil, istenildiği gibi uygulanmış değil. Dolayısıyla kamuoyunda kentsel dönüşüm denildiğinde rantsal dönüşüm olarak algılanmasına sebebiyet verdi.

En önemli konulardan biri de kentsel dönüşümü faaliyete geçirecek yerel idareler bu işin içine istenildiği gibi giremedi. Kentsel dönüşüm, toplumu ilgilendiren ve birebir insanlarla çözülmesi gereken bir olaydır. Yerel idarelerde maalesef bu konuyu anlayamadı. Kentsel dönüşümde düzgün uygulamalar var ama bunlar azınlıkta. Yasanın getirdiği imkanlar ve imtiyazlardan faydalanarak çıkar amaçlı odaklarda var. bununla ilgili olarak birçok vatandaşımızda mağdur. Günün koşullarına göre mevcut yasanın kanun olarak da yeniden yazılması lazım. Kamuoyunun algıladığı kentsel dönüşüm eski bir binanın yıkılarak yerine yeni birinin yapılması gibi algılanması çok yanlış.

Aynı zamanda kentsel dönüşüm bugüne kadar istenildiği hızda olmadı. Bunun en büyük sebeplerinden biri Ankara merkezli plan onaylarından kaynaklanmasıdır. Bununla ilgili Bakanlık bazı belediyelere yetki devri yaptı. Ama bu yeterli değil. Bakanlık kendine bağlı belirli bölgelerde de kentsel dönüşüm birimleri kurmalı ve o kurumlara da onay yetkisi vermeli. Hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm yapmak isteniyorsa bu Ankara bazlı onayla gerçekleşemez.

- Zafer Gazetesi: Mülkünü kentsel dönüşüme verecek vatandaşlar nelere dikkat etmeli?

- Nihat Şen: Bu noktada vatandaşlarımıza ciddi görevler düşüyor. Hak ve hukukunu vatandaşlarımızın koruması gerekiyor. Kendi yeri ile ilgili bir dönüşüm durumu varsa bu işi yapabilecek gerekli standart ve donanımlara sahip mi onu araştırması lazım. Dönüşüm modellemesi yapılırken mülkiyet hakkını hukuki anlamda sağlam zemine oturtacak bir modellemeye geçmesi lazım. En büyük tehlikelerden biri de kentsel dönüşümün yanlış uygulanmasından kaynaklı olarak olabildiği hakkına razı olmayıp daha fazla taleplerin peşinde koşmak aslında kendilerine zarar veriyor farkında değiller. Vatandaşlar bir yatırımcı ile mutlaka avukat ve teknik adamdan destek almalı. Kentsel dönüşümü yapacak tüzel kişi var mı, oraya ilişkin maliyeti hesaplamış mı, projeyi bitirecek sermayesi var mı bunlar sorgulanmalı. Bu noktada devlete düşen sorumluluk biraz daha fazla olmalı. O bölgede kentsel dönüşüm çalışması yok ise yasa vatandaşın şahsi mülkiyetine de ayrıcalık getiriyor. Siz kendi mülkünüzü de kentsel dönüşüm yasasından yararlanarak sağladığı imkanlardan faydalanarak, binanızı kat karşılığı gelir paylaşım sistemi esası olmadan da yenileyebilirsiniz. Vatandaş riskli binasını yenilemek isterse bu yasadan faydalanarak kendi gayrimenkulunun metrekaresi ufalmadan uygulayabilir.

- Zafer Gazetesi: Deprem ülkesi olmamıza rağmen hızlı ve bilinçsiz bir şekilde artan yapılaşmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Nihat Şen: Biz deprem ülkesiyiz. Her gün Türkiye Batı'ya doğru 2.5 cm kayıyor. Bu kadar aktif fay hatlarının olduğu bir coğrafyada 19 milyon 500 bin adet yapı stoğumuz var. Yapılan incelemeler 7 milyon 500 bin yapı stoğunu yenilememiz gerektiğini gösterdi. Üstelik depremin ne zaman olacağı belli değil. Bugünkü teknoloji ile ancak 5 saniye sonraki depremi tespit edebiliyoruz. Acilen 7 milyon 500 bin yapıyı yenilememiz gerekiyor.

Türkiye nüfusunun %22'sini barındıran bir şehirden bahsediyoruz. Maksimum 1 dakikalık bir depremde 100 binlere varan ölüm yaşayabiliriz. Binlerce bina, hasar görmüş sanayi ile Türkiye'nin durumunu düşünebiliyor musunuz? Bu tabloya rağmen çok vurdumduymazız. Rant ilkeli bir dönüşüm projesini ilke edinmeyen sadece şehrin ve vatandaşın hakkını koruyacak modelleme sistemini finansmanı kendi içinden çıkar. Şehri, ilçeyi hangi eksende kurgulayacağınızı saptamanız lazım. Sanayide mi, eğitimde mi, doğal güzelliğinde mi olacağına ilişkin kendi değerlerinde bir dönüşüm modellemesine geçilmesi lazım. O ilçede bir eğitim üssü yoksa sizin oraya öğrenci yurdu yapmanız anlamsız olur.

- Zafer Gazetesi: Kentsel dönüşüm projelerinde ülkemizde örnek verebileceğiniz yerler var mı?

- Nihat Şen: İzmir'de, İstanbul'da, Adapazarı'nda örnek verebileceğim çok az yerler var. Hiç yok diyemem ama yeterli mi hayır. Bugüne kadar yapılan 7 milyon 500 bin yapı stoğundan kentsel dönüşüme uğrayan yapı sayısı 130 – 150 bin seviyelerde.

- Zafer Gazetesi: İmar barışı ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

- Nihat Şen: Bugün, Türkiye'nin %60'ı ya kaçak ya ruhsatsız ya da aykırı. Türkiye'de yaklaşık 13 milyon bağımsız bölüm devletle kavga halinde. İskanı yok, kaçak, kamu belediye arazisi üzerine yapılmış, ruhsata aykırı halde. Bu 13 milyon bina ile ilgili belediyeler yıkım kararı alıyor ama yıkamıyor. Kesilen idari para cezaları var, tahsil edemiyorlar. Burada bir terslik var. Vatandaşla devleti barıştırmak için çözüm bulmak gerekiyor. Kamuoyunda imar affı gibi söylense de bu imar barışıdır. İmar barışında da kentsel dönüşüm meselesindeki gibi eksiklikler var. Uygulama ile yönetmelik arasında uyuşmazlıklar var. İmar barışı ile devlet vatandaşa beyanını kabul edeceğini söylüyor. Kaçak ya da ruhsata aykırı yerlerle ilgili bir belge vereceğini, bu belge ile elektriği, suyu, doğalgazı bağlatmayı ve kat mülkiyetine geçerek gayrimenkulunu satabileceğini söylüyor. İmar barışı ile tüm hissedarların rızası ve muhafakatı alınarak kat mülkiyetine geçme hakkı sağlıyor.

Türkiye'de bir dönem ciddi anlamda kooperatifleşme vardı. Bu kooperatiflerde ilave katlarda vardı ve kat mülkiyetine geçemiyordu. İmar barışı ile bu tip yapılarında kat mülkiyeti imkanı sağlanmış oluyor. Bu iskan demek değil, imar affı demek de değil. Bu belge kentsel dönüşüm yapılacaksa yapılma sürecine kadar geçerli olan bir belgedir. Devlet böylece hazine arazisi üzerine yapılmış binalar var ise hazine arazisini bedeli mukavilinde kişiye satacağını söylüyor.

İmar barışı, kaçak yapılaşmayı teşvik edici gibi algılansa da bir gerçek var ki bugün 13 milyon bina bir şekilde yapılmış. İmar barışına da bu sorunu çözmek için barış ve sulh süreci diyelim. Şuan bildiğim kadarı ile imar barışına 5 milyonun üzerinde bir müracaat oldu. Yaklaşık 2 milyar civarında da tahsilat gerçekleşti. Şuan gidişat istenen seviyede değil. Olmamasının en büyük nedenlerinden biri yönetmeliğin içindeki boşluklar ve uygulamadaki zorluklar. Acilen bu yönetmeliğin yenilenmesi gerekiyor. İmar barışından beklenen sonuç bugün tam anlamı ile sağlandı diyemeyiz. Sağlanamamasının en büyük nedeni yönetmelikteki eksiklikler uygulamadaki aksaklıklar diyebiliriz.

- Zafer Gazetesi: Gazetemiz aracılığı ile okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

- Nihat Şen: Hem imar barışı hem de kentsel dönüşümü kast ederek söyleyeceğim. İmar barışına vatandaşlarımızın müracaat etmelerinin kendilerine faydalı olacağı düşüncesindeyim. Bunun kentsel dönüşüm çalışmalarına da katkısı olacak. Kentsel dönüşüm ile ilgili olarak da kendi mülkümüzü, kendi hayatımızı önemseyelim. Kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalara vatandaş olarak hız vermeliyiz. Kentsel dönüşüm çalışmalarını yaparken problem çıkarmayalım, uygulanması konusunda önüne geçmeyelim.

Vatandaş olarak yardımcı olalım. Vatandaşlarımız binalarının depreme dayanıklılığını öğrensin. Mutlaka bunun tespitini yaptırsınlar. Devlete de uygulama anlamında yardımcı olsunlar. Bizi biz yapan değerlerimizi unutmayalım. Bizi ayakta tutan manevi değerlerimize, örfümüze kültürümüze ananemize sahip çıkalım onları kaybetmeyelim.

 
Kara Harp Okulu "aşı ve ilaç" alacak
 
Ölümünün 28. Yılında “Bahriye Üçok”un ardından…
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Dava sürelerinin kısaltılması, yargı sistemimizi rahatlatır
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA Özgürlük, eşitlik gibi adalet kavramı ...
Son 16 yılda 53 atanamayan öğretmen yaşamına son verdi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA EĞİTİM ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim ...
İcradan satılık Peugeot
İcradan satılık Peugeot
 
Garanti Kavaklıdere Şubesi bekletmede iddialı
F. ÖZGÜR ALTIN / ANKARA ÇANKAYA bölgesi özellikle yabancı yatırımcı ...
Okuma alışkanlığı çocuk yaşta kazandırılmalı
BEGÜM ARSLAN / ANKARA KÜTÜPHANECİLİK mesleğinin ve kütüphanecilerin ...
Ekmek fiyatlarına zam yapılmaması bakkalları çileden çıkarttı
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA GEÇTİĞİMİZ günlerde Türkiye Fırıncılar ...
 
DİSK/Genel-İş Ankara 2 No’lu Şube “Eşit Kadro İstiyoruz” dedi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA DİSK/ Genel-İş Ankara 2 No’lu Şube, 3 Ekim ...
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sınır güvenliğimiz ile ilgili konuştu
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi, 2 Ekim'de başladı.
“Kuru temizleme, yağ ve lekeleri en güzel çıkaran temizleme şeklidir”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA          Ankara'nın Batıkent semtinde 10 yıldır ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
M. UMUT KARAKÜLAH
M. UMUT KARAKÜLAH
Türkiye’nin Parlayan Yıldızı “Rönesans”
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
İnşaat Sektöründe Büyük Artış
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Yaz Tatilinde De Sosyal Mesafe Korunmalı
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i Anarken… (3)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ankara’nın Pavyonları Meşhurdur
SİNAN VARGI
SİNAN VARGI
Kıdem Tazminatı ve Bazı Gelecek Hesapları (Ailenin Altın Evlilik Yüzüğü Nasıl Bakıra Dönecek)
ANKET
Surviovor 2020'de Şampiyon Kim Olur?

1- Cemal Can
2- Nisa
3- Barış
4- Berkan
5- Sercan
6- Elif
7- Yasin

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri