Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
SPORUN DEVLERİ Başkentte buluştu
SPORUN DEVLERİ Başkentte buluştu
“Kentlerde sadece krizi yöneterek taşkın riskleri azalmaz”
“Kentlerde sadece krizi yöneterek taşkın riskleri azalmaz”
CHP Parti Sözcüsü Öztrak, bazı illerin valilerinin iktidarın il örgütü yöneticisi gibi çalıştığı iddiasında bulundu
CHP Parti Sözcüsü Öztrak, bazı illerin valilerinin iktidarın il örgütü yöneticisi gibi çalıştığı iddiasında bulundu
Yavuz Alatan 30’uncu fotoğraf sergisiyle sanatseverlerle buluştu
Yavuz Alatan 30’uncu fotoğraf sergisiyle sanatseverlerle buluştu
I-TECH, teknoloji ve eğitimi Başkentte bir araya getiriyor
I-TECH, teknoloji ve eğitimi Başkentte bir araya getiriyor
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
25 Aralık 2018 Salı - 09:54

Türkiye'nin İlk Butik Konser Salonu “Mozarthaus”

BEGÜM ARSLAN / ANKARA          KLASİK Batı Müziği'nin yaşatıldığı estetik bir ortamda Klasik ve Caz müziğin keyfini sıcak ve zevkli bir ortamda ziyaretçileri ile buluşturan Mozarthaus'un konuğu olduk.

Türkiye nin İlk Butik Konser Salonu “Mozarthaus”

BEGÜM ARSLAN / ANKARA

        

KLASİK Batı Müziği'nin yaşatıldığı estetik bir ortamda Klasik ve Caz müziğin keyfini sıcak ve zevkli bir ortamda ziyaretçileri ile buluşturan Mozarthaus'un konuğu olduk. Türkiye'nin ilk butik konser salonu olma özelliği taşıyan Mozarthaus'un kurucu ortakları Ilgın Salman ve Koray Okyay, Klasik müziğin ülkemizdeki yerini değerlendirdi. Mozarthaus'un etkinlikleri hakkında bilgiler edinirken piyanoya ve klasik müziğe ilgi duyan insanlara ışık tutacak bir söyleşi gerçekleştirdik. Mozarthaus'un büyüleyici ortamına adım attığınız andan itibaren kendinizi 19. yüzyılda yaşıyormuş gibi hissetmeniz olası.

- Zafer Gazetesi: Sizi tanıyabilir miyiz?

- Ilgın Salman: 1974 yılında Ankara'da doğdum. 5 yaşında piyano dersleri almaya başladım. Anneannem konservatuarın ilk dönem mezunlarından. Onun bana vasiyet etmesi ile başladım. İlk piyano derslerimi Prof. Ayşe Savaşır ile aldım. Bu sürede liseyi bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni tamamlayıp Almanya'ya piyano eğitimi için gittim. Türkiye'ye döndükten sonrada Başkent Üniversitesi'nde yüksek lisansımı Prof. Kamerhan Turan ile tamamladım. O sırada benim gibi piyanist olan ortağım Koray Okyay ile tanıştık. Böylece Mozarthaus'u açma fikri doğmuş oldu.

- Koray Okyay: 2003 yılında Bilkent Üniversitesi MSSF Piyano Ana Sanat Dalı’ndan  mezun oldum. Ortağımla yüksek lisans sırasında tanıştık. Böyle bir projeyi hayata geçirmek istedik. Yaklaşık 6-7 aylık bir planlama ve hazırlık aşamasının ardından Mozarthaus'u kurduk.

- Zafer Gazetesi: Buraya “Mozarthaus” ismini vermenizin özel bir nedeni var mı?

- Ilgın Salman: Öncelikle Mozart, ikimizin de çok sevdiği bir besteci. Mozart'ın ülkemizde sevilerek dinlenen aynı zamanda en tanınan besteci olduğunu düşündüğümüz için buraya “Mozarthaus” ismini vermeye karar verdik.

- Zafer Gazetesi: Mozarthaus ne zamandır faaliyetlerini sürdürüyor? Ne gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyorsunuz?

- Ilgın Salman: Mozarthaus, 2013 yılının Aralık ayında piyanistimiz Emre Şen'in resitali ile açıldı. Bu sene 6. sezonumuz. Bugüne kadar 450'nin üzerinde konser gerçekleştirdik. Genellikle haftada 2 kez Çarşamba ve Cumartesi günleri olmak üzere ağırlıklı olarak klasik müzik konserleri oluyor. Klasik müzik dışında ise zaman zaman caz, flamenko, tango gibi müzik türlerine yer veriyoruz. Onun dışında ortağımla birlikte özel piyano dersleri veriyoruz.

- Zafer Gazetesi: Verdiğiniz piyano dersleri için belli bir yaş aralığı var mı?

- Ilgın Salman: 6 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için özel piyano dersleri vermekteyiz.

- Zafer Gazetesi: Açıldığı günden bu yana Mozarthaus'a genel ilgiyi nasıl buldunuz?

- Ilgın Salman: Genel ilgiden memnunuz. Gün geçtikte gösterilen ilgi artıyor. Bizi dinlemeye gelen ziyaretçilerimizin diğer insanlara bizden bahsetmeleri ile birlikte düzenli gelen bir dinleyici kitlemiz oluştu. Burası butik bir konser salonu. Türkiye'de bir ilkiz. Salon 30 kişilik. Dinleyicilerle sanatçılar arasında mesafe hemen hemen ortadan kalkmış gibi. Müziği sanatçılarla iç içe bir şekilde deneyimliyorsunuz. Konser sonrasında ise küçük ikramlar eşliğinde sanatçılarla sohbet etme şansınız oluyor.

- Koray Okyay: Mozarthaus'a olan ilgi giderek artıyor. Ülkemiz şartlarında klasik müziğin durumunu biliyorsunuz, insanlar fazla ilgi göstermiyor. Fakat çok daha iyiye gideceğine inanıyorum. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz.

- Zafer Gazetesi: Klasik müziğe olan ilgiyi artırmak için neler yapılabilir?

- Koray Okyay: İlgiyi artırmak için klasik müziği dinleyicilere ulaştırmak gerekiyor. Bunu yaparken dejenere ederek değil, kaliteden ödün vermeden daha sıcak bir ortamda sanatçılarla daha iç içe olabilecekleri Mozarthaus gibi mekanlarda insanları buluşturmak gerekiyor. Dolayısıyla alternatif çözümler sunmak önem taşıyor. Mozarthaus'un bu anlamda boşluğu doldurduğuna inanıyorum.

- Zafer Gazetesi: İyi bir piyanist olmak için nasıl bir yol izlenmeli?

- Ilgın Salman: En erken 5-6 yaşlarında piyano eğitimine başlanmalı. Ama tabii ki daha geç yaşta bu işe gönül vererek başarılı olan piyanistlerde var. Bu noktada en önemli şey size doğru tekniği göstermesi açısından doğru bir hoca olacaktır. Bunun dışında da kişinin gösterdiği disiplin ve çaba çok önemli. Bunlar olmadan siz ne kadar yetenekli olursanız olun üzerine disiplin ve düzenli çalışmayı koymadığınızda iyi bir piyanist olmanız çokta mümkün değil.

- Zafer Gazetesi: Türkiye'de başta klasik müzik olmak üzere piyanoya olan ilgiyi nasıl görüyorsunuz?

- Ilgın Salman: Aslında dünya geneline baktığımızda maalesef klasik müziğe olan ilginin giderek azalmakta olduğunu görüyoruz. Ancak enstürman bazında baktığımızda piyano derslerine olan ilginin arttığını görüyorum. İlgi var ama sadece başlamak yetmiyor. Amatörde olsanız bu sabır, özveri ve disiplin gerektiren bir konu.

- Zafer Gazetesi: Siz piyanonun başına geçtiğinizde neler hissediyorsunuz? Piyanonun size verdiği histen bahseder misiniz?

- Ilgın Salman: Ben küçük yaştan beri piyano ile iç içeyim. Piyano dersi almadan öncede her fırsat bulduğumda piyanonun başına koşarmışım. Piyanonun ben de özel bir yeri var. Maalesef son zamanlarda işlerimin yoğunluğu nedeni ile piyanoya gerektiği kadar vakit ayıramıyorum. Oysa bu disiplini sürdürmek çok önemli.

- Koray Okyay: Küçük yaşlarımdan beri özellikle senfonik müzik benim için ön planda oldu. Çok sesli müziğe en yatkın, orkestrayı en iyi imite eden enstürman piyanodur. O yüzden piyanoyu seçtim.

- Zafer Gazetesi: Piyano ile ilgilenen insanların daha elit kesimden geldiği ve çok vakti olan insanlara hitap ettiği düşünülür. Siz ne dersiniz?

- Ilgın Salman: Zaman konusuna katılıyorum. Çünkü, başına geçip zaman ayırmak gerekiyor. Fakat bu sadece piyano için geçerli değil. Her enstürman için geçerli.

- Zafer Gazetesi: Klasik müzikte favori bestecileriniz kimler?

- Ilgın Salman: Aslında sevdiğim ve çalmaktan zevk aldığım birçok besteci var. Ama özellikle Bach ve Chopin’i çok seviyorum. O dönemlerde bestelenen tüm eserlerin çok ayrı bir yeri var. Hepsi birbirinden farklı ve özel bence. Klasik müzik, çok zengin ve farklı bir dünya.

- Zafer Gazetesi: Önümüzdeki süreçte gerçekleştirmeyi düşündüğünüz planlarınız neler?

- Ilgın Salman: Birçok kişiden buranın şubelerini açmamız gerektiği önerisini alıyoruz. Burayı büyütmemizi tavsiye ediyorlar. Biz bunu özellikle istemiyoruz. Çünkü, konseptimiz bu. Belki ileride bir şube düşünülebilir. Onun dışında tüm yoğunluğu ile dinleyicilerimizin de katkılarıyla çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz. Bir taraftan derslerimizi bir taraftan da konserlerimizi devam ettirmek istiyoruz.

- Zafer Gazetesi: Buraya baktığımda oldukça değişik bir havanın hakim olduğunu görüyorum. Sanki 19.yüzyılda gibiyiz.

- Ilgın Salman: Dekorasyonu ortağım Koray Okyay ile beraber yaptık. Yola çıkış noktamızda o dönemi yansıtmak oldu. İnsanların sanatla iç içe olabileceklerini hissettikleri bir mekan yaratmayı düşündük. Bunun için 4-5 ay iç dekorasyonu ile uğraştık. Birçok dinleyicimizden aynı şeyi duyuyorum. Zannederim ki istediğimiz hedefe ulaştık.

- Zafer Gazetesi: Gazetemiz aracılığı ile okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

- Ilgın Salman: Konserlerimize gelmek isteyen dinleyicilerimiz bizleri biletix ve bilexin internet sayfasından takip edebilir. Dost kitapevinden de temin edebilirler. Ayrıca kendi web sayfamız olan www. Mozarthaus.com'dan bize ulaşabilirler. Mozarthaus'un sıcak ortamında insanları klasik müziğin büyülü dünyasına keşfetmeye davet ediyorum.

- Koray Okyay: Herkese sağlıklı ve bol klasik müzikli bir yaşam diliyorum.

 
“Ankara’yı marka kent yapacağız”
 
Şiddetli diş eti problemlerine dikkat
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Ankara’yı marka kent yapacağız”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA CUMHURİYET Halk Partisi’nin (CHP) Ankara ...
Başkent’te “Geçmişten Günümüze Ahilik Paneli” düzenlendi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ATO ve ANKA Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği ...
Başkent’te “Gece Gibi” imza günü
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA 15 Aralık 2018 Cumartesi günü Cinnah ...
 
Çiğdem’de söyleşiler devam ediyor
haber merkezi  ÇİĞDEMİM Derneği tarafından mahalle sakinlerini bilgilendirmek ...
Sanat dostu kent Keçiören
haber merkezi  KEÇİÖREN Belediye Başkanı Mustafa Ak, “kimlikli kent ...
Recep Bayramoğlu karikatür severlerle buluştu
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA Türkiye’de düzenlenen ilk karikatür yarışmasını ...
 
TMMOB “İKKve BTS’den Klavuz Tren” tepkisi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TÜRK Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ...
Başkent’te temassız yolculuk dönemi başladı
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. ...
“Öğretmenler hata yaparsa ülke ölür, toplum ölür”
BEGÜM ARSLAN / M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA     SİVİL toplum denince ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Ankara’da Gezilecek Yerler (2)
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
Babalar ve Kızları
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Boşlukla Dost Olunan Saatler
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kieslowski’nin Beyaz Filmi
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Bayram!...
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
Üniversite Sınavına Yüklediğimiz Anlam
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri