Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu:  “Resmi enflasyon ile emekçi enflasyonu arasında ciddi uçurum var”
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu: “Resmi enflasyon ile emekçi enflasyonu arasında ciddi uçurum var”
“Türkiye’nin dış politikasını açık ve net Putin belirliyor”
“Türkiye’nin dış politikasını açık ve net Putin belirliyor”
Restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde alerjen gıda bilgisi tüketiciyle paylaşılacak
Restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde alerjen gıda bilgisi tüketiciyle paylaşılacak
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Yerel Medya ile buluştu: “Neredeyse Ekrem Bey yuhalanacaktı, öyle bir ortam yaratıldı”
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Yerel Medya ile buluştu: “Neredeyse Ekrem Bey yuhalanacaktı, öyle bir ortam yaratıldı”
HAK-İŞ Başkanı Arslan, Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuştu: HAK-İŞ’ten yeni asgari ücret önerisi
HAK-İŞ Başkanı Arslan, Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuştu: HAK-İŞ’ten yeni asgari ücret önerisi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
19 Ağustos 2019 Pazartesi - 11:09

Türkiye’den Irak’a su yönetimi desteği bölgenin geleceği için çok stratejik bir adım

TÜRKİYE, Irak'a su desteği sunacak. Irak'a hayat veren Fırat ve Dicle nehirlerinin yaklaşık yüzde 70'i Türkiye'den akıyor.

Türkiye’den Irak’a su yönetimi desteği  bölgenin geleceği için çok stratejik bir adım

TÜRKİYE, Irak'a su desteği sunacak. Irak'a hayat veren Fırat ve Dicle nehirlerinin yaklaşık yüzde 70'i Türkiye'den akıyor. Bu anlamda Irak'ın, sahip olduğu su kaynaklarını sürdürülebilir şekilde değerlendirmesi önem taşıyacak. Cumhurbaşkanlığı Irak Özel temsilcisi Veysel Eroğlu ve ekibi yaptığı toplantılarda, Irak ile söz konusu havzadaki su yönetiminin geliştirilmesi ve altyapı eksikliklerinin tamamlanması amacıyla birlikte gerçekleştirilebilecek bütün faaliyetleri masaya yatırdıkların duyurdu.   
Iraklıların temiz içme suyuna ulaşması ve sudan kaynaklanan hastalıkların önlenmesi amacıyla özellikle Basra'da yaşanan su sıkıntıları ve gelen talepler göz önünde bulundurularak, bu bölgede yapılabilecek çalışmalara öncelik verilecek. Bunun dışında modern sulama altyapısının geliştirilmesi ve sulamada verimliliğin sağlanması önde gelen konular arasında yer alacak. Irak'ın, suyun yüzde 90'ının sulamada kullandığı ancak verimsiz sulama yapıldığı için su sarfiyatının fazla olduğu tespit edildi. Bunun için özellikle Irak'ta ekonomik sulanabilir alanların belirlenerek, modern sulama sistemlerine geçilmesi önem verilecek. Türkiye, bu konuda tecrübe ve birikimi Irak'la paylaşacak. Aynı zamanda Iraklı uzman, mühendis ve teknik personele eğitim verilmesi konusunda hazırlıklar tamamlandı. Su ve atık su yönetimi, arıtma teknolojileri, arıtma tesislerinin dizaynı, modern sulama yöntemleri, baraj işletme hidrolojisi ve enerji konularında gerçekleştirebilecek eğitim programı teklifleri ilgili birimlerce hazırlandı. Bu eğitimlere, Irak'ın ihtiyaçları doğrultusunda belirlenecek uzman heyetlerin katılımıyla vakit kaybetmeden başlanması hedefleniyor. Bölgede oldukça önemli açılımlar yaratabilecek bu gelişmeyi  SPD Hidropolitik Akademi Başkanı, İnşaat Mühendisi ve Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız ile konuştuk.
- Zafer Gazetesi: Irak’ın Basra bölgesinde yaşanan su sıkıntıları da göz önüne alınarak Türkiye Irak’a  su yönetimi ve su altyapısı konularında destek sağlayacak. Sizce Türkiye, Irak’a destek verecek bilgi ve deneyime sahip mi? 
- Dursun Yıldız: Tabii ki sahip. Türkiye bölgede bu konuda İsrail hariç bilgi ve deneyim olarak diğer ülkelerden çok daha ilerde. Bu nedenle bu konuda Irak’a sözü edilen destekler kolayca sağlanabilir. Türkiye’nin  bunu gerçekleştirecek kurum ve kuruluşları var. Zaten DSİ Genel Müdürlüğü yakın geçmişte Iraklı sulama mühendisleri ve teknisyenlerini davet ederek bilgi ve deneyim paylaşımında bulundu. 
- Zafer Gazetesi: Verilecek olan destek Dicle nehrinden  Irak’a ilave su bırakılmasını da kapsar mı? 
- Dursun Yıldız: Bu konu heyetlerin şu andaki görüşmelerinden farklı bir konu. Türkiye geçmişte kurak dönemlerde Irak ilave su talep ettiğinde bu talebini karşıladı. Yine karşılayacağını düşünüyorum. Ancak  bu konudaki en önemli husus Ilısu Barajının doldurulması döneminde oluşumuz. Ilısu Barajında su tutulmaya başlandı. Irak’a karşılıklı anlaşmaya varılan bir program dahilinde su bırakılacak. Bu dönemin Türkiye tarafından çok iyi yönetilmesi gerekli. Bu dönemde her iki ülke de klasik hidropolitik argümanları bırakıp suyu bir işbirliği aracı olarak düşünmeli. Bunun için de vizyoner ileri hidro diplomasiye ihtiyaç duyulacak.   
- Zafer Gazetesi: Türkiye, Iraklı uzmanlara vereceği eğitimleri Türkiye’de yeterince uyguluyor mu?  
- Dursun Yıldız: Türkiye’nin su yönetiminin yetişmiş eleman, eğitim ve kurumsallaşma açısından pek bir sorunu yok. Uzun dönemdir su ve toprak kaynaklarımızı geliştirmeye çalışan DSİ Genel Müdürlüğü var. Son dönemde bu kurumumuzda da  zafiyetler oluştu. Ancak yine de sağlam bir geleneği ve korunması gereken arşivi ve hafızası var. Bu kurum ve diğerleri kurumsal meslekiçi eğitimlerini sürdürüyorlar. Bu eğitimler uygulanıyor.Ancak ülkemizin su yönetiminin gelişmelere daha hızla adapte olabilmesi için bir koordinasyonsuzluk sorunu var. Bu durum Mayıs ayında yayınlanan  ulusal su planında da var.  Ulusal su planı ayrıca sınır aşan sularla ilgili öneriler de var. Planda “Su, stratejik ve öncelikli bir konu olarak ele alınmalıdır Sınır aşan sularla ilgili mevcut taahhütlerin, iklim değişikliği etkileri de dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesi için gerekli teknik hazırlıklarda bulunulmalı ve bunlar diplomatik alanda da desteklenmelidir.” ifadeleri yer alıyor.   
- Zafer Gazetesi: Türkiye-Irak arasında yürütülen ve yürütülmek istenen su politikasını nasıl yorumluyorsunuz. Bu adımlar doğru mu?  
- Dursun Yıldız: Türkiye geçmişten bu yana suyu bölgesel barış ve işbirliği için kullanmayı tercih etti. Ancak soğuk savaş döneminde bölge güvenlik dengeleri nedeniyle bu yaklaşımı akış aşağısındaki  ülkelerinden karşılık bulmadı ve bölgede her ülke kendi su projelerini geliştirdi. Aslında bu projeler geliştirilirken bölgesel işbirliğine yönelik birçok adım atılabilirdi. Olmadı .Şimdi önümüzde yeni ve çok karmaşık bir Ortadoğu var. Bu Ortadoğu, su kaynaklarının işbirliği içinde yönetimini geçmişten çok daha fazla zorunlu kılıyor. İklim değişimi etkisi dahil bölgedeki  belirsizlikler, göçler, istikrarsızlık riski ve ülkelerine dönmeyi bekleyen milyonlarca mültecinin durumu ülkeleri işbirliğine yöneltmeli. Aksi taktirde Ortadoğu’nun bu bölgesinde çok uzun yıllar sürecek çatışmaların kökleşmesi sağlanır.  Ortadoğu’da su kaynakları, geçmişten daha ileri bir güvenlikleştirme tehditi altında. Bölgede bu tehditin bütün ülkelere vereceği zarar görülmeli. Türkiye bölgede  yenilikçi bir hidrodiplomasi başlatmaya çalışıyor. Ancak her zaman olduğu gibi bu hidro-diplomasisini üçüncü taraflara anlatma ,açıklama konusunda eksik kalıyor. 
- Zafer Gazetesi: Türkiye Ilısu Barajı’nın gölünü doldurmaya başladı .Bu durum Irak’a giden suyun azalmasına neden olmayacak mı ? 
- Dursun Yıldız: Evet  suyun bir bölümü Ilısu Barajı gölünü doldurmak için tutulacak. Bu da Irak’a giden suyun azalmasına neden olacak. Ancak bu iki ülke arasında mutabakata varılan bir program dahilinde yapılacak. Böylece bu dönem Irak’la birlikte en az sorun oluşturacak şekilde işbirliği içinde atlatılacak. Umarım önümüzdeki dönem yağışlı geçer ve doldurma işleminde nehrin akış aşağısına verilen su  planlandığı gibi gerçekleşir. Kısa zamanda tamamlanır. Bu dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişme yolunda olması ve her iki ülkenin de sorumlu davranması çok önemli.  
- Zafer Gazetesi: SPD Hidroopolitik Akademi heyeti olarak Irak’ın  Ankara Büyükelçisi ve önceki Su Kaynakları Bakanı Dr. Al-Janabi  ile bir görüşme yaptınız. Görüşmede neler konuşuldu. 
- Dursun Yıldız: Görüşme  sayın büyükelçinin daveti üzerine gerçekleşti. Biz bir sene önce  kendisi Irak Su Kaynakları Bakanı iken Paris’te bir su toplantısında aynı oturumda konuşmacıydık. Oradan tanışıyoruz. Sn büyükelçi su konusuna çok hakim ve vizyoner bir diplomat. Dr. Janabi bölgede su işbirliği konusunda kıyıdaş ülkeler tarafından atılması gereken adımlar olduğunu belirtti ve itilafların uluslararası mahkemeler yerine karşılıklı dialog yoluyla çözülmesi gerektiğini ileri sürdü. Ancak bu konuda ilerleme sağlanabilmesi için karşılıklı iyi niyet beyanlarının ötesinde ülkelerin basit de olsa bir çerçeve anlaşma ile yol haritasını belirlemeleri gerekiyor dedi. 
Biz de SPD Hidropolitik Akademi Merkezi olarak kıyıdaş ülkeler arasında su konusunda teknik işbirliği ve dialog kapısının sürekli açık olması gerektiğini ifade ettik. Kıyıdaş ülkelerin konuya “karşılıklı faydaya dayanan işbirliği arayışı” temelinde bakmalarının gerekli olduğunu belirttik. Türkiye ve Irak’ın Ortadoğu’da su işbirliği konusunda örnek adımlar atabileceğinden söz ettik. Gelişmeler de bu yönde oluyor.  

 
Başkentliler bayramda havuzlara koştu
 
Dar pantolon hamilelerde enfeksiyon riskini artırıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkentliler bayramda havuzlara koştu
4 günlük Kurban Bayramı’nı başkentte geçiren Ankaralılar, aşırı sıcakların ...
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Cumhurbaşkanlığı kararıyla ...
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
20 yıl önce bugün, 17 Ağustos 1999'da yerel saatle 03:02'de merkez üssü ...
 
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, “Küçük bir enerji içeceğinde 37 ...
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Yunus Yener, 11 Ağustos’ta ...
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız; “ABD’de yeni yayınlanan ...
 
SÜPER KUPA GALATASARAY'IN
Galatasaray, Akhisarspor'u Belhanda'nın attığı golle 1-0 mağlup ederek ...
Gazeteci ve yazarlar piknikte buluştu
ANKARA Gazeteciler ve Yazarlar Derneği (AGYD), Yönetim Kurulu ve Dernek ...
Türk-İş Başkanı Atalay: “Dayanma gücümüz kalmadı”
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 7 Ağustos 2019 tarihli basın toplantısında ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Gül ile Bülbül
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Tam “Ekmek Aslanın Ağzından Midesine İnerken...”
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Reha Erdem’in Kaç Para Kaç Filmi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Boşluğu Dolduruyorum ve Unutuyorum
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Elektrikli ve Hibrid Otomobil Satışları 2019 Yılında Üç Kat Arttı
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
Yavaşlamak, Durmak…
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri