Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Türk-İş Başkanı Atalay’a bir destek de sokağın emekçilerinden...
Türk-İş Başkanı Atalay’a bir destek de sokağın emekçilerinden...
5 adet araç kiralanacak
5 adet araç kiralanacak
Garsonluk hizmeti için ihale açıldı
Garsonluk hizmeti için ihale açıldı
EGO, ray bağlantı elemanı alacak
EGO, ray bağlantı elemanı alacak
Ersun Yanal Fenerbahçe'de
Ersun Yanal Fenerbahçe'de
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
5 Mart 2018 Pazartesi - 09:53

Türkiye'de sağlık eğitimi gören yabancılar, iş dünyasıyla buluştu

?ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TÜRKİYE Mezunları Ankara İş Dünyası Buluşmaları Sağlık Sektörü Konferansı, 2 Mart 2018 tarihinde ASO, ATO işbirliği ve Ankara Valiliği ile Sağlık Bakanlığı'nın katkılarıyla Başkent Ankara'da gerçekleştirildi.

Türkiye de sağlık eğitimi gören yabancılar, iş dünyasıyla buluştu

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

TÜRKİYE Mezunları Ankara İş Dünyası Buluşmaları Sağlık Sektörü Konferansı, 2 Mart 2018 tarihinde ASO, ATO işbirliği ve Ankara Valiliği ile Sağlık Bakanlığı'nın katkılarıyla Başkent Ankara'da gerçekleştirildi. Sağlık branşında yüksek öğrenimini Türkiye'de tamamlamış olan 56 ülkeden 200'den fazla yabancı mezun, sağlık alanında faaliyet yürüten kamu ve reel sektör temsilcileriyle bir araya geldi. 3 gün süren program boyunca sağlık turizmi, tıbbi cihaz ve malzeme üretimi, ilaç ve eczacılık sanayii, sağlık yatırımları ve sağlık politikaları konuları görüşüldü. Ayrıca sağlık reformları ve sağlık sektörü alanında dünyadaki iş birliği ele alınırken, hizmet ve üretim tesisleri gezildi. Gün boyunca da yeni teknolojilerin tanıtımları ve taraflar arasında bire bir görüşmeler gerçekleştirildi. 

"ANKARA İŞ DÜNYASI SAĞLIK SEKTÖRÜNDE LİDER KONUMA GELDİ"

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Gürsel Baran, Libya Sağlık Bakanı Ömer Beşir El Tahir, Somali ,Sağlık Bakanı Fawziya Abikar Nur, Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliyev Azerbaycan Askeri Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kenan Yusufzade, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci ve çok sayıda konuğun yer aldığı etkinliğin ikinci gününde açılış konuşmaları yapıldı. Açılış konuşmasını yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, sözlerine Afrin'de Zeytin Dalı Operasyonu'nda terörle mücadele eden askerlerimizi anarak başladı. Özdebir konuşmasını şöyle sürdürdü: "Temel sağlık göstergelerine göre hastane sayısı son 10 yıl içinde yaklaşık yüzde 29 oranında artış göstermiştir. Yakın zamanda 5 bin yataklı bir sağlık merkezi de kurulmakta. Ankara iş dünyası sağlık sektörüne yönelik modern, çağdaş ve teknolojik ürün ve hizmet yatırımlarını arttırarak lider konumuna gelmiş ve önemli ölçüde gelişmiştir.

"2016 YILINDA 112 MİLYAR 540 MİLYON LİRALIK  CARİ SAĞLIK HARCAMASI"

Türkiye, dünyada yükselen pazar konumunda olduğu medikal, termal ve ileri yaş engelli turizmi alanlarındaki hizmet kalitesinin yükseltilerek rekabet gücünün artırılması amacına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Ülkemizin sağlık harcaması, 2016 yılında 119 milyar 756 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. Sağlık harcamalarının 112 milyar 540 milyon liralık kısmı cari sağlık harcaması olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamın 60 milyar lirası hastaneler, 29 milyar liralık kısmı ise perakende satış ve diğer tıbbi malzeme sunanlara aittir.

"TURİZM'DE TEK ARTIŞ SAĞLIK TURİZMİNDE OLDU"

Türkiye’de sağlık turizmi ülkemiz ekonomisi açısından da önemli bir hale gelmiştir. Tıbbi tedavi, rehabilitasyon hizmetlerinin giderek artırılmasına paralel olarak sağlık turizmi büyük bir gelişme göstermiştir. 2009’dan itibaren dünyada yaşanan kriz ve ülkemizdeki olağanüstü şartlar nedeniyle geçtiğimiz yıl turizmde bir düşüş yaşandı. Turizmde tek artış yaşanan alan ise sağlık turizmi oldu. Orta Doğu’dan, Afrika’dan, Orta Asya’dan, hatta Avrupa’dan birçok kişi daha kaliteli bir hizmet alabilmek için ülkemizi tercih etmektedir. Ülkemizde uzun yıllar eğitim alarak ülkelerine dönen Türkiye sağlık mezunları ile ilişkileri güçlendirmek istiyoruz. 56 ülkeden 200’den fazla Türkiye sağlık mezunu ve hala eğitimini sürdüren uluslararası öğrenciler de Ankara sağlık iş dünyası ve sağlık hizmetlerine tesis edilmek üzere, tıbbi cihaz, tıbbi malzeme, ilaç üreticiliği ve temsilcileri bu toplantı vesilesiyle iletişim kuracaklardır. Temel amacımız bu ilişkilerin kalıcı olmasıdır"

"ÜLKEMİZ SAĞLIK TURİZMİ KONUSUNDA BÖLGESİNDE CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ"

Bir diğer açılış konuşmacısı olan ATO Başkanı Gürsel Baran; "Terör örgütlerinin arkasındaki hain güçler bilmelidir ki, biz bir ölürüz bin doğarız. Haklı davamızdan da hiçbir zaman geri dönmeyeceğiz. Bizim hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yoktur. Türk Silahlı Kuvvetleri en az hasarla operasyonları tamamlayıp ülkesine geri dönecektir. Dışarıdaki hain güçler tarafından bu böyle bilinmelidir." dedi ve Zeytin Dalı Harekatı'ndan bahsederek sözlerine başladı. Baran daha sonra şunları söyledi: "Ülkemiz sağlık sektöründe son 15 yılda gerçekleştirdiği sağlık reformlarıyla, teknolojik ve modern sağlık yatırımlarıyla çok büyük bir mesafe kat etmiştir. Özellikle Ankaramız bu konuda önemli bir sıçrama gerçekleştirdi. Geçmiş yıllarda Ankara, ülkemizin dört bir yanından gelen hastalara sağlık hizmeti veren bir ildi. Şimdi yurt dışından çok sayıda hastanın tercih ettiği bir şehir oldu. Sadece Türkiye'ye değil, dünyaya hizmet eden bir şehir oldu. Günümüzde sağlık sektörü turizmin en önemli dalı haline geldi. Birçok ülke ekonomik getirisi çok yüksek olan bu alanda birbirleriyle rekabet ediyor. Pek çok ülke sağlık turizminde ciddi gelirler elde ediyor. Ülkemiz de sağlık turizminde adından söz ettirmeye ve bölgesinde bir cazibe merkezi olmaya başladı. Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının kalitesi ile Ankara sağlık turistlerinin Türkiye'de ziyaret ettikleri iller arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hem devletimiz hem de özel sektörümüz Ankara'da önemli ölçüde sağlık yatırımları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Şehir Hastaneleri'nin tamamlanmasıyla 15 bin yatak kapasitesine ulaşılıyor. Bunlar gurur verici gelişmeler ama biz daha fazlasını başarabileceğimize, Ankara'yı sağlık turizminin başkenti haline getirebileceğimize yürekten inanıyoruz. Çünkü Ankaramızda bu potansiyel var. Ankara'nın içlerindeki zengin su kaynakları yeterince değerlendirilir ve dünya standartlarında kaliteli termal tesisler kurabilirsek, medikal sanayi yatırımlarına hız verebilirsek, Ankara'nın sağlık turizminde önemli bir atılım yapmasını sağlayabiliriz. Bunun için ortak bir irade ve kararlılık sergilemek gerekiyor."

"ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ SİYASİ, KÜLTÜREL VE EKONOMİK BAĞLAR GÜÇLENECEK"

Ankara Ticaret Odası olarak sağlık turizmi açısından Ankara'nın parlak bir geleceği olduğu ve bu anlamda üzerlerine düşeni yapacaklarını belirten Baran; "Ülkemizde eğitim alarak ülkelerine dönen Türkiye sağlık mezunları ile sağlık sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizi buluşturduğumuz bu konferansın amacı, Ankara'da sağlık turizminin ve sağlık sektörünün daha da gelişmesini sağlamaktır. Daha fazla turist ve daha fazla sağlık yatırımı çekmektir. Bugün aramızda dünyanın dört bir yanından Türkiye mezunlarının yanı sıra, hala Ankara'da eğitimlerini sürdüren uluslararası öğrenciler, sağlık hizmeti veren tesislerin temsilcileri, tıbbi cihaz, tıbbi malzeme ve ilaç sektörünün temsilcileri ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri bulunuyor. Ankara Ticaret Odası ve Ankara Sanayi Odası işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz bu projeye katkılarından dolayı; paydaşlarımız, Ekonomi Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve TİKA'nın da çok değerli yöneticilerine teşekkür ediyorum. Çok kıymetli Türkiye mezunları, sizler ülkemizde eğitimlerinizi tamamladıktan sonra ülkelerinize dönerek sağlık alanında önemli mevkiilere geldiniz. Aramızda çok kuvvetli insani bağlar oluştu. Bu bağların sağlık sektöründe iş birliğine ve güç birliğine dönmesini arzu ediyoruz. Ankara iş dünyası için büyük fırsatlar sunan bu konferans, hem Türkiye'ye hem de sizin ülkelerinize yarar sağlayacak. Ülkelerimiz arasındaki siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkiler daha da güçlenecek" diyerek sözlerini noktaladı.

 "BU YIL İÇİNDE 5 ŞEHİR HASTANESİNİN HİZMETE AÇILMASINI PLANLIYORUZ"

Programa kamu kurumlarını temsilen gelen Sağlık Bakanı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi: "Eğitim veya başka bir nedenle Türkiye ile bağ kurmuş herkesi selamlıyoruz. Bu birlikteliklerin mutlaka geleceğe taşınması gerektiğine inanıyoruz. Hepimiz yaşadığımız ülkelerde ortak bir amaç uğruna emek harcıyoruz. Sağlık gibi kıymetli bir hazineyi evrensen düzeyde korumak ve güçlendirmek için hayatımızı adıyoruz. Sağlık alanındaki tüm birikim ve imkanları tüm insanlar için seferber kılma, bu kutsal mesleğin mensupları için temel bir sorumluluktur. Bugün bu toplantı ile 50 ülkeden dostlarımızla sağlık dolu bir gelecek için sorumluluklarımızı yerine getirmiş oluyoruz. Sağlığın evrensel kapsayıcılığını tesis etme meselesi dünya ülkelerinin ortak çabası ve insan merkezli küresel bir vizyon ile mümkün olacaktır. Türkiye olarak tüm toplumumuza “Önce insan, önce sağlık” anlayışı ile hizmet sunuyoruz. Aynı anlayış ile erişebildiğimiz diğer tolumlara da elimizi uzatıyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun sağlık hakkını, yaşama hakkını her türlü maddi kaynağın önünde turuyoruz. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen kadim bir medeniyet anlayışımızı sınırlarımızın dışına taşıyabilmek için bütüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Türkiye kendisine sağlık alanında büyük hedefler belirlemiştir. Bu gelişmeleri dost ve kardeş ülkeler ile gelişmeye devam ediyoruz. Sağlık politikamızda önem vereceğimiz üç husus var. İlki ülkemizdeki sağlık endüstrisinin geliştirilmesi, sağlık turizminin geliştirilmesi ve kaliteli salık hizmetlerinin sunulmasının devam etmesi. Bunu yapabilmek içni sağlık teknolojilierini üretbiliyor olmamız gerek. Kanser gibi büyük maliyeti olan tedaviler ile mücade edebilmek için sağlık teknoloji üretebiliyor olmamız gerekiyor. Türkiye’de kısa vadede tüketilen ilaçların kutu bazında yüzde 79,5’i, değer bazında yüzde 45’i yerli üretim. Kullanılan tıbbı malzemelerin en az yüzde 50’sinin yerli üretim olması hedefimiz var. İlaçların yerelleştirilmesi için önemli adımlar atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Sağlık bilimi alanında yapılan bilimmsel çalışmaları destekliyoruz. Sağlık turizmi Türkiye’nin gelecek vizyonunda önemli bir başlık. Bugün Almanya, İlgiltere, Fransa gibi ülkeler ile mücadele edebilecek insan kaynağına sahibiz. Bu büyük bir zenginliktir. Türkiye 1,5 milyar nüfusa hizmet sunabilecek noktada. Birçok alanda iddialı konuma gelmiş durumdayız. 2023’te Türkiye’yi bölgenin sağlık merkezi yapmayı hedefliyoruz. Uzun vadedeli hedeflerimizden biri de sağlık yatırımlarının artırılması. Bugüne kadar Şehir Hastaneleri’nden 4’ünü hizmete açtık. 17’sinin inşaatı 11’inin ihale süreci devam ediyor. Bu yıl içinde 5 adet şehir hastanesinin hizmete açılmasını planlıyoruz."

 
Dereye uçan otomobilde feci şekilde can verdi
 
Son 10 yılda trafik kazalarına “50 bin 766” kurban
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Türkiye’de kadına yönelik atılacak bir adım varsa Hak-İş oradadır
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ ...
Gençlerle iletişim kurdukça her geçen gün heyecanım artıyor
Özgür Altın/Ankara Başkent Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (BAŞMED) ...
Şiddet sadece güvenlik, yargı ve ceza ile sonlandırılamaz
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ŞİDDETSİZ Toplum Derneği Başkanı Rıza ...
 
İYİ Parti Ankara İl Başkanlığı’ndan “1. Kadın Çalıştayı”
NİLÜFER KALUÇ / ANKARA İYİ Parti Ankara İl Başkanlığı, 8 Mart ...
Kaliteli gazetecilerin artması çok önemli
Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük’e yapılan ziyaretin ardından Sincan Belediye ...
Çankayalı babalar sertifikalarını aldılar
BEGÜM ARSLAN / ANKARA 28 Şubat 2018 Çarşamba günü Çankaya Belediyesi ...
 
Renk Damlaları Resim Sergisi Dünyagöz Hastanesi’nde
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA RESSAM Özlem Akıncı ile sulu boya ve yağlı ...
Sincan 28 Şubat travmasını aşarak imajını yeniledi
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA KISA bir süre önce bir yılını doldurmasına ...
Özelleştirmeler ülkemizin aleyhinedir
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELVER AKAR
SELVER AKAR
Peynirli Zeytinli Kek ile Şekerpare Tarifi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Her Şeyden Sonra
CENGİZ ÖZER
CENGİZ ÖZER
Dindar Neslin Geldiği Son Nokta!
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Bir Plastik Poşet Dünya’ ya Bedeldir!...
KUTLU TAMAY
KUTLU TAMAY
Ayıntap Sofrası
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Bir Garip Yolcuyum Hayat Yolunda
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri