Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Candan: “Gökçek’in kanal Ankara projesi ve yapılaşma hayalleri bir kez daha suya düştü”
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Candan: “Gökçek’in kanal Ankara projesi ve yapılaşma hayalleri bir kez daha suya düştü”
İYİ Parti Genel Sekreteri Paçacı: “Elhamdülillah Fetöcü değiliz'
İYİ Parti Genel Sekreteri Paçacı: “Elhamdülillah Fetöcü değiliz"
Gün geçtikçe artan ilaç ithalatı yerli ilaç üretimini zorunlu kılıyor
Gün geçtikçe artan ilaç ithalatı yerli ilaç üretimini zorunlu kılıyor
Mansur Yavaş: “Tek kişinin verdiği kararların da sonucunu görüyoruz Ankara’da, bunun maliyeti hepimizden çıkıyor”
Mansur Yavaş: “Tek kişinin verdiği kararların da sonucunu görüyoruz Ankara’da, bunun maliyeti hepimizden çıkıyor”
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, III. Tarım ve Orman Şurası tanıtım toplantısında konuştu
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, III. Tarım ve Orman Şurası tanıtım toplantısında konuştu
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
7 Kasım 2018 Çarşamba - 09:12

“Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi” Ankara’da düzenlendi

BEGÜM ARSLAN / ANKARA   BU yıl yedincisi düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi Ankara'da başladı.

“Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi” Ankara’da düzenlendi

BEGÜM ARSLAN / ANKARA

 

BU yıl yedincisi düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi Ankara'da başladı. Enerji Bakanlığı ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TUREB) in ortaklaşa düzenlediği kongrede rüzgar enerjisinin önemi, ülkemize olan faydaları anlatıldı. 2012 yılından beri gerçekleştirilen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi ile Yerli ve yenilenebilir doğal enerji kaynaklarından rüzgar ile dışa olan bağımlılığın azaltılarak rüzgar enerjisi potansiyelinin ekonomiye kazandırılması hedeflendi.

RÜZGAR ENERJİSİ SANTRALLERİNİN ELEKTRİK ÜRETİMİNDEKİ PAYININ YAKIN DÖNEMDE %10'A YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUZ

Programın açılışında konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) elektrik üretimindeki payının yakın dönemde yüzde 10 civarına yükselmesini beklediklerini söyledi. "Önümüzdeki hafta içinde bin megavatlık RES Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları'nın (YEKA) önlisans başvurusunu tamamlamış olacağız. Türkiye'de Rüzgar Enerji Santralleri'nin elektrikte toplam kurulu gücün yüzde 8'ini, üretimde ise yüzde 7'sini oluşturuyor. RES başvuruları için 47 adet bağlantı bölgesi genelinde 88 projeye 2 bin 950 megavat kapasite tahsis edildi” dedi.

TÜRKİYE'DE RÜZGAR SANTRALİ KAPASİTESİ BUGÜN İTİBARİ İLE 6 BİN 820 MEGAVATA ULAŞTI

Yılmaz, 789 megavat kapasiteli 20 adet ön lisansın daha bulunduğuna işaret ederek, "Yarışma yönteminin, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) bedelleri üzerinden eksiltme usulüne göre gerçekleştirilmesi sonucu, kapasite tahsis edilen 69 adet eksi teklif fiyatı vermiş projenin tamamının işletmeye girmesi halinde, YEKDEM portföyüne yıllık yaklaşık 125 milyon dolar, yani 10 yıllık 1 milyar 250 milyon dolar ödeme yapılmasını bekliyoruz." diye konuştu.

YEKDEM mekanizmasıyla sağlanan teşvik neticesinde Türkiye'nin RES kurulumlarında geçen yıl Avrupa'da üçüncü, dünyada sekizinci sırada yer aldığını vurgulayan Yılmaz, “Önümüzdeki hafta içinde bin megavatlık RES YEKA ön lisans başvurusunu tamamlamış olacağız" dedi. Yılmaz, Türkiye'de rüzgar santrali kapasitesinin bugün itibarıyla 238 ayrı tesisle toplam 6 bin 820 megavata ulaştığını kaydetti.

RÜZGAR ENERJİSİ İLE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAYI HEDEFLİYORUZ

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, programda gerçekleştirdiği konuşmada Türkiye'nin 48 bin megavatlık rüzgar enerjisi potansiyeliyle, toplam elektrik ihtiyacının yarısını bu kaynaktan karşılayabilecek güce sahip olduğunu söyledi. Elitaş, yerli ve yenilenebilir kaynaklarından rüzgar ile enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı ve bu alandaki potansiyeli ekonomiye kazandırmayı hedeflediklerini kaydederek daha çok yerli daha çok yenilenebilir enerji" stratejisi doğrultusunda başta yerli kömür olmak üzere rüzgar, güneş, hidroelektrik, jeotermal gibi kaynakların, enerji portföyündeki payının artırılmasına yönelik çabaların, çevreci bir anlayış ve sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda yoğunlaştırıldığının altını çizdi.

TÜRKİYE'DE 2005 YILINDA ÇIAKRILAN YENİLENEBİLİR ENERJİ KANUNU İLE RÜZGAR ENDÜSTRİSİ HIZLI BİR GELİŞME GÖSTERDİ

Dünya nüfusunun 2040 yılına kadar 9,2 milyara ulaşacağını kaydeden Elitaş, “Küresel enerji tüketiminin söz konusu döneme kadar yüzde 28 artacağı öngörüleri dikkate alındığında yenilenebilir kaynakların önemi git gide artmaktadır. Bununla birlikte yeşil enerji yeni teknolojiler ve yeni enerji politikalarıyla yenilenebilir enerjinin, dünyanın en hızlı büyüyen enerji kaynağı olması bekleniyor. Türkiye'de 2005 yılında çıkarılan yenilenebilir enerji kanunuyla rüzgar endüstrisi hızlı bir gelişme gösterdi. Teknolojik gelişmelerin ivmelemesi sonucunda da yatırım ortamına uygun hale geldi” dedi.

TÜRKİYE, 48 BİN MEGAVATLIK RÜZGAR ENERJİSİ POTANSİYELİ İLE ELEKTİRİK İHTİYACININ YARISINI KARŞILAYABİLECEK POTANSİYELE SAHİP

Türkiye'de başta kanat ve kule olmak üzere rüzgar türbinini oluşturan parçaların yüzde 50'si yerli olarak üretilebilindiğini ifade eden Elitaş, “Ülkemizde rüzgar enerjisi yatırımlarının artması sanayinin hızla gelişmesine ve dolaylı olarak da istihdama katkı sağlamaktadır. 2018 yılı Temmuz ayı itibariyle lisans verilmiş 10 bin megavatı aşan kurulu güce sahip rüzgar enerjisi santral projesi bulunmaktadır. Bunlardan 7 bin megavatlık kurulu güce sahip 171 rüzgar enerji santrali işletmede, 885 megavat kurulu güce sahip 29 adet rüzgar enerjisi santrali ise inşa halindedir. Geriye kalanlar ise izin aşamasındadır. Bununla birlikte Rüzgar enerjisi santrallerinden üretilen elektrikle Türkiye'nin toplam elektrik ihtiyacının yüzde 8'ine yakın kısmı karşılanmaktadır. Sadece deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyeli 11 bin megavat. Yani Türkiye toplamda 48 bin megavatlık rüzgar enerjisi potansiyeliyle, elektrik ihtiyacının yarısını bu kaynaktan karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Türkiye'nin rüzgar enerjisinde ulaştığı 7 bin megavatlık kurulu gücünü 7 kat daha arttıracak bir yatırım potansiyeline sahiptir” şeklinde konuştu.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINI RASYONEL BİR ŞEKİLDE KULLANMAYI TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ GÖRÜYORUZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ise yaptığı konuşmada, geçen yıl kamuoyu ve sektörle paylaşılan Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesindeki çalışmaların devam ettiğini söyleyerek enerji arz güvenliğinin sağlanması, kaynakta ve teknolojide yerlileştirme ve piyasada öngörülebilirlik hedefleriyle oluşturulan stratejinin Türkiye'nin önünü daha net görmesini sağladığını ifade etti. Stratejinin en önemli parçasının da yenilenebilir enerji çeşitliliği ve teknolojisini uluslararası seviyeye yükseltmek olduğunu vurgulayan Tancan, “Enerji sepetinin çeşitliliğini artırarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının rasyonel bir şekilde kullanmayı Türkiye'nin geleceği açısından önemli görüyoruz. Hem ülkenin arz güvenliği hem de çevrenin korunmasına katkıda bulunmak için yenilenebilir enerji kaynaklarının sisteme daha fazla ilave edilmesi gerekmektedir” dedi.

TÜRKİYE, YENİLENEBİLİR ENERJİDE BÖLGESEL BİR MERKEZ HALİNE GELECEK

Türkiye'nin hedefleri kapsamında 2023 yılına kadar toplam elektrik enerjisi üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynak oranını üçte iki mertebesine yükseltmeyi planladıklarını belirten Tancan, "Son yapılan yenilenebilir enerji ihalelerinde, güneş ve rüzgar kaynaklarına dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) yarışmalarında ortaya çıkan fiyatlar ve artan rekabet, bu adımların ne derece önemli olduğunu göstermiştir. Enerji piyasamızın daha da serbestleşmesi ve yenilenebilir enerji alanında yapılan özel sektör yatırımlarının artması adına birçok adım atıldı. Sürdürülebilir ve öngörülebilir bir piyasanın oluşması adına, yatırımcılara alım garantisi ve yerli katkı ilavesi sağlıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarının bu güç içinde payı giderek artıyor. Önümüzdeki 10 yılda 10 bin megavat rüzgar kurulu gücünü toplam kurulu güce ilave etmek istiyoruz. Bu yatırımlarla rüzgar enerjisi sektörü geliştirilecek ve Türkiye yenilenebilir enerjide bölgesel bir merkez haline gelecektir. Toplam yerli ve yenilenebilir enerji payının ve kaynak çeşitliliğinin artırılması ve dengeli politika uygulanması önem arz ediyor. Satın alınan elektrik enerjisi maliyeti azaltılırken, diğer yandan yerli üretimin artırılması ve kalifiye insan kapasitesinin artırılması sağlanıyor. Önümüzdeki dönemde yapılacak YEKA ihaleleriyle bunu pekiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

ENERJİDE YERLİLEŞME VE MİLLİLEŞME TEMEL FELSEFEMİZ

2018'in sekiz ayında Türkiye'nin elektrik kurulu gücünün 88 bin megavata ulaştığını vurgulayan Tancan, “ Enerjide yerlileşme ve millileşmeyi temel felsefemiz olarak görüyoruz. Bunun sonucu olarak sekiz aylık dönemde toplam ürettiğimiz elektrik enerjisinin yüzde 50'sinden fazlası yerli kaynaklardan sağlandı. Önümüzdeki 10 yılda 10 bin megavat rüzgar kurulu gücünü toplam kurulu güce ilave etmek istiyoruz. Bu yatırımlarla rüzgar enerjisi sektörü geliştirilecek.

Bununla birlikte toplam kurulu gücün yüzde 32'si hidroelektrik, yüzde 7,7'si rüzgar, 5,5'i güneş, 1,3'ü jeotermal, yüzde 0,7'si biyokütle tesislerinden oluşuyor. Enerjide yerlileşme ve millileşmeyi temel felsefemiz olarak görüyoruz. Bunun sonucu sekiz aylık dönemde toplam ürettiğimiz elektrik enerjisinin yüzde 50'sinden fazlası yerli kaynaklardan sağlandı” açıklamasında bulundu.

 
Türkçe Sözlüğün annesi: “İlhan Ayverdi”
 
Halil Yıldırım’ın “Karikatür Sergisi”ne yoğun ilgi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Arabuluculuk tarafların menfaatlerine en uygun olan yöntemdir
BAĞIMSIZ Arabulucular Derneği (BADER), 2 Kasım 2018 tarihinde “Arabuluculuğun ...
4 milyonluk ikramiye onun köşesinden çıktı
MİLLİ Piyango İdaresi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Çekilişi yeni ...
“Başkent’te 7. Hatay Günleri” büyük coşku ile başladı
HATAY Birlik Vakfı tarafından bu yıl Ankara’da 7’incisi düzenlenen “Hatay Günleri” başladı.
 
Ekonomik krizin faturasını yoksullar ödememeli
CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Ekonomik krizin faturasını yoksullar ödememeli, ...
KESK’ten “İşsizliğe Karşı Mücadele Programı”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA KESK Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri, Yoksullaşmaya, ...
Ankara’da “Yoğun Bakım Süreci” Sempozyumu
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   SAĞLIK Bakanlığı ve Türk Yoğun Bakım Derneği ...
 
CHP Ankara Teşkilatları Anıtkabir’e yürüdü
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA CHP'NİN Ankara Teşkilatları, 29 Ekim Cumhuriyet ...
Hacettepe antrenman yapamıyor
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA HACETTEPE Üniversitesi Gençlik ve Spor ...
“Çektiğim videolar hayatın içinden değil, hayatın ta kendisi”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ASANSÖR teknisyeni olarak hayatını sürdüren ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Beyaz Perde’de Yerli Filmlerin Başarıları
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
Yazan Kız
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Stanley Kubrick’in Shining Filmi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Hiç Bir Yere Bakış
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Ulaşılabilir ve Güvenilir Gıda Hakkı ve Türkiye
M. UMUT KARAKÜLAH
M. UMUT KARAKÜLAH
Dünyada Karbondiyoksit Yoğunluğu Artıyor
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri