Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Ankaragücü, belediye başkanlarını misafir etti
Ankaragücü, belediye başkanlarını misafir etti
Toplam vakaların %80’i iyileşti
Toplam vakaların %80’i iyileşti
Son Dakika: Toplam vakaların yüzde 80'i iyileşti
Son Dakika: Toplam vakaların yüzde 80'i iyileşti
Büyükşehir'den öze toplu taşıma aracı işletmecilerine akaryakıt desteği
Büyükşehir'den öze toplu taşıma aracı işletmecilerine akaryakıt desteği
Ekmek uzmanı Mine Ataman “Güvenilir Gıda”yı anlattı
Ekmek uzmanı Mine Ataman “Güvenilir Gıda”yı anlattı
HABERLER>SPOR
26 Aralık 2018 Çarşamba - 13:43

Türkiye Güreş Federasyonu’ndan 2018 değerlendirmesi

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın: - "Amacımız 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda büyük bir başarı elde etmek"

Türkiye Güreş Federasyonu’ndan 2018 değerlendirmesi

İSTANBUL (İHA) - Türkiye Güreş Federasyonu, 2018 yılı değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, 2018 yılının başarılı geçtiğini ve 2019 Dünya Şampiyonası’nı iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirterek, "Amacımız 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda büyük bir başarı elde etmek" ifadelerini kullandı. 
Türkiye Güreş Federasyonu, 2018 yılı değerlendirme toplantısını Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde gerçekleştirdi. Toplantıya Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Serbest Güreş Milli Takımlar Koordinatörü Yakup Topuz, Grekoromen Güreş Milli Takımı Antrenörü Salih Bora, Kadın Milli Takımı Antrenörü Efrahim Kahraman ve Dünya İkincisi Güreşçi Yasemin Adar katıldı. Toplantıda ilk sözü alan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, güreşte 1923 yılından bu yana Olimpiyatlar’da, Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda toplam 1609 madalya alındığını belirterek, "Bugüne kadar 454 altın, 476 gümüş ve 679 bronz madalya alındı. Olimpiyat tarihinde ülkemizin kazandığı 94 madalyanın 63’ünü güreş takımları kazandı. Bu madalyaların kazanılmasında emeği geçen federasyon eski başkanlarına, sporcularımıza ve antrenörlerimize şükranlarımızı sunuyorum. Aramızda olmayanlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Rio Olimpiyatları’nda ülkemizin aldığı 8 madalyanın 5’ini güreşte kazandık. Büyük bir başarıya imza attık. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Darısı 2020 Tokyo Olimpiyatları’na" dedi. 

“Avrupa’ya İstiklal Marşımızı ezberlettik” 
Rio Olimpiyatları’nın ardından Avrupa Şampiyonası’nda çok önemli başarılar kazandıklarını söyleyen Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, "2017’de yapılan Avrupa Şampiyonası’nda toplam 9 madalya aldık ve 5 kez İstiklal Marşı’nı okuttuk. Marşımızı Avrupa’ya ezberlettik. 68 yıl aradan sonra böyle bir başarı yakalandı. Dünya Şampiyonası’nda da 8 madalya aldık ve 3 şampiyon çıkarttık. 2018’de tüm kategorilerde 90 altın, 48 gümüş ve 58 bronz madalya kazandık. Bu sene 196 madalya kazandırdık ülkemize. Avrupa Şampiyonası çok zor bir şampiyonaydı. Rusya’da güreşçilerimiz büyük bir başarıya imza attı. 13 madalya aldık ve 5 şampiyon çıkarttık. Avrupa’da yine 5 kez marşımızı okuttuk. İstikrarı sürdürdük. Dünya Şampiyonası’nda 9 madalya kazandık, Metehan, Dünya Şampiyonu oldu. 2 şampiyonumuz Rıza Kayaalp ve Taha Akgül’ün yaşadığı talihsizlikler başarımıza gölge düşürdü. Spor ailesi olarak en çok şampiyonluk beklediğimiz sporcularımızın madalya alamaması bizleri çok üzdü. Ancak unutulmasın ki bu arkadaşlarımız robot değil, insan. Bu mağlubiyetlerden biz derslerimizi aldık. Ankara’da teknik ekibimizle uzun uzun değerlendirmeler yaptık ve büyük dersler çıkardık. Bundan sonraki hedefimiz 2019 Dünya Şampiyonası. Burada Olimpiyat kotası var. Dünya Şampiyonası’nda ilk 6’ya giren sporcular vize alacaklar. Sporcularımızın vizelerini almalarını sağlamak ve 2020’de rahat bir programla Tokyo’ya hazırlanmak istiyoruz. Tokyo’da dünyanın en iyi güreş takımıyla Olimpiyatlar’da yer alarak İstiklal Marşımızı okutmak istiyoruz. Sporda en büyük hedef olimpiyattır. Güreş de Türk sporunun lokomotifidir. Güreş ailesi olarak üzerimizde çok büyük bir sorumluluk var. Bunun farkındayız ve hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. İnşallah 80 milyonu Tokyo’da başarıyla temsil edeceğiz. 80 milyon insanımıza da burada görevler düşüyor. Hepimiz üzerimize düşeni yapacağız ve Tokyo’da ülkemizi başarıyla temsil edeceğiz" açıklamasını yaptı. 

Yakup Topuz: "En az 4 sıklette madalyayı zorlarız" 
Başkan Musa Aydın’ın ardından konuşan Serbest Güreş Milli Takımlar Koordinatörü Yakup Topuz, başarısız gibi görünen sporcuların olduğunu ifade ederek, "Dışarıdan bakınca başarısız gibi görünen sporcularımız var. Son saniyede kaybeden sporcularımız var. Dağıstan’da çok önemli başarılara imza attık ve burada yeni sporcular devreye girdi. Bazı sporcularımızla ilgili teknik analizimizi yaptık. Hatalar olunca başarısızlık ortaya çıkıyor. Rıza ve Taha’nın altın madalya alamamasına başarısızlık olarak bakılıyor. Bu sporda her zaman iniş çıkış olabilir. Avrupa’da başarılı olduk, Dünya Şampiyonası’nda madalya sayımız az oldu. Biz 2019’a iyi bakıyoruz. Dersimizi aldık. En az 4 sıklette altın madalyayı zorlarız. Taha bana göre dünyanın 1 numarası. İnşallah Olimpiyatlar’da Taha, Soner, Süleyman ve Fatih önemli başarılar alacak. Önümüzde puanlı turnuvalar var. Birlik ve dirlik içinde olduğumuzda başarı gelecektir. Güreş, Türk sporunun lokomotifidir" diye konuştu. 

Salih Bora: "Amacımız Olimpiyatlar’da altın madalya kazanmak" 
Grekoromen Güreş Milli Takımı Antrenörü Salih Bora, Tokyo Olimpiyatları’na 574 gün kaldığını ifade ederek, "İlk amacımız Tokyo Olimpiyatları. Grekoromen takım olarak 3 kişilik bir ekiple 1 gümüş ve 1 bronz madalya aldık. Grekoromen olarak 2000 yılında Olimpiyat şampiyonu çıkardık. 20 yıllık bir beklenti içindeyiz grekoromen olarak. Olimpiyatlar’a katılabilmek için yapılacak olan kota müsabakalarını geçmez gerekiyor. Dünya Şampiyonası eylül ayında Kazakistan’da yapılacak. Buradaki derecelere göre Olimpiyat durumu belirlenecek. 1 yıl önceden Olimpiyat’a katılmayı hak etmek büyük bir avantaj çünkü önemli bir hazırlık dönemi geçirebiliyorsunuz. Aşağıdaki gençlerimizin abilerine yetişmesi için elimizden geleni yapacağız. Amacımız Olimpiyatlar’da altın madalya kazanabilmek" dedi. Kadın Milli Takımı Antrenörü Efrahim Kahraman, takımlarının istikrarlı şekilde gittiğini söyleyerek, "Asıl hedefimiz, başkanımızın söylediği gibi Tokyo Olimpiyatları. Tokyo’da istikrarlı şekilde devam etmek istiyoruz. Kadınlarda Olimpiyat altın madalyamız yok. Bunu başarmak istiyoruz. Tek hedefimiz İstiklal Marşımızı okutmak" ifadelerini kullandı. 

Yasemin Adar: "Amacımız İstiklal Marşımızı okutmak" 
Dünya İkincisi Güreşçi Yasemin Adar ise tek yapmaları gerekenin antrenman programını uygulayıp sıkı çalışmak olduğunu söyleyerek, "2018 yılı kadın güreşi olarak çok iyi geçti. Birçok madalya kazandık. İlk kez Avrupa Şampiyonası’nda takım halinde 3. olduk ve bu unutulmayacak bir başarı. Büyükler kadın kategorisinde ilk kez bir kupa kazanıldı. 5 madalya kazandık. Dünya Şampiyonası’nda da 3 madalya kazandık. Bu da önemli bir başarı oldu. Artık ikinci olmak bizim için başarı olmaktan çıktı. Dünya ve Avrupa Şampiyonu olmaya hazırlandığımız için ikinci olmak bizim için başarısızlık oluyor. Amacımız bayrağımızı dalgalandırıp İstiklal Marşımızı okutmak" açıklamasında bulundu. 

Aydın: "İnsanın olduğu yerde hata mutlaka olur" 
Hakem hatalarıyla ilgili olarak sorulan bir soruyu yanıtlayan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, "İnsanın olduğu yerde hata her zaman olur. Hakem konusunda tabii ki hataların olduğunu görüyoruz. Komite başkanıyla yaptığımız konuşmada kendisi bana, 'Başkan, sizin bir şampiyonluğunuzu yediler. Soner’in şampiyon olması gerekirdi' dedi. Ama burada yapacak bir şey yok artık. Ancak bu konuşmadan şunu çıkarabiliriz, dünya bizi izliyor, takip ediyor. Hakem konusunda ise bazen hataların önüne geçemiyorsunuz. İş hakemde bitebiliyor. Aynı puandaki 2 güreşçinin güreşi sırasında hakemler sonucu belirleyebiliyorlar" dedi. Taha Akgül’ün başpehlivanlarla antrenman yapıp yapmayacağı hususunda konuşan Aydın, "Başpehlivanlarla antrenmanı düşünüyoruz ama şu anda aradaki makas çok açık. Eskiden Ali Gürbüz, Recep Kara, antrenman yapabiliyordu. Ancak şu anda zor gibi. Taha’nın rakiplerini, Rıza’da olduğu gibi çözmemiz gerekiyor. Hakem konusunda tabii ki bizim canımız yandığı için şikayetçiyiz ama bu herkese yapılıyor, birçok federasyon aynı haksızlıklarla karşı karşıya kaldığı için şikayetçi. Enes’in maçı nedeniyle şikayette bulunurken, diğer ülkelerin federasyon başkanları da destek verdi. Birçok hakem, bizim şikayetlerimiz sonrasında görevden uzaklaştırıldı ancak madalyalar geri gelmiyor. Daha sonrası için belki caydırıcı oluyor ama madalya gitmiş oluyor" diye konuştu. 

 
“ABD, YPG/PKK ile aynı yolda yürümeyeceğini anladı”
 
İmar planında değişiklik
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
THY Euroleague'de 15. hafta heyecanı
THY Euroleague'de 15. haftasında Fenerbahçe ile Darüşşafaka sahasında, ...
Milli takım hayali kuran oyuncuya tekerlekli sandalye hediyesi
Spor Genel Müdürlüğü, Pamukkale Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol ...
Süper Lig'in ilk yarı istatistikleri
Beşiktaş sarardı, Rizespor kızardı
 
Altındağ Belediyespor’dan bir galibiyet daha
TFF 3. Lig’in 17. haftasında Altındağ Belediyespor, sahasında Bergama ...
Trabzon’da düzenlenen Türkiye Yüzme Finali nefes kesti
Trabzon’da rekor katılımın sağlandığı 11-12 yaş Ulusal Gelişim Projesi ...
Çaykur Rizespor, Şehit Emniyet Müdürü'nü unutmadı
Çaykur Rizesporlu futbolcular, Aytemiz Alanyaspor maçı öncesinde ısınmaya ...
 
Kaş'ta yelken yarışları
Antalya’nın Kaş ilçesinde 15-16 Aralık tarihlerinde yelken yarışı düzenlenecek.
Phillip Cocu: “Fenerbahçe’yi hak ettiği yere ulaştıramadık”
Fenerbahçe’de sözleşmesi feshedilen Hollandalı Teknik Direktör Phillip ...
Anadolu Efes, Olympiakos deplasmanında
THY Euroleague'de 12. haftasında Anadolu Efes, deplasmanda oynayacağı ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Covid-19 Sosyal Medya Alışkanlıklarımızı Değiştirdi
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ritüel” Filmi Analizi
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
Koronaflasyon!
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bugün Bir Şey Öğren
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Karantina Günlerinde Ses Yarışmasıyla Nefes Almak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Taşhan, Havyar, Karpiç ve Süreyya
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri