Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
25 Ocak 2019 Cuma - 09:55

Türk Eğitim-Sen'den “sözleşmeli öğretmenlere” destek

BEGÜM ARSLAN / ANKARA TÜRK Eğitim-Sen, eş ve sağlık özrü mağduru sözleşmeli öğretmenler ile birlikte yarıyıl tatilinde tayin hakkı verilmesi için eylem yaptı.

Türk Eğitim-Sen den “sözleşmeli öğretmenlere” destek

BEGÜM ARSLAN / ANKARA

 

TÜRK Eğitim-Sen, eş ve sağlık özrü mağduru sözleşmeli öğretmenler ile birlikte yarıyıl tatilinde tayin hakkı verilmesi için eylem yaptı. Ankara Ulus Meydanı’nda 23.01.2019 tarihinde gerçekleştirilen eyleme Edirne’den, Kars’tan, Adana’dan, Siirt’ten, Diyarbakır’dan olmak üzere kilometrelerce uzaktan Ankara’ya gelen ve ailelerinin parçalanmaması için mücadele eden sözleşmeli öğretmenlerin eşleri, çocukları, anne, babaları da katıldı.

Eylemde Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türk İmar-Sen Genel Başkanı Salih Demir, Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türk Diyanet Vakıf-Sen Başkanı Nuri Ünal, TÜRKAV Genel Başkanı Ebubekir Korkmaz, Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Türk Eğitim-Sen Şubeleri hazır bulundu. Eylemde 6 yıl çakılı çalıştırılan sözleşmeli öğretmenler ayaklarına pranga taktı, siyah kutularda sağlık özrü mağdurlarını simgelemek amacıyla sağlık malzemeleri yer aldı, çocuklarına hasret kalan anne babalar onların oyuncaklarını, fotoğraflarını, kıyafetlerini yanlarında getirdi, eşini/işini kaybedenler için helva yaptırıldı. Ayrıca sözleşmeli ailelerin çocukları konuşma yaparak, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’tan anne-babalarını birleştirmesini istedi. Aile cüzdanlarını, yüzüklerini gösteren sözleşmeli öğretmenler yaşadıkları zorlukları anlattı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞİN İPTALİ İÇİN YARGIYA BAŞVURDUK

Eylemde konuşma gerçekleştiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sözleşmeli öğretmenlerin ailelerinden ayrı ve çocuklarına hasret bir şekilde mesleklerini icra ettiklerini belirterek, “Sözleşmeli öğretmenliğin iptal edilmesi için yargıya başvurduk. Yargının sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili vereceği kararı umutla bekliyoruz. Tabi yargıdan karar çıkana kadar da Bakanlığın yaşanan acil sorunlara çözüm getirmesini, eş ve sağlık özrü mağdurlarının tamamına bu yarıyıl tatilinde tayin hakkı vermesini talep ediyoruz. Öğretmenler odasına girdiğimizde öğretmenlerimizin kadrolu, sözleşmeli, ücretli olmak üzere farklı öğretmen istihdam modeli ile bölük pörçük edildiğini gördük. Biz Türk Eğitim Sen olarak, ne 4+2, ne 3+1 ne dubleks ne de tripleks başka hiçbir denklemi kabul etmiyoruz. Talebimiz çok açık ve nettir: Sözleşmeli öğretmenlik tamamen kaldırılmalı, tüm öğretmenler KPSS puan üstünlüğüne göre sadece kadrolu olarak atanmalıdır” dedi.

TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK EN BÜYÜK DESTEKÇİNİZİZ

Konuşmasını sürdüren Geylan, “ Kiminizin yanında çocuğu, kiminizin yanında eşi, kiminizin yanında da ana babası var. Kiminiz kundaktaki bebeğini bırakarak, kiminiz de karnındaki bebeği ile kilometrelerce yol kat ederek bugün buradan ses vermeye geldi. Hoşluklar içinde olmadığınızı, uzun süredir türlü sıkıntılarla boğuştuğunuzu çok iyi biliyorum. Sözleşmeli öğretmenlerimiz ve onların kıymetli aileleri, öyle büyük bir fedakarlıklar yapıyorsunuz ki…. Öncelikle, sizleri yürekten kutluyorum. Bir evladın annesinden, babasından ayrı büyümesi, anne şefkatine, baba sıcaklığına ihtiyaç duyarken tüm bunların elinden alınması, Bir öğretmenin, başka ana kuzularına analık babalık yaparken, kendi çocuklarına uzak kalması kolay değil. Altı yıl çakılı çalışan bir öğretmenin eşinden kopuk yaşaması, ailesinden ayrı bir hayat sürmesi, sevincini, üzüntüsünü onlarla paylaşamaması, sadece telefonda hasret gideriyor olması hiç kolay değil. Bizim tek derdimiz üzüm yemek, bağcıyla kavga etmek gibi bir takıntımız asla yok. Dolayısıyla şu anda yaşadığınız sorunları yüksek perdeden dile getirmek, sesinize kulak verilmesini istemek için buradayız. Türk Eğitim Sen olarak, her zaman olduğu gibi bugün de yanınızdayız, en büyük destekçiniziz.”

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK İNSANİ DEĞİLDİR

“Bildiğiniz gibi Türk Eğitim-Sen olarak 2005 yılından bu yana sözleşmeli istihdam ile mücadele ediyoruz. Hatırlayacağınız üzere, sendikamızın 2005 yılında kısmi zamanlı geçici öğreticilik uygulamasını iptal ettirmesinden sonra Hükümet 4/B’li sözleşmeli öğretmen istihdamını getirmişti. O tarihten itibaren de sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması için yapmadığımız eylem, miting, basın açıklaması kalmamıştı. Hükümet sendikamızın girişimleri, kamuoyunda oluşan tepkiler ve muhalefet partilerinin sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasını seçim vaadi yapması üzerine, 2011 yılı genel seçimleri öncesinde 232.000 sözleşmeli memuru kadroya geçirmişti. Bu kapsamda o dönem tam 68 bin sözleşmeli öğretmen de kadrolu olmuştu. Ancak aynı Hükümet 5 yıl aradan sonra bir KHK ile 2016 yılında sözleşmeli öğretmenliği geri getirdi. Türk Eğitim-Sen, sözleşmeli öğretmenliği yine zaman kaybetmeden yargıya taşıdı. Çünkü; Sözleşmeli öğretmenlik, çakılı çalıştırma yöntemi nedeniyle insani değildir. 6 yıl zorunlu çalıştırılan öğretmenler tayin hakkına sahip olmadığı için adeta çağdaş köle olarak çalıştırılmaktadır. Sözleşmeli öğretmenler mazeret durumu nedeniyle dahi tayin isteyememektedir. Ailelerinden, çocuklarından ayrı yaşamaya mecbur bırakılan öğretmenlerimiz, adeta iki farklı hayat sürmektedir. Aileleriyle sadece yarıyıl tatilinde ya da yaz tatillerinde hasret gideren bu insanların aile bütünlükleri bozulmakta, hatta zamanla parçalanma noktasına gelmektedir. Oysa Anayasamızın 41. Maddesi çok açıktır. Anayasa’nın 41. Maddesi, “Aile, Türk toplumunun temelidir. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması için gerekli tedbirleri alır. Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir der.”

MEVCUT UYGULAMA ÖĞRETMENLERE EK MALİ KÜLFET GETİRİYOR

“Bir de işin eğitim boyutu var. Aklı fikri eşinde ailesinde, geride bıraktığı üçüz çocuğunda olan, kundaktaki yavrusunun bebekliğini dahi yaşayamayan bir öğretmenimizden ne kadar verimli eğitim hizmeti alacağımız düşünülmüyor mu? Bu öğretmenimizin içinde bulunduğu psikolojiyle öğrencilerimizin başarısına yapacağı katkının olumsuz etkileneceği hesap edilmiyor mu? Söz konusu durumun bir de ekonomik boyutu var. Sözleşmeli öğretmenler çalıştıkları yerlerde ayrı ev tutmak zorunda kalıyor, ayrı mutfak masrafı yapıyor, ayrı fatura ödüyor. Dolayısıyla mevcut uygulama, öğretmenlere ek mali külfet getiriyor. Sözleşmeli öğretmenler sadece tayin değil, diğer özlük haklar açısından da kadrolu öğretmenler ile aynı haklara sahip değiller. Okul yöneticisi olamıyorlar, ek derslerinde kesinti yapılıyor, tehdit, şantaj ve mobbinge maruz bırakılıyorlar. Bir de evli olduğu halde çocuk sahibi olmak ya da yıllardır nişanlı olup, evlenip yuva kurmak için çalışma süresini tamamlamayı bekleyen öğretmenlerimiz var. Sağlık özrü mağdurları da belki hayatlarının en zor dönemini yaşıyor. Diyelim ki öğretmenimiz amansız bir hastalıkla mücadele ediyor. Ailesinin yanında tedavi olmak istiyor. Bu insanları ailesiyle birleştirmek, tedavisine ailesinin yanında devam etmesini ya da hayatının son zamanlarında mağduriyet yaşayan ana babalarına karşı evlatlık vazifelerini yapabilmelerini sağlamak insani bir durum değil midir?”

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK TAMAMEN KALDIRILMALIDIR

“MEB 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde, sözleşmeli öğretmenliğin, 3 yıl sözleşmeli, 1 yıl da kadrolu olmak üzere toplam 4 yıl olarak esnetilmesi yer aldı.Ancak biz Türk Eğitim Sen olarak, ne 4+2, ne 3+1 ne dubleks ne de tripleks başka hiçbir denklemi kabul etmiyoruz. Talebimiz çok açık ve nettir: Sözleşmeli öğretmenlik tamamen kaldırılmalı, tüm öğretmenler KPSS puan üstünlüğüne göre sadece kadrolu olarak atanmalıdır. Mahrumiyet bölgelerinde öğretmen istikrarını sağlamanın yolu öğretmenimizi esir etmek değil teşvik etmektir. Çözüm bellidir. Yıllardır Zorunlu Hizmet Tazminatı uygulamasının getirilmesini istiyoruz. Bölgenin mahrumiyet derecesine göre 1 brüt asgari ücret ile 2 brüt asgari ücret arasında değişen miktarlarda Zorunlu Hizmet Tazminatı ödenmesi problemi ortadan kaldıracaktır. Üstelik bu önerimiz MEB’in 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde de yer bulmuştur. Şimdi yapılması gereken, bu uygulamayı bir an önce hayata geçirmektir. Elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmenlerimizin fedakârlığının, devletimiz tarafından görmezden gelinmiyor olması hem öğretmenlerimizi motive edecek hem de böylece bölgedeki öğretmen istikrarsızlığı sorununu ortadan kaldıracaktır. Ülkemizin bu bütçeyi ayıracak güçte olduğunu biliyoruz.

Bununla birlikte aramızda il içi özür grubu mağdurları da bulunmaktadır. Onlar da sözleşmeli öğretmenlerimiz gibi ailelerinden kopukturlar. İl içi özür grubu dediğimize bakmayın bazı illerde ilçeler arasında iki il arasındaki mesafeden daha fazla mesafe bulunmaktadır. Örneğin Adana’nın Aladağ ilçesi ile Adana’nın Pozantı ilçesi arasındaki mesafe 215 kilometredir. Ankara’nın Nallıhan ilçesi ile Bala ilçesi arasındaki mesafe 226 kilometredir. Antalya’nın Demre ilçesi ile Gazipaşa ilçesi arasındaki mesafe 320 kilometredir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Görüldüğü üzere öğretmenlerimizin günü birlik bu mesafeyi kat etmesi mümkün değildir.Ne yazık ki kontenjanların tamamı yer değiştirmelere açılmamıştır. Dolayısıyla il içinde başvuru yapmış öğretmenlerimizin yer değiştirme şansı bulunmamaktadır. Ulaşım sorunu göz önünde bulundurularak 50 kilometre kriteriyle, ilçe emri uygulaması mutlaka getirilmelidir.”

ÖĞRENCİLER VE VELİLERDE ÖĞRETMEN AYRIMI YAPAR HALE GELDİ

“Bugün öğretmenler odasına girdiğimizde öğretmenlerimizin kadrolu, sözleşmeli, ücretli olmak üzere farklı öğretmen istihdam modeli ile bölük pörçük edildiğini görüyoruz. Öğrenciler ve veliler de öğretmen ayrımı yapar hale geldi. Yargının sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili vereceği kararı umutla bekliyoruz. Tabi yargıdan karar çıkana kadar da Bakanlığın yaşanan acil sorunlara çözüm getirmesini, eş ve sağlık özrü mağdurlarının tamamına bu yarıyıl tatilinde tayin hakkı vermesini talep ediyoruz. Eşleri birleştirin, aileleri parçalamayın, sağlık kadar hayati bir meselede öğretmenlerimize destek olun! Hepinizin bu yarı yarıyıl tatilini huzurla geçirmeniz için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Umuyoruz ki, Bakanlık sizlerin bu feryatlarına kulak verir ve yarıyıl tatilinde özür grubu mağdurlarının taleplerini karşılayacağını açıklar” ifadelerini kullandı.

 
Piyango Talihlisi !
 
Serbest piyasada döviz fiyatları
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ataması yapılmayan öğretmenler: “Susma haykır, atama haktır”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BRANŞ Öğretmenleri Atama Mücadele Platformu ...
“Geçmiş – Gelecek Bağlamında” Retrospektif Resim Sergisi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ANKARA Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ressam Nurtaç ...
Mansur Yavaş’tan Temel Karamollaoğlu’na ziyaret
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MİLLET İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye ...
 
“Ankara için kolları sıvadık”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA KURULUŞ çalışmaları süren İhtisas Medya ...
Paralı poşet uygulamasında kaybeden tüketici
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA 1 Ocak 2019 ile başlayan paralı market poşeti ...
Yüzyılın Casusu “Çiçero” ANKAmall'de görücüye çıktı
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   SON günlerin en çok konuşulan filmlerinden ...
 
Kargı, “abARTık” Sergisi İle Sanata Dönüştü
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ABDULLAH Şengörenoğlu ‘AbARTık’ ismini verdiği ...
Eğitim Sen Ankara Şubeleri’nden yarıyıl değerlendirmesi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA EĞİTİM SEN Ankara Şubeleri, 2018/2019 Eğitim ...
Arabuluculuk Sisteminde Marka ve Patent Vekillerinin Rolü
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   TÜRK Patent ve Marka Kurumu, Adalet Bakanlığı ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Zahidem
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
İşletmenizde Veri Güvenliğini Sağlamak İçin 5 Kolay Yöntem
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kryztof Kieslowski Dekalog Dizi Filmleri
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Zaman Kendi Çocuklarını Yutar
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Zamansız Ayrılıklar
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
TARİHİN İLK ŞAİRİ BİR KADIN
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri