Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Koronavirüsten can kaybı 812'ye yükseldi
Koronavirüsten can kaybı 812'ye yükseldi
'İyilik Hastalık Gibidir Bulaşıcıdır'
"İyilik Hastalık Gibidir Bulaşıcıdır"
 “Geleceğimiz milli tohumculukta”
 “Geleceğimiz milli tohumculukta”
353 bin personelin yer aldığı  Özel Öğretim sektörü zor durumda
353 bin personelin yer aldığı Özel Öğretim sektörü zor durumda
İstanbul’da 65 ve üzeri yaştaki vatandaşlara ücretsiz kolonya ve maske dağıtımına başlandı
İstanbul’da 65 ve üzeri yaştaki vatandaşlara ücretsiz kolonya ve maske dağıtımına başlandı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
13 Şubat 2020 Perşembe - 10:31

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kılıç:“Tüketiciler örgütlü olarak çevre dostu mallar ve hizmetler satın almalı”

TÜKETİCİ Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Ergün Kılıç, bir kez daha tüketicileri yaşanmakta olan iklim krizi nedeniyle israftan uzaklaşmaya ve verimli tüketim yapmaya çağırdı.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kılıç:“Tüketiciler örgütlü olarak çevre dostu mallar ve hizmetler satın almalı”

TÜKETİCİ Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Ergün Kılıç, bir kez daha tüketicileri yaşanmakta olan iklim krizi nedeniyle israftan uzaklaşmaya ve verimli tüketim yapmaya çağırdı. Kılıç, tüketicilerin örgütlü olarak çevre dostu mallar ve hizmetler satın alması gerektiğini söyledi.
“ÖNCELİKLE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN BİR SİSTEM SORUNA İŞARET ETTİĞİNİ BİLMEK GEREKİYOR”
İklim değişikliği dünyamızı tehdit ettiğini vurgulayan Kılıç; “Dünyamızın her bölgesinde, seller, şiddetli kasırgalar, okyanus ve deniz suyu seviyelerinde yükselme, okyanusların asit oranlarında artış, buzulların erimesi gibi etkenler sonucunda bitkiler, hayvanlar ve ekosistemi ve İklim değişikliği insan topluluklarını ciddi risk altında koymakta olduğunu göstermektedir. Bu riskli yaşamda, üretim ve tüketim ilişkilerinin rolü yadsınamayacak kadar çoktur. Öncelikle iklim değişikliğinin bir sistem soruna işaret ettiğini bilmek gerekiyor. Sanayi toplumu ekonomi ve sosyal yaşamdaki yeniliklerle tarihin en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkan makineleşme ile seri üretim hız kazanmıştır. 
Birinci sanayi devrimi kömür enerjisine dayandırılmıştı, ikinci sanayi devrimi çelik, petrol ve elektriğin gelişmesiyle ayrıca ilk petrol kuyusu açılmış ve 1866'da ilk patlamalı motor keşfedilmiş. Sanayi toplumları için doğa, enerji elde etmek üzere kontrol edilen bir nesneye dönüşmüştür. Tarihi süreç içerisinde teknoloji ve enerji kullanımı birbirine paralel bir yol takip etmektedir. Sanayileşme enerjiye duyulan ihtiyaç giderek artmış, teknoloji kullanımı hayatın vazgeçilmez bir gerçeği haline gelmiştir. Artan nüfus ve genişleyen kapitalist ekonomik pazara bağlı olarak arz-talep zinciri içinde doğanın enerji kaynakları daha yoğun bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır.
“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE TOPLUMSAL İŞBİRLİĞİNDEN GEÇER”
Üretimde makine ve teknoloji kullanımı enerji üretimine olan ihtiyacı artırmış, teknolojik atılımlar yoluyla tüketilen doğa bir yandan da kirletilmiş ve İklim Değişikliği Bir Sistem Sorunu haline gelmiştir Enerji üretim ve tüketimi iklim değişikliğinde önemli bir yer tutmaktadır Enerjinin başlıca unsuru olan elektrik enerjisi genellikle fosil yakıtlar ile hidrolik ve nükleer kaynaklardan elde edilen ikincil bir enerji türüdür. Dünya fosil kaynakları rezervinin yüzde 70’ini kömür, yüzde 14’ünü petrol ve yüzde 14’ünü de doğal gaz oluşturmakta ve Ülkemizin kısıtlı kaynaklarıyla artan enerji ihtiyacı karşılanamamaktadır. İklim değişikliğiyle mücadele toplumsal işbirliğinden geçer. İklim değişikliği demokratik kitle örgütleri, yerel yönetimler, üniversiteler, meslek örgütleri ilgili diğer kuruluşların ortak mücadeleyi örgütlemesinde geçer. Bilinçli tüketici, haklarını hiçe sayan firmaların ürettikleri mal ve hizmetleri satın almayarak satıcı/sağlayıcıların ticari yaşamlarını sonlandırabilir.” dedi. 
“TÜKETİCİNİN TUTUMU VE DAVRANIŞLARI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE BÜYÜK ROL OYNAMAKTADIR”
Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: “İklim değişikliği mücadelesinde yapılan eğitimde evlerde elektrik tüketimini verimli hale getirmek Enerji tasarruflu ampul kullanalım. Tasarruflu lambalar normal lambalardan beş kat daha az enerji tüketirler ve on kat daha uzun ömürlüdürler. Enerji tasarruflu lambalar kullanarak aydınlatma maliyetini yüzde 75 daha azaltılabilir. Beyaz eşya ve elektronik ev aletleri satın alırken mümkün olduğu kadar A+++ tercih edilmelidir. Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde A+ ve A++ ürünler devlet tarafından özendirilmektedir. Fırında gerekli olmadıkça ön ısıtma yapılmaması, bulaşık ve çamaşır makinesinin tam dolu çalıştırılması, çamaşırları açık havada kurutulması, yiyecekleri soğuduktan sonra buzdolabına yerleştirilmesi, evlerde genel aydınlatma yerine kısmi aydınlatma kullanılması bu kapsamda alınabilecek önlemlerdir. 
Tüketiciler olarak kullanmadığımız elektrikli aletlerin fişini çekelim. Televizyon, bilgisayar ve telefon şarj aleti gibi elektrikli cihazlar beklemede olsalar bile elektrik enerjisi tüketirler. Evimizin ısı yalıtımını güçlendirelim. Düzgün bir yalıtım enerji tasarrufunu önemli ölçüde etkiler. Çift veya üç camlı pencere ya da enerji tasarruflu kapı kullanabiliriz. Binalarımızı yalıtarak ısıtma ve soğutmak için harcadığımızı enerjiden yüzde 25’ten yüzde 50’ye varan tasarruf sağlayabiliriz Pencereler ve kapılar evimizdeki ısının yüzde 25’inin kaybına neden olmaktadır. Pencere ve kapılarımızda ısı cam veya çift cam kullanarak ısı kaybımızı yarı yarıya azaltabiliriz. Oturma odası sıcaklığı 21 derece yatak odası sıcaklığı ise 18 derece olmalıdır. Isıtıcıların veya radyatörlerini önüne veya üzerlerine eşya konmamalıdır. Güneş paneli kullanalım. Çatımıza güneş paneli taktırarak evimizi ve evde kullandığımız suyu güneş enerjisiyle ısıtalım. Araba yerine toplu taşıma kullanalım. Yaşadığımız yerde okula ya da işe yürüyerek gitmek mümkün değilse kendi arabamız yerine toplu taşımayı tercih etmek karbon salınımını azaltacaktır. Şehirler veya ülkeler arası yolculuklarda mümkün olduğu sürece uçak yerine tren, otobüs veya vapur tercih etmeliyiz. Yürüyelim veya bisiklet sürelim. Bu sayede hem enerji tasarrufu yapmış, hem sağlığımızı geliştirmiş, hem de çevreye yardım etmiş oluruz.
 Su tüketiminde de duş süresini 1 dakika azaltmak yılda 5 ton su tasarrufu sağlayacaktır. Çamaşır veya bulaşık yıkamak için makine kullanımı tasarrufta önemli yer tutar Tuvaletlerde çift basmalı şifon kullanımı yarı yarıya su tasarrufu sağlar. Şifon içerisine yerleştirilecek 1,5 litrelik pet şişeyi su ile doldurarak konulması da su tasarrufu açısında önemlidir. Atık yönetim başa bir tasarruf yönetim olarak kullanılabilir. Daha az poşet, plastik pet şişe kullanılması da bu noktada önemlidir. Geri dönüşüm için evde ayrışım yapmalı ve ilgili belediyelerin geri dönüşüm çalışmalarını teşvik etmeliyiz. Tekrar dönüşümlü ürünleri tercih etmeliyiz. Tüketicinin tutumu ve davranışları iklim değişikliğinde büyük rol oynamaktadır.
“TÜRKİYE, HİDROLİK ENERJİ VE RÜZGÂR ENERJİSİ POTANSİYELİ AÇISINDAN DA DÜNYANIN SAYILI ÜLKELERİ ARASINDA YER ALMAKTADIR”
Yenilenebilir enerji çevre ve insan sağlığı açısından önemlidir Ülkemiz, yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitliliği ve potansiyeli bakımından zengin bir ülkedir. Ülkemiz, birçok ülkede bulunmayan jeotermal enerjide dünya potansiyelinin yüzde 8’ine sahiptir. Coğrafi konumu nedeniyle büyük oranda güneş enerjisi almaktadır. Türkiye, hidrolik enerji ve rüzgâr enerjisi potansiyeli açısından da dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu enerji kaynaklarının maliyetleri oldukça azdır, yenilenebilir olduklarından dolayı tükenmezler ve konvansiyonel yakıtların aksine çevre ve insan sağlığı için önemli bir tehdit oluşturmazlar. 
Tüketici örgütleri olarak ülkemizin yüksek yenilenebilir enerji üretim potansiyelinin var olduğunu biliyoruz. Enerji üretiminde yenilenebilir enerji kullanılmasını ve tüketicilerin de enerji verimliliği konusunda bilinçli ve sorumlu davranmasını üretici tüketici ve kamu otoritesi işbirliğinden yapması için mücadele ediyoruz. 
Tüketim alışkanlıklarında yapılacak olumlu değişikliklerle enerjide tasarruf sağlanabilir. Aynı zamanda hane haklının gelirinde tasarruf yaparken bir yandan da küresel ısınmaya karşı mücadele etmiş oluruz. Örgütlü tüketici çevre dostu mallar ve hizmetlerin satın alınması, üretim yapan sanayicinin etkin verimli ve çevre dostu dönüştürülebilir ürünlerin üretilmesi için üretim ilişkisini gözden geçirilmesini sağlayacaktır. Tüketimin azaltılması ve çevre üzerinde daha az etkisi olan ürünlerin ve hizmetlerin tüketilmesi, bu ürünlerin ve hizmetlerin üretiminde önemli bir rol oynayacaktır.”

 
Canlı yayınlanan Büyükşehir ihaleleri dizi gibi takip ediliyor
 
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nden “Abdal Musa Lokması”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ressam Nilgün Salakozlu; “Sanat nefes alabilmektir”
GEÇTİĞİMİZ günlerde Göçebe Tuvaller Sanat Topluluğunca Ankara’da “Göçebe ...
TKİ ve GÜBRETAŞ arasında “TKİ- Hümas Başbayilik Anlaşması” imzalandı
TÜRKİYE Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Gübre Fabrikaları Türk A.Ş (GÜBRETAŞ), ...
AİLE HEKİMLERİ ÇAĞRIDA BULUNDU:“SAĞLIKTA ETKİN VE CAYDIRICI BİR ŞİDDET YASASI İSTİYORUZ”
AİLE Hekimleri Dernekleri Federasyonu’na (AHEF) bağlı 81 il derneği, Türk ...
 
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği “Kitabın Yeşerttiği Düşünceler” ile kitap okuma alışkanlığını geliştiriyor
ANKARA Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, “Kitabın Yeşerttiği Düşünceler” ...
Milli Eğitim Bakanı, EBA’yı anlattı:“Öğrencilerin farklılaşan ihtiyaçlarına alternatif çözümler ürettik”
MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çok sayıda eğitimcinin ve öğrencinin ...
Başkentte Keşmir Dayanışma Günü Programı Düzenlendi
BAŞKENTTE Pakistan Kültür Derneği ve Pakistan Büyükelçiliği işbirliği ...
 
Mamak Belediye Başkanı Köse: “Güzel Mamak’ımızı sanatın, kültürün ve estetiğin merkezi yapma çabasını sürdürüyoruz”
STK’larda Kadın Birliği Platformu KABİP’in tarafından Göç temalı Uluslararası ...
MURAT ERTAN’DAN ANKARALILAR DERNEĞİ ÜYELERİNE “ALGI YÖNETİMİ EĞİTİMİ” KONULU SEMİNER
EĞİTİM Bilimleri ve Davranış Bilimleri Uzmanı Murat Ertan, Ankaralılar ...
THD Genel Başkan Yardımcısı Kılıç: “Temel ihtiyaçlardaki KDV’ler en aza indirilmeli ve hatta mümkünse kaldırılmalıdır”
TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Sekreteri ve Tüketici Hakları ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
AKSAM - Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Sadece Bir Nesil Değil
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
"Çiğdem Çiçek Açmış Duydun mu?"
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Bir Görmezden Gelişin Kısa Hikayesi 
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Fatih Akın Sineması Üzerine
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
24. Uluslararası Ankara Caz Festivali ‘Online’ Yapılacak
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri