Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
28 Ocak 2019 Pazartesi - 12:01

Toplumumuzda cinsellik utanma duygusu ile baskılanıyor

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA GÜNÜMÜZ toplumlarında sağlık, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri bakımından bir gösterge olmasının yanı sıra, aynı zamanda da bu gelişmenin elde edilmesinde de önemli rol oynayan önemli unsurlardan birisidir.

Toplumumuzda cinsellik utanma duygusu ile baskılanıyor

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

GÜNÜMÜZ toplumlarında sağlık, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri bakımından bir gösterge olmasının yanı sıra, aynı zamanda da bu gelişmenin elde edilmesinde de önemli rol oynayan önemli unsurlardan birisidir. Sağlık hizmetleri kişisel faydanın yanı sıra, topluma da sosyal fayda sağlamaktadır. Lakin kişilerin sağlıklı olmaları, hastalık nedeni ile kaybedilecek süreyi azaltmakta, maliyetin düşmesine ve üretimin artmasına sebep olmaktadır.

Ancak özellikle büyükşehirlerde ve iş hayatının yoğun olduğu bölgelerde insanlarımız sağlık sorunlarını hep göz ardı etmektedirler. Ancak sağlıkla ilgili bir sıkıntıları olduğunda doktorlarımızın kapılarını aşındırmaktadırlar.

Oysa ki; çok karmaşık ve bir o kadar önemli olan insan vücudu; belli zaman aralıklarında ve belli periyotlarda kontrol edilmelidir.

Bugün; kendi ihtisas alanında başta Başkent Ankara olmak üzere tüm Türkiye genelinde yapmış olduğu çalışmaları, eğitimleri ve tedavi yöntemleri ile parmakla gösterilen çok değerli bir hocamız ile yine çok kapsamlı ve önemli bir röportaj yaptık.

Ürolojik rahatsızlıklardan cinsel hayata, robotik ve laparoskopik cerrahiden prostat rahatsızlıklarına kadar birçok konuda sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Prof. Dr. İ. Yaşar Özgök, özellikle toplumumuzda cinsellik utanma duygusu ile baskılanmaların yaşandığını belirtti.

Özgök; insanlarımızın cinsel rahatsızlıklarla karşılaştığında bir uzman doktara gitmek yerine arkadaştan veya kulaktan dolma yöntemler ile tedavi yolunu tercih ettiklerini ifade etti.

Prof. Dr. İ. Yaşar Özgök’e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

- Zafer Gazetesi: Yaşar bey öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

- Prof. Dr. İ. Yaşar Özgök: GATA Üroloji Anabilim Dalı Başkanlığı, Türküroloji Yeterlilik Kurulu (TYÜK) Başkanlığı ve Genel sekreterliği. Türküroloji Harmonizasyon Kurulu Genel Sekreterliği ve Başkanlığı, Endoüroloji Derneği İkinci Başkanlığı, TRT AVAZ’da Doktor Özgök’le sağlık programı sunuculuğu yaptım.

Şu anda Uluslararası Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı, Türk üroloji Yeterlilik Kurulu Genel sekreteri. Avrupa Üroteknoloji (ESUT) Eğitim Experti, EBU Examineri, EBU (Avrupa Üroloji Boardı) Ulusal delegesiyim.

Tüm Dünyada 48 Uluslararası Laparoskopi Kursu verdim. Yurt dışında Laparoskopik yöntemle canlı cerrahide birçok ameliyatlar yaptım.

- Zafer Gazetesi: Hangi şikâyetler görüldüğünde üroloğa gidilmesi gerekir?

- Prof. Dr. İ. Yaşar Özgök: Özellikle idrar kesesinin tam boşalmadığı hissi, sık idrara gitme, gece idrara çıkma, idrarda çatallanma, sonunda damlama, idrar gücünde azalma, kesintili idrar yapma, idrar öncesi bekleme, ani idrar yapma hissi, idrarda yanma ve idrarda kanama, kemik ağrıları, halsizlik, zayıflama görüldüğünde üroloğa gitmelidir.

- Zafer Gazetesi: Ülkemizde en çok görülen ürolojik rahatsızlıklar nelerdir?

- Prof. Dr. İ. Yaşar Özgök: Taş hastalıkları, prostat, mesane, böbrek, testis kanserleri, prostatit gibi prostat iltihapları, sistit gibi mesane iltihaplarıdır.

- Zafer Gazetesi: Prostat konusundaki insanlarımız ne kadar bilgi sahibi? Özellikle hangi yaştan sonra prostat kontrolüne gidilmesi gerekiyor?

- Prof. Dr. İ. Yaşar Özgök: Prostat büyümesi yaşın ilerlemesi ile her erkeğin karşılaşacağı bir sorundur. Ancak erken teşhis ve doğru tedavi ile bu sorun büyümeden önlenebilir. Prostat büyümesi 40 yaşından sonra başlar, daha önce geçirilmiş hastalıklar doğumsal anomaliler ise erken yaşlarda mesane çıkım tıkanmalarına neden olabilir, Tedavi edilmeyen hastalarda, idrar kesesi (mesane) adalesi kasılma özelliğini kaybederek idrar tam boşalamaz ve biriken idrar, idrar yolları enfeksiyonlarına (iltihaplarına) yol açar. Mesanede biriken idrar arttıkça, böbreklerde oluşup mesaneye inmesi gereken idrar da böbreklerde birikerek reflüye, böbrek yetmezliğine neden olabilir. Erkekte prostattaki büyümeye bazen prostat kanseri de eşlik edebilir. Özellikle Prostat Kanseri erken dönemde çok sinsi seyreder. Prostatta büyüme ve buna bağlı şikayetler olmasa bile prostat kanseri bulunabilir, Bu nedenle 40 yaşından sonra risk faktörü olan her erkek düzenli olarak yılda bir kez prostat kontrolü yaptırmalıdır. 50 yaşında sonra mutlaka prostat kontrolüne gidilmelidir.

Prostat hastalıklarının içinde cinsellikte olduğunu düşündükleri için hastalar bu konuda doktora gitmekten çekinirler. Yukarda saydığımız idrar şikayetleri olanlar yaş gözetmeksizin doktora gitmelidirler.

- Zafer Gazetesi: Robotik ve laparoskopik cerrahi konusunda ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

- Prof. Dr. İ. Yaşar Özgök: 1992 yılında İngiltere Londra S. Barthelemous Hospital de Oro onkoloji, 1999 da Amerika Şikago İlinoi Üniversitesi Üroloji kliniğinde moleküler biyoloji ve mikro cerrahi, 2004 yılında Clevaland klinikte Laproskopik cerrahi, 2006 yılında Almanya Heilbron klinikte, ayrıca Fransa Paris Elencort’ta laparoskopi eğitimleri aldım. 2005 yılından bugüne kadar ulusal ve Uluslararası 48 ileri Ürolojik Laparoskopik cerrahi kursları verdim. Eğitim vermek amacıyla Türkiye’de birçok Üniversite ve Devlet Hastanesinde, yurt dışında; Moskova, Atina, Romanya, Kosova, Azerbaycan gibi bir çok ülkede canlı cerrahi laparoskopi ameliyatları yaptım. Almanya Heilbron’da Robotik Cerrahi eğitimi görerek Robotik cerrahi sertifikası aldım.

Verdiğim Kursların bazılarında Robotik cerrahi eğitimi verdim. Şu anda ürolojik ameliyatları açık, laparoskopik veya robotik cerrahi ile yapmaktayım.

Robotik cerrahi ile Prostat kanseri dahil ürolojide yapılan tüm ameliyatları yapmaktayım. Yine mesane (idrar yolu) kanserlerinde Mesane ve prostatın çıkarılması ve ince bağırsaktan yapay mesane yapılması gibi dünyada çok az merkezin yaptığı ameliyatları tamamen robotik olarak yapabilmekteyim.

- Zafer Gazetesi: Kadın ve çocuklarda ne gibi ürolojik rahatsızlıklar görülüyor?

- Prof. Dr. İ. Yaşar Özgök: Toplum arasında kadınların ürolojik hastalıklarına kadın doğumcular bakar gibi çok yanlış bilgi vardır. Kadın, erkek, çocukların tüm ürolojik hastalıklarına üroloji uzmanları bakar. Yalnız Türkiye’de çocuklar için farklı bir durum olup çocuk ürologları ve çocuk cerrahları da bakmaktadır. Kadınlarda En sık: Sistit, intersitisiel sistit, taş. Çocuklarda ise Reflü, üriner enfeksiyon, taş hastalığı, hipospadias sıklıkla rastlanmaktadır.

- Zafer Gazetesi: Cinsel rahatsızlıkların üroloji ile bağlantısı nedir? Mutlu cinsellik nasıl olmalı?

- Prof. Dr. İ. Yaşar Özgök: Tamamen ürolojinin konusu içindedir. Üroloji kadın ve erkek cinsel sağlığı ile ilgilenmektedir. Toplumumuzda cinsellik farklı algılandığı ve utanma duygusu ile baskılandığı için bununla ilgili sorunlar hep kişinin kendisinde kalmaktadır. Kişi arkadaşına danışıp doktora gitmemektedir. Gazetelerdeki bazı cinsellikle ilgili yazılardan öğrenmeye çalışmakta, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalandığında eczaneden ilaç almakta veya arkadaşına sorarak ilaç almakta. Bu durumda birçok sorunu içinden çıkılamaz, hatta çözülemez hale getirmektedir.

Cinsellik bilinçli olmalı, gerektiğinde hastalar doktorları ile rahatça irtibat kurmalı. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalandı ise bulaşma riski olan tüm partnerlerini uyarabilmelidir.

Öyle hastalar var ki orgazmı spermin boşalması olarak biliyorlar. Halbuki cinsellik loş bir ışık altında beraber yemek yemek, sohbet etmek, ortak paylaşımlardan mutlu olmaktır. Cinsel birliktelik sonra gelir. Cinsel birlikteliği sayıyla, saatle ölçen insanlarımız var. Halbuki böyle bir şey yok. Yanlış bildikleri için hep aşağılık duygusu yaşamaktadırlar.

- Zafer Gazetesi: Son olarak gazetemiz aracılığı ile okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

- Prof. Dr. İ. Yaşar Özgök: Sağlığınızla ilgili her konuda mevcut bir sorununuz varsa utanmadan, sıkılmadan, gecikmeden bir doktora giderek sorunları birlikte çözmeye çalışın ki hayatınız zehir olmasın, tedaviden yararlanmakta gecikmeyin.

 
Ege’de soğuk narenciyeyi etkiledi
 
Akciğer kanserinde güncel gelişmeler Başkent'te konuşuldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Hayvanlara yönelik uygulanan şiddet suç kapsamına alınacak”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TARIM ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kamu ...
Sevenleri Uğur Mumcu’yu andı
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BUNDAN 26 yıl önce evinin önünde kendisine düzenlenen ...
Türk Eğitim-Sen'den “sözleşmeli öğretmenlere” destek
BEGÜM ARSLAN / ANKARA TÜRK Eğitim-Sen, eş ve sağlık özrü mağduru ...
 
Ataması yapılmayan öğretmenler: “Susma haykır, atama haktır”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BRANŞ Öğretmenleri Atama Mücadele Platformu ...
“Geçmiş – Gelecek Bağlamında” Retrospektif Resim Sergisi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ANKARA Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ressam Nurtaç ...
Mansur Yavaş’tan Temel Karamollaoğlu’na ziyaret
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MİLLET İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye ...
 
“Ankara için kolları sıvadık”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA KURULUŞ çalışmaları süren İhtisas Medya ...
Paralı poşet uygulamasında kaybeden tüketici
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA 1 Ocak 2019 ile başlayan paralı market poşeti ...
Yüzyılın Casusu “Çiçero” ANKAmall'de görücüye çıktı
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   SON günlerin en çok konuşulan filmlerinden ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Zahidem
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
İşletmenizde Veri Güvenliğini Sağlamak İçin 5 Kolay Yöntem
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kryztof Kieslowski Dekalog Dizi Filmleri
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Zaman Kendi Çocuklarını Yutar
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Zamansız Ayrılıklar
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
TARİHİN İLK ŞAİRİ BİR KADIN
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri