Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
“81 ilde Güçlü Kadın, Güçlü CHP, Güçlü  Türkiye” projesiyle geliyoruz
“81 ilde Güçlü Kadın, Güçlü CHP, Güçlü Türkiye” projesiyle geliyoruz
AİLE HEKİMLERİ UYARDI: “ANNE SAĞLIĞI TEHLİKEDE, HİZMETTE DEVAMLILIK ACİLEN SAĞLANMALI”
AİLE HEKİMLERİ UYARDI: “ANNE SAĞLIĞI TEHLİKEDE, HİZMETTE DEVAMLILIK ACİLEN SAĞLANMALI”
Toplam test sayımız 3,5 milyona yaklaştı
Toplam test sayımız 3,5 milyona yaklaştı
Öztrak: “Kurultay CHP’nin iktidar kurultayıdır”
Öztrak: “Kurultay CHP’nin iktidar kurultayıdır”
PANDEMİ SÜRECİNDE “ONLİNE” KONSER
PANDEMİ SÜRECİNDE “ONLİNE” KONSER
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
9 Ekim 2019 Çarşamba - 10:21

“TÜİK’çilerin fiyat topladığı günlerde indirim talimatları yağdırıp fiyatları manipüle etmeye kalktılar”

CHP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, 7 Ekim 2019 tarihinde partisinin genel merkezinde basın mensuplarının karşına geçti. 

“TÜİK’çilerin fiyat topladığı günlerde indirim talimatları yağdırıp fiyatları manipüle etmeye kalktılar”

CHP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, 7 Ekim 2019 tarihinde partisinin genel merkezinde basın mensuplarının karşına geçti. 
“TÜİK’İN MEMLEKETE YAPACAĞI EN BÜYÜK İYİLİK FİYATLARI NEREDEN ALIYORLARSA AÇIK ADRESLERİ MİLLETE VERSİNLER”
Yapılan zamlar ve genel ekonomi konusunda hükümete yüklenen Öztrak ayrıca, TÜİK’in araştırma yapmadan önce firmalara indirim talimatı verilerek fiyatların manipüle edildiğini öne sürdü. Öztrak; “Gece yarısı köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yüzde 20 zam yapıldığı haberi geldi. Tüm vatandaşlarımız yakıt masraflarını vergilerin, geçse de geçmese de ödediği yol tünel paralarının altında eziliyordu, ahali zaten perişandı, şimdi daha da perişan olacaklar. Sabah da tren ve posta ücretlerine yüzde 20 zam geldi. Yandaşlardan vergi toplayamıyorlar, vatandaşın üstüne zamlarla abanıyorlar. Taşıma maliyetlerindeki bu artışlar, iğneden ipliğe her şeyin fiyatını arttıracak. İktidar Uluslararası Para Fonu ile gizli kapaklı görüştü. IMF giderken de bunlara bir yapılacaklar listesi bıraktı. Bu listede bırakılan ev ödevlerini birer birer yerine getiriyorlar. 
Yine IMF’nin listesinde enerji zamlarının otomatiğe bağlanması vardı. Şimdi neredeyse her ay ya elektriğe ya doğalgaza yüzde 14,9, yüzde 15 değil otomatiğe öyle bağlamışlar, zam yapıyorlar. Temmuz’dan bu yana hem elektriğe hem doğalgaza yaptıkları zamların toplamı yüzde 32. Resmi rakamlara göre 2018’de 11 milyon yurttaşımız evini ısıtamamış. 2019’da bu zamlardan sonra umarız bu rakam ikiye katlanmaz. Ama memlekette zam var enflasyon yok. Zam yaparak enflasyonu düşürme yolunu hükümet buldu. TÜİK’in başına sosyete damadın arkadaşını atadılar sorun çözüldü. Fiyat toplama yöntemlerini değiştirdiler, kalite ayarı diyerek fiyatlara müdahalelere başladılar. Yetmediği yerde de Hazine’den bakan yardımcıları telefonlarla TÜİK’çilerin fiyat topladığı günlerde fiyat toplanan şirketlere indirim talimatları yağdırıp fiyatları manipüle etmeye kalktılar. Bunları sağar sultan bile duydu. TÜİK’in fiyatları gerçeği yansıtmıyor. TÜİK’in memlekete yapacağı en büyük iyilik fiyatları nereden alıyorlarsa açık adresleri millete versinler. Millet alışverişini TÜİK’in ucuzcu dükkânlarından yapsın.” dedi. 
“TÜRKİYE DÜNYANIN EN KIRILGAN EKONOMİLERİNDEN BİRİNE SAHİP”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarına dayandırarak İstanbul seçimlerinin tekrarlanmasının maliyetinin 46 milyar dolar olduğunu ifade eden Öztrak; “Bir önceki OVP’de vaat ettikleri 2019’da yüzde 2,3 büyüme hedefini, bu yeni OVP’de binde 5’e düşürmüşler. Sosyete damat, bu büyük düşüşün gerekçesini şu sözlerle açıklıyor: 
‘İkinci çeyrekle birlikte yaşanan, tekrar seçimle ötelenen ekonomimizdeki bir çeyreklik kaymanın etkisi.’ Ben açıkçasını söyleyeyim yani seçimi ertelemelerinin maliyeti. ‘2019’da 795 milyar dolar olacak.’ dedikleri milli gelir, 749 milyar dolara düşmüş. Kısacası mızıkçılıkları sonrasında, İstanbul seçimlerinin haksız ve hukuksuz şekilde iptal edilmesinin vatandaşımıza 46 milyar dolarlık bir maliyeti olmuş.” dedi. Dünya Bankası’nın açıklamalarına göre Türkiye’nin dünyanın en kırılgan ekonomilerinden biri olduğunu söyleyen Öztrak, aynı durumun borç göstergeleri konusunda da geçerli olduğunu ve Arjantin’den sonra ihracat gelirlerine göre en fazla dış borcu olan ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti. 
“148 MİLYAR TÜRK ÇİFTÇİSİNE BORCUNUZ VAR, ÖNCE ONU ÖDEYİN”
Öztrak; “Tarım kanunu ne diyor? Çiftçiye Milli Gelir’in en az yüzde 1’i kadar destek vereceksin. Bu kanunu 2006’da siz çıkardınız. Kanun ne vereceksiniz diyor, siz 12 yılda ne verdiniz. Kanun 269 milyar lira vereceksin diyor, onlar 121 milyar lira veriyorlar. Ondan sonra da çiftçiye yarım yamalak ödedikleri paralarla övünmeye kalkıyorlar. 148 milyar Türk çiftçisine borcunuz var, önce onu ödeyin. Traktörünüzün deposunun yarısı siz, yarısını biz dolduracağız dediniz. Çiftçi deposuna doldurduğu mazotun yarısının parasını almış mı? Çıkın sorun bakalım.” diyerek tarım destek politikalarını eleştirdi. Öztrak, faiz konusunda da hükümet politikalarına eleştiri getirdi. 1975 ile 2002 yılları arasında 20 ayrı hükümet eliyle bütçeden yapılan faiz ödemesinin toplam 251 milyar dolar olduğunu ifade eden Öztrak; “1 Ocak 2003’ten 31 Ağustos 2019’a kadar bütçeden ödenen faiz 469 milyar dolar. 27 yılda 20 hükümetin her gün ödediği faizin 3 katını Adalet ve Kalkınma Partisi faiz baronlarına ödemiş.” dedi.
“EGEMEN GÜÇLER, SOBANIN ÜSTÜNDEKİ KIZGIN KESTANEYİ ALMAK İÇİN TÜRKİYE’Yİ MAŞA GİBİ KULLANIYORLAR”
Cumhurbaşkanlığı ile Beyaz Saray arasında yapılan telefon görüşmesi ve ardından her iki adresten yapılan basın açıklamalarını Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile birlikte değerlendirdiklerini söyleyen Öztrak; “ABD yönetimi ile Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyon konusunda gizli bir anlaşmaya varıldığını anlıyoruz. Bölgede bulunan Mehmetçiğimizin tırnağına taş değmesin. Allah kahraman askerlerimize yardımcı olsun. Açıklamalardan operasyon olurunun, IŞİD teröristlerine ülkemizin bekçilik yapması karşılığında verildiğini görüyoruz. 
ABD Başkanı açıkça itiraf ediyor, diyor ki: ‘Fransa, Almanya ve çok sayıda Avrupa ülkesine kendi teröristlerinizi ülkenize geri alın dedik, baskı yaptık ama kabul etmediler.’ Kafa kesmiş, ciddi insanlık suçları işlemiş bu teröristlerin bu bölgede kalmasını arzulamışlar. Hangi bölgede? Bizim sınırımızda. ABD Başkanı, ‘Ben kendi vergi mükelleflerimi düşünmek zorundayım, bunlara uzun yıllar bakamam.’ Açıkçası baktığınızda sonra da ‘Bu teröristlerden kurtulmanın çaresi, faturayı Türkiye’deki vergi mükelleflerinin sırtına yıkmaktır.’  Bizimkiler de kabul etmiş. Zaten bizim sarayın açıklamalarında Türk vergi mükelleflerinin adı geçmiyor. Saray ne kadar zam yaparsa ne kadar ek vergi koyarsa bu aziz millet kaldırır zannediyor. Rusya, İdlib’de radikal teröristlerin bekçiliğini bize bırakmıştı, şimdi aynı işi ABD yapıyor. Egemen güçler, sobanın üstündeki kızgın kestaneyi almak için Türkiye’yi maşa gibi kullanıyorlar. 
Operasyon bölgesi ABD ile belirlenen alanı aşarsa o alanda sınırın galiba tamamı değil, teröristlere dağıtılan bu silahların namlusu Mehmetçik’imize dönecek mi? ABD, ‘Ben bu işe karışmam.’ diyor. Beylerin, Şam’da Emevi Camisi’nde namaz kılma rüyaları bu ülkeye maalesef büyük bedeller ödetti. Şimdi de saray çok büyük bedeli çocuklarımız ve torunlarımız da dâhil milletimizin sırtına bırakmaya hazırlanıyor. Mehmetçiklerimiz, tüm dünyadan buraya gelen radikal teröristlere bekçilik yapacak, milletimiz de onları besleyip doyuracak. Milyarlarca dolar kaynak yok yere harcanıp gidecek. Bunlar sarayın umurunda mı? Hayır. 
“SURİYE’YE BARIŞIN GELMESİNİN EN KISA YOLU, ŞAM İLE ANKARA ARASINDAKİ YOLDUR”
Biz bu meselenin başından beri itibaren şunu söylüyoruz; Orta Doğu bataklığına girmeyin. Ama bizi dinlemedi, sonra da işler sarpa sarınca bizi aldattılar dedi. Biz Suriye ile ilişkileri düzeltin dedik. Türkiye de Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyor. Bizim Mehmetçiğimiz yabancı topraklarda neden şehit oluyor diye sorduk. Biz Mehmetçiklerimizin ve ulusumuzun çıkarlarının yanındayız. Suriye’ye barışın gelmesinin en kısa yolu, Şam ile Ankara arasındaki yoldur.” şeklinde konuştu. 
ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin Twitter hesabından FETÖ firarisi Ergun Babahan’ın paylaşımını beğenmesi ile ilgili gelen soruyu yanıtlayan Öztrak,  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in bu konuyla ilgili açıklama yaptığını ve parti olarak aynı yerde durduklarını söyledi. Öztrak, bu ülkenin partilerinden herhangi birine, bir yabancı ülkenin elçiliği tarafından yapılmış olan bu tür girişimleri kendilerine karşı yapılmış saydıklarını söyledi.
 

 
Türkiye Arnavutluk maçına Rumen hakem
 
Kadına destek şiddete köstek
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Afetle baş edebilirlik seviyesinin arttırılması için Sosyal Altyapı Planları hazırlanmalı
MARMARA Belediyeler Birliği tarafından Türkiye'de şehircilik alanında ...
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden rötarlı Dünya Mimarlık Günü açıklaması
MİMARLAR Odası Ankara Şubesi, 7 Ekim Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla Kumrular ...
Bu proje ile Türkiye’de ceza adaleti sisteminin güçlenmesi amaçlanıyor
CEZA Adalet Sisteminin Güçlendirilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ...
 
Başkentte “İklim Değişikliğinin Çalışma Yaşamına Etkisi Çalıştayı” düzenlendi
TEZ-Koop-İş Sendikası tarafından 5-6 Ekim 2019 tarihlerinde Çankaya Belediyesi ...
Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler Sergisi 14 Kasım’a kadar ÇSM’de
Ekim tarihinde Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) açılışı ...
ANKÜSADER, sosyal sorumluluk sergisi ile büyük ilgi topladı
1 Ekim 2019 tarihinde açılan 'EL VER UMUT OL' sergisi, yoğun ilgiyle sanatseverleri ...
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül açıkladı: Ceza infaz sistemi yeniden gözden geçirilecek
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Ceza Adalet Sisteminin Güçlendirilmesi ...
Yiğit Akü, OSTİM’de Derlas Otomotiv’i hizmete sundu
YİĞİT Akü A.Ş.’nin Ankara Ana Bayisi OSTİM’de bulunan Derlas Otomotiv’in ...
Emeklilikte “YAŞ” sorun olmaktan çıkıyor mu?
EMEKLİLİKTE Yaşa Takılanlar (EYT), son dönemde, ülke gündemini  meşgul ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
Duy Maliye...Gör Ticaret Bakanlığı...BDDK!
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Çalışanlar Sosyalleşmek İçin Ofise Dönmek İstiyor
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i Anarken (2)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Gerçekten Abartmış Mıydık?
SİNAN VARGI
SİNAN VARGI
46 Yıl Sonra Yeniden ZAFER’de Soluklanmak
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
İşyerleri ve Ofisler “Yeni Normale” Teknoloji ile Hazır!
ANKET
Surviovor 2020'de Şampiyon Kim Olur?

1- Cemal Can
2- Nisa
3- Barış
4- Berkan
5- Sercan
6- Elif
7- Yasin

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri