Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Et ve Süt Kurumu “makine ve ekipman” alacak
Et ve Süt Kurumu “makine ve ekipman” alacak
2016 model Renault Clio icradan satılacak
2016 model Renault Clio icradan satılacak
Mamak'ta daire icradan satılacak
Mamak'ta daire icradan satılacak
Ankara İtfaiyesi’nden ANDA ile iş birliği
Ankara İtfaiyesi’nden ANDA ile iş birliği
Aile Hekimleri negatif ayrımcılıktan şikâyetçi
Aile Hekimleri negatif ayrımcılıktan şikâyetçi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
25 Şubat 2021 Perşembe - 09:57

TTB’den “Birlikte Kullanım Protokolü” tepkisi

Sağlık Bakanlığı’nın “Birlikte Kullanım Protokolü”nü imzalayan devlet üniversitelerinin tıp fakültelerinde, öğretim üyelerine ve asistan hekimlere hukuka aykırı bir hizmet sözleşmesi dayatıldığını öne süren Türk Tabipleri Birliği (TTB), 22 Şubat 2021 günü çevrimiçi bir basın toplantısı düzenleyerek

TTB’den “Birlikte Kullanım Protokolü” tepkisi

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

Sağlık Bakanlığı’nın “Birlikte Kullanım Protokolü”nü imzalayan devlet üniversitelerinin tıp fakültelerinde, öğretim üyelerine ve asistan hekimlere hukuka aykırı bir hizmet sözleşmesi dayatıldığını öne süren Türk Tabipleri Birliği (TTB), 22 Şubat 2021 günü çevrimiçi bir basın toplantısı düzenleyerek duruma tepki ortaya koydu. Açılış konuşmasını yapan Dr. Şebnem Korur Fincancı, Birlikte Kullanım Sözleşmesi’nin, eğitim hakkı gaspı, emeğin güvencesizleştirilmesi ve üçüncü basamak sağlık hizmetinin çöküşü gibi çok boyutlu sonuçlar doğuracak bir hamle olduğunu ifade etti. Korur Fincancı’nın ardından toplantının katılımcıları kendi üniversitelerinde yaşadıkları sorunları kısaca dile getirdi. Sözleşme dayatmasına direnen bazı öğretim üyeleri ve asistan hekimler, hasta muayene edememek, döner sermaye alamamak, hasta veritabanlarına ve reçete sistemlerine erişimlerinin sonlandırılması, birimler arasında geçişte kullanılan yaka kartlarının çalışmaz kılınması, hastanedeki yemekhanelerin ve asansörlerin kullandırılmaması gibi yaptırımlara maruz kaldıklarını söyledi.

“İMZALATILMAK İSTENEN HİZMET SÖZLEŞMESİ DE DAYATMALAR DA HUKUKA AYKIRIDIR”

TTB tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer buldu: “Sağlık Bakanlığı’nın “Birlikte Kullanım Protokolü” Uyguladığı Üniversitelerdeki Sözleşme Dayatmasına Son Verilsin Sağlık Bakanlığı’nın “Birlikte Kullanım Protokolü” uyguladığı devlet üniversitelerine bağlı tıp fakülteleri ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı eğitim ve araştırma hastanelerindeki öğretim üyeleri ve uzmanlık öğrencilerine tehditle imzalatılmak istenen hizmet sözleşmesi de dayatmalar da hukuka aykırıdır. Bu sözleşme tıp fakültelerini ve eğitim araştırma hastanelerini eğitim kurumu olmaktan bütünüyle uzaklaştıran, öğretim üyelerini ve tıpta uzmanlık öğrencilerini güvencesiz bir biçimde başhekimin keyfiyetine bırakan hükümlerle doludur. Sözleşmenin birçok maddesinde başhekim yetkili kılınarak eğitimi öncelemesi gereken üniversiteler veya eğitim ve araştırma hastaneleri salt bir hizmet hastanesine dönüştürülmek istenmektedir. Sağlık Bakanlığı, bu sözleşme ile Yükseköğretim Kanunu ve tıpta uzmanlık mevzuatına aykırı olmasına rağmen asistan hekimlerin ve öğretim üyelerinin kanunla düzenlenmiş haklarını başhekimlerin iki dudağı arasına bırakmak istemektedir. Bu sözleşme ile başhekimlere istediği takdirde sözleşmeleri feshedebilme yetkisi verilmektedir. Hâlbuki Anayasa’nın 130. maddesine göre kanunda açıkça belirlenen haller dışında ve yetkili üniversite organları kararı olmaksızın öğretim üyelerinin görevine son verilemeyeceği, öğretim üyelerinin uygulamalı tıp ve tıpta uzmanlık eğitiminden, sağlık hizmetinden uzaklaştırılamayacağı açıkça belirtilmektedir. Uzmanlık öğrencileri için ise tıpta uzmanlık eğitimi Tıpta Uzmanlık Sınavı ile kazanılan bir anayasal eğitim hakkıdır. Bu hak hiçbir şekilde bir sözleşme feshi ile engellenemez. Hazırlanan protokol Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve üniversitelere sorulmadan hazırlanmış ve tek taraflı olarak öğretim üyeleri ve asistanlara dayatılmıştır. Oysaki kanun uyarınca bu sözleşmenin usul ve esaslarının, YÖK’ün uygun görüşü alınarak yönetmelik ile düzenlemesi ve sözleşme için de dekanların görüşünün alınması gerekirken, tamamen antidemokratik bir yaklaşımla hareket edilmiştir. Sözleşmeyi imzalamayan öğretim görevlilerine uygulamalı tıp ve tıpta uzmanlık eğitimi ve sağlık hizmeti veremeyecekleri, asistanların uygulamalı eğitim alamayacağı, sabit döner sermaye ve ek ödemelerinin yapılmayacağı söylenerek açıkça tehdit edilmişlerdir.

“DÖNER SERMAYE VE DİĞER EK ÖDEMELERİN KESİLMESİ 2547 SAYILI KANUNA AYKIRI”

Öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerinin, uygulamalı tıp ve tıpta uzmanlık eğitimi kapsamında hizmet sundukları, kanuni görev ve haklarını yerine getirdikleri sürece 2547 sayılı kanunun 58. maddesinde düzenlenen döner sermaye ek ödemelerinden yararlandırılmaları zorunludur. Öğretim üyeleri ve asistanların yaptıkları hizmetleri aksatmadıkları halde sabit döner sermayeleri ve diğer ek ödemelerinin kesilmesi 2547 sayılı kanuna aykırı bir işlemdir. Sözleşme dayatması yapılan üniversitelerde şuan öğretim üyeleri ve asistanlar birçok hak gaspı yaşamaktadır. Ek ödemeleri haksız yere kesilerek sadece yoksulluk sınırında olan çıplak maaş ödemesi almaktadırlar. Yemek kartları veya personel kartları iptal edilmiş, hasta bakmaları ve eğitim vermeleri engellenmiştir. Bazı yerlerde asistanlar eğitim aldıkları yerler değiştirilmek ile tehdit edilmiştir. Ülkemiz veya üniversiteler tarihine kara bir leke olarak geçmeden bu uygulamalardan acilen vazgeçilmelidir. Pandemi koşullarında düne kadar canla başla çalışarak alkışlanan meslektaşlarımız ekonomik ve psikolojik olarak her türlü baskıya maruz bırakılmaktadır. Meslektaşlarımıza bu koşullarda dün olduğu gibi bugün de ihtiyaç vardır. Hukuka aykırı olan sözleşmeyi imzalamak istemeyen öğretim üyelerinin görevlerinden uzaklaştırılması, asistanların ve tıp öğrencilerinin anayasal bir hak olan eğitim hakkından yoksun bırakılması pandemi sürecinde toplum sağlığına da ciddi bir biçimde zarar verecektir. Üstelik bu zarar yalnızca bu dönemle kalmayacak ülkemizde tıp biliminin ve tıp eğitiminin niteliğinde geri dönülemez bir niteliksezleşmeye neden olacaktır. Türk Tabipleri Birliği olarak bu hukuksuzluk ortadan kaldırılıncaya kadar meslektaşlarımızın yanında ve dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz, onların hakları için mücadeleyi sürdüreceğiz, anayasal hak olan tıp ve tıpta uzmanlık eğitimini, halkımızın nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını kararlılıkla savunacağız.”

 
Sarıgül: “İktidarın mührünü teslim almaya geldik
 
Başkent’te dizelden dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüs üretildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sarıgül: “İktidarın mührünü teslim almaya geldik
Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin İktidara ...
CHP’den faiz cevabı: “Yüksek faizle Londra bankerlerini abat ediyorlar”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin 22 ...
Yeme-içme sektörü çalışanları açlıkla karşı karşıya
Pandemi tedbirleri kapsamında kapalı olan ve ekonomik olarak kaderine ...
 
Sessizlik içinde 40 çocuk, beyin sapı implantı ameliyatı bekliyor
İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, şu an ülkemizde 40 çocuğun beyin ...
“Hayvanların terkedilip sokağa bırakılmasının önüne geçilecek”
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Başkanı Ali Eroğlu, Gıda Kontrol ...
Başkent’te Siber Güvenlik konuşuldu
Türkiye Bilişim Derneği (TBD)  4. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi ...
 
Sağlık çalışanlarının sorunları kangrene dönüşüyor
Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Ocak 2021 Türkiye Sağlık Çalışanları ...
SES: “Kadınlar her gün evde, işte, sokakta, erkek şiddetine maruz kalıyor”
SAĞLIK ve Sosyal Hizmet Emeçileri Sendikası (SES), “Sağlık ve Sosyal Hizmet ...
TTB: “Aşıda yetersizliğin ve dağıtımda adaletsizliğin önüne geçilmeli”
TÜRK Tabipleri Birliği (TTB), 15 Şubat 2021 günü aşı, aşılama ve toplumsal ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Çok Makyaj Yapan Stereotype mıdır?
M. UMUT KARAKÜLAH
M. UMUT KARAKÜLAH
Ramazan, Ukrayna, Libya’ya Aşı, Kısmi Kapanma, 128, Fezleke, Dendias ve KKTC’de Kuran Kursları
SİNAN VARGI
SİNAN VARGI
Sosyal Medyada Bilinçaltınızı İyi Koruyun
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Zeytin Ağaçları Altında Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Rüzgarın Tokadı
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri