Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Başkentte Bale rüzgarı “Romeo ve Juliet” ile esiyor
Başkentte Bale rüzgarı “Romeo ve Juliet” ile esiyor
Sağlık Bakan Yardımcısı Güven:“Başarı oranlarında dünyanın gelişmiş ülkeleri ile aynı düzeydeyiz”
Sağlık Bakan Yardımcısı Güven:“Başarı oranlarında dünyanın gelişmiş ülkeleri ile aynı düzeydeyiz”
Başkentte “İtalyan sanatı” görücüye çıkıyor
Başkentte “İtalyan sanatı” görücüye çıkıyor
STK’lar: “Devlet idaresindeki akıl dışı harcamaların ve savurganlığın son bulmasını istiyoruz”
STK’lar: “Devlet idaresindeki akıl dışı harcamaların ve savurganlığın son bulmasını istiyoruz”
Bir seferde hem Katarakt’tan hem de Astigmat’tan kurtulmak mümkün
Bir seferde hem Katarakt’tan hem de Astigmat’tan kurtulmak mümkün
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
24 Haziran 2019 Pazartesi - 09:50

TTB: “Tababet için Adalet”

TÜRK Tabipleri Birliği (TTB), 22 Haziran 2019 tarihinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda TTB 70. Büyük Kongre’sini düzenledi. 

TTB: “Tababet için Adalet”

TÜRK Tabipleri Birliği (TTB), 22 Haziran 2019 tarihinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda TTB 70. Büyük Kongre’sini düzenledi. 
“YAŞAMI ADİL KILMANIN YOLU;  HERKESE EŞİT, ULAŞILABİLİR, NİTELİKLİ VE ÜCRETSİZ SAĞLIK HAKKI VERMEKTİR”
Kongrede TTB ikinci başkanı Dr. Ali Çerkezoğlu, beraberindeki katılımcılarla birlikte bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Türk Tabipleri Birliği kurulduğu andan bugüne kadar geçen onurlu mücadele tarihinde, her zaman yaşamdan yana olmuş, hekimlerin varlık nedeni olan “hastalıklara ve ölüme karşı” mücadelesinde büyük ozan Nazım Hikmetin tabiriyle: “ölümün adil olması için yaşamın adil olması gerektiği” şiarını benimsemiş ve buna göre davranmış bir örgüttür.  Yaşamı adil kılmanın yolu;  herkese eşit, ulaşılabilir, nitelikli ve ücretsiz sağlık hakkını ön koşulsuz savunmaktan ve sağlık hizmetini üreten hekimlerin hakları ile sağlık hizmeti talep eden yurttaşların haklarının birlikte korunmasından geçer. 
Yaşamı adil kılmanın yolu; herkesin insanca yaşayabileceği ücreti ve bu ücreti alabileceği bir işi olmasından; yeterli ve sağlıklı besine, ısınma ve barınma koşullarına, içilebilir temiz suya erişebilmesinden geçer. Yaşamı adil kılmanın yolu; sağlık hizmetlerini piyasaya, ilacı ve tıbbi malzemeyi uluslararası tekellere teslim eden; gezegenimizi, doğamızı ve bedenimizi tüketim ve kar nesnesi haline getiren vahşi kapitalizme karşı mücadele etmekten geçer. Yaşamı adil kılmanın yolu; tarihin her döneminde ve her koşulda tamiri güç halk sağlığı sorunlarına neden olan ve doğrudan insan yaşamına kast eden savaşlara ve çatışmalara karşı barış talebinde ısrarlı ve kararlı olmaktan; savaş tamtamlarının çaldığı her durumda “savaş bir halk sağlığı sorunudur”  görüşünü dillendirmekten geçer.
“TTB YÖNETİCİLERİNİN YARGILANMASINA TEPKİ”
Türk Tabipleri Birliği’nin 2016-2018 dönemi Merkez Konseyi üyeleri de bu yaklaşımla 2016 yılı 1 Eylül dünya barış gününde doğal olarak “Barış İçinde Bir Arada Yaşamamız Çok Mümkün”  mesajı veren ve sonrasında 2017 Ocak ayında “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” diyen açıklamalar yaptı. Ve sonu hapis cezaları ile biten bir yargılama sürecine muhatap oldu. TTB Merkez Konsey binasının ve Merkez Konsey üyelerimizin polis tarafından basılan ve didik didik aranan evlerinde ve el konulan bilgisayarlarda neyin arandığını anlamış değiliz. 
Yedi güne varan keyfi gözaltı sürecinde kamu adına hangi suçu önleyecek derin araştırmalar yaptıklarını da bilmiyoruz. Ancak hakim tarafından tek bir soru sorulmadan yapılan ve üç celse devam eden yargılamada;  Merkez Konseyi üyelerinin yaptığı savunmalara, TTB avukatlarının sunduğu karşı delillere; Yargıtay ve AİHM içtihatlarına; hekimlerin ve hekim örgütlerinin her şart ve ortamda barışı savunmalarının görev ve sorumlulukları olduğuna; savaşlara karşı çıkmayan ve barış talep etmeyen hekimin meslek etiğine aykırı davranmış olacağına dair bütün savunma ve açıklamalara mahkeme heyetinin itibar etmediğine hepimiz şahit olduk. TTB Merkez Konseyi üyelerinin suç işlediği ön kabulü ile usulen yapılan yargılamanın sonunda, dava açılmasını sağlayan iradenin istediği oldu ve  mahkeme tarafından cezalar verildi.   Ceza kararının gerekçesinde “sanıkların ısrarlı bir şekilde savunmalarında dayandıkları ‘savaş bir halk sağlığı sorunudur’ cümlesinin tek başına okunduğunda bizzatihi herhangi bir suçu oluşturmadığı şüphesiz ise de….” dendikten sonra, “TTB’nin ve hekimlerin toplum üzerindeki etkisinin büyük olacağının” dikkate alınması gerektiğine vurgu yapılarak hukuken suç olmayan bir metnin suç kapsamında değerlendirildiği karara yazıldı. 
Dünyanın hiçbir ülkesinde Tabip Birliği yöneticilerinin kurumsal açıklamalarından dolayı, ne bu ne de başka bir gerekçeyle hapisle cezalandırılmaları bugüne kadar görülmemiştir. On binlerce hekimin oyuyla seçilmiş Türk Tabipleri Birliği yöneticilerinin savaş karşıtı ve barış yanlısı açıklamaları nedeniyle hapisle cezalandırılması, darbeler dahil ülkemizin hiçbir döneminde karşılaşılmamış bir utanç tablosudur. Ancak burada yapılanın gerçek bir hukuksal süreç ve adil yargılama olmadığını hepimiz biliyoruz. Türk Tabipleri Birliği’nin muhalefet eden,  itiraz eden ve iktidarları rahatsız eden mücadele geleneğinin ve savunduğu değerlerin peşinen suç kabul edilip hapis cezasına dönüştürüldüğü ama eninde sonunda hem mahkemelerde hem de kamuoyu gözünde beraatla sonuçlanacak bir süreçtir bu.  Adaletsizlik ve hukuksuzluğu, Tabip Odalarımız, meslektaşlarımız ve mücadele dostlarımızın birleşik gücüyle ve Türk Tabipleri Birliği’nin mücadeleci niteliği ve değerleriyle durduracağız.
“TABABET” YAPMAK İÇİN DE “ADALETE” İHTİYACIMIZ VAR”
Türk Tabipleri Birliği bu niteliğini ve gücünü; 1919’larda 14 Mart Tıp Bayramı kutlamasıyla işgalcilere karşı tutum alan; saltanata biat etmeyen, “padişahım çok yaşa demeyen!’’ tarihinden, Darbeciler, idam cezalarının infazı için hekimden sağlık raporu isterken yargılanmayı göze alarak “idam edileceklere sağlam raporu vermek suçtur” diyen eski başkan ve konsey üyelerinden alıyor.  Türk Tabipleri Birliği bu niteliğini ve gücünü; Her dönemde işkencenin karşısında olan, insan hakları, barış ve demokrasiden yana tutum alan binlerce üye ve aktivistinden;  eşitlik, özgürlük,  demokrasi, laiklik ve barış mücadelesindeki kararlı tutumundan alıyor. Türk Tabipleri Birliği bu niteliğini ve gücünü; Sağlık dahil her şeyin piyasa malı haline geldiği bir dünyada sağlığı ısrarla “hak olarak” gören kamucu anlayışından, halk sağlığını ve koruyucu hekimliği önceleyen iyi hekimlik değerlerine sahip, onurlu mücadelesinden alıyor. Türk Tabipleri Birliği  olarak; ; Tüm bu nedenlerle  “Tababet” yapmak için de “Adalete” ihtiyacımız olduğunu ama sadece biz Tabiplerin değil bu ülkede yaşayan herkesin ve bu dönemin muktedirlerinin de adalete ihtiyaç duyacağını buradan ilan ediyoruz. Türk Tabipleri Birliği olarak;  acilen öncelememiz gerekenin; Hiç kimseden ve hiçbir yerden direktif almayan, hukuka, delillere, savunmalara saygılı; adil ve tarafsız bir yargı mekanizmasını tesis etmek olduğunu, muhalefetsiz bir ülke özlemindekilere karşı herkesi adalet, hukuk ve demokrasi  mücadelesine davet ediyoruz.”

 
Avcı: Türkiye’de yetenekle ilgili bir sıkıntımız yok
 
Ankara Ülkü Ocakları’ndan Ebulfez Elçi Bey’in eşi Halime Hanım ruhuna “mevlid-i şerif”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
SPD, küçük HES’lerin verimliliklerini hesaplayacak
SU Politikaları Derneği (SPD) Türkiye’deki küçük ölçekli hidroelektrik ...
Sosyal ve ekonomik refahın temelinde tarımsal gelişme yatıyor
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi desteğiyle düzenlenen “Hasat Uluslararası ...
TÜMFED, bu kez de İskenderun’da toplanıyor
MERKEZİ Ankara’da bulunan Türk Musikisi Federasyonu (TÜMFED) Haziran ayı ...
 
Çağımızın petrolü: “Veri”
CDT Bilgi Teknolojileri’nin her yıl düzenlediği “CDT Teknoloji Günü” etkinliği, ...
Gelişen dünya ile değişen meslekler
DÜNYA varoluştan bu zamana kadar değişim içindedir. Toplumlar, devletler, ...
Onlar Özel Çocuklar
Ankara Plaza Otel’de gerçekleştirilen ve Brook’s Eyewear’ın desteklediği ...
 
I-TECH Teknoloji ve Kongre Fuarı’na başkentlilerden yoğun ilgi
ANKARA’NIN ilk teknoloji fuarı olma özelliği taşıyan “I-TECH Teknoloji ...
Energo-Pro Türkiye’de Türbin Fabrikası açtı
ÇEKYA merkezli Energo-Pro grubu, Başkent Ankara’da bulunan Temelli’de ...
SPORUN DEVLERİ Başkentte buluştu
SPORUN devleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ülke TV tarafından ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Gelecekte Dünyaya Uyum Sağlayabilecek 5 Meslek
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Başkent’in Boğalgazı (!)
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Ortalama Bilinmezlik
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Asghar Farhadi’nin The Salesman Filmi
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
İzinsiz Fotoğraf ve Görüntüye Kokartlı Önlem
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
10 Ekim “Dünya Ruh Sağlığı Günü”
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri