Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Koronavirüsten can kaybı 812'ye yükseldi
Koronavirüsten can kaybı 812'ye yükseldi
'İyilik Hastalık Gibidir Bulaşıcıdır'
"İyilik Hastalık Gibidir Bulaşıcıdır"
 “Geleceğimiz milli tohumculukta”
 “Geleceğimiz milli tohumculukta”
353 bin personelin yer aldığı  Özel Öğretim sektörü zor durumda
353 bin personelin yer aldığı Özel Öğretim sektörü zor durumda
İstanbul’da 65 ve üzeri yaştaki vatandaşlara ücretsiz kolonya ve maske dağıtımına başlandı
İstanbul’da 65 ve üzeri yaştaki vatandaşlara ücretsiz kolonya ve maske dağıtımına başlandı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
12 Şubat 2020 Çarşamba - 10:48

TKİ ve GÜBRETAŞ arasında “TKİ- Hümas Başbayilik Anlaşması” imzalandı

TÜRKİYE Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Gübre Fabrikaları Türk A.Ş (GÜBRETAŞ), tarımda verimliliği arttırmayı amaçladıkları TKİ-Hümas Başbayilik Anlaşması'nı düzenlenen törenle imzaladı. 

TKİ ve GÜBRETAŞ arasında “TKİ- Hümas Başbayilik Anlaşması” imzalandı

TÜRKİYE Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Gübre Fabrikaları Türk A.Ş (GÜBRETAŞ), tarımda verimliliği arttırmayı amaçladıkları TKİ-Hümas Başbayilik Anlaşması'nı düzenlenen törenle imzaladı. 
TKİ Genel Müdürlüğü ev sahiplğinde düzenlenen törende TKİ Genel Müdür Ömer Bayrak, GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz konuşma gerçekleştirdi. TKİ-Hümas, ülkemizin önemli yeraltı kaynaklarından Hümik Asit'in tarımda verimliliği arttırması amacıyla TKİ tarafından yerli ve milli kaynaklarla üretiliyor. Bu sayede gübre ihtiyacında dışa bağımlılık azaltılarak daha verimli tarım toprakları elde edilmesi amaçlanıyor. 
"HÜMİK ASİT TOPRAĞIN HAVALANMASINI, SU TUTMA KABİLİYETİNİ VE BİTKİNİN KILCAL/SAÇAK KÖKLERİNİN ARTMASINI SAĞLAR"
İmza töreni öncesi anlaşma hakkında konuşan ve Hümas hakkında bilgiler paylaşan TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak, şu ifadeleri kullandı: "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı bir Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olan Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TKİ) yıllık ortalama 30 milyon ton kömür üretimi ile Türkiye enerji sektöründe önemli rol üstlenmektedir. TKİ sahip olduğu linyit sahalarında bulunan leonarditlerin (düşük kalorili genç kömürler) değerlendirilmesi amacıyla 2009 yılında hümik asit üretim faaliyetlerine başlamış ve bu tarihten günümüze kadar hümik asit ile ilgili Ar-Ge, üretim ve pazarlama çalışmaları hızla devam etmektedir. Humik Asit, humusun en aktif maddesidir. 
Günümüzde her geçen gün artan kimyasal gübre kullanımı, humusun topraktaki oranının hızla azalmasına neden olmuştur. Oysaki humus, toprağa atılan kimyasal gübrelerin alımını kolaylaştıran en önemli maddedir. Son yıllarda bu problemi çözmek için hümik asit uygulamalarına başlanmış ve toprakta atıl halde bulunan besin maddelerinin, bitkinin kullanımına uygun hale geçmesi amaçlanmıştır. Hümik Asit doğada en fazla Leonardit olarak adlandırılan düşük kalorili kömürlerin içerisinde bulunmaktadır. Humik asit, artan gübreleme ve ilaçlama ile toprağın azalan humus oranını yani organik maddelerini geri kazandırarak verimi artırır. Toprağın havalanmasını, su tutma kabiliyetini ve bitkinin kılcal/saçak köklerinin artmasını sağlar. 
Toprağın asit- baz dengesini sağladığı için bitkilerin köklerinden besinleri daha kolay ve hızlı almasını sağlar. Katyon değişim kapasitesi çok yüksektir. Bu nedenlerle toprakta var olup bitkinin alamadığı besin elementlerini bitkinin almasını sağlarken verime ve büyüme hızına ciddi etki göstermektedir. Devletimizde toprakların yüzde 90’a yakını organik madde oranı yönünden düşük veya yetersiz durumdadır. 
"3 MİLYON TON GÜBRE KULLANIMINDA TASARRUF SAĞLANMIŞ OLACAK"
Hümik asit toprağın organik madde oranını yükseltmekte ve toprağa atılan kimyasal gübrelerin etkinliğini artırarak aşırı gübre kullanımının önüne geçmektedir. Bu sayede Ülkemiz tarım topraklarını iyileştirerek verimli bir hale getirdiği gibi Milli Ekonomimize de büyük katkı sağlamış olmaktadır. Hümik Asit kullanılarak yapılmış olan ulusal ve uluslararası çalışmalarda toprağa atılan Fosfor gübresi ile birlikte verilen Hümik Asit uygulamasının bitkinin Fosfor alımını yüzde 50 oranında arttırdığı görülmektedir. 
Yine yapılan çalışmalar göstermektedir ki Potasyum ve Azotalımlarında yüzde 30 varan oranlarda artış sağlamaktadır. TÜİK verilerine göre 2018 yılındaki toplam gübre kullanımımız 10.567.457 ton dur. Ortalama yüzde 30 oranında tasarruf yapılacağı düşünülürse yaklaşık 3 milyon ton gübre kullanımında tasarruf sağlanmış olacaktır.  TÜİK verilerine göre 2019 yılında Buğday üretim miktarı 19 milyon tondur. Tarım Bakanlığı bağlı kuruluşları tarafından yapılmış olan birçok denemede ve Uluslararası çalışmalarda kanıtlanmıştır ki dekara atılmış olan 4-5 Litre Hümik Asit buğday verimini ortalama yüzde 20 civarında arttırmaktadır. Bu oran 2019 yılı rakamlarına göre buğday üretiminde 3,8 milyon ton artış anlamına gelmektedir.  
"HÜMAS YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA ÜRETİLDİ"
İlgili veriler doğrultusunda çiftçiye sahada ulaşarak TKİ-Hümas adlı hümik asit ürünümüzün tarım topraklarında kullanımının teşvik edilmesininönemi daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple yüzde 25’i Borsa İstanbul’da işlem gören, kalan hisselerin ise Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olan ana hissedar Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne ait bulunan, Türkiye genelindeki 568 çalışan, 2.765 satış noktası, yüzde 31’lik pazar payıyla kimyevi gübre sektörünün lideri konumunda bulunan GÜBRETAŞ firmasına Ulusal/Uluslararası sınırlarda TKİ-Hümas satışının yapılması amacıyla Başbayilik verilmesi kararı alınmıştır. Enerji ve Tarım sektörünün öncü kuruluşlarından olan TKİ,  GÜBRETAŞ ve Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığı ile tamamen “Yerli ve Milli” imkânlarla üretilen TKİ-Hümas markalı sıvı Hümik Asit ürünümüzün kullanımının arttırılması planlanmaktadır. Bu sayede Devletimizin gübre ihtiyacı hususunda dışa bağımlılığını azaltıp, tarım topraklarının iyileşmesi ve düzenlenmesini sağlayıp daha bereketli hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu husustaki çalışmalar Milli Ekonomimizin güçlenmesi adına “Tarımın Mesaisi Olmaz” bilinci ile tüm hızıyla devam etmektedir." 
"1 LİTRELİK HÜMİK ASİT, YAKLAŞIK 8 TON HAYVAN ATIĞINDAN OLAN GÜBREYE EŞ DEĞER"
GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı da yaptığı konuşmada anlaşmanın çiftçilere ve üreticilere büyük katkı sağlayacağını söyledi. Yumaklı; "Türkiye'nin topraklarının organik madde açısından fakir olduğu bilinir ve bitkilerin verimli olması için kaliteli bir toprağa ihtiyaç vardır. Hümas'ın bu noktada büyük bir önemi var. 2025 yılına kadar sürecek ve daha uzun sürmesini umduğumuz bu anlaşmaya imza atıyoruz. GÜBRETAŞ olarak bu ürünü yurt dışına ihraç ederek katma değer oluşturacağız. 
Ayrıca şu bilgiyi paylaşmak istiyorum. 1 litrelik hümik asit, yaklaşık 8 ton hayvan atığından olan gübreye eş değerdir." dedi. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ise konuşmasında bu anlaşmanın ilerleyen yıllarda Türk tarımı için çok önemli bir anlaşma olduğunun anlaşılacağını söyledi. 
Poyraz; "Türkiye olarak gıdayı üretme noktasında hammadde, akaryakıt ve kimyasal ilaçları ithal ediyoruz. Ürettiğimiz ürünü de tüketicilere en makul fiyatta vermemiz gerekiyor. Bu anlamda verimlilik artışı gündeme geliyor. TKİ-Hümas verimlilik artışı açısından çok önemli. Çiftçilerimize bunu taşımak ve anlatmak için bu işbirliğine girdik. Her yönüyle faydalı bir çalışma olacak. Zamanla yaygınlaştıkça üretici ve tüketici açısından maliyet ve fiyat konusunda olumlu etkilerini göreceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.
 

 
“Telefonla değil benimle oyna”
 
Ressam Nilgün Salakozlu; “Sanat nefes alabilmektir”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
AİLE HEKİMLERİ ÇAĞRIDA BULUNDU:“SAĞLIKTA ETKİN VE CAYDIRICI BİR ŞİDDET YASASI İSTİYORUZ”
AİLE Hekimleri Dernekleri Federasyonu’na (AHEF) bağlı 81 il derneği, Türk ...
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği “Kitabın Yeşerttiği Düşünceler” ile kitap okuma alışkanlığını geliştiriyor
ANKARA Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, “Kitabın Yeşerttiği Düşünceler” ...
Milli Eğitim Bakanı, EBA’yı anlattı:“Öğrencilerin farklılaşan ihtiyaçlarına alternatif çözümler ürettik”
MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çok sayıda eğitimcinin ve öğrencinin ...
 
Başkentte Keşmir Dayanışma Günü Programı Düzenlendi
BAŞKENTTE Pakistan Kültür Derneği ve Pakistan Büyükelçiliği işbirliği ...
Mamak Belediye Başkanı Köse: “Güzel Mamak’ımızı sanatın, kültürün ve estetiğin merkezi yapma çabasını sürdürüyoruz”
STK’larda Kadın Birliği Platformu KABİP’in tarafından Göç temalı Uluslararası ...
MURAT ERTAN’DAN ANKARALILAR DERNEĞİ ÜYELERİNE “ALGI YÖNETİMİ EĞİTİMİ” KONULU SEMİNER
EĞİTİM Bilimleri ve Davranış Bilimleri Uzmanı Murat Ertan, Ankaralılar ...
 
THD Genel Başkan Yardımcısı Kılıç: “Temel ihtiyaçlardaki KDV’ler en aza indirilmeli ve hatta mümkünse kaldırılmalıdır”
TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Sekreteri ve Tüketici Hakları ...
İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu : “Kurtarma çalışmalarında bir ordu disiplini lazımdır”
İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, 6 Şubat 2020 tarihinde partisinin ...
Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar: “Kartlı ön ödemeli sayaç kullanan aboneler cezalandırılıyor”
TÜKETİCİ Hakları Derneği, Başkentgaz tarafından uygulanan peşin alınan ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
AKSAM - Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Sadece Bir Nesil Değil
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
"Çiğdem Çiçek Açmış Duydun mu?"
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Bir Görmezden Gelişin Kısa Hikayesi 
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Fatih Akın Sineması Üzerine
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
24. Uluslararası Ankara Caz Festivali ‘Online’ Yapılacak
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri