Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Malatya’da 5,2 büyüklüğünde deprem
Malatya’da 5,2 büyüklüğünde deprem
“ANKAPARK’A SAHİP ÇIKALIM”
“ANKAPARK’A SAHİP ÇIKALIM”
“Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kendi personelinin hakkını koruyamıyor”
“Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kendi personelinin hakkını koruyamıyor”
“455 bin 4-B’li kamu çalışanı 4-A’lı çalışan haline getirilmelidir”
“455 bin 4-B’li kamu çalışanı 4-A’lı çalışan haline getirilmelidir”
CHP'li Kaya: Okullar özel okul ücretleri ödensin diye mi açılıyor?
CHP'li Kaya: Okullar özel okul ücretleri ödensin diye mi açılıyor?
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
9 Aralık 2019 Pazartesi - 10:08

“Sürücü belgesinden önce de psikoteknik testleri uygulanmalı”

ULAŞIM çeşitleri içerisinde en fazla kaza ve ölüm oranı karayolu taşımacılığında meydana geliyor. Kazaların sebebi ise yüzde 95 oranında insan kaynaklı olurken, yüzde 5 oranında da dış etmenler etkili oluyor.

“Sürücü belgesinden önce de psikoteknik testleri uygulanmalı”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

ULAŞIM çeşitleri içerisinde en fazla kaza ve ölüm oranı karayolu taşımacılığında meydana geliyor. Kazaların sebebi ise yüzde 95 oranında insan kaynaklı olurken, yüzde 5 oranında da dış etmenler etkili oluyor. Her yıl yüzlerce insanı kaybettiğimiz ve adeta savaştan beter olan trafik kazalarının ağırlıklı nedeni olan kusurlu şoförlerin eliminize edilmesi adına İçişleri Bakanlığı harekete geçmiş ve 1 Aralık 2019 tarihine kadar psikoteknik test raporu almayan ticari araç sürücülerinin direksiyon başına geçemeyeceklerini duyurmuştu. 
Ancak esnaf odaları; söz konusu merkezlerin yetersizliği ve görevli psikolog sayısının az oluşunu gerekçe göstermiş ve oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için sürenin uzatılmasını talep etmişti. Başvuru dikkate alınarak belirtilen süre 3 Şubat 2020 tarihine çekilmişti. 3 Şubat 2020 itibariyle psikoteknik test raporu olmayan araç sahiplerine 885 lira, sürücülere ise 283 lira cezai işlem uygulanması kararlaştırılmıştı. 
“ŞOFÖRLERİN PSİKOTEKNİK TESTLERİNİ ANGARYA OLARAK GÖRMESİ YANLIŞ”
Bu kapsamda hem psikoteknik testlerinin içeriğini Ankara Ticaret Odası Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Seğmenler SRC Psikoteknik Eğitim Kurumları kurucusu Abidin Memili’ye sorduk. Memili, 3 Şubat’a kadar tanınan süre ile ticari araç sürücülerine psikoteknik testlerin zorunlu tutulmasının, hem testlerden geçmiş nitelikli sürücülerle trafikte can güvenliğinin daha fazla artacağını hem de şoförlük mesleğinin kalitesinin ve itibarının yükseleceğini söyledi. Şoförlerin test sürecini son dakikaya bıraktığını, bu nedenle yığılma olduğunu ve sürecin tekrar uzatıldığını ifade eden Memili, testle ilgili bilgiler paylaştı. 
Memili; “Psikoteknik, kişinin dikkat düzeyini, konsantrasyonunu, reflekslerini, öfke kontrolünü, hız-mesafe algılamasını, ikili işlem becerisini, görsel sürekliliğini, koordinasyonunu ölçen bir sistemdir. Bu sistem içerisinde şoförlerin melekeleri test ediliyor ve testler yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Bu testler bittikten sonra da kişi psikiyatri doktoruna gidiyor, muayene oluyor ve netice elektronik imza ile E-Devlet’e düşüyor. Psikoteknik belgesi 5 yıl geçerli oluyor ve daha sonra yeniletmek gerekiyor. 1 Ocak 2019’dan itibaren uygulama böyle yürütülüyor. 31 Aralık 2018’e gelene kadar bu sistemde onaylama mercii İl Sağlık Müdürlükleriydi. Kartlar basılıp veriliyordu. Hem bir karmaşıklık oluyordu hem de eskiden bunu çok fazla denetleyen yoktu. İlk ciddi denetim, 1 Eylül 2019’da yapıldı. Denetim sonucunda anlaşıldı ki, çok fazla kişide psikoteknik belgesi yok, o nedenle son tarih önce 14 Ekim’e sonra 1 Aralık’a, en son olarak da 3 Şubat’a uzatıldı. 
Şimdi 3 Şubat’tan sonra şoförler eğer psikoteknik belgeleri yoksa cezalandırılacak. Umarım bir erteleme daha olmaz çünkü sürecin uzaması araç sahiplerini ve şoförleri rehavete sürükler. Nasıl olsa yine uzatılır düşüncesi hâkim olur. Ayrıca bu mesleği yapan insanlar psikoteknik belgesini bir angarya olarak görüyor. Bu angarya olarak görülemeyecek kadar önemli bir belgedir. Bu mesleği yapan insanların mesleklerine sahip çıkması ve nitelik katması lazım. Bu nitelik de psikoteknik testleriyle ortaya çıkıyor. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’nda şoförlerde aranacak nitelikler belirtilmiş. 34’üncü maddesinde şoförlerde aranacak nitelik ve şartlar açıklanmış. Hangi şoförler? Ticari araç şoförleri. İçerisindeki maddelerden biri SRC belgelerinin olması ve psikoteknik raporlarının her 5 yılda bir yetkili kuruluştan alınmasıdır.” dedi.
“BİR ŞOFÖRDE OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER TEST EDİLİYOR”
Psikoteknik test sistemlerinde Viyana test sistemi ve ALG test sisteminin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olduğunu vurgulayan Memili; “Biz kurum olarak Viyana test sistemini kullanıyoruz. Şoförlerin dikkat düzeyini ölçecek şekilde belirlenen testler var. Konsantrasyon seviyesini ölçen testler var. Görsel süreklilik, odaklanma, ikili işlem beceri test yani önüne bakarken sağdan soldan gelen uyaranları görebiliyor mu, refleks ölçen testler, öfke kontrol testi ve sürekli seçici dikkat testleri var. Diyelim ki şoförün dışarıdan gelen trafik seslerinden dolayı dikkati ne düzeyde, bunlar ölçülüyor. Hız ve mesafe algılamasının değerlendirilmesi de söz konusu. 
Tüm bunlar şoförlükle ilgili ve tüm şoförlerin trafiğe çıktığında sahip olması gereken becerilerdir. İşin doğrusu psikoteknik testlerinin ticari araç sürücü belgesi alacak insanlara önceden uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Testlerden olumlu sonuç aldığı takdirde de sürücü belgesine hak kazanmalıdır diye düşünüyorum. Şimdi Avrupa Birliği uyum süreciyle birlikte önce B sınıfı ehliyet alıyorlar sonra ağır vasıta ehliyeti alıyorlar. Eskiden direk ağır vasıta alınabiliyordu. Şimdi bir ağır vasıta şoförü ehliyet almak istediğinde 15 bin TL para harcamak zorunda kalıyor. 15 bin lira verip ehliyetini alıyor ama ondan sonra psikoteknik alması gerekiyor. Psikoteknik testlerinde başarısız olursa da 15 bin TL masrafı boşa gitmiş oluyor. O nedenle her açıdan psikoteknik testlerinin önceden uygulanması daha doğru olacaktır kanaatindeyim.” dedi.
“2020’DE DİJİTAL TAKOGRAF SİSTEMİ GELİYOR”
Araç sahiplerine 885 lira, sürücülere ise 283 lira cezai işlem uygulanmasının caydırıcı etkisinin bulunduğunu ifade eden Memili; “Araç sahibi sürücüye aracını vererek sorumluluk altına giriyor. O nedenle şoförün niteliğinden de sorumlu oluyor. Cezalar bu nedenle hem araç sahibine hem de şoföre kesiliyor. İlgili kanunun emrettiği durum da bu şekildedir. Şu şu niteliklerde şoför çalıştıracaksın aksi halde trafiğe çıkamazsın diyor. Mesela, 24 saatlik zaman diliminde 9 saat çalışırsın, onda da sürekli çalışamazsın 4,5 saat çalışabilirsin 45 dakika dinlenip sonra 4,5 saat daha çalışabilirsin, sonraki 24 saatlik dilimde de dinlenmek zorundasın. Otobüs kazalarının çoğu şoförlerin uykusuzluğu sebebiyle olur. Bu da Takograf cihazlarıyla kontrol ediliyor. 2020 yılı itibariyle bütün araçlar Dijital Takograf sistemine geçecek. Böylelikle üzerinde oynama yapılma hilesi ortadan kalkacak ve sistemden kontrol edilecek. Polis ve Jandarma’lar kontrolleri buna göre yapacak. İhlaller ve hızlar tamamen dijital kayıt altına alınmış olacak.” dedi.
“TRAFİK PSİKOLOJİSİ SİSTEMİ HER SAFHASIYLA UYGULANMALI”
Trafik kazalarında her yıl 7 bin civarında yurttaşımızın yaşamını yitirdiğini ve bunun insan kaynaklı olduğunu vurgulayan Memili, psikoteknik testleriyle nitelik eksikliği olan şoförlerin ortaya çıkarılması konusunda Bakanlık kararının önemli bir adım olduğunu söyledi. Türkiye’de trafik psikolojisi sisteminin her safhasıyla sisteme girmesi gerektiğini belirten Memili; “Bu konuda üniversitelerde kürsüler kurulmalı, Bakanlıklar ile sivil toplum örgütleri çalışmalı ve trafik kazalarına sebep olan insan kusurlarının psikolojik temeline inilmelidir. Yakın zamanda İstanbul’da belediye otobüsü şoförünün yaptıkları doğru bir psikoloji göstergesi midir? Ya da geçtiğimiz yıl okul servisinde bir çocuğun unutulmasıyla yaşanan üzücü olay nasıl bir sorumluluk yoksunluğudur? İnsan taşıyan, çocuk taşıyan insanların belli bir sorumluluk eşiğinin üzerinde olması gerekmez mi? 
Psikoteknik testinin de böyle bir faydası var. Şoförlük ülkemizde her zaman ‘işsiz kalırsam şoför olurum’ algısını içerisinde barındıran bir meslek grubu olmuştur. Can güvenliğinin bu kadar önemli olduğu bir mesleki grupta çalışan şoförlerin de mesleği hakkıyla yapabilmesi gerekir. Psikoteknik testleri aynı zamanda şoförler için bir koruma belgesi sunmaktadır. Nasıl ehliyet araba kullanmak için gerekliyse, psikoteknik belgesi de kişinin hem kendisine hem de topluma güven veren bir nitelik taşımaktadır. Herkesin bu mesleğe girmesini engelleyerek, sadece liyakatli insanların, bu mesleği dört dörtlük yapmaya ehil insanların yer almasını sağlamaktadır.” değerlendirmelerinde bulundu. Memili yakın zamanda normal sürücülerin çeşitli nedenlerle alınan ehliyetlerini geri alabilmeleri için psikoteknik testlere tabii tutulmasının gündemde olduğunu söyledi.

 
Başkentte “Tayland Milli Günü” kutlandı
 
Türkiye’nin en büyük duvar kağıdı fabrikası “AdaWall” Ankara’da mağaza açtı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkentte “Tayland Milli Günü” kutlandı
TAYLAND Ankara Büyükelçiliği, 5 Aralık Tayland Babalar Günü kapsamında ...
Çankaya’da ‘Acil Yardım Hattı’ hayata geçti
ÇANKAYA Belediyesi ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu şiddete uğrayanlara ...
‘ASTOP Üstün Hizmet ve Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu
ANKARA Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (ASTOP), her yıl 5 Aralık Dünya ...
 
“Hiçbir milletvekili millet menfaatlerinden başka endişe taşımamalı”
İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu Genel Merkez’de basın toplatışı düzenledi.
Engellerin aşıldığı “SES YARIŞMASI”
SUNUCULUĞU Seçkin Çubukçu’nun yaptığı, Altı Nokta Körler Derneği Genel ...
Tayland sokak lezzetleri başkentlilerle buluşacak
UZAK Doğu’nun mutfağı dünyaca ünlü ülkesi Tayland’ın Ankara Büyükelçiliği ...
 
TABİD, projeyi yerinde inceliyor
İÇASİFED üyesi dernekler ve AHİLER Grubuna mensup iş insanları, Teknoloji, ...
Başkentte çocuk yaşta zorla evlilikler sorunu masaya yatırıldı
BİRLEŞMİŞ Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından başkentte “Çocuk ...
Bakan Koca: “112’yi asılsız çağrılarla meşgul etmeyin”
AĞLIK Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 112 Acil Ambulans Sisteminin 25. kuruluş ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Kim Bilir Saat Kaç
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i anarken (7)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Zengin Her Zaman Haklıdır
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
Mutlu Bayramlar
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Başkent Temsilcisinin Süper Lig Karnesi
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Arkadaşımın Evi Nerede?” Filminin Analizi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri