Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
ORDU AYAĞA KALKIYOR
ORDU AYAĞA KALKIYOR
“Kültür Sanat Muhabirliği” olgusunu medya sektörüne yerleştirdik
“Kültür Sanat Muhabirliği” olgusunu medya sektörüne yerleştirdik
BİK, 2020 basın çalışanları istatistiklerini açıkladı
BİK, 2020 basın çalışanları istatistiklerini açıkladı
Malatya’da 5,2 büyüklüğünde deprem
Malatya’da 5,2 büyüklüğünde deprem
“ANKAPARK’A SAHİP ÇIKALIM”
“ANKAPARK’A SAHİP ÇIKALIM”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
13 Temmuz 2020 Pazartesi - 09:32

Su Politikaları Derneği’nin “Yapay Zekâ ve Su” Raporu Yayınlandı

SU Politikaları Derneği (SPD), ‘Yapay Zekâ ve Su’ Raporunu yayınlayarak, dijital su kavramı ile ilgili yaptığı çalışmalara bir yenisini ekledi.

Su Politikaları Derneği’nin “Yapay Zekâ ve Su” Raporu Yayınlandı

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

SU Politikaları Derneği (SPD), ‘Yapay Zekâ ve Su’ Raporunu yayınlayarak, dijital su kavramı ile ilgili yaptığı çalışmalara bir yenisini ekledi.
“SU KONUSUNDA YAPAY ZEKÂ VE DİJİTAL TEKNOLOJİLERİN FAYDALARI ELE ALNDI”
Dernek Başkanı ve Su Uzmanı Dursun Yıldız’ın gazetemize paylaştığı raporda; yeni su kaynakları geliştirme planlarında, yüzey suyu, yeraltı suyu ve yağmur suyu potansiyelleri birlikte ele alınırken, atıkların kaynağında ayrılması, geri kazanım uygulamaları ve döngüsel su kullanımı gibi yenilikçi çözümlere de değiniliyor. Raporla ilgili detaylı bilgiler veren Yıldız şu ifadeleri kullandı: “Raporda; Akıllı Tasarım : 'Merkezi şebekeden bağımsız', esnek yönetim için önemli olan çeşitlilik ve modülerlik avantajları sağlayan daha küçük ölçekli sistemler; Akıllı Kullanım: amaca uygun su (farklı kullanımlar için farklı kalitelerdeki su ) , geri kazanım ve yeniden kullanım (atık sudan gelen su, enerji ve besin maddeleri) kavramlarını birleştirmek; Akıllı (Dijital) Kontrol: Akıllı pompaları, vanaları, sensörleri ve aktüatörleri entegre etmeye ve optimize etmeye yardımcı olan ve her cihazın birbiriyle veya müşterinin akıllı telefonuyla “konuşmasını” sağlayan ve bulut üzerinden erişilmesi ve paylaşılması için gerçek zamanlı bilgiler gönderen akıllı bilişim teknolojileri destekli veri odaklı modeller yer alıyor. Raporda özellikle su ile ilgili konularda BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşabilmek için Yapay Zekâ ve dijital teknolojilerin sağlayacağı faydalar ele alınmıştır. Dijital dönüşümün kontrollü ve bilinçli yapılması durumunda Yapay Zekâ uygulamaları su yönetiminde toplumsal fayda ve doğal çevre hassasiyetlerinin bugünkünden daha fazla dikkate alınmasına katkı sağlayabilecektir.
“BM’NİN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİNDE YAPAY ZEKÂ ETKİSİ”
Bu raporda su sektöründe Yapay Zekâ’nın sağlayacağı avantajlar ve suyla ilgili Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne (SKH) ulaşmak için Yapay Zekâ uygulamaları ele alınarak incelenmiştir. Yapay Zekâ alanı akıllı ve bağımsız çalışan sistemler kurmayı hedefleyen başarılı bir alandır. Halen 2 trilyon ABD Doları değerinde olan Yapay Zekâ’nın küresel pazar büyüklüğünün 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 16 trilyon ABD Doları katkıda bulunacağı tahmin edilmektedir. Yapay Zekâ’nın, sanayi devrimi gibi geçmiş gelişmelere benzer şekilde, bir sonraki teknolojik ve ekonomik kalkınma dönemini yönlendirmesi beklenmektedir. Silikon çip dönemi ve akıllı cihazların ortaya çıkışı teknolojik gelişmenin çok hızlanmasını sağlamıştır. Stratejik öngörü, bir endüstrinin gelecekteki durumu hakkında günümüz karar alma süreçlerine rehberlik eder. Bunun için çeşitli araçlar kullanır. BM’nin su ile ilgili Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasında Yapay Zekâ’nın potansiyel etkisini değerlendirmek için de stratejik öngörü çalışmaları yapılmaktadır. Bugüne kadar yapılan çalışmalar şu hususları ortaya koymuştur: “Su sektöründeki Yapay Zekâ destekli yeniliğin 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 200 milyar ABD doları değerinde katkı sağlayacağı tahmin edilmektedir. Su sektöründeki Yapay Zekâ’nın mevcut uygulamaları başlıca aşağıda belirtilen alanlarda gerçekleşmektedir.; i) Su altyapısının fiziki durumunun tahmini ve bakımı, ii) Su talebi ve tüketiminin tahmini iii) Su rezervuarlarının ve barajların sağlık ve çevresel etkilerinin izlenmesi, iv) Su kalitesinin izlenmesi ve v) Su ile ilgili felaketlerin öngörülmesi ve izlenmesi, Bu uygulamalar, suyla ilgili oldukları bilinen 3, 6, 11 ve 15 no’lu Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılması çabalarına çeşitli düzeylerde katkı sağlamaktadır. Yapay Zekâ tabanlı çözümlerin benimsenme hızı, Yapay Zekâ giderek daha erişilebilir hale geldikçe ve veri analitiği ve akıllı sensörler daha verimli ve uygun fiyatlı hale geldikçe hızlanmıştır. Son pazar araştırması, sadece ABD ve Kanada'da 2030 yılına kadar su yönetimi için Yapay Zekâ’ya 6,3 milyar dolarlık yatırım öngörüyor. Bunun en önemli nedeni, Yapay Zekâ optimizasyon araçlarının standartların karşılanmasına yardımcı olurken aynı zamanda verimliliği artırıyor ve işletme maliyetlerini düşürüyor olmasıdır. Yapay Zekâ destekli su kaçağı tespit sistemleri pazarının önümüzdeki beş yıl boyunca her yıl yaklaşık yüzde 4,9 büyümesi ve 2019 yılında 500 milyon ABD Dolarından 2024 yılında 660 milyon ABD Doları değerinde olması beklenmektedir. Derin öğrenme teknolojisi, veri işlemede ve karar vermede kullanmak için kalıplar oluşturmada insan beyninin çalışmalarını taklit eden bir Yapay Zekâ işlevidir. Bu teknolojik gelişmeler kısa vadeli (günlük) ve uzun vadeli (yıllık) tahminler oluşturabilen yeni nesil su yönetim sistemleri sağlamıştır.
“YAPAY ZEKÂ SU İLE İLGİLİ FELAKETLERİ TAHMİN ETMEK VE YÖNETMEK İÇİN KULLANILACAK”
Asya ve Güney Amerika'da suyun depolanması ve rezervuarların işletiminin etkilerini daha doğru bir şekilde tahmin etmek için Yapay Zekâ tabanlı teknikler başarıyla uygulanmaktadır. Yapay Zekâ ayrıca ulusal ve bölgesel düzeylerde suyla ilgili felaketleri tahmin etmek ve yönetmek için de kullanılacaktır. Yapay Zekâ teknolojilerinin bu felaketlerin çevre ve toplum üzerindeki etkilerini azaltması beklenmektedir. Su yönetimindeki diğer uygulamalara göre Yapay Zekâ su kalitesi izlemede çok etkin bir kullanım alanı bulmaktadır. Yapay Zekâ, göllerde ve akarsularda gerçek zamanlı olarak su kalitesini izlemek için kullanılır. Su kalitesinin izlenmesinde Yapay Zekâ uygulamalarının kullanımı, düşük maliyetli, taşınabilir duruma geldikçe hanelerde, restoranlarda ve çeşitli halka açık yerlerde artacaktır. Bu cihazlar su örneklerini gerçek zamanlı olarak analiz etmek ve bakterilerden ortalama 100 kat daha küçük virüsleri tespit etmek için akıllı telefonlara bağlanabilmektedir. 2018'de su ile ilgili felaketler (siklonlar, sel ve kuraklık) 137 milyar dolarlık ekonomik zarara neden olmuştur. İklim değişikliği ve su ile ilgili felaketlerin artan sıklığından dolayı, afetlerin tahmini, etki değerlendirmesi ve yönetim esnekliği alanlarında teknik iyileştirmelere olan ihtiyaçlar Yapay Zekâ teknolojilerine geçişin önemini artmaktadır.

 
AİLE HEKİMLERİ ENFEKSİYON RİSKİNDEN ENDİŞELİ:
 
Pandemi döneminde diyet yapmayın
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
AİLE HEKİMLERİ ENFEKSİYON RİSKİNDEN ENDİŞELİ:
AİLE Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Sağlık Bakanı Fahrettin ...
Pandemi sonrasında bisiklete ilgi arttı
BAŞTA ülkemiz olmak üzere tüm dünyayı olumsuz olarak etkisi altına alan ...
Sağlık Emekçileri 243 hastanede yaptıkları anket sonuçlarını paylaştı
SAĞLIK ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Covid-19 salgını kapsamında ...
 
“Birbirimizin ve tüm türlerin kıymetini bilmeliyiz”
SÜRDÜRÜLEBİLİR Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) geride bıraktığımız 5 ...
CHP’li Sarıbal : “2020 yılı Mayıs ayı verilerinde çiftçinin bankalara olan borcu 118.1 milyar liraya yükseldi”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, 8 Temmuz 2020 tarihinde partisinin ...
“CHP iktidarında ilk işimiz ‘aile destekleri sigortası’ olacak”
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, 6 Temmuz 2020 tarihinde parti genel merkezinde ...
 
PANDEMİDE KADINA ŞİDDET DAHA DA ARTTI
BİRLEŞMİŞ Milletler tarafından hazırlanan rapor kadın ve kız çocuklarına ...
Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekilliği, Mansur Yavaş’ın 1 yılını değerlendirdi
ANKARA Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Murat Köse, 6 ...
“Tüketici Hakem Heyetleri’nin kapatılması, tüketicileri savunmasız bırakır”
TÜKETİCİ Hakları Derneği (THD) Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç, 2 yıl önce ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
M. UMUT KARAKÜLAH
M. UMUT KARAKÜLAH
Altın Neden Rekora Koştu?
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Tek Tuşla Akıllı Asistan Sistemi
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Pandemi BES’i Büyüttü
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Kim Bilir Saat Kaç
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i anarken (7)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Zengin Her Zaman Haklıdır
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri