Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan şehit ailelerine başsağlığı
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan şehit ailelerine başsağlığı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ahmet Tekdal’ın ailesine taziye telefonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ahmet Tekdal’ın ailesine taziye telefonu
Terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye'deki hain planı
Terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye'deki hain planı
Esnafa hijyen desteği
Esnafa hijyen desteği
Başkan Ertuğrul Çetin’den Pursaklar halkına teşekkür
Başkan Ertuğrul Çetin’den Pursaklar halkına teşekkür
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
6 Kasım 2019 Çarşamba - 10:24

“Son 17 yılda rüzgarda kurulu gücümüz neredeyse 400 kat arttı”

ALTERNATİF enerji kaynaklarının dünyanın gündeminde olduğu şu günlerde, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından 8. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi düzenlendi.

“Son 17 yılda rüzgarda kurulu gücümüz neredeyse 400 kat arttı”

ALTERNATİF enerji kaynaklarının dünyanın gündeminde olduğu şu günlerde, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından 8. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi düzenlendi. Kamu ve reel sektörden konunun paydaşlarının yer aldığı kongrede, açılış konuşması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapıldı. Dönmez, rüzgar enerjisi için gereksinim duyulan teknolojilerin yer ve milli bir şekilde yapıldığı entegre bir modele geçildiğini ifade etti.
"BUGÜN İTİBARIYLA LİSANSLI VE LİSANSSIZ TOPLAM 262 RÜZGAR SANTRALİNDE TOPLAM KURULU GÜÇ YAKLAŞIK 7 BİN 500 MEGAVATA ULAŞTI"
Yenilenebilir enerji konusunda yerli bir anlayışla önemli aşamalar kaydettiklerini ifade eden Bakan Dönmez; "Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir mottosuyla mümbit Anadolu coğrafyasının bereketini enerjiye dönüştürdük. Ve hamd olsun bu yılın ilk 10 ayında yerli ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretim payımız rekor kırarak yüzde 64 oldu. Bu rakamın yüzde 46’sı yenilenebilir enerjiden geliyor. Burada en sevindirici husus bu ortalamanın her ay inişli çıkışlı değil düzenli bir seyir halinde ilerlemesi oldu. Bu gelişmelerle birlikte Milli Enerji ve Maden Politikası’nda ilan ettiğimiz kısa vadede elektrik üretiminin üçte ikisini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde etme hedefimizi yakaladık. Şimdiki hedefimiz bu oranı daha da yukarılara çekmek. Rüzgardan elektrik üretiminde Avrupa'da beşinci sıradayız. Bugün yaklaşık yüzde 8'lerde olan bu oranı ilk etapta yüzde 10’lara çekmeyi hedefliyoruz. Rüzgardan elektrik üretimimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre ekimde yüzde 14,6, son 5 yıllık dönemde ise yaklaşık yüzde 70 arttı. Şu an toplam kurulu gücün yüzde 48'i yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Bugün itibarıyla lisanslı ve lisanssız toplam 262 rüzgar santralinde toplam kurulu güç yaklaşık 7 bin 500 megavata ulaştı. Rüzgar santrallerinin de buradaki payı yüzde 8. Rüzgar kurulu gücünde Avrupa'da 6. dünyada 12. sıradayız. 2017-2027 dönemi için belirlediğimiz 10 bin megavat rüzgar enerji santrali (RES) kurulu güç hedefimizin bin 500 megavatlık kısmını tamamladık. İnşallah buradaki hedefimize zamanında ulaşacağımıza inanıyorum. 2002’de rüzgar kaynaklı kurulu gücümüz sadece 19 megavattı. 2008'de 364 megavata ulaştık. Bugün 7 bin 500 megavatlara geldik ve inşallah önümüzdeki dönem bu rakam daha da artacak. Son 17 yılda rüzgarda kurulu gücümüz neredeyse 400 kat arttı." dedi. 
"5 YILDA SEKTÖRDE YÜZDE 85'LİK BÜYÜME ÖNGÖRÜLÜYOR"
Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) RES ve güneş enerjisi santralleriyle (GES) 40-50 megawattlık kullanım alanları tahsis edileceğini söyleyen Bakan Dönmez; "Gelecek dönemde uygulanacak 40-50 megavatlık mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) RES ve güneş enerjisi santralleriyle (GES) yeni kapasite kullanımlarının tahsis edileceğini dile getiren Dönmez, şunları kaydetti: "İlk YEKA yarışmasını kazanan konsorsiyumun yıllık 400 megavat kapasiteli yerli malı belgeli ve yerli katkı oranlarına göre üretilmiş ya da tedarik edilmiş aksamı kullanacağı fabrikanın kurulumu tamamlanmak üzere. Kısa sürede türbin üretimine geçmiş olacağız. 
Fabrikada toplam yerlilik oranı asgari yüzde 65 olacak şekilde rüzgar türbinleri üretilecek. Kurulacak fabrikayla rüzgar endüstrisi konusunda 10 yıl süreli Ar-Ge faaliyetlerinin yürütüleceği merkezin de tamamlanarak devreye girecek. Fabrika ve Ar-Ge merkezinin kurulumunda ve işletilmesinde toplam 2 bin 250 kişilik istihdam sağlayacak. Fabrika kurulum ve işletilmesinde mavi ve beyaz yaka ayrı ayrı olmak üzere en az yüzde 90, Ar-Ge faaliyetlerinde en az yüzde 80 yerli istihdam sağlanacak. Bugün rüzgar enerjisi sektörü 17 bin kişiye istihdam sağlıyor ve önümüzdeki 5 yılda sektörde yüzde 85'lik büyüme öngörülüyor." diyerek sözlerini sonlandırdı.
"TÜRKİYE'NİN RÜZGAR HARİTASINDA TOPLAM KAPASİTESİ 50 BİN MEGAVAT"
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş da yaptığı konuşmada yenilenebilir enerji kaynaklarına değindi. Komisyonda konu ile ilgili sıkı çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Elitaş; " Türkiye'de toplam enerji ihtiyacının yüzde 10’unun rüzgar enerjisinden karşılanıyor. Daha çok yerli ve daha çok yenilenebilir enerji stratejisi doğrultusunda başta yerli kömür olmak üzere rüzgar, güneş, hidroelektrik, jeotermal gibi kaynakların enerji portföyündeki payının artırılmasına yönelik çabaların çevreci bir anlayış ve sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda yoğunlaştırılıyor. Dünya nüfusunun 2040'a kadar 9,2 milyara ulaşacak. Küresel enerji tüketiminin de söz konusu döneme kadar yüzde 28 artacağının öngörülüyor. Türkiye'nin rüzgar haritasında toplam kapasitesi 50 bin megavat. Şu son 10 yılda gelinen noktada mevcut kapasitemiz yaklaşık 8 bin megavat. Bu önümüzdeki yıllarda artacaktır." şeklinde konuştu.
"RÜZGAR ENERJİSİ, MEMLEKET MESELESİ"
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ise yaptığı konuşmada yenilenebilir rüzgar enerjisi yatırımlarının ülke geleceği olduğunu söyledi. 2020 nisan ayında RES başvurularını alacaklarını ifade eden Yılmaz; " Rüzgar enerjisi yatırımlarının ülkemizin geleceği olduğunu anlatmalıyız. Bu yatırımların belki ileride Türkiye'yi üretim merkezi haline getirebilecek bir yolun da başlangıcı olduğunu anlatmalıyız. Bugün doğal gaz dağıtım sektöründe kullanılan malzemenin, teçhizatın yüzde 95'i yerli ve yurt dışına ihraç ediliyor. Bu, neden rüzgarda ve yenilenebilir kaynaklarda olmasın? EPDK olarak sektörle birlikte tüm problemlerimizi çözmek için elimizden gelen gayreti bundan sonra da göstereceğiz. Yeter ki yatırım yapılsın. Yatırım demek, enerji demek, Türkiye'nin geleceği demek. Rüzgar enerjisi, memleket meselesi." dedi. 
"ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK FAYDA SAĞLAYAN RÜZGAR ENERJİSİ TEKNOLOJİSİNİN GELİŞTİRİLMESİ DE GEREKİYOR"
TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım ise yaptığı konuşmada rüzgar meselesinin memleket meselesi olduğunu ifade etti. Yıldırım; " Ülkenin birçok yerine 3 bin 85 türbin diktik, 180 santral ile Türkiye'nin elektriğinin yüzde 10'unu karşılar hale geldik. 2030'da 25 bin megavat kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşırken ülke olarak koyduğumuz katma değeri artırmak istiyoruz. Yerli sanayimizin daha da gelişmesini, yerli aksam üreticilerimizin global tedarikçiler arasında yerlerini almalarını istiyoruz. Rüzgar enerjisi projeleri için Türkiye'de üretilen parçalar yurt dışına da satılıyor. 
Sanayici ve parça üreticileri, ilave kurulu gücün her yıl en az bin megavat olacağını öngörüyor. Küresel iş birliklerimiz yardımıyla Türkiye'de bir başarı hikayesi çıkarabiliriz. Bunun için yapmamız gerekenler var. İlk olarak piyasanın herkes için öngörülebilir olması gerekiyor. Önümüzdeki 10 yılda ne kadar lisans verileceğini, hangi tip yarışmalar olacağını, 2020 sonrası destek mekanizmasını, alım garantilerini, teşvikleri bilmemiz gerekiyor. Ayrıca, ülke ekonomisine büyük fayda sağlayan rüzgar enerjisi teknolojisinin geliştirilmesi de gerekiyor. İş birliklerimizi güçlendirmeliyiz. Daha fazla katma değer ürettiğimizi ve yerli sanayicimizle global rüzgar endüstrisinin vazgeçilmez parçası olduğumuzu hayal ediyoruz. Biz 7 gün 24 saat çalışmaya hazırız." dedi. Yıldırım, rüzgar enerjisi sektörü olarak önümüzdeki 5 seneyi yatırım yapabilmek için öngörebilmek istediklerini söyledi.

 
İş dünyası, 11. Rekabet Kongresi’nde buluşacak
 
Bülent Ecevit anısına “Yeniden Köykent ve Yerel Yönetimler Paneli” düzenlendi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kamu-özel işbirliği ile “YERLİ KÖMÜR” üretiminin arttırılması çalıştayı düzenlendi
ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Türkiye Kömür İşletmeleri ...
Yazarımız Ferda Hekimci’ nin “mutlu günü”
GAZETEMİZ “Tüketicinin Sesi” Köşesi yazarı Ferda Hekimci ve Sibel Hekimci’nin ...
“Çevre jeolojisi kapsamında sorunlarımız gerçekten çok büyüktür”
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından 2. Çevre Jeolojisi Çalıştayı ...
 
KUĞU GÖLÜ BALESİ 13 YIL SONRA BAŞKENTTE
ÇAYKOVKSİ’NİN efsane bale yapıtı Kuğu Gölü, 13 yıl aradan sonra Ankara ...
Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde “SINAV MESAİSİ”
GEÇTİĞİMİZ yıllarda Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) koordinasyonunda Anadolu ...
Yüzyılın En Şık Lideri “Atatürk” Panora’da
YÜZYILIN en şık lideri olarak kabul edilen Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu ...
 
“Yeni teknolojilerin sadece pazarı değil, üreticisi olmak istiyoruz”
TÜRKİYE Verimlilik Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Verimlilik ...
“5G’ye yerli ve milli imkânlarla geçebilmek için altyapıyı oluşturuyoruz”
ICT Media tarafından 30 Ekim 2019 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim ...
Akşener “Cumhuriyet için Gençlik Buluşması” programına katıldı
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 29 Ekim 19 Cumhuriyet Bayramı kapsamında ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
65 Yaşın Gönül Ahları...
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Genç İşsizlikte Dünya 4.’süyüz
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ceset” Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bir Avluda Kulağa Vuran Melodi
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kalkınmanın Temeli Sağlıktır (5)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Avrupa Erkeği Neden Daha Kibardır?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri