Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Gelecek günler, el hijyenine özene; maske, sosyal mesafe kuralının her ikisine uymamıza bağlı
Gelecek günler, el hijyenine özene; maske, sosyal mesafe kuralının her ikisine uymamıza bağlı
Üç ismin vekilliği düşürüldü
Üç ismin vekilliği düşürüldü
CHP'li Kaya'dan LGS ve YKS tepkisi: ''Her şey para değil, biraz da vicdan ve insaf lazım! ''
CHP'li Kaya'dan LGS ve YKS tepkisi: ''Her şey para değil, biraz da vicdan ve insaf lazım! ''
Çankaya camileri yeni normale hazırlanıyor
Çankaya camileri yeni normale hazırlanıyor
Mansur Yavaş, Şehir Plancıları Odası ile görüştü
Mansur Yavaş, Şehir Plancıları Odası ile görüştü
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
20 Mayıs 2020 Çarşamba - 12:11

Salgınla birlikte bankacılık sektöründe dijitalleşmenin önemi çok iyi anlaşıldı

Biz de bu önemli süreçte bankacılık ve finans sektörünün salgın sürecindeki tutumunu ve normalleşme sürecinde yapılacakları konuşmak istedik. Ülkemizin sayılı bankacılık ve finans kuruluşlarından biri olan Albaraka Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ ile pandemi sürecini değerlendirdik.

Salgınla birlikte bankacılık sektöründe dijitalleşmenin önemi çok iyi anlaşıldı

BAŞTA ülkemiz olmak üzere tüm dünyayı olumsuz bir şekilde etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde özellikle ekonomi ve iş çevreleri normalleşme süreci ve sonrasında neler olabileceği üzerine her sektörden farklı senaryolar üretiliyor.
Biz de bu önemli süreçte bankacılık ve finans sektörünün salgın sürecindeki tutumunu ve normalleşme sürecinde yapılacakları konuşmak istedik. Ülkemizin sayılı bankacılık ve finans kuruluşlarından biri olan Albaraka Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ ile pandemi sürecini değerlendirdik.
- Zafer Gazetesi: Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle reel sektör zor günler geçiriyor. Tüm sektörlerin çeşitli sorunlar yaşadığı bu dönemde finans sektörünün durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz? Finans sektörünün yanı sıra Albaraka Türk özelinde bu süreçte nasıl bir performans sergiliyorsunuz?
- Hasan Altundağ Albaraka Genel Müdür Yardımcısı: Ülkemiz belki de bu tip olağanüstü krizlere en çabuk ayak uyduran ülkelerin başında geliyor. Hem ülke yönetimi hem reel kesim mümkün olan en az hasarla bu süreci yönetmeye çalışıyor. Belirli sektörler olumsuz etkilendi, belirli sektörler ise olumlu olarak bu krizi yaşıyor. Olumsuz etkilenen sektörler kendilerini pandemi sonrasına hazırlama çabasında. 
Finans sektörü tabi ki reel sektörün nabzını tutan en önemli sektör. Finans sektörü de reel sektöre yapacağı destekleri bu dönemde vermelidir ve veriyor da. Korona sürecinde Albaraka olarak çok soğukkanlı ve stratejik hamlelerle ilerledik. Soğukkanlılığımızı koruyarak ilk günden beri kredi ya da fon dağıtımında hiçbir engele gitmedik. Hatta bu dönemde fon ihtiyacı olabilecek şirketlere daha da destek verirken riskli sektörlere gerekli uyarıları ve nakit akışlarının düzenli ilerlemesi konusunda gerekli uyarıları yaptık. Bankalar ve şirketler aslında geçtiğimiz 1 ayı durum değerlendirmesi yaparak geçirdi diyebiliriz. Bu süreçte hükümet erken davranarak aktif rasyosu ile ilgili yaptığı değişiklik ile bankalara kredi kullandırımını önemli hale getiren düzenlemeyi yaptı. Bu düzenleme ile kredi tarafında bankalar daha iştahlı olacaktır. Katılım bankaları ticaretin olduğu her an reel sektörün içerisinde. Katılım bankaları da tabi ki aktif rasyosundan etkilenmekte ve buna uygun gereken önlemleri almış durumda. 
Albaraka olarak fon kullandırım tarafında oldukça rekabetçi şekilde biz de bulunuyoruz. Özellikle perakende tarafta kampanya bile yaptık. Böylece sektöre ve bireysel kredi arayışındaki müşterilerimize destek oluyoruz.
bankacılık işlemlerini hızlı ve kararlı bir şekilde Dijital kanallarımıza taşıyarak iş yapma şeklimizi de bu kapsamda planlamak en önemli hedeflerimizdendir
- Zafer Gazetesi: Koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek amacıyla insanların evlerinde kalması birçok sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de dijital ürün ve hizmetleri ön plana çıkardı. Siz bu süreci nasıl yorumluyorsunuz? Dijitalleşme hakkında yapmış olduğunuz ve yapmayı planladığınız işlerden bahseder misiniz?
- Hasan Altundağ Albaraka Genel Müdür Yardımcısı: Albarakatürk olarak Covid-19 salgınına iyi bir stratejiyle hazırlandık ve bu strateji doğrultusunda sağlam adımlarla ilerliyoruz. Banka olarak ilk yapmamız gereken konu çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını korumaktı ve biz de buna göre ilk etapta önlemlerimizi aldık.
Albaraka olarak, Korona salgını ile ilgili olarak İlk olarak dijital bankacılığı Albaraka Mobil ve  İnternet Şube kanallarıyla müşterilerimize kesintisiz sunmaya devam ettik, hijyenin bu derece hassasiyet oluşturduğu günlerde pek tabi fiziki para temasını en aza indirmek için kredi kartı kullanım alışkanlığını arttırmaya ve bununla birlikte temassız kredi kartı özelliği ile pos cihazına dokunmadan işlem yapma imkânlarını müşterilerimize önerdik. Kredi taleplerini şubelere gitmek zorunda kalmadan Jet finansman ürünüyle müşterilerimizden evlerindeyken bile başvuru yapıp anında kredi limiti oluşturma fırsatı bulduk. Tüm yatırımlarını internet şubemiz üzerinden takip etme ve uygun oranlarla işlem yapma fırsatı bulan müşterimiz, döviz, altın alım satımı konusunda da kullanıcı dostu ekranlarımız ile kolaylıkla ve sektöre göre düşük spread imkanları ile yatırımlarına yön verebiliyor.
Nöbetçi Transfer ürünümüz ile katılım bankalarında bir ilk olarak Albaraka Mobil ve İnternet Şubesinde 7/24 TL transfer hizmetini müşterilerimize sunduk. Bu hizmet sayesinde Albaraka Türk dijital kanal müşterileri mesai saatleri dışında, tatil günlerinde ve Korona virüs sebebiyle evinden çıkmadan para transferini yapmak isteyen müşterilerimize imkân tanınmış oldu.  
Tabii ki devam eden fintech projelerimiz yenilikçi dijital ürünlerimiz bankamız bünyesinde kurduğumuz Albaraka Garaj Start Up kuluçka merkezinde girişimcilerimizi destekliyor ve geleceğin fintech projelerini buradan çıkarıyoruz.
Elimizden geldikçe bankacılık işlemlerini hızlı ve kararlı bir şekilde Dijital kanallarımıza taşıyarak iş yapma şeklimizi de bu kapsamda planlamak en önemli hedeflerimizdendir. Müşteri deneyimi araştırmalarımız müşterilerimizin teknolojiye her zamankinden daha hızlı ayak uydurduğunu gösteriyor. Biz de bu doğrultuda sadece müşterilerimizi dinlemekle kalmıyor, onların oluşabilecek taleplerini önceden görüp bu hızlı değişime uygun ürün ve hizmetleri  müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz. 
Tüm bu çalışmalar sosyal izolasyonu koruyan, hijyen kurallarını önemseyen ve geleceğin dünyasına hazırlık anlamında attığımız adımların başlangıcı sayılabilir. 
- Zafer Gazetesi: Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi yaşadığımız pandemi günleri bankacılık sektöründe de gerek tüketici alışkanlıkları gerekse de iş yapış şeklini değiştirdi. Bu durumu nasıl yorumluyorsunuz? Salgın sonrası günlerde de bu değişimlerin tamamının yahut bir kısmının kalıcı olacağını düşünüyor musunuz?
- Hasan Altundağ Albaraka Genel Müdür Yardımcısı: Tüm sektörler bu süreçte değişim yaşadı. Direk değişim yaşamayanlar bile çalıştığı tedarikçileri ya da son tüketicinin değişiminden kaynaklı bu değişimin dışında kalmadı.
Türkiye bankacılık sektörü Avrupa bankacılık sektörünün teknolojisinden aşağı kalır yanı yok, tam tersi ilerde bile diyebiliriz
Bankacılık sektörü bu değişime nispeten hazırlıklı yakalandı diyebiliriz. Bankalar yıllardır bu gibi felaket senaryosu durumlarına hazırlandı. Şu andaki durum tatbikat değil gerçeğin ta kendisi. Bu süreçte görüyorum ki hem bankamız hem de sektörümüz dijitalleşmeye erken başlamanın meyvesini bugün yiyor. Mümkün olduğunca daha mobil bir altyapı ile bankacılık işlemlerini yapma kültürünü bankalar müşterilerine dijitalleşme ile yaşatmaya başlamıştı. Bugün Türkiye bankacılık sektörü Avrupa bankacılık sektörünün teknolojisinden aşağı kalır yanı yok, tam tersi ilerde bile diyebiliriz.
Salgınla birlikte değişim keskin bir şekilde olmasa da işin sonunda değişimin nereye varacağını bize göstermiş oldu.
- Zafer Gazetesi: Ankaralı KOBİ’lere ne tür destek paketleriniz ve hizmetleriniz bulunmakta? Salgının devam etmesi halinde yeni destek hizmetleri sunmayı planlıyor musunuz?
- Hasan Altundağ Albaraka Genel Müdür Yardımcısı: Ankara, Albaraka’nın birçok şubesinin olduğu bu güne kadar önemli kobilerimize önemli destekler sağlamış, Albaraka’nın Ankara’da büyümesi ile birlikte paralel büyüyen firmalarımızla ve sadık müşterilerimizle yoğun bir ilimiz. Ankaralı Kobilerimize bu süreçte her türlü desteği veriyoruz ve bu desteklerin devamı gelecek. Korona sürecinde başvuru yapan müşterilerimize Nisan ayındaki tüm taksitlerini 2 ay erteleme imkanı sunduk.
Ankara sanayimizin belirli alanlarında ciddi üreticileri barındırıyor. Katılım bankacılığının gereği özellikle üreten, ekonomiye katkı sağlayan ticaretin içinde olan firmalarımızı çok iyi anlıyoruz çünkü ticareti fonlayan ticaretin içinde bir bankayız. 
Salgın sürecinde olumlu etkilenen firmaların oluşan fon taleplerini sağlamaya çalıştık. Olumsuz etkilenenleri ise nakit akışlarını düzenleyecek tedbirler konusunda uyardık ve yardımcı olamaya çalıştık.
İhracat anlamında destek bekleyen firmalarımıza “Albaraka Alo Dış Ticaret “ hattımızı öneriyorum. Yurt dışı piyasaların normalleşmeye dönüşü ile birlikte üreten ülkelerin önemi artacaktır. 
Ankaralı KOBİ’lerimize hem şubelerimizden hem dijitalden her türlü katkıyı yapmaya hazır konumdayız. 
 

 
Büyük Ozan Yenimahalle’de yaşayacak
 
TÜDEF : “Asbestli su boruları karın zarı kanseri yapıyor”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kişi alerji ilacına yanıt vermiyorsa Herediter Anjioödem olabilir
TÜRKİYE Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği (AİD) Başkanı Prof. Dr. Bülent ...
Tedbirlerin devamı ve kontrolü ile pandemi Eylül ayında sona erer
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. ...
Opr. Dr. Ayşe Deniz Şimşir: “COVİD-19 pozitif gebenin doğumunda sezeryan daha iyi bir yol olarak görülüyor”
DÜNYA Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs ...
 
Egzersiz yapmadan önce 1 bardak süt için
EVDEKAL kampanyasının yurt genelinde uygulandığı şu günlerde uzmanlar ...
TBDHD Başkanı Topçuoğlu, inme rahatsızlığı konusunda bilgiler paylaştı:Genç yaşlı dinlemiyor, inme her yaşta görülebiliyor
MAYIS ayı dünyanın birçok ülkesinde “Ulusal İnme Farkındalık Ayı” olarak ...
Rıza Sümer: "Bir kez olmak üzere küme düşme kaldırılmalıdır"
Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu eski başkanı Rıza Sümer, ...
 
“Vatandaşlarımız jilet ve ustura konusunda ısrarcı olmasın”
Alınan tedbirler ile ilgili gazetemize konuşan Ankara Berberler Esnaf ...
Başkan Yavaş’tan basın mensuplarına “ANNELER GÜNÜ” sürprizi
ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentteki basın mensuplarına ...
Dijital Markalaşma Kitabı Raflarda
DİJİTAL Markalaşma Uzmanı ve Sosyal Medya Stratejisti Mürsel Ferhat Sağlam’ın ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Karantina Günlerinde Ses Yarışmasıyla Nefes Almak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Taşhan, Havyar, Karpiç ve Süreyya
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
65 Yaşın Gönül Ahları...
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Genç İşsizlikte Dünya 4.’süyüz
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ceset” Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bir Avluda Kulağa Vuran Melodi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri