Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
'Bina onarımı' için ihale açıldı
"Bina onarımı" için ihale açıldı
Gölbaşı'nda arsa icradan satışa çıktı
Gölbaşı'nda arsa icradan satışa çıktı
Keçiören'de daire icradan satışa çıktı
Keçiören'de daire icradan satışa çıktı
Ankaragücü, Cimbom'la nefes aldı: 2-1
Ankaragücü, Cimbom'la nefes aldı: 2-1
CHP’li Muharrem Erkek: “Asıl zihniyette reform yapılması lazım”
CHP’li Muharrem Erkek: “Asıl zihniyette reform yapılması lazım”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
19 Şubat 2021 Cuma - 14:15

Sağlık çalışanlarının sorunları kangrene dönüşüyor

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Ocak 2021 Türkiye Sağlık Çalışanları Raporu”nu düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

Sağlık çalışanlarının sorunları kangrene dönüşüyor

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Ocak 2021 Türkiye Sağlık Çalışanları Raporu”nu düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

“EĞİTİM, DİNLENME TESİSLERİ, MİSAFİRHANELER, KREŞ YÜZDE 14 ZAMLANDI”

Sağlık çalışanlarının Ocak 2021’e ücret adaletsizliği, döner sermaye sistemindeki hakkaniyetsizlik, istihdam yetersizliği, ağır iş yükü, şiddet, kreş sorunu, icap nöbeti ücretleri, 4b’lilerin, vekil-ebe-hemşirelerin ve kamu dışı Aile Sağlığı Çalışanları’nın kadro durumu, hizmetlilerin kadro durumu, üniversite hastanelerinde çalışanların tayin hakkı, tıbbi uygulama hatası (malpraktis), görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının düzenli yapılmaması gibi sorunlarla giriş yaptığını ifade eden Durmuş, memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılan zammın da yetersiz olduğunu ama buna karşın sağlık çalışanlarının eğitim, dinlenme tesisleri, misafirhaneler, kreş ve çocuk bakım evi hizmetlerine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yüzde 14 oranında zam yapıldığını söyledi. İlave ek ödeme uygulamasının yeni yılla birlikte askıya alındığını da hatırlatan Durmuş, üniversite hastanesi çalışanlarına da Ocak 2021’de, sadece Kasım ve Aralık aylarına ait tavan ek ödeme yapılmasının öngörüldüğünü ama Ağustos, Eylül, Ekim aylarına dönük ödemelerin üstünün çizildiğini ifade etti. Karar vericileri hakkaniyetli olmaya davet eden Durmuş, sağlık çalışanlarının mali ve özlük hakları noktasında da bir an önce “korunaklı” hale getirilmesi çağrısında bulundu.

“SORUNLARI GÖRMEZDEN GELMEYİN, ÖTELEMEYİN, YOK SAYMAYIN, ÇÖZÜN”

Sağlık çalışanları ile ilgili, doğrudan ve dolaylı her türlü gelişmenin konu edildiği aylık rapor çalışmasının ülkemizde bir ilk olduğunu ve bundan böyle her ay düzenli olarak paylaşılacağını ifade eden Durmuş’un açıklamaları şu şekilde: “Sağlık-Sen, bu alandaki en büyük sendikal hareket olmanın bilinci ve sorumluluğuyla bu ilke imza atmaktadır. En temel amacımız;  sağlık çalışanlarının durum, sorun ve talepleri hususunda referans belge ortaya koyarak, kamuoyunda ve karar vericilerde duyarlılık oluşturmaktır. Biz istiyoruz ki, sağlık çalışanlarının sorunları yerine fedakârlıklarını konuşalım, alın terleriyle hayata tutunan hastalarının yaşama sevincine ortak olalım. Ancak bu çok da mümkün olmuyor. Çünkü sağlık çalışanları, can yakıcı pek çok soruna sahip ve bu sorunlar, bir türlü çözüme kavuşturulmuyor, haklı beklentiler karşılanmıyor. Sadece zamana bırakılıyor. Şayet bu faydalı bir yöntem olsaydı, yıllara sari sorunların bir kısmını bugün konuşuyor olmazdık. Zamana bırakılması, zamanın geçmesi sağlık çalışanlarının sorununu çözmediği gibi belini büküyor, sorunları kangrene dönüştürüyor, ümitsizliğe sevk ediyor. O nedenle, Sağlık-Sen olarak buradan bir defa daha çağrıda bulunuyoruz; değerli yetkililer, sağlık emekçilerinin sorunlarını görmezden gelmeyin, ötelemeyin, yok saymayın, çözün. Çözün ki, moral ve motivasyonları artsın. Çözün ki, tükenmişlik sendromu yaşamasınlar. Çözün ki mesai arkadaşları arasında ve iş yerlerinde çalışma barışı sağlansın. Ve çözün ki aile saadetleri artsın, yüzleri gülsün.

“DÖNER SERMAYE SİSTEMİ HAKKANİYETSİZ”

Peki, Ocak ayında bu yönde bir adım gördük mü? Maalesef hayır. Sizlere dağıtılan raporu baştan sona okuduğunuzda, muhtemeldir ki sizler de bu tespite katılacaksınız. Bakanlık verilerine göre ülkemizde Ocak 2021 itibarıyla kamu adına 722 bin 273 sağlık çalışanı görev yapmaktadır. Bu emekçilerin tamamının amacı; insanımızın sıhhati, mutluluğu ve yaşam kalitesi standartlarını artırmaktır. Olağan koşulların yanında savaş, afet, salgın gibi her türlü olağanüstü koşulda da insanımıza yardım eli uzatmak amacıyla en ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanlarımız, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplum nezdinde saygın bir yere sahiptir.  Bu saygınlık salgın sürecinde adeta tavan yapmıştır. Ancak şöyle de bir gerçek var ki bu süreçte sağlık çalışanlarının sorunlarına yeni sorunlar eklendi ve yükleri de aşırı düzeyde arttı. Bunun yanında mali ve özlük haklarındaki eksiklikler ile haklı talep ve beklentilerinde ise her hangi bir iyileştirmeye gidilmedi. Sağlık çalışanları yeni yıla; ücret adaletsizliği, istihdam yetersizliği, ağır iş yükü, şiddet, kreş, icap nöbeti ücretleri, 4b’lilerin, vekil-ebe-hemşirelerin ve kamu dışı ASÇ’lerin kadro durumu, hizmetlilerin kadro durumu, üniversite hastanelerinde çalışanların tayin hakkı, tıbbi uygulama hatası, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının düzenli yapılmaması gibi sorunlarla giriş yaptı. Elbette alınan maaşların enflasyon karşısında erimesini de unutmamak gerekiyor. Bahse konu sorunların boyutunu anlatmak adına sadece birinin detayını sizlerle burada paylaşmak istiyorum. Bu sorun, ücret adaletsizliğine temel teşkil eden hakkaniyetsiz döner sermaye sistemine dayanıyor. Bu sistem nedeniyle aynı tarihte ve aynı statüde işe başlayıp da aynı işi yapan hekim dışı sağlık emekçilerinin bazılarının payına 1 TL düşerken bazılarının payına 2000 TL düşmektedir. İki bin TL alanların oranı ise yüzde 3’ü bulmamaktadır. Alın teri ise alın teri ama paylaşım hak getire. Böyle bir sistem olur mu? Çalışma barışı başta olmak üzere pek çok soruna kapı aralayan bu sistem, sağlık çalışanlarının hakkaniyetli kazanç paylaşımlarının önündeki en büyük engeldir. Sürekli sorun üreten bu sistem rötuşla düzelecek gibi değil, neşter vurmak lazım. Bunun da yolu sağlık çalışanları merkezli yeni bir sistemin inşasıdır. Bunun için de köklü bakış açısı değişikliğine ihtiyaç vardır.

“ÇALIŞANA ÇALIŞTIĞINI İSPAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ YÜKLENİR Mİ?”

Bakış açısı değişikliği neden önemli, Ocak ayında yaşanan bir hadise bu durumu çok güzel anlatmaktadır. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), yapılan bir başvuru üzerine Covid-19 salgını ile mücadele çalışmalarında görev yapan sağlık emekçilerine ek ödeme yapılması yönünde tavsiye kararı verdi. Ancak KDK tavsiye kararında, “salgınla mücadelede fiilen görev yaptıklarını kanıtlama” şartını ise bizzat sağlık çalışanlarına yükledi. Bu kabul edilebilir bir durum olabilir mi? Çalışana çalıştığını ispat yükümlülüğü yüklenir mi? İdare ne güne duruyor. İdare kimin çalışıp kimin çalışmadığını bilmiyor mu? İşte bu nedenle, çalışan merkezli köklü bakış açısı değişikliği elzemdir diyoruz. Hem de tüm kurumlarda. Tabi bunun için de hakkaniyet de var. Alın teri söz konusu olduğunda hakkaniyetli olmayı asla elden bırakmamak lazım. Ama öyle olunmuyor maalesef. Bu konuda pek çok şey söylenebilir. Burada Ocak ayında yaşanan bir gelişmeye dikkatinizi çekmek istiyorum. TÜİK’in açıkladığı 2020 Aralık ayı enflasyon verileri ile memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranları yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 olarak belirlendi. Tüm kamu çalışanları gibi sağlık çalışanları da bu duruma haklı olarak tepki gösterdi. Bu tepkiler karşılık bulmadı ama bir şey oldu. Olan şu; TÜİK’in açıklamasından bir hafta sonra, başta sağlık çalışanları olmak üzere kamu görevlilerini doğrudan ilgilendiren eğitim, dinlenme tesisleri, misafirhaneler, kreş ve çocuk bakım evlerine Hazine ve Maliye Bakanlığı yüzde 14 oranında zam yaptı. Olacak iş değil ama oldu. Her konuda hakkaniyetli olmak neden bu kadar önemli, sanırım bu çelişkili durumla çok daha iyi anlaşılmıştır.

“OCAK AYINDA SAĞLI ÇALIŞANLARININ AŞILANMASI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ”

Ocak ayında yaşanan bir önemli gelişmeye daha vurgu yapıp konuşmamı bitirmek istiyorum. Salgınla mücadele sürecinin ilk haftalarında Sağlık Bakanlığı, kovitle mücadele eden sağlık çalışanlarına üçer aylık periyotlarla tavandan yüzde yüz ilave ek ödeme yapılacağını açıklamıştı. Kamuoyu zannetti ki sağlık çalışanlarının tamamı tavandan yüzde yüz ilave ek ücret alacak. Keşke açıklandığı gibi olsaydı ama olmadı. Gerek kapsam açısından gerek adil paylaşım açısından ve gerekse ödemenin zamanında yapılması noktasında pek çok sorun yaşandı. Tüm bunlara hep itiraz ettik. Geçmiş bir yana, bari Kasım ve Aralık aylarına ilişkin ödemeler hususunda “geçmişten ders alınsın, adaletsizlik, hakkaniyetsizlik yapılmasın, zamanında ödeme yapılsın” çağrısında bulunduk. Ne yazık ki çağrımız karşılık bulmadı. Bakanlık, Kasım ve Aralık ayları ilave ek ödemeleri hususunda yine saha gerçekliğinden uzak, hakkaniyetsiz uygulama modelinde ısrar etti. Yani sağlık çalışanlarına “bu kadar da olmaz” dedirtti. Dahası, pandemiyle mücadele süreci devam etmesine rağmen ilave ek ödeme uygulaması yeni yılla birlikte askıya alındı. Daha vahimini ise üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanları yaşadı. 2020 Ağustosundan beri ilave ek ödeme alamayan üniversite hastanesi çalışanlarına, Ocak 2021’de, sadece Kasım ve Aralık aylarına ait tavan ek ödeme yapılması öngörüldü. Yani Ağustos, Eylül, Ekim aylarına dönük ödemelerin üstü çizildi. Tüm bunlar olurken, yetkililerden her hangi bir açıklamanın gelmemesi ise ayrıca düşündürücüdür. Sağlık-Sen olarak bu durumu hiçbir zaman kabul etmedik, kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz de. Bu yaklaşım tarzı; pandemiyle korakor mücadele eden ve bu nedenle sadece Ocak ayında 39 kayıp veren sağlık ordusuna haksızlıktır, kabul edilebilir bir muamele asla değildir. Tek kelimeyle; reddediyoruz. Tüm bunların yanı sıra Ocak ayında yüzleri güldüren en önemli gelişme sağlık çalışanlarının aşılanması olmuştur. Sayın Bakanın ifadesiyle sağlık çalışanları salgın karşısında daha “korunaklı” olmuşlardır. Keşke sağlık çalışanları, mali ve özlük hakları noktasında da bir an önce “korunaklı” hale gelseler. Sağlık-Sen olarak çabamız, gayretimiz ve mücadelemiz bunun içindir. Aylık rapor çalışmamızın bu duruşumuza güç katacağı inancındayım."

 
Ankara-Kahramankazan arası 20 dakikaya düşecek
 
Mamaklı muhtarlara bilgisayarları dağıtıldı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
SES: “Kadınlar her gün evde, işte, sokakta, erkek şiddetine maruz kalıyor”
SAĞLIK ve Sosyal Hizmet Emeçileri Sendikası (SES), “Sağlık ve Sosyal Hizmet ...
TTB: “Aşıda yetersizliğin ve dağıtımda adaletsizliğin önüne geçilmeli”
TÜRK Tabipleri Birliği (TTB), 15 Şubat 2021 günü aşı, aşılama ve toplumsal ...
“2023'ün Ankara'daki teşkilat kadroları oluşacak”
AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nın 7. Olağan İl Kongresi bugün saat 12:00’da ...
 
CHP Sözcüsü: “Her 100 vatandaşımızdan ancak 4’ü aşıya ulaşabildi”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin 15 ...
DİSK-AR İşsizlik Raporuna göre: İşsizlik oranı yüzde 12,9 değil, yüzde 28,8
DİSK-AR İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’nu yayımlandı. Rapora göre; ...
Aile Hekimleri, aşıda randevu süresinden rahatsız
KORONAVİRÜS aşılamasında Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden ...
 
ANKARA'NIN DESTEĞİ ÖNEMLİ
Arap baharıyla birlikte Ortadoğu’da başlayan halk hareketleri Suriye’de ...
Su Politikaları Uzmanı Yıldız, su yönetimini değerlendirdi
ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Mustafa Çobanoğlu’nun moderatörlüğünde; ...
Ekonomi liginde üst sıralara çıkmanın yolu girişimciliği desteklemekten geçer
TÜM dünyayı ve ülkemizi etkisi altına almış olan koronavirüs (covid-19) ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
Öğrenciler ve Okul Kuralları
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Ermenistan Darbe Girişimi
Prof. Dr. ERKAN İBİŞ
Prof. Dr. ERKAN İBİŞ
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Normalleşelim Derken Anormalleşmeyelim
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Girişimcilik Haftası
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Kongre Basmak Ne Demek
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri