Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
7 Temmuz Koronavirüs Tablosu: '19 vatandaşımız daha yaşamını yitirdi'
7 Temmuz Koronavirüs Tablosu: "19 vatandaşımız daha yaşamını yitirdi"
Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekilliği, Mansur Yavaş’ın 1 yılını değerlendirdi
Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekilliği, Mansur Yavaş’ın 1 yılını değerlendirdi
“Tüketici Hakem Heyetleri’nin kapatılması, tüketicileri savunmasız bırakır”
“Tüketici Hakem Heyetleri’nin kapatılması, tüketicileri savunmasız bırakır”
Büro Emekçileri Sendikası (BES), enflasyon rakamlarını değerlendirdi:“2020 BÜTÇESİ REVİZE EDİLMELİ”
Büro Emekçileri Sendikası (BES), enflasyon rakamlarını değerlendirdi:“2020 BÜTÇESİ REVİZE EDİLMELİ”
46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri sahiplerini buldu
46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri sahiplerini buldu
s
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
11 Ekim 2019 Cuma - 10:31

STK’lar: “Devlet idaresindeki akıl dışı harcamaların ve savurganlığın son bulmasını istiyoruz”

ARALARINDA DİSK Ankara Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, TTB-Ankara Tabip Odası ve ASMMMO’nun bulunduğu sivil toplum örgütleri, (STK) son dönemde yapılan zamlarla ilgili bir basın açıklaması yaptılar.

STK’lar: “Devlet idaresindeki akıl dışı harcamaların ve savurganlığın son bulmasını istiyoruz”

ARALARINDA DİSK Ankara Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, TTB-Ankara Tabip Odası ve ASMMMO’nun bulunduğu sivil toplum örgütleri, (STK) son dönemde yapılan zamlarla ilgili bir basın açıklaması yaptılar. 9 Ekim 2019 tarihinde Ulus Atatürk Heykeli önünde bir araya gelen sivil toplum örgütlerinden çok sayıda isim, zamlara ve hayat pahalılığına tepki gösterdi. 
“12 MİLYON EMEKLİMİZ AÇLIK SINIRINDA YAŞAMAYA SÜRÜKLENMEKTEDİR”
Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut tarafından okunan protesto metninde şu ifadeler yer aldı: “Bu yılın ilk altı ayında, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi verilerine göre, bütçe açığı 79 milyar Tl’dir. Hükümetin yarattığı ve hazineye yüklediği borçların faizleri bile ödenemez hale gelmiştir. Tüketim maddelerine bindirilen vergiler ve zamlar emekçiyi, işçiyi ezmiştir. Emekçilere, işçilere bütçe açığı bahane olarak gösterilmektedir. Bu ekonomik krizin faili bizzat hükümettir, onların israf politikalarıdır. Sermayeye yandaş politikalardır. 
Siyasal iktidar sadece bütçenin kaynaklarını faizciye-rantiyeye aktarmakla kalmıyor, aynı zamanda bir yandan enerji sektöründeki firmaları, büyük inşaat firmalarını ve şehir hastanelerini kurtarmak, diğer yandan da izlediği savaşçı politikalar nedeniyle artan savaş harcamalarını finanse edebilmek için bütçe içi ve dışı kaynakları zorlamaktadır.  Emekçiden ve işçiden çalan hükümet, zenginlerin milyarlarca TL’lik vergi ve sigorta prim borçlarını bir kalemde siliyor, affediyor. Kapalı kapılar ardında IMF ile görüşen egemenler çareyi halkın kullanmakta olduğu temel kamusal mal ve hizmetlerin fiyatlarına zam yapmakta buluyor. Bu amaçla da başta benzin, mazot ve LPG olmak üzere, elektriğe, doğal gaza, köprü, oto yol kullanım ücretlerine sık sık ve büyük oranda zamlar yapıyor.  Krize karşı çalışanların ve dar gelirlilerin korunması için fiyatları kamu tarafından belirlenen ve geniş kesimlerce tüketilen mal ve  hizmetlerin fiyatlarına zam yapılmamalıdır. Kamu ulaşım bedellerine ve hanelerde tüketilen elektrik, su ve doğalgaza zam yapılmamalıdır.  
Krizi yaratan yüzde 1’lik imtiyazlı sınıf bunun bedelini biz emekçilere, işçilere ödettirmek istemektedir. Bu krize işçiler ve emekçiler neden olmadı. Bu borçlanmalardan işçilerin ve emekçilerin cebine tek kuruş girmedi. Bir avuç sermayedar ve yandaş egemenler servetlerine servet katarken, halk yoksullaştırılmıştır. Bu ülkenin inşasına alın terini geçmişte döken 12 milyon emeklimiz açlık sınırında yaşamaya sürüklenmektedir. Emekli aylık ve gelirleri  yetersiz ve adaletsizdir. Aynı koşullarda emekli olanlar arasında büyük farklılıklar yaşanmaktadır. Emeklilerin bir bölümü asgari ücretin altında aylık ve gelir almaktadır. Bu krizden çıkmanın yolu zamlar ve vergiler değildir. Krizi doğuran neoliberal rantçı politikalardır. Krizden çıkmanın yolu, ekonomiyi düzeltmenin yolu, emeğe saygı, alın terimizin karşılığının ödenmesi, demokrasi ve barış ikliminin tesisinden geçmektedir. Demokrasi ve adalet gerçekleşmeden bu yurda refah ve huzurun gelmesi olanaklı değildir.
“SON 15 YILIN ZAMLARI KARŞISINDA ERİYEN ÜCRETLERİN ACİLEN TELAFİ EDİLMESİ ÖNCELİKLİ TALEBİMİZDİR”
22 Ağustos 2019 tarihinde büyük bir tiyatro sahneye konulmuş, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi ‘nde milyonlarca emekçinin hakkı sarı sendikalar ve hükümet iş birliğiyle iç edilmiştir, hiç edilmiştir. Kamu emekçilerinin ücretlerine 2019 yılında yüzde 12, 2020 yılı için ise yüzde 8 zam yapmayı reva görenlere buradan sesleniyoruz. Sizin açıkladığınız enflasyon rakamları sahtedir ve bunu kendi ödeneklerinize, maaşlarınıza yaptığınız zamlardan anlamak kolaydır. 
Kendi gelirlerine, ödeneklerine, örtülü ödeneklerine yüzde 50 üzerinde zam yapanlar halka açlığı, yoksulluğu dayatmaktadır. Kendileri israf içinde olup yetim hakkı yiyenler, bütçeyi hortumlayanlar yüzde 99’luk halk kitlelerine şükretmeyi tavsiye etmektedir. Son 15 yılın zamları karşısında eriyen ücretlerin acilen telafi edilmesi öncelikli talebimizdir. Kamu kurum ve kuruluşlarında liyakatsiz, yandaş ve israfa yol açan yönetim anlayışı derhal terk edilmeli ve kanun dışı harcamalar idarecilere rücu edilmelidir.
“EMEKLİ AYLIK VE GELİRLERİNE SADECE ENFLASYON DEĞİL MİLLİ GELİR ARTIŞI DA DİKKATE ALINARAK ZAM YAPILMALIDIR”
Tüm emekli aylık ve gelirlerinin asgari derhal ücret düzeyine çıkarılması gerekir. Asgari ücretin altında emekli aylığı ve geliri olmaması için yasal düzenleme yapılmalıdır.  Emekli aylık ve gelirlerine sadece enflasyon değil milli gelir artışı da dikkate alınarak zam yapılmalıdır. 
Eğitim, sağlık ve benzeri kamusal hizmetlerden alınan bedeller arttırılmamalı, bu bedeller kaldırılarak eğitim, sağlık tümüyle ücretsiz olmalıdır. Varlık fonu, Kredi Garanti fonu, Savunma Sanayi Fonu gibi kamuoyu denetimi dışına ‘kaçırılmış’ uygulamalar sonlandırılmalı ve derhal kamuoyu denetimine açılmalıdır.  Kamusal hizmet ve üretim alanında istihdam oluşturulup işsizlik önlenmelidir.  İşsizlik sigortası fonu sadece işsizlere aittir, bu fonun yağmalanması durdurulmalıdır. Vergideki adaletsizliğe son verilmeli, çok kazanandan çok vergi alınan, asıl olarak karın/rantın/faizin vergilendirilmesine dayanan bir vergi sistemi kurulmalıdır. Türkiye’nin en büyük şirketlerinin, en zengin ailelerinin, partili/yandaş patronların vergi borçlarını büyük oranda sıfırlayan kararların derhal iptal edilmesini istiyoruz. Devlet idaresindeki akıl dışı harcamaların ve savurganlığın son bulmasını istiyoruz.” 
 

 
Harekatın temel hedefi terörü tasfiye etmektir
 
Başkentte “İtalyan sanatı” görücüye çıkıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bir seferde hem Katarakt’tan hem de Astigmat’tan kurtulmak mümkün
TÜRK Oftalmoloji Derneği (TOD) Genel Başkanı Prof. Dr. Osman Şevki Arslan, ...
“Kanser, astım, KOAH, hipertansiyon ve MS ilaçlarına erişimde büyük sıkıntı var”
ANKARA Eczacı Odası Başkanı Ecz. Taner Ercanlı, oda yönetim kurulu üyeleriyle ...
Kadına destek şiddete köstek
SON yıllarda artan kadına şiddet ve kadın cinayetlerini dekkat çekmek, ...
 
“TÜİK’çilerin fiyat topladığı günlerde indirim talimatları yağdırıp fiyatları manipüle etmeye kalktılar”
CHP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, 7 Ekim 2019 ...
Afetle baş edebilirlik seviyesinin arttırılması için Sosyal Altyapı Planları hazırlanmalı
MARMARA Belediyeler Birliği tarafından Türkiye'de şehircilik alanında ...
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden rötarlı Dünya Mimarlık Günü açıklaması
MİMARLAR Odası Ankara Şubesi, 7 Ekim Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla Kumrular ...
 
Bu proje ile Türkiye’de ceza adaleti sisteminin güçlenmesi amaçlanıyor
CEZA Adalet Sisteminin Güçlendirilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ...
Başkentte “İklim Değişikliğinin Çalışma Yaşamına Etkisi Çalıştayı” düzenlendi
TEZ-Koop-İş Sendikası tarafından 5-6 Ekim 2019 tarihlerinde Çankaya Belediyesi ...
Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler Sergisi 14 Kasım’a kadar ÇSM’de
Ekim tarihinde Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) açılışı ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i Anarken… (3)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ankara’nın Pavyonları Meşhurdur
SİNAN VARGI
SİNAN VARGI
Kıdem Tazminatı ve Bazı Gelecek Hesapları (Ailenin Altın Evlilik Yüzüğü Nasıl Bakıra Dönecek)
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Çocuğun Çıkaramadığı Sesler Okul Hayatını Olumsuz Etkiliyor
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Sosyal Medya Düzenlemesinde Z Kuşağının Fikri Alınmalı
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ove Diye Bir Adam” Film Analizi
ANKET
Surviovor 2020'de Şampiyon Kim Olur?

1- Cemal Can
2- Nisa
3- Barış
4- Berkan
5- Sercan
6- Elif
7- Yasin

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri