Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
“Sığınmacı sorunu için Şam  yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
“Sığınmacı sorunu için Şam yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
17 Ocak 2020 Cuma - 11:05

Restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde alerjen gıda bilgisi tüketiciyle paylaşılacak

TÜRKİYE Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği (AİD) Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel ve AİD 2. Başkanı Prof. Dr. Can Kocabaş, düzenledikleri basın toplantısıyla alerjiye neden olan yiyecekler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde alerjen gıda bilgisi tüketiciyle paylaşılacak

TÜRKİYE Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği (AİD) Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel ve AİD 2. Başkanı Prof. Dr. Can Kocabaş, düzenledikleri basın toplantısıyla alerjiye neden olan yiyecekler ile ilgili açıklamalarda bulundu.
“ALERJEN GIDALAR BESİN ALERJİSİ OLAN BİREYLERİN YAŞAMINI TEHDİT EDİYOR”
Toplumun yüzde 2’sinde besin alerjisi görüldüğü ve tek tedavinin alerjen gıdalardan uzak durmak ve bilinç sahibi olmak gerektiğini ifade eden AİD Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin hayata geçmiş olmasından mutluluk duyduklarını belirterek; “Gıda güvenliği tüm insanların ihtiyacıdır. Herkesin ne tükettiğini bilmesi bir insan hakkıdır.” dedi. Şekerel sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yönetmelik sayesinde vatandaşlar artık tükettikleri gıdanın içeriğini bilecek ve alerjisi olan kişiler ona göre hareket edebilecek. Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği (AİD) olarak, Türkiye’de alerjiye neden olan birkaç yiyeceğin daha eklenmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte çalışmalara başladık. Restoran, kantin, okul ve hastane gibi toplu tüketim yerlerindeki gıdalar için alerjen bilgilerinin tüketiciye sunulması, hazır ambalajlı gıdalarda ise beslenme bildirimi yapılmasının zorunda olması alerjik hasta ve hasta yakınlarını rahatlatacak önemli bir uygulama. Besin alerjisi en sık bebeklik yaş döneminde görülse de her yaşın sorun. Bugün toplumumuzun yaklaşık yüzde 2’sinin besin alerjisi sorunundan etkilendiğini biliyoruz. Besin alerjili hastalar alerjik oldukları besini tükettikleri takdirde yaşamlarını tehdit edebilen reaksiyon dahil olmak üzere alerjik tepkime ile karşılaşırlar. Bu yüzden besin alerjili kişiler tüketecekleri her gıdanın içeriği hakkında ayrıntılı bilgi alma ihtiyacı duyarlar. Yürürlüğe giren bu yönetmelikle etiketleme uygulamasının yasal çerçeveye oturtulması çok önemli bir adım.
“LİSTEYE MERCİMEK, NOHUT, BEZELYE GİBİ BAKLAGİLLERİN VE HAŞHAŞ TOHUMU, KABAK VE AY ÇEKİRDEĞİ DE EKLENMELİDİR”
Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nde yayınlanan listede gluten içeren tahıllar, yumurta, hardal, kereviz, yerfıstığı, acı bakla, balık, soya fasulyesi, sert kabuklu meyveler, deniz kabukluları ve yumuşakçaları, susam tohumu, süt ve bunların ürünleri ile kükürt dioksit ve sülfitler yer alıyor. Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan ve 1000 besin alerjili çocuğun tarandığı araştırmada ise en sık besin alerjisine neden olan etkenlerin Türkiye’de, Avrupa Topluluğu listesinden biraz farklı olduğunu gördük. Ülkemizde en sık besin alerjisine neden olan etkenler sıklık sırasına göre süt, yumurta, kabuklu ağaç yemişleri (fındık, ceviz, antep, kaju, badem), susam, yer fıstığı, buğday, mercimek, kabak ve ay çekirdeği, balık, nohut, bezelye, soya ve kabuklu deniz ürünleri ve yumuşakçagillerden oluşmaktadır. Bu bağlamda listeye mercimek, nohut, bezelye gibi baklagillerin ve haşhaş tohumu, kabak ve ay çekirdeği gibi tohumların da ve karabuğdayın eklenmesi gerekiyor.  Bunun için Tarım ve Orman Bakanlığı’na eklemelerin yapılması için gerekli başvurumuzu yaptık ve olumlu yanıt aldık.” 
“BESİN ALERJİSİ ÜLKELERİN ALERJEN TÜKETİMİNE GÖRE DEĞİŞİYOR”
AİD 2. Başkanı Prof. Dr. Can Kocabaş ise konuşmasında toplumlar arası besin alerjilerindeki farklılıklara değinerek şunları söyledi: “Toplumlar arasında besin alerjilerinin hangi besinden ileri geldiği açısından büyük farklar var. Çünkü toplumların beslenme alışkanlıkları farklıdır ve bir toplum hangi besinleri daha fazla tüketiyorsa o toplumda o besinlere karşı daha fazla alerji görülür. Yani tüketim alışkanlıklarımız, hangi alerjiyi yaşayacağımız belirliyor. Çocukluk çağı besin alerjisinde en sık görülen alerjenlerden yumurta ve inek sütü, dünyanın hemen her yerinde ilk iki sırayı paylaşırlar. Bunun temel nedeni bu iki besinin tüm kültürlerin ortak ve yaygın kullanılan gıdaları olmasıdır.  Fındık ve Antep fıstığı hem üretiminde hem de tüketiminde dünya lideri ülke konumundayız. Susam daha çok Ortadoğu ve Uzakdoğu’nun tükettiği bir besin ve ülkemizde simit, tahin, helva olarak yüksek miktarlarda tüketiliyor.”
“EV DIŞINDA BESİN TÜKETİMİ BESİN ALERJİLİ HASTALAR İÇİN RİSK OLUŞTURUYOR”
Prof. Dr. Can Kocabaş, tüketim alışkanlıklarımızdaki değişime paralel olarak yemeklerimizin önemli bir bölümünü restoranlarda tüketmeye başladık. Ev dışında besin tüketimi besin alerjili hastalar için risk oluşturuyor. Hizmet sektöründe hızlı bir rekabet var ve farklılaşma çabaları farklı yemekler üretilmesine yok açıyor. Eskiden yediğimizin içinde ne olduğunu tahmin edebilirken, günümüzde kimi zaman bu mümkün olmuyor. Bu durum besin alerjili hastalar için en büyük tehdit ve risk oluşturuyor. Sunumu yapılan yiyeceklerin içeriklerinin menülerde açık şekilde yazılması, ayrıca yiyecek hazırlayan mutfak personelinin alerjenler konusunda bilinç düzeyinin artması gerekmektedir. Beslenme alışkanlıklarımızda son 30-40 yılda büyük değişiklikler yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Hem küreselleşmenin etkisi hem de ülkemizin her geçen yıl dışa daha fazla açılması ile tüketim alışkanlıklarımızı değişim yaşanıyor. Örneğin bundan 40 yıl önce kivi ile tanışmış insan sayısı sınırlı iken bugün denenmiş insan sayısı neredeyse yok gibi. Kivi, ananas, kaju, mango, lyche, pecan cevizi, kumkuat artık sofralarımızda geniş ölçüde yer buluyor. Sanırım bundan 10-20 yıl sonra daha farklı alerjileri konuşuyor olacağız” dedi. 
“BESİN ALERJİSİ PSİKOLOJİK SORUNLARA DA YOL AÇIYOR”
Kocabaş; “Tüketim alışkanlıklarımızdaki değişime paralel olarak yemeklerimizin önemli bir bölümünü restoranlarda tüketmeye başladık. Ev dışında besin tüketimi besin alerjili hastalar için risk oluşturuyor. Hizmet sektöründe hızlı bir rekabet var ve farklılaşma çabaları farklı yemekler üretilmesine yok açıyor. Eskiden yediğimizin içinde ne olduğunu tahmin edebilirken, günümüzde kimi zaman mümkün olmuyor. Bu besin alerjili hastalar için en büyük tehdit ve risk. Ayrıca beslenme alışkanlıklarımızda son 30-40 yılda büyük değişiklikler yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Hem küreselleşmenin etkisi hem de ülkemizin her geçen yıl dışa daha fazla açılması ile tüketim alışkanlıklarımızı değişim yaşanıyor. Örneğin bundan 40 yıl önce kivi ile tanışmış insan sayısı sınırlı iken bugün denenmiş insan sayısı neredeyse yok gibi. Kivi, ananas, kaju, mango, lyche, pecan cevizi, kumkuat artık sofralarımızda geniş ölçüde yer buluyor. Sanırım bundan 10-20 yıl sonra daha farklı alerjileri konuşuyor olacağız” dedi. Kocabaş ayrıca alerjen gıdalar yüzünden alerjisi olan bireylerin dışarıda yemek yeme korkusu yüzünden psikolojik sorunlar yaşadığını da sözlerine ekledi.

 
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Yerel Medya ile buluştu: “Neredeyse Ekrem Bey yuhalanacaktı, öyle bir ortam yaratıldı”
 
Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Yerel Medya ile buluştu: “Neredeyse Ekrem Bey yuhalanacaktı, öyle bir ortam yaratıldı”
ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentin yerel medya ...
HAK-İŞ Başkanı Arslan, Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuştu: HAK-İŞ’ten yeni asgari ücret önerisi
HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, 14 Ocak 2020 tarihli Başkanlar Kurulu Toplantısı ...
Ankara’daki Balıkesirlilerden “geleneksel kahvaltı” buluşması
BAŞKENT Ankara'nın en aktif sivil toplum kuruluşlarından biri olan Ankara ...
 
Tunalı Rotary Kulübü’nden “Meslek Hizmetleri Başarı Ödülleri”
ANKARA Tunalı Rotary Kulübü tarafından Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Hakan ...
Göbeklitepe Operası 3 boyut esintileriyle 19 Şubat’ta görücüye çıkacak
DEVLET Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Murat Karahan, Ankara Opera ...
TÜMFED’DE BAYRAĞI “KADRİ ŞARMAN” DEVRALDI
TÜRK Musikisi Federasyonu'nda (TÜMFED) 11 Ocak 2020 Cumartesi günü Ankara ...
 
TTB, 2020 yılı içinde şiddete karşı bir dizi etkinlik yapacak
TÜRK Tabipleri Birliği’nin (TTB) 11 Ocak’tan başlayarak Dr. Ersin Arslan’ın ...
Haberimiz ses getirdi, Ankara’da ekmeğe zam yok
GEÇTİĞİMİZ hafta, Başkent Ankara’da 200 gramlık ekmeğe zam yapılarak 1 ...
Opera Sahnesi’nde Gangster Rüzgarı esti
EKONOMİK buhranda halkın yaşadığı sıkıntıların sorumlusu olarak gördüğü ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
“Başkent’in Boğalgazı (!)”2*
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Jeotermal Yatırımların Geliştirilmesi İçin Destekler Artıyor
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Zeki Demirkubuz Filmlerinde Kadın Karakterler Temsili
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Dünyaya Veda
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Dünyanın İlk Katlanabilir Çatı Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başladı
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
SIM Değişimi Saldırılarına Dikkat
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri