Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan şehit ailelerine başsağlığı
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan şehit ailelerine başsağlığı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ahmet Tekdal’ın ailesine taziye telefonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ahmet Tekdal’ın ailesine taziye telefonu
Terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye'deki hain planı
Terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye'deki hain planı
Esnafa hijyen desteği
Esnafa hijyen desteği
Başkan Ertuğrul Çetin’den Pursaklar halkına teşekkür
Başkan Ertuğrul Çetin’den Pursaklar halkına teşekkür
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
14 Mayıs 2019 Salı - 10:14

Ramazan’da tuzlu besin tüketimi susatıyor...

RAMAZAN, 11 ayın sultanı olmasının yanı sıra aylar boyunca devam eden beslenme alışkanlığının 29 gün süresince farklı bir şekilde seyretmesi anlamına geliyor.

Ramazan’da tuzlu besin tüketimi susatıyor...

RAMAZAN, 11 ayın sultanı olmasının yanı sıra aylar boyunca devam eden beslenme alışkanlığının 29 gün süresince farklı bir şekilde seyretmesi anlamına geliyor. İftarda ve sahurda nasıl beslenmeli? Susuzluk ve açlık hissini baskılamak için neler tüketilmeli ve tüketilmemeli? Ramazan’da kilo kontrolü nasıl yapılır? gibi sorular ay boyunca sıkça dile getiriliyor.
“İFTAR VE SAHURDA ÇAY TÜKETİMİ 2 BARDAĞI GEÇMEMELİ”
Bu kapsamda kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermek adına Özel Lokman Hekim Akay Hastanesi’nden Diyetisyen Tuğçe Uğur ile söyleşi gerçekleştirdik. Ramazan’da sahur öğününün kesinlikle atlanmaması gerektiğini ifade eden Uğur, şu ifadeleri kullandı: “Yapılan en büyük yanlış, yatmadan önce bir şeyler atıştırıp iftar saatini o şekilde beklemektir. Ezan okunmasından yarım saat öncesinde sahuru yapıp bitirmek en doğrusu. Çünkü insanlar ezan okunana kadar yemek yiyip sonra da çok yoğun su içiyorlar. Bu da reflü ve gastrit problemine neden olabilir. Bu sıkıntıları yaşamamak adına ezan okunmasına yarım saat kala beslenmeyi bitirerek ayakta dolaşıp azar azar su içmek en güzelidir. Sahura kalkıldığında protein ağırlıklı besinlerin yanında süt, yoğurt, ayran tarzı süt grubu ile beraber tahıllı veya tam buğday bir ekmek tüketmek, bizi uzun süre tok tutacaktır. Zeytin, tuzlu peynirler, sucuk, salam, sosis, pastırma, turşu, şalgam gibi tuz içeriği yüksek besinler ile yağlı kızartılmış besinler ve unlu mamuller tüketildiğinde gün boyu susama artacaktır. O nedenle yumurta, tuzu azaltılmış peynir, süt, ayran aşı çorbası gibi besinler tüketilebilir. 
Bunların yanında bir miktar ceviz, fındık, kuru kayısı ve hurma ile de sahur tamamlanabilir. Sahuru su ile kapatmak çok önemlidir. Onun aksine çay tüketimi de 1-2 bardakla sınırlı kalmalıdır. Çünkü çay vücuttan su atılmasına neden olur. Çok çay tüketen insanlar çok fazla su kaybettikleri için bir o kadar daha su içme ihtiyacı duyuyorlar. İçerisine limon damlatarak tüketmek en doğrusudur. O nedenle ertesi gün susuzluğu daha az yaşamak için çay tüketimi belirttiğim şekilde olmalıdır. Geleneksel çay tüketimi yerine melisa çayı, rezene çayı, anason çayı tercih edilebilir. Bu çaylar ile oluşabilecek hazımsızlık durumlarının önüne geçilebilir.” 
“İFTAR İLE SAHUR ARASINDA 10-12 BARDAK SU TÜKETİLMELİ”
İftarda beslenme konusuna değinen Uğur; “İftarda protein almak kas kaybını önlemek açısından çok önemlidir. Bu anlamda kuru baklagiller ve mevsim sebzeleri kıymalı, etli ve tavuklu yapılarak tüketilebilir. Ayran, yoğurt ve cacık da tercih edilmesinde fayda olan besinlerdir. Yulaf ezmesi de önemli bir protein kaynağıdır ve kabızlığa iyi gelir. Yemeklerde kimyon, karabiber ve zerdeçal kullanımı sindirime yardımcı olur. 
Elbette bolca su içmek çok önemlidir. Yaz mevsiminde çok fazla sıvı kaybediyoruz ve Ramazan’da da yaklaşık 17 saatlik bir susuzluktan bahsediyoruz. Bu süre içerisinde iftardan sahura kadar en az 10-12 bardak su tüketimini öneriyorum. Fakat iftarda 1 litre su ile başlangıç yapılması ani olarak kan basıncının düşmesine neden olur. Soğuk su ile değil daha ılık bir su ile başlangıç yapılmalıdır. Peyder pey yapılan su tüketimi hem midedeki sıvı hacmini çok doldurmaz hem de hazımsızlık hali giderilmiş olur. Suyun yanında da şekersiz kompostolar, ayran, süt, taze sıkılmış meyve suları, taze sıkılmış sebze suları ve maden suyu tüketimi ile de iftar sahur arasındaki sıvı ihtiyacını karşılamış oluruz. 
Özellikle böbrek hastaları doktorlarından onay almadan oruç tutmamalıdır ama normal sağlıklı bireyler bile böbreklerde sıkıntı yaşamamak için su tüketimini 3 litreye çıkartmalıdır. İftardan sahura kadar su tüketiminde böyle bir yol izlenmesini öneriyorum.” diyerek suyun önemine dikkat çekti.
“ORUÇ AÇTIKTAN SONRA ANA YEMEĞE GEÇMEDEN 15 DAKİKA BEKLEMEK GEREKİYOR”
Oruç tutmanın kilo verdirdiği ile ilgili oluşan yaygın görüşün gerçeği yansıtmadığını ifade eden Uğur; “İnsanlarda oruç tutunca kilo verildiğine ilişkin bir yanılgı var ne yazık ki. Yapılan çalışmalar Ramazan boyunca metabolizmamızın yavaşladığını gösteriyor. Hem bedenen açlık hem de nefis açlığından dolayı iftarda besinlere aşırı yoğunlaşma durumu oluyor. Kısa sürede yüksek kaloride besinler alınıyor ve bu da kilo artışına neden oluyor. İnsan metabolizması öyle güzel bir mekanizmadır ki, oruç haline adapte olarak kilo vermemizi sağlayabilir. Eğer biz iftarı ikiye bölerek yaparsak daha faydalı olur. 1-2 hurma ile beraber oruç açılmalı, akabinde 1-2 bardak su içilmeli, sonrasında da 1 kâse çorba içildikten sonra 15 dakika kadar beklenmelidir. Çünkü beyine tokluk sinyalleri 15 dakika sonrasında ulaşır. 15 dakikalık süre zarfından midemizin hazmetmesini kolaylaştırmış oluruz. Bekleme sürecinden sonra ana yemeği tüketirken yanında posa içeriği yüksek bulgur pilavı ya da tahıllı ekmekle devam etmek gerekiyor. 
Tahıllı ekmek, tam buğday ekmeği, ekşi mayalı ekmek ve siyez buğdaylı ekmek tüketimi en doğrusu olacaktır. Bu ekmekler de posalıdır ve posa tüketimi kabızlığı önler, uzun süre tokluk hissi verir. Ramazan alışkanlığı olan pide tüketimi eğer çok isteniyorsa da orta boy bir pidenin 8’de 1’i kadar tüketim yapılabilir fakat yumurtalı pideyi önermiyorum. Çorbayla başlangıç yapmayanlar da birkaç zeytin, peynir ve pideyle iftarını açabilir ve 15 dakika bekledikten sonra belirttiğim sıralamada tüketim yaparak kilo kontrolü sağlayabilir.” dedi.
“SU MİKTARI YÜKSEK VE ŞEKER İÇERİĞİ DÜŞÜK OLAN MEYVELER TERCİH EDİLMELİDİR”
Ramazanda Meyve ve tatlı tüketimi ile oruç – sağlık ilişkisine yönelik bilgiler paylaşan Uğur; “Yemeğin ardından tatlı ve meyve tüketimine de dikkat edilmelidir. Meyve tüketimi akşam saatlerinde olmamalıdır. Akşam tüketilen meyve yağ olarak depolanır. İftardan 2 saat sonrasında bir ara öğün gibi meyve tüketimi yapılabilir ama su miktarı yüksek ve şeker içeriği düşük olan meyveler tercih edilmelidir. Bir avuç kiraz, 10 tane çilek, 10 tane erik, bir yumruk büyüklüğünde elma veya armut yenebilir. Karpuz kavun da şeker içeriği yüksek olduğu için kilo kontrolünü sağlamak adına haftada en fazla 2 gün tüketilmelidir. 
Tatlılarda da sütlü tatlılar ve dondurma grubu tercih edilmelidir. Şerbetli tatlılar hem susama ihtiyacını arttıracaktır hem de kalorisi yüksek olduğu için kilo kontrolü sağlanamaz. Sütlü tatlılar ile aynı zamanda süt ihtiyacı tamamlanmış olur. Tatlı hakkını dondurmadan yana kullanmak da çok güzel bir alternatif olacaktır. Süt ve süt ürünleri kalsiyum içerir, protein içerir, yağ kaybetmeye yardımcı olur. O yüzden süt gruplarının hem sahurda hem de iftarda tüketilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum.
“ORUÇ TUTMAK İSTEYEN HASTALAR DOKTOR ONAYI ALMALIDIR”
Ramazan’da spor faaliyetlerine devam etmek isteyenler, bunu iftar saatinden sonrasında yapmalıdır. Aksi taktide 17 saat süren açlık durumunda yaşanan kan şekeri düşüklüğü, iftar öncesi yapılan spor neticesinde el ayak titremesi, gözlerde kararma, soğuk terleme gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ek olarak oruç tutmak isteyenlerin varsa mevcut hastalıklara göre hareket etmeleri gerekiyor. Oruç tutmak isteyen hastalarımın öncesinde doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor. Daha sonra eğer doktordan onay alırsa ancak oruç tutabilirler. 
Geçen yıl eğer oruç tuttuysa o oruç hali nasıldı onu da hesaba katarak oruç tutma kararını veriyoruz. İnsülin kullanan şeker hastaları, böbrek hastaları, tansiyon hastaları ve ciddi mide hastalığı olanlar ve gebe bireyler kesinlikle oruç tutmamalıdır. Emziren annelerin de oruç tutmaması gerekiyor. Çünkü 17 saati bulan açlık durumu neticesinde hem sütün kalitesi hem de verimi düşecektir. O yüzden emziren annelerin de oruç tutmasını önermiyorum” şeklinde konuştu. 

 
Sümeyye Boyacı, Singapur’da “altın madalya” kazandı
 
Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’nde “2 ayrı düğün, 2 ayrı mutluluk”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden Kapadokya Yasa Teklifi’ne Tepki
MİMARLAR Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, düzenlediği ...
Gazeteci Dernekleri’nden gazeteci yazar Yavuz Selim Demirağ’a yapılan saldırıya kınama
GAZETECİ Dernekleri; Yeniçağ Gazetesi yazarı gazeteci Yavuz Selim Demirağ’ın ...
Next Level AVM’den basına özel iftar
BAŞKENT Ankara’nın sayılı alış veriş merkezlerinden biri olan Next Level ...
 
“Kıdem tazminatı konusunda kazanılmış haklar baki kalmalıdır”
ÖZ Taşıma-İş Sendikası Geleneksel Basın İftarında Ankara basınıyla bir ...
“HER ŞEY BİZİM ELİMİZDE YETER Kİ; İSTEYELİM”
Fİ, Çİ, Pİ kitaplarıyla dikkatleri üzerine çeken yazar Azra Kohen, Ankara ...
“Altın Kalem”de süre uzatımı
TÜRKİYE'NİN tüm bölgelerinde görev yapan ekonomi muhabirleri, yazarları ...
 
Gücümüzü devletten değil milletten alıyoruz
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, düzenlediği basın toplantısında ...
Ramazan’da vatandaşlar soluğu yine HACI BAYRAM’da aldı
11 AYIN Sultanı Ramazanı yaşadığımız şu günlerde Başkentin simge adreslerinden ...
“3600 ek gösterge hakkımız”
SAĞLIK ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), 7 Mayıs 2019 tarihinde ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
65 Yaşın Gönül Ahları...
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Genç İşsizlikte Dünya 4.’süyüz
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ceset” Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bir Avluda Kulağa Vuran Melodi
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kalkınmanın Temeli Sağlıktır (5)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Avrupa Erkeği Neden Daha Kibardır?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri